Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Csevegő

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: venomer »

Hegedült rövid ü.

Kábelezés-együttfutás: fém(rács)harisnya esetleg?

Saját füllel az a baj, hogy egy zavarmentes jelmenesztéssel össze NEM vetve nem biztos, hogy meghallja a hibákat.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

TSanyi írta:
2018.10.03., szer. 12:41
Ha kábelcsatornában( gégecsőben) vezetem ela kábeleket, és ezt kívülről betekerem pl. alufóliával mintegy árnyékolás végett. Ahogy azt alkalmazzák egyes kábeleknél is.
Akár hangsugárzó vagy internet, esetleg tápkábel esetén? Felesleges, nem hoz annyit? Szabad-e 2-3 hangsugárzó kábeleit együtt vezetni egy gégecsőben kb. 5m hosszan? Esetleg valaki csinált-e hasonlót?
A hangfalkábelek kevésbé érzékenyek, ezért nem is szokás árnyékolni őket. Ha a csatornában csak hangfalkábel fut, akkor no para, De ha a csatornában együtt fut vonalszintű jelet szállító kábel, LAN kábel és tápkábel is, az nem szerencsés. A csatorna külső fóliázása nagyjából értelmetlen, inkább belül kell elkülöníteni a különféle kábeleket, vagy más nyomvonalon vezetni őket. Már 1-2 cm sem elhanyagolható távolság.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

egyetertek Zolaba javaslataval, csak a sajat fül tud dönteni; ...igaz, nehez, hogy tutti mas allapotban (a mi, a zene, a szomszedbol is jövö elektromagneses tér, a halozati fesz aktualis allapota*, stb.) sem hallanank-e valtozast, ha egy proba alkalmaval nincs különbseg.

azt nem gondolom, ha osztott vagy akar mas gegecsöben menne, a müanyag es 10-20mm tavolsag erdemben befolyasolna az egymasrahatást.

* nalam nagyjabol 1 eve olyan bugas jelent meg, hogy ihaj, nagyon hallhato volt. nem mindig, de sokszor. mar-mar ketsegbeestem, aztan 2-3 honap utan elmult, azota csak ritkabban es sokkal kevesbe van jelen (valoszinü DC volt a 230V-on, nem is kicsi)

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

ZolaBA írta:
2018.10.03., szer. 22:45

Nálam pl. egyszerű nappalis 5.1 mozinál egy csőben fut a két hátsó surround kábele kb. 10 méter hosszon. Biztos van interferencia. Hallani-e? szerintem nem... :)

Biztos attól is függ hogy sima hangfalkábel vagy egy összetettebb kábel mint pl. Furtech "mikro" 2t ami szigeteltebb.
Nem akarom feltalálni csőben a lyukat ezért kérdezem, biztos sokatoknak megfordult már a fejében és hátha valaki ki is próbálta.
Könnyebb, gyorsabb, jobb a más "kárán" tanulni! 😁

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

TSanyi írta:
2018.10.03., szer. 22:08
Az elég ha 20-as vagy 25-ös gégecsövekben fut egymás mellett? Ott már nin interferencia?
Szerintem erre nem fogsz jó választ kapni :) 20-30 centi távolság nélkül nem fogja senki megígérni, hogy nem lesz interferencia hifis szemmel.
Nálam pl. egyszerű nappalis 5.1 mozinál egy csőben fut a két hátsó surround kábele kb. 10 méter hosszon. Biztos van interferencia. Hallani-e? szerintem nem... :)

Amúgy tök egyszerű, rakd össze "szárazon" (nem behúzva) és próbáld ki hallasz-e eltérést ha egymás mellett van és ha szét van húzva ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

irishcream írta:
2018.10.03., szer. 19:10


Vagy csatornázz egyenként.
Az elég ha 20-as vagy 25-ös gégecsövekben fut egymás mellett? Ott már nin interferencia?

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: irishcream »

irishcream írta:
2018.10.03., szer. 19:10
TSanyi írta:
2018.10.03., szer. 16:44
avl2 írta:
2018.10.03., szer. 14:54


elvileg kabeleket egymashoz közel, hosszan parhuzamosan, szükre szoritva nem tanacsos vezetni, mert zavar(hat)jak egymast, hisz körülöttük ott az elektromagneses ter; en törekszem is erre, hogy tapkabel, IC, hangsugarzokabel ha keresztezik egymast, akkor minel inkabb merölegesen, amennyire csak lehet, inkabb ne talalkozzanak csak a keszüleknel
Köszi!
Persze hogy szerencsésebb nem együtt vinni, de azért az élet néha produkál olyan szituációkat amikor kell. Ezért kérdeztem hogy ezen az alufólia segít-e?
Vegyél olyan kábelcsatornát ami osztott.DLP mini csatorna(1).jpg
Vagy csatornázz egyenként.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: irishcream »

TSanyi írta:
2018.10.03., szer. 16:44
avl2 írta:
2018.10.03., szer. 14:54


elvileg kabeleket egymashoz közel, hosszan parhuzamosan, szükre szoritva nem tanacsos vezetni, mert zavar(hat)jak egymast, hisz körülöttük ott az elektromagneses ter; en törekszem is erre, hogy tapkabel, IC, hangsugarzokabel ha keresztezik egymast, akkor minel inkabb merölegesen, amennyire csak lehet, inkabb ne talalkozzanak csak a keszüleknel
Köszi!
Persze hogy szerencsésebb nem együtt vinni, de azért az élet néha produkál olyan szituációkat amikor kell. Ezért kérdeztem hogy ezen az alufólia segít-e?
Vegyél olyan kábelcsatornát ami osztott.
DLP mini csatorna(1).jpg

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

avl2 írta:
2018.10.03., szer. 14:54


elvileg kabeleket egymashoz közel, hosszan parhuzamosan, szükre szoritva nem tanacsos vezetni, mert zavar(hat)jak egymast, hisz körülöttük ott az elektromagneses ter; en törekszem is erre, hogy tapkabel, IC, hangsugarzokabel ha keresztezik egymast, akkor minel inkabb merölegesen, amennyire csak lehet, inkabb ne talalkozzanak csak a keszüleknel
Köszi!
Persze hogy szerencsésebb nem együtt vinni, de azért az élet néha produkál olyan szituációkat amikor kell. Ezért kérdeztem hogy ezen az alufólia segít-e?

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

TSanyi írta:
2018.10.03., szer. 12:41
Sziaaztok!

Ha kábelcsatornában( gégecsőben) vezetem ela kábeleket, és ezt kívülről betekerem pl. alufóliával mintegy árnyékolás végett. Ahogy azt alkalmazzák egyes kábeleknél is.
Akár hangsugárzó vagy internet, esetleg tápkábel esetén?
Felesleges, nem hoz annyit?
Szabad-e 2-3 hangsugárzó kábeleit együtt vezetni egy gégecsőben kb. 5m hosszan?
Esetleg valaki csinált-e hasonlót?

Köszi!
elvileg kabeleket egymashoz közel, hosszan parhuzamosan, szükre szoritva nem tanacsos vezetni, mert zavar(hat)jak egymast, hisz körülöttük ott az elektromagneses ter; en törekszem is erre, hogy tapkabel, IC, hangsugarzokabel ha keresztezik egymast, akkor minel inkabb merölegesen, amennyire csak lehet, inkabb ne talalkozzanak csak a keszüleknel

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Sziaaztok!

Ha kábelcsatornában( gégecsőben) vezetem ela kábeleket, és ezt kívülről betekerem pl. alufóliával mintegy árnyékolás végett. Ahogy azt alkalmazzák egyes kábeleknél is.
Akár hangsugárzó vagy internet, esetleg tápkábel esetén?
Felesleges, nem hoz annyit?
Szabad-e 2-3 hangsugárzó kábeleit együtt vezetni egy gégecsőben kb. 5m hosszan?
Esetleg valaki csinált-e hasonlót?

Köszi!

Avatar
Whale
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 09:53
Értékelés: 8

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Whale »

Egy kis Stockhausen. Hifizésre ideális.:DD

https://youtu.be/vdIe2CrorMM

Avatar
Whale
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 09:53
Értékelés: 8

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Whale »

/quote]

A játékában én már érzem az összefogottságot és a színtézist. Erre a produkcióra ma nálunk akadémia diplomát adnak ki kitűnő minősítéssel! A linkelt felvételben az a borzasztó, hogy mozgásában és viselkedésében egy kislányt látunk, zenei megformálásban és kivitelezésben pedig egy vérprofi és mély érzésű művésznőt. Olyan ez mint azok a játékok amelyeket ha elforgatsz felül krokodil alul zsiráf, méretben passzolnak egymáshoz de érzed, hogy mégsincs ez rendben így.
[/quote]


"A linkelt felvételben az a borzasztó, hogy mozgásában és viselkedésében egy kislányt látunk, "

Ettől lábrázást kapok! Kit érdekel hogy mozog, hogy viselkedik a színpadon? Az a manír, a cirkusz része a dolognak. A magam részéről röhögök azokon a művészeken, akik szemmel láthatóan meghalnak a színpadon az átéléstől, csak közben a hangszerből nem jön ki az, ami látszik...:))) Sok lelkes, ámde zenei analfabéta hallgatót be lehet ám hülyíteni a cirkuszi produkcióval...
Számomra azok a legnagyobbak, akik minden különös bohóckodás nélkül kiállnak/ülnek a színpadra és a hangszerből jön a varázslat, nem a grimaszokból, gesztusokból. Talán nem meglepő módon ez a legnagyobbak sajátja. Valószínűleg nem véletlenül.

"...zenei megformálásban és kivitelezésben pedig egy vérprofi és mély érzésű művésznőt."

Én halálra untam az 1001. ugyanolyan tökéletes, uncsin előadott Négy évszakot...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

RIEC írta:
2018.10.02., kedd 14:00
A linkelt felvételben az a borzasztó, hogy mozgásában és viselkedésében egy kislányt látunk, zenei megformálásban és kivitelezésben pedig egy vérprofi és mély érzésű művésznőt. Olyan ez mint azok a játékok amelyeket ha elforgatsz felül krokodil alul zsiráf, méretben passzolnak egymáshoz de érzed, hogy mégsincs ez rendben így.
Igen jól megfogalmaztad az én érzéseimet is.

RIEC

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: RIEC »

[quote=fapaci post_id=2297713 time=1538480704 user_id=487]
"...Szerintem már a kora miatt sem lehet még nála saját stílusról beszélni, azt majd felnőttként tudatosan kialakítja, vagy nem.

/quote]

A játékában én már érzem az összefogottságot és a színtézist. Erre a produkcióra ma nálunk akadémia diplomát adnak ki kitűnő minősítéssel! A linkelt felvételben az a borzasztó, hogy mozgásában és viselkedésében egy kislányt látunk, zenei megformálásban és kivitelezésben pedig egy vérprofi és mély érzésű művésznőt. Olyan ez mint azok a játékok amelyeket ha elforgatsz felül krokodil alul zsiráf, méretben passzolnak egymáshoz de érzed, hogy mégsincs ez rendben így.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Természetesen más a tanulás és az utánzás, ide akartam kilyukadni. A bemutatott kislánynál eldönthető-e, hogy ő a tanult dolgokat adja elő, vagy utánoz valakit? Szerintem már a kora miatt sem lehet még nála saját stílusról beszélni, azt majd felnőttként tudatosan kialakítja, vagy nem.

Nem ajánlottam Neked könnyűzenét, engem nem is nagyon izgatnak ezek a műfaji meghatározások és kicsit tartok is azoktól a hobbitársaktól, akik beszorulnak egy-egy zenei műfajba. Nem igazán keresek új zenéket, zenegyűjteményem nagy része 15-20-25 éves albumokból áll. Új kiadvány akkor kerül nálam terítékre, ha egy barátom lelkesen ajánlja, vagy egy szeretett előadóm új lemezzel jelentkezik.

RIEC

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: RIEC »

fapaci írta:
2018.10.02., kedd 12:57
RIEC írta:
2018.10.02., kedd 12:07
Aztán csak belátta, hogy ez így zsákutca. A zenélés a folytonos tanulásról és megújulásról szól(na). Vivaldi is ismerte a kortársak művészetét...Meg veled szemben pont azt látom, hogy a klasszikus zenei világ tele van egyéniségekkel mind zeneszerzői, mind előadói vonalon. A könnyűzenét az egy előadósság jellemzi. Beatless felénekelte és pont. Vivaldi egy versenyművéből meg idecitálok egy tucat eltérő verziót úgy hogy az eltérések ellenére mindegyik nagyszerű lesz.
"...Én magam sem állítom, hogy nincsenek manapság egyéniségek a komolyzenei előadók között, de olyant találni, aki semmiben sem "utánoz" senkit, azt én kizártnak gondolom. A könnyűzenében egyszerűbb mindenkitől eltérni a szabadabb műfaji korlátok miatt, csak ott meg nem kifizetődő.
Lélektelenül utánozni vkit meg tanulni vmi hasznosat és azt beépíteni a játékmódunkba hogy majd egyszer valami új dolog létrehozásának érdekébe mozgosítsuk, na az teljesen két külön dolog. Tanulás nélkül nincs művészi pálya és az iskola ebben kulcsfontosságú. Nagyon nem mindegy, hogy ki inspirálja a tanulót és hogy a tanár mennyire korszerű ismeretek birtokában van. Sok olyan tanárral találkoztam már aki döngette a mellét, hogy ő mennyire naprakész miközben már 40 évvel korábban is avittas volt a játékuk. A zeneművészet is hasonlít a tudományhoz abban, hogy nem kell mindenkinek mindent előlről kezdeni és felfedeznie a tüzet meg a rézvésőt. Jól is néznénk ki ha mindenkinek magának kellene rájönnie arra, hogy hogyan formáljon meg egy dallamot Mozart stílusában. Így nagyon lassan jutnánk csak előre. Chord fórumtársnak a minap volt egy érdekes megjegyzése miszerint az akadémikus zenei oktatás vmit jóvátehetetlenül kiöl az emberből és ettől sok más zenei stílus és próbálkozás befogadása szinte lehetetlenné válik. Nekem már 20 éve nem megy a jazz, a ragtime, a pop és a rock, a metálról már ne is beszéljünk. Igen, a klasszikus zene képes ajtókat örökre bezárni - persze nem mindenki olyan begyöpösödött mint én - viszont képes helyette sokkal több más újat is kinyitni. Te a könnyűzenét ajánlgatod nekem én meg a komolyat ugyanolyan okból. Csak amíg te új irányzatok után vágyakozol a könnyű műfajok terén addig én a komolyzenében megelégszem azzal, hogy a már meglévő irányzat eddig jól ismert határait tolja ki valaki egy sokkal szélesebb spektrumba megtartva bizonyos hagyományos elemeket, miközben rengeteg új megoldást alkalmazva tejesen új hangzásélményt produkál. Na ez tényleg nem könnyű de rengeteg szép példa van rá, valósággal dőlnek ránk az ilyen felvételek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

RIEC írta:
2018.10.02., kedd 12:07
Aztán csak belátta, hogy ez így zsákutca. A zenélés a folytonos tanulásról és megújulásról szól(na). Vivaldi is ismerte a kortársak művészetét...Meg veled szemben pont azt látom, hogy a klasszikus zenei világ tele van egyéniségekkel mind zeneszerzői, mind előadói vonalon. A könnyűzenét az egy előadósság jellemzi. Beatless felénekelte és pont. Vivaldi egy versenyművéből meg idecitálok egy tucat eltérő verziót úgy hogy az eltérések ellenére mindegyik nagyszerű lesz.
Davis utólag egyáltalán nem bánta azt a néhány hónapot, amit bezárkózva élt, bár erősen megszenvedte, de ez nem a zene miatt volt.

Én magam sem állítom, hogy nincsenek manapság egyéniségek a komolyzenei előadók között, de olyant találni, aki semmiben sem "utánoz" senkit, azt én kizártnak gondolom. A könnyűzenében egyszerűbb mindenkitől eltérni a szabadabb műfaji korlátok miatt, csak ott meg nem kifizetődő.

RIEC

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: RIEC »

fapaci írta:
2018.10.02., kedd 11:52
RIEC írta:
2018.10.02., kedd 11:41
Ami a nem hallgatok zenét mert akkor befolyásolják az ízlésemet az pont arra jó, hogy az illető ne feljődjön semerre. Ennyi erővel ne is játszon senki mással mert már az is befolyásolja az ízlését. Miles Davisnek pl volt saját stílusa de kimondottan kereste a tehetséges zenészek társaságát, mert neki is szüksége volt inspirációra és megújulásra. Ettől is lett ő Miles Davis. Mástól tanulni nem szégyen. Sőt, kifejezetten ajánlott.
Ez mind igaz, de M. Davisnek is volt olyan korszaka, amikor kb. senkivel nem akart még találkozni sem, csak a zenével akart foglalkozni.
Aztán csak belátta, hogy ez így zsákutca. A zenélés a folytonos tanulásról és megújulásról szól(na). Vivaldi is ismerte a kortársak művészetét...Meg veled szemben pont azt látom, hogy a klasszikus zenei világ tele van egyéniségekkel mind zeneszerzői, mind előadói vonalon. A könnyűzenét az egy előadósság jellemzi. Beatless felénekelte és pont. Vivaldi egy versenyművéből meg idecitálok egy tucat eltérő verziót úgy hogy az eltérések ellenére mindegyik nagyszerű lesz.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

RIEC írta:
2018.10.02., kedd 11:41
Ami a nem hallgatok zenét mert akkor befolyásolják az ízlésemet az pont arra jó, hogy az illető ne feljődjön semerre. Ennyi erővel ne is játszon senki mással mert már az is befolyásolja az ízlését. Miles Davisnek pl volt saját stílusa de kimondottan kereste a tehetséges zenészek társaságát, mert neki is szüksége volt inspirációra és megújulásra. Ettől is lett ő Miles Davis. Mástól tanulni nem szégyen. Sőt, kifejezetten ajánlott.
Ez mind igaz, de M. Davisnek is volt olyan korszaka, amikor kb. senkivel nem akart még találkozni sem, csak a zenével akart foglalkozni.

RIEC

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: RIEC »

Ez a kislány csodagyerek aki ráadásul rengeteget gyakorol ( vagy kell, hogy gyakoroljon ). A hegedűt nem lehet napi 1 órás reszeléssel így megszólaltatni, ahhoz sokkal többre van szükség. Menuhinnak percre be volt táblázva az élete és sokszor nem csinálhatta azt amihez kedve lett volna. A szülőnek olykor igaza van amikor látván gyermeke kirobbanó tehetségét próbálja őt az adott tevékenység professzionális művelésére presszionálni. Matúz István fia Matúz Gergely is követte apja nyomdokait és fuvolista lett bár nagyon sokáig a háta közepére kívánta a hangszert. Nem tudhatjuk, hogy egy szülői döntés mennyire indokolt vagy sem. Olykor bejön, olykor nem. Én merem remélni, hogy a szülő alapvetően gyermeke érdekeit tartja elsősorban szem előtt és csak másodsorban saját ambícióit. Mondjuk a hétköznapok világa pont az ellenkezőjét mutatja.
Szóval az nem általános eset ahogyan ez a kislány hegedül. Magyar 11 évest is hallottam kb így játszani, igaz zongorán és végül bár lett belőle akadémiai végzettség de elmaradt a nemzetközi karrier. A tehetség életünk végéig megmarad de hogy mire lesz elég azt nem lehet előre megjósolni. Sokan megrekednek egy igen magas szinten ahonnan számukra már nincs folytatás és jön vki más aki 14 éves koráig azt se tudta, hogy mi az a hangszeres zene majd 20 évesen megnyer minden nemzetközi versenyt és egész életében csak fejlődik és fejlődik. Van aki 4 évesen már folyékonyan olvas de kortársai 8 évesen tuti utol fogják őt érni tehát felesleges a mutatványa. Ez a hangszeres játékra is tökéletesen igaz. Meg hát valaminek a tökélyre fejlesztése más területek elsorvadását eredményezi, és ha végiggondolom azt, hogy ez a lány csak a hangszerének él akkor pont, hogy gyereknek lenni nincs ideje. Örültem volna ha egy két hangot melléhúz de nem. Ettől olyan rémisztő a produkciója, valósággal kiráz tőle a hideg.
Ugyanakkor nem minden csodagyerekből lesz csodafelnőtt. Youtube-on sok olyan feltöltés van ahol 10 éves korától végigkísérhetjük egy ifjú süvölvény életútját egészen a felsőfokú koncertekig és én bizony többször azt látom, hogy a kezdeti kimagasló teljesítmény idővel leromlik és egészen középszerűvé válik.
Ami a nem hallgatok zenét mert akkor befolyásolják az ízlésemet az pont arra jó, hogy az illető ne feljődjön semerre. Ennyi erővel ne is játszon senki mással mert már az is befolyásolja az ízlését. Miles Davisnek pl volt saját stílusa de kimondottan kereste a tehetséges zenészek társaságát, mert neki is szüksége volt inspirációra és megújulásra. Ettől is lett ő Miles Davis. Mástól tanulni nem szégyen. Sőt, kifejezetten ajánlott.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Valóban riasztó, mikor apró gyermekeket kényszerítenek professzionális viselkedésre és erőszakosan kizárják őket a saját gyerekkorukból. Sok ilyen esetben a szülők próbálják kompenzálni saját sikertelenségeiket a gyermekük sikereivel és küldik a csemetét néhány évesen sztárzenésznek, élsportolónak. De ezek a gyerekek is felnőnek majd és felnőttként dönthetnek saját sorsukról. Nekem van olyan barátom, aki zenészként évfolyamelsőként végzett a Pécsi Művészeti Gimnáziumban, de aztán szakmát és irányt váltott, ma sikeres vállalkozó és földkerülő vitorlás, nagyszerű zenei ízléssel.

Hogy ez a kislány mennyire másol másokat... szerintem pont annyira, mint mindenki más. Tele vagyunk modellekkel, példákkal, amikkel lehetetlen teljesen szakítanunk. Egyetlen embert ismerek, aki azt a gyakorlatban is megpróbálta. Néhai Király Tamás gitáros barátom éveken át nem volt hajlandó zenét hallgatni, hogy senki ne befolyásolja a saját stílusát. Szegény fiatalon elhunyt, így már soha nem tudjuk meg, mennyire lett volna sikeres és járható az ő módszere. Az egyediség érték, de a zenében rettenetesen ritka, a hagyományokra épülő komolyzenében szinte kizárt. A múltban rajongtam néhány egyedinek gondolt muzsikusokért, de végül mindegyikről kiderült, hogy valakit ők is utánoznak, csak az a valaki kevésbé ismert személy, a többség szeme elől rejtve marad az igazsággal együtt. Ma már azzal is megelégszem, ha valaki jól csinálja, amit csinál.

RIEC

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: RIEC »

fapaci írta:
2018.09.17., hétf. 09:50
Gondolatébresztőként teszem közzé az alábbi videót. Érdekelne, kinek mi ugrik be róla.


youtu.be/WT9jOZLFaEY
4 évesen már a különleges tehetségek osztályában hegedűlt? Hmmm. Vagyis már korábban el kellett kezdenie hangszeren tanulni. Az én lányom lassan 5 éves és egyelőre csak a játszótér érdekli mag a csokifagyi. Hála a jó istennek. Én rendkívűl szomorú vagyok amikor egy telhetetlen szülői ambíció megfosztja gyermekét annak gyerekkorától. Lásd W.A Mozart esetét. Menuhin is rühellte a kedves szüleit emiatt, 18 évesen el is húzott otthonról és gyorsan megházasodott nehogy mégegyszer beleugathasson apu meg anyu az életébe. Mi is ennek a versenynek a neve? Nesze neked Menuhin! Forogsz a sírodban mi? Szerencsétlen flótás. És sokan azt gondolják rólad, hogy neked bejött az élet...
A gyerekek amúgy nagyon fogékonyak a modern zenére. Játszani is szeretik nem csak hallgatni. Nekik nem Bartók a végállomás. Meg egyáltalán ők még nem válogatnak. Számukra ismeretlen a zene világa és falják az új ismereteket. A 11 éves ifjú hölgy nagy tehetség. A technikája rendben mindemellett képes valódi tartalommal megtölteni a hangokat. De attól még egy kedves ugrifüles aki próbálja utánozni a nagyokat és szemkontaktussal és oda-odafordulással irányítani a koncertmestert és a többi zenészt. Csak az a baj, hogy pont akkor és úgy mozdul feléjük, hogy annak semmi értelme nincs. Csinál valamit amiről nem tudja még mire is való pontosan, de látta a tanárától és gondolta ez is a projekt része. Na itt derül ki, hogy ő egyelőre csak egy másológép viszont abból fantasztikusan jó. Egyelőre. Egyelőre mert ilyenkor még össze lehet lopkodni a tudást másoktól és azt látványosan tálalva előadni. A távolkeleti tanárok baromira értenek az idomításhoz és a mechanikai oldal ultraprecíz kicsiszolásához. Ennek a lyánynak az a mázlija, hogy aki tanítja európai zenekultúrából nagyon szofisztikált így amit a kislány eltanult az tökéletesen eladható az európai koncertteremekben is. Nagy kérdés, hogy ez a tehetség mire lesz elég a jövőben. Meddig fog kitartani? Tudtam én olyan magyar 16 éves kürtösről aki Richard Strauss versenyművet játszott hibátlanul majd egy nap rádöbbent arra hogy ő mekkora tehetség és egy évre rá már egy hangot sem tudott kipréselni a hangszeréből. Meg azt sem tudhatjuk, hogy mennyire viseli meg a gyereket a szerepléssel járó stressz. És egyáltalán, neki nem az iskolában és a kortársai között volna inkább a helye? Aki ilyen kicsiszolt produkcióra képes annak rengeteget kell egy nap gyakorolnia. Akadémista korban is ráérne erre. Olyan ez itt mint a korán kinyílt virág. Szépnek szép, csak hát még február van. Mi lesz vele? Csak el ne fagyjon.
Amúgy a modern darabját nagyon értelmesen, felnőtt fejjel játsza, a Vivaldija meg egyenesen pazar. 40 éves kor környékén szokás így muzsikálni. Viszont nem dőlök be neki ahogyan a zenekar tagjai sem. Érdemes az ő arcukat is megfigyelni kicsit. Nekik ő "csak" egy gyerek és ez annyira megnyugtató. Mosolyognak rá, támogatják, aggódnak érte nehogy baja essék. Ők már rég tudják hogy miről szól a zenész szakma. Titkon azt remélem, hogy az ő hasonló korú gyerekei eközben már az ágyban vannak és eszükbe sem jut egy reflektoros színpadról álmodozni. Gyerekszínészekkel eljátszatott Star Trek amiben a fososok mentik meg a világot... mit a világot, az egész galaxist a pusztulástól, meg Disney tévés koravén színészpalánták akik talán még nem is menstruálnak de már úgy néznek ki a szerepükben mint egy kis ringyó mert a piac most erre bukik, aztán 18-20 évesen meg mennek a kukába. Na ez is kb ugyanaz. Semmi, de semmi értelme.
https://www.youtube.com/watch?v=EgT_us6AsDg

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Whale írta:
2018.09.28., pén. 21:12
3. Az ázsiaiak robotok. Végtelen munkával hibátlanra csiszolják a technikájukat, akár már egész kicsi korban is. Csak éppen lélek nincs a játékukban, egész ritka kivétellel. Zongorában ilyen kivétel pl Lang Lang.
A jelenség természetesen létezik és tényleg bosszantó tud lenni, mikor idegen kultúrkörből próbálnak ide exportálni muzsikusokat európai zene hiteles előadására. De szerencsére vannak szerethető kivételek, az általam linkelt leány, Chloe Chua szerintem ezek közé tartozik.

Avatar
Whale
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 09:53
Értékelés: 8

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Whale »

Ezt tessék meghallgatni! Aztán ezen a csapáson a többit is, persze! :)

https://www.youtube.com/watch?v=I-mKf4RRVsI

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”