Minden problémát kérünk ebben a topikban jelezni:
viewtopic.php?f=100&t=119064
HA NEM TUDSZ BEJELENTKEZNI akkor a postmaster@avx.hu címre írjatok egy emailt, az email címetekkel és felhasználónevetekkel!

SENKINEK NE ADD MEG A JELSZAVAD, MÉG AZ ADMINISZTRÁTOROKNAK SE!
AZ IGAZI ADMINISZTRÁTOROKNAK NINCS SZÜKSÉGE A JELSZAVADRA!!!!

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: TMP, dragonweed

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1612

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.27., hétf. 19:24

BLX írta:
2018.08.27., hétf. 18:37
dragonweed írta:
2018.08.27., hétf. 15:52
Kedves Fórumlakók! Ismét kellene egy kis segítség.... gondolkodik.gif
Öcsémnek van egy AKG P8 MF hangszedője, aminek a tűfelfüggesztő gumija teljesen felkeményedett, így használhatatlanná vált.
Amúgy alig 100 órát ment, csak hosszú évekig nem használta, gondolom azért.
Ha valaki tud olyan embert aki ezzel foglalkozik, azt kérem jelezze hol érhetem el.
Köszönöm... :smile53:
Kérdezd meg Pointe topiktársat. Lemezjátszó témában otthon van, ha jól tudom.
Köszönöm! :smile53:

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.27., hétf. 19:24

Biztosat nem tudok mondani, de mivel azt írják, hogy nem fix frekvenciájú oszcillátort használnak az elv hasonló lehet az FM rádióknál használt frekvenciamodulációhoz. Vagyis a hangfrekvenciás jellel változtatják meg egy nagyfrekvenciás oszcillátor rezgési frekvenciáját, ezt erősítik, majd demodulálják. Hogy aztán ebből hogyan nyerik vissza a hangfrekis jelet az más kérdés, mert ez az FM rádióknál sem a legegyszerűbb feladat gondolkodik.gif

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 702

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.08.27., hétf. 18:55

András, az erősítő leírásában ez szerepel: "The unit is based on an advanced approach that, based, as all the Class D products, on the fact that an audio signal can modulate a power oscillator, departs from the classic PWM (pulse width modulation) approach because it does not make use of a fixed frequency oscillator, nor of a saw-tooth waveform. It is therefore called Analog Switching Amplifier."
Ezt az analóg kapcsolóüzemű erősítőt hogy a fenébe kell elképzelni?

Köszönöm,
ákos
hiVOX Alces | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | SOL Kolibri | IsoAcoustics L8R130 | Schmidt Ferenc komplett kábelezés | KR-Acoustic panelek | Vibra-R rezgéscsillapítás

BLX
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 15

Hozzászólás Szerző: BLX » 2018.08.27., hétf. 18:37

dragonweed írta:
2018.08.27., hétf. 15:52
Öcsémnek van egy AKG P8 MF hangszedője, aminek a tűfelfüggesztő gumija teljesen felkeményedett, így használhatatlanná vált.
Ha valaki tud olyan embert aki ezzel foglalkozik, azt kérem jelezze hol érhetem el.
Kérdezd meg Pointe topiktársat. Lemezjátszó témában otthon van, ha jól tudom.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.27., hétf. 15:52

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.24., pén. 20:10

A hangszóró paramétereit, tulajdonságait, frekvenciamenetét ugyanúgy figyelembe kell venni mint passzív dobozoknál. Az aktív váltók jobban kézbentartható frekvencia ill. fázismenete miatt picit rugalmasabb a lehetséges keresztfrekvenciák megválasztása, ill. esetleg többféle meredekségű szűrőt is lehet beépíteni (van rá példa p. KEF aktív szuboknál)
Van lehetőség bizonyos -pl. frekvenciaátviteli- anomáliákat elektronikus úton korrigálni, de alapvetően sz.r hangszórókkal így sem lehet csodát tenni.
A mélytartományban kicsit más a helyzet, itt bizonyos frekvenciákon emeléssel ill. csillapítással lehet trükközni (lásd: electronically assisted bass reflex alignments -kisebb dobozba be lehet passzírozni ugyanazt a mélyet mint passzív hangolással, meg mélyebbre is lehet hajtani), de ennek is ára van, terhelhetőségi, membránkitérési határértékeket itt sem lehet figyelmen kívül hagyni. A T-S paraméterek itt is legalább olyan fontosak mint passzív társaiknál. Egy 0.7-es Qts-ű hangszóró így sem fog jó mélyet produkálni reflex dobozban, akárhogyan is kínozzuk elektronikusan.
Az elektronikát mindenképpen célszerű légmentesen leválasztott-és jól szellőztetett térben- elhelyezni, semmilyen alkatrész nem szereti a folyamatos rázkódást, sajnos sok gyártó ezt is gyakran "elfelejti", pedig ez tényleg nagyon fontos tényező.

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.08.24., pén. 19:23

dragonweed írta:
2018.08.24., pén. 09:27
Igyekszem (aránylag) rövidre fogni.
Aktív - persze itt egy korrektül megtervezett aktív dobozra gondolok, nem kínai gagyira....
Előnyök:
- Egységes koncepció, optimalizált erősítő paraméterek, teljesítmények, általában szabályozható paraméterű aktív hangváltó
- Mentes a passzív hangváltók okozta torzításoktól, fázishibáktól.
- Nincsenek méteres hangszórókábelek, és az azok okozta problémák (ellenállás, kapacitás, stb.)
- Összességében olcsóbb (lehet), mint egy passzív rendszer erősítővel, kábelekkel.
- Általában masszívabb mechanikai konstrukció mint a passzív hangsugárzók nagy részénél
Hátrányok:
- Általában célzott alkalmazásra készülnek, ilyen szempontból kevesbé flexibilisek mint a passzív társaik.
- Sok esetben a zsúfolt belvilág miatt melegedési, megbízhatósági problémák
- Nincs sok lehetőség tuningra, a rendszer elemeinek csereberéjére, azzal élsz amit kaptál (DIY bogarasoknak nem való :) )
- Az igazán jó aktív doboz meglehetősen drága, ha valaki erre az útra szánja magát, ne spóroljon.

Passzív -
Előnyök:
- Ha nincs nagyon elb ....nézve a dizájn akár jelentősen jobb is lehet mint egy hasonló árkategóriájú aktív doboz.
- Lehetőség a modifikálásra, feljavításra (a passzív dobozok 70-80%-ára érvényes)
- Könnyebb eladni :rolleyes:
- Ad infinitum lehet szórakozni különféle erősítőkkel, hangfalkábelekkel, és egyéb hangzásjavító trükkökkel.
Hátrányok:
- A kapott hangzás nagymértékben rendszer(erősítő, kábel)függő, de ez akár előny is lehet -attól függ honnan nézzük.
- Problematikus hangváltókonstrukció, ideális passzív hangváltó nem létezik. Nehéz megtalálni az optimális keresztfrekvenciát, meredekséget, szűrőtípust az adott hangszórókhoz. Sajnos tapasztalataim szerint itt -a legjobb dobozok kivételével- nagyon sok probléma van, gazdaságossági okok miatt ez általában elhanyagolt terület a passzív hangdobozok tervezésekor.

Röviden ennyi, ha van konkrét kérdés, szívesen válaszolok (ha tudok... :rolleyes: )
Aktív dobozoknál az aktív váltó keresztezési frekvenciája, egyéb paraméterei szabadabban választhatók, mint a passzív, vagy ugyanazt a gondosságot igényli? A doboz hangolása, hangszóróhoz igazítása mélyátvitel szempontjából, mivel másabb passzív társainál? A hangsugárzó rezonanciái milyen hatással vannak a beépített elektronikákra? Ha le van választva, mint jobb passzív dobozoknál a hangváltó helye, az elég?
hiVOX Alces | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | SOL Kolibri | IsoAcoustics L8R130 | Schmidt Ferenc komplett kábelezés | KR-Acoustic panelek | Vibra-R rezgéscsillapítás

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2320

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2018.08.24., pén. 10:21

Rotox írta:
2018.08.24., pén. 10:19
Vinkler írta:
2018.08.24., pén. 09:44
Pár hónapja együtt élek életem első aktív hangsugárzójával.
Szabad pontos típust kérdezni? (Bocs az Off-ért.)
Ott van az aláírásomban. Egy Diy ATC SCM100 ASL
Mac mini / Parasound / Bladelius / Pro-Ject / Diy ATC SCM100 ASL
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Rotox
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 133

Hozzászólás Szerző: Rotox » 2018.08.24., pén. 10:19

Vinkler írta:
2018.08.24., pén. 09:44
Szabad pontos típust kérdezni? (Bocs az Off-ért.)
PC-Bladelius USB DAC - DIY EL84 SE by Zozoweb / H.H.Scott Stereomaster 386 / Audio Innovations S300 mk1 - Braun LS120 (Sonny mod)
Rega Planar 3 (RB300, Elys2, Arzachel mod) / Rega Radio3 / PC-Juwelaudio (Vibavoice) DAC1 - Juwelaudio (Vibavoice) PPP1 - Rega RS3

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2320

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2018.08.24., pén. 09:44

Dragonweedel nagyjából egyetéretk.

Megszólalásukat tekintve (aktív), ami feltűnt, az a hihetetlen dinamikai képességük. Talán ez lenne még, amit kiemelnék a passzív dobozokhoz képest. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ott nem lehet, de tény, hogy szinte csak elmebeteg erős és drága rendszerek voltak képesek olyan szinten megmutatni azt, mint aktív társaik.
Mac mini / Parasound / Bladelius / Pro-Ject / Diy ATC SCM100 ASL
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.24., pén. 09:27

Igyekszem (aránylag) rövidre fogni.
Aktív - persze itt egy korrektül megtervezett aktív dobozra gondolok, nem kínai gagyira....
Előnyök:
- Egységes koncepció, optimalizált erősítő paraméterek, teljesítmények, általában szabályozható paraméterű aktív hangváltó
- Mentes a passzív hangváltók okozta torzításoktól, fázishibáktól.
- Nincsenek méteres hangszórókábelek, és az azok okozta problémák (ellenállás, kapacitás, stb.)
- Összességében olcsóbb (lehet), mint egy passzív rendszer erősítővel, kábelekkel.
- Általában masszívabb mechanikai konstrukció mint a passzív hangsugárzók nagy részénél
Hátrányok:
- Általában célzott alkalmazásra készülnek, ilyen szempontból kevesbé flexibilisek mint a passzív társaik.
- Sok esetben a zsúfolt belvilág miatt melegedési, megbízhatósági problémák
- Nincs sok lehetőség tuningra, a rendszer elemeinek csereberéjére, azzal élsz amit kaptál (DIY bogarasoknak nem való :) )
- Az igazán jó aktív doboz meglehetősen drága, ha valaki erre az útra szánja magát, ne spóroljon.

Passzív -
Előnyök:
- Ha nincs nagyon elb ....nézve a dizájn akár jelentősen jobb is lehet mint egy hasonló árkategóriájú aktív doboz.
- Lehetőség a modifikálásra, feljavításra (a passzív dobozok 70-80%-ára érvényes)
- Könnyebb eladni :rolleyes:
- Ad infinitum lehet szórakozni különféle erősítőkkel, hangfalkábelekkel, és egyéb hangzásjavító trükkökkel.
Hátrányok:
- A kapott hangzás nagymértékben rendszer(erősítő, kábel)függő, de ez akár előny is lehet -attól függ honnan nézzük.
- Problematikus hangváltókonstrukció, ideális passzív hangváltó nem létezik. Nehéz megtalálni az optimális keresztfrekvenciát, meredekséget, szűrőtípust az adott hangszórókhoz. Sajnos tapasztalataim szerint itt -a legjobb dobozok kivételével- nagyon sok probléma van, gazdaságossági okok miatt ez általában elhanyagolt terület a passzív hangdobozok tervezésekor.

Röviden ennyi, ha van konkrét kérdés, szívesen válaszolok (ha tudok... :rolleyes: )

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.08.23., csüt. 19:50

dragonweed írta:
2018.08.23., csüt. 19:47
asebestyen írta:
2018.08.23., csüt. 19:43
András! Halkan kérdezem, nehogy illetéktelenek is meghallják... :D
Mi az előnye / hátránya az aktív / passzív hangsugárzóknak? :smile53:
Hosszú.... holnap írok róla :rolleyes:
Köszönöm! :smile53:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.23., csüt. 19:47

asebestyen írta:
2018.08.23., csüt. 19:43
Hosszú.... holnap írok róla :rolleyes:

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.08.23., csüt. 19:43

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.21., kedd 11:02

A témához még annyit, hogy ez a bizonyos mikrodinamika főként halk esti zenehallgatásnál játszik szerepet, nagyrészt ettől függ mennyire jön át a zene ritmusa, vagy mennyire marad érthető a szöveg kis hangerőknél. Ezeket a finom részleteket maszkolja fedi el a zaj, fázis ill. tranziens átviteli hibák, illetve az említett keresztezési torzítás.
Hogy másként is fogalmazzam, sokan panaszkodnak, hogy kis hangerőnél "összeesik", testetlenné válik a hangzás, no ez jórészt ettől van...
Ilyen szempontból az A osztályú erősítők, és a szélessávú hangsugárzók a legjobbak, de azoknak meg más gondjaik vannak (lehetnek), szóval ingyen ebédet még senki nem evett. :rolleyes:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.21., kedd 08:39

Szóval mikro és makrodinamika..... Nehéz szavakba önteni, de talán az alábbi (angol) leírás fogalmazza meg a legegyszerűbben, és legérthetőbben.

"...Audiophiles often talk about micro- and macrodynamics. Macrodynamics refers to a system's total dynamic range from loud to soft, while microdynamics concerns the subtle differences between small changes in volume. Most decent amplifiers can get the macrodynamics right, but mastering microdynamics separates the merely good amplifiers from the truly great."

Vagyis a makro a zene teljes dinamikájára vonatkozik, a mikro pedig a parányi változások időbeli (ritmikai) követhetőségét jelenti, amely fontos szerepet játszik abban, mennyire "dobog a láb" a zene hallgatása közben. Sok tényező befolyásolja, tranziens jelek átviteli minősége, a hangdobozok fázishelyessége, a rendszer alapzaja stb., ezek -ha nem jól annak belőve-, elfedik a finom részleteket amelyek a zene lüktetését adják. A fül erre nagyon érzékeny (mivel természetes hangoknál ezek a faktorok határozzák meg egy hangforrás térbeli helyzetét), és itt nehezen tud "kompenzálni". Így ha ezek nincsenek rendben akkor válik fárasztóvá a zenehallgatás egy idő után. Persze nem csak e miatt, de talán ez a legfontosabb dolog ami elronthat egy -más területeken kiváló- rendszert.
Erősítőknél pl. ez a terület -a parányi jelek reprodukálása- gyakran kompromittált, mivel ebben a teljesítméntartományban a legtöbb erősítő AB osztályban működik, és a végfok keresztezési torzítása durván belerondíthat a finom részletek élethű visszaadásába.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.20., hétf. 14:28

Dehogynem vót :D .... Tölcséres-felhúzós-padlásról-mentett gramofonon hallgattam a 30-as évek slágereit :smile32:
Egyébként félelmetes, de valami még azon is átjön a zene atmoszférájából... gondolkodik.gif

lacee
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 242

Hozzászólás Szerző: lacee » 2018.08.20., hétf. 13:57

dragonweed írta:
2018.08.20., hétf. 13:38
Érdekes, hogy itthon már mozgolódik a bogár, de ott tényleg eszembe sem jutott :rolleyes:
Mert nem vót hifi cucc a közelben csak a pihi,sajnos a zsizsiktől elég nehezen lehet szabadulni :nonononono:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.20., hétf. 13:38

Érdekes, hogy itthon már mozgolódik a bogár, de ott tényleg eszembe sem jutott :rolleyes:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.20., hétf. 13:34

asebestyen írta:
2018.08.20., hétf. 10:51
Ne mondd, hogy vacsora közben nem hiányzott, hogy kirohanhass a "műhelybe" 2 falat között, hogy letekerj a mélyközép tekercséből 1,5 menetet és igazíts a magas szintező ellenállásán 0.1476 Ohmot. :smile29:
Legyek egészen őszinte, Baromira nem.... Ez aggaszt. gondolkodik.gif

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.08.20., hétf. 10:51

Ne mondd, hogy vacsora közben nem hiányzott, hogy kirohanhass a "műhelybe" 2 falat között, hogy letekerj a mélyközép tekercséből 1,5 menetet és igazíts a magas szintező ellenállásán 0.1476 Ohmot. :smile29:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.20., hétf. 10:10

Írnék, de nem enged képet feltölteni, meg szerkeszteni sem.....
Ja, sikerült, csak kicsit lassú....

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.08.20., hétf. 10:06

Halihó!
Megjöttem... :napsut: Hát, szerencse (nektek is ;) ) , hogy nem maradhattam tovább, mert lehet egy idő után nem is nagyon vágynék vissza a városba gondolkodik.gif . Egy tündéri kis faluban voltunk -Jósvafőhöz közel- tündéri ismerősöknél, teljes ellátással...
Átruccantunk Szlovákiába, meg bóklásztunk a környéken, mit mondjak: egy porcikám nem akart hazajönni sad.gif
A képen éppen a Dedinky tengerszemnél voltunk, 38 Euróért hatan iszonyú jókat jókat ettünk-ittunk a helyi étteremben. Ajánlom mindenkinek :smile32: aki arra jár.
Még egy-két nap mire visszaállok a szokott ritmusba, aztán majd írok a dolgokról amiket kérdeztetek.
Csatolmányok
SAM_3775.jpg
SAM_3775.jpg (384 KiB) Megtekintve 853 alkalommal
SAM_3778.jpg
SAM_3778.jpg (471.86 KiB) Megtekintve 853 alkalommal

lacee
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 242

Hozzászólás Szerző: lacee » 2018.08.20., hétf. 09:35

Jaj szegény most jött haza,már ilyenekkel bombázátok 31_1_21.gif
Na igen valami szösszenetet várunk ha nem is erről. :smile29:

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 605

Hozzászólás Szerző: Tul » 2018.08.20., hétf. 05:59

asebestyen írta:
2018.08.20., hétf. 00:17
Szia András!

Látom, már vagy! Gondolom csak kérdésekre vársz... :smile29:
Általában a hifiről topicban azon szenvedünk, mi az a mikrodinamika? Örülnék, ha felhomályosítanál, hozzászólnál a dologhoz Te is, akár ott vagy itt.

Köszönöm,
ákos
Oh, engem a többi csoda kifejezés is érdekelne autentikus megvilágításban: tranziens, pontosság, ritmus (nyilván a jelentés megvan, de mikor hangsugárzóra mondják, bajban vagyok vele.. mi az, hogy nincs jó ritmusa..?!)

Mikor korábban írták, a sebesség is egy viccnek tűnt, azonban a Cantus/Satori demonstrációja ezt azonnal megértette velem - tényleg durva volt megtapasztalni.

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”