Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Csevegő

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Whale
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 09:53
Értékelés: 8

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Whale »

fapaci írta:
2018.09.17., hétf. 09:50
Gondolatébresztőként teszem közzé az alábbi videót. Érdekelne, kinek mi ugrik be róla.


youtu.be/WT9jOZLFaEY
1. A kortárs zene kevés kivételtől eltekintve hallgathatatlan. Öncélú katyvasz, ami báncsaja filhallásomat. Nekem a komolyzene Bartókkal (és kortársaival) véget ért, sorry.
2. A Négy évszaktól hányingerem van, annyira közhelyesre koptatott darab. Kizárólag az Il Giardino Armonico féle előadását bírom meghallgatni, azt viszont imádom!
3. Az ázsiaiak robotok. Végtelen munkával hibátlanra csiszolják a technikájukat, akár már egész kicsi korban is. Csak éppen lélek nincs a játékukban, egész ritka kivétellel. Zongorában ilyen kivétel pl Lang Lang.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Kendrick Scott, Budapest Jazz Club, 2018.09.11.

IMG_5429.jpg
IMG_5429.jpg (643.57 KiB) Megtekintve 4976 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Gondolatébresztőként teszem közzé az alábbi videót. Érdekelne, kinek mi ugrik be róla.


youtu.be/WT9jOZLFaEY

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Megjelenés dátuma: 2018. szeptember 21.

Kép

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fapaci írta:
2018.08.30., csüt. 21:25
Csak szólok! Új Bonamassa album! :guitar
Redemption.
Tidal-on még nincs fenn, Apple Music-ban pedig már megjelent “előzetes kiadás” szekcióban, de csak a címadó szám “él” még...
Pedig már azt hittem, meglesz ma estére a hallgatnivaló... no sebaj, várok még egy kicsit :rolleyes:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Csak szólok! Új Bonamassa album! :guitar:


youtu.be/Yhy42grQJng

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fapaci írta:
2018.08.23., csüt. 19:24
Aszpirin írta:
2018.08.23., csüt. 16:32
komprimálást vagy kompresszálást?
Nyelvtanilag előbbi, műszakilag mindkét kifejezés helyes.
Köszi! Direkt azért kérdeztem, mert amatőr számítógépes keverőprogramban (Cubase) találkoztam az angol compression kifejezéssel, ami - ha nem tévedek - azt csinálja, amit írtál (meg amikor gitároztam, volt kompresszorpedálom is), csak az ige helyes magyar megfelelőjére voltam kiváncsi (komprimál vagy kompresszál - végülis mindkettő jövevényszó).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Aszpirin írta:
2018.08.23., csüt. 16:32
komprimálást vagy kompresszálást?
Nyelvtanilag előbbi, műszakilag mindkét kifejezés helyes.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fapaci írta:
2018.08.21., kedd 17:54
Ez dinamika komprimálást jelent,
komprimálást vagy kompresszálást?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Szia fapaci, tegnap delelott irtam neked pm-et meg ma is de lehet megint elveszett mert mondtad, hogy gondok vannak, esetleg ra tudnal pillantani, hogy meg-e kaptad az akusztiaka meressel kapcsolatban? Koszi.
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A Loudness War sok más ipari folyamathoz hasonlóan nem az ördög műve, hanem pozitív szándék áll mögötte. Az emberiség környezete egyre zajosabb, egyre több halk természeti és zenei hangjelenség veszik bele ebbe a háttérzajba. Egyik zeneszerző, előadó sem szeretné, hogy a zenei anyagának nagy része hallhatatlan legyen, így hát a halk részeket a háttérzaj szintje fölé kell erősíteni úgy, hogy a hangosabb részletek ereje ne változzon. Ez dinamika komprimálást jelent, amit a hifisták (sok más zeneipari és stúdiótechnikai standarhoz hasonlóan) szitokszóként kezelnek anélkül, hogy a lényegével tisztában lennének.

Voltak és vannak kezdeményezések arra, hogy a zenei kiadványok többféle dinamikai verzióban legyenek elérhetőek, de a HiFi piac zsugorodása miatt én ezt naiv elképzelésnek gondolom.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

kicsit nekem ez most tudatosult:
loudness war-t eddig egyertelmü negativ "manipulacio"-nak gondoltam, mondvan, hogy dinamikat direkt csökkentve, at effektiv erteket (atlagos hangossagerzetet) növelik.

elvileg a lentiek miatt elkepzelhetö egy dinamikaban (hangos es halk különbsege) nagy/jo zenemü, ami egyszerüen maga a zene miatt magas effektiv ertekkel bir, igy hangosabbnak hallatszik.

nem allitom, hogy a lenti pelda The Lost Continent -je ilyen, de abban is van dinamika azert; no meg egy igen jo szám is :-)

elvileg a zenekarokat, zenet alkotokat is terelhette/terelheti a loudness war jelenseg, a "jobban eszrevehetöseg szandeka" olyan müvek fele, amiknel az effektiv ertek magasabb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A szubjektív hangosságérzetet effektív értéknek nevezzük. Ez nem a minimális és maximális szintű jelek matematikai középértéke, hanem az energiaeloszlás súlypontja. Ha egy hangzó anyagban az effektív érték végig magasan van, akkor nyilván hangosabbnak fogjuk érezni, függetlenül a csúcsszint értékétől (amit a digitális világban nem is lehet 0 dBFS fölé tolni). Pontosan erről szól a loudness war, amiben az effektív értéket próbálják minél magasabb értékre emelni.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

kivancsisagbol, jatekbol egy regi samsung i9300-as mobilon sound level meter app-pal nezegettem szamokat (tudom, hogy semmit nem mondanak, lehetne calibralni is, de nekem itthon nincs mivel)
FFT size 8192, dF=5.4Hz

csend (pl. szamok között): A sulyozassal 21-22 dB(A), C-vel 25-26 dB(C)
csucsertek szokasos hallgatasi hangerö mellett: A sulyozassal 82 dB(A), C-vel 85 dB(C)

a fentiek egy itt a komolyzenei ajanloban nemreg szerepelt Vivaldi- Ensemble Gli Incogniti, Beyer - Les Quatre Saisons & Autres Concertos {2008} -val voltak

kivancsisagbol gondoltam megnezem egy "durvább" zenevel, mennyire lesz hangosabb, ha szerintem ugy hallgatom ezt: la dispute the last lost continent - na ekkor jött a meglepetes: a csucsertek inkabb kicsit kisebb volt - a szerintem hangosabb es nekem hangos hangerö mellett. Azt gondolom ez szepen mutatja: hangossagerzet inkabb az atlagos szinthez kötödik, a dinamikahoz (hangos es halk reszek különbsege) nincs köze, illetve hasonlo csucsertek mellett nyilvan a dinamikaban nagyobb felvetel halkabbnak tünik (mert atlagos szintje valoszinü joval kisebb)
..megneztem audacity-ben is (dB illetve normalizalva):
Presentation1.png
Presentation1.png (323.54 KiB) Megtekintve 2874 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2018.08.21., kedd 11:17
böngeszes közben bukkantam erre: "Attempting to get accurate SPL levels is the biggest mistake users of REW make! Do not fall in that trap. There is no useful information in there. Getting accurate levels is possible but requires extensive detective and configuration work with no net value. Get an SPL meter if you want to calibrate your system."
https://audiosciencereview.com/forum/in ... -part-1.4/
Analóg mikrofonnal történő mérésnél valóban szükséges a kalibrálás, ha valós értékeket szeretnénk látni a görbéken. Én is kalibrálással kezdem a mérést minden esetben. USB mikrofonoknál elvileg nincs szükség rá, de a gyakorlat azt mutatja, a gyártók eléggé félvállról kezelik a kalibrálást, tehát nem árt ellenőrizni.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2018.08.15., szer. 15:14
...Sokadszor is leírom, a REW egy akusztikai mérőszoftver, nem alkalmas mindenre.
...
böngeszes közben bukkantam erre: "Attempting to get accurate SPL levels is the biggest mistake users of REW make! Do not fall in that trap. There is no useful information in there. Getting accurate levels is possible but requires extensive detective and configuration work with no net value. Get an SPL meter if you want to calibrate your system."
https://audiosciencereview.com/forum/in ... -part-1.4/

Avatar
Voyager
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4223
Csatlakozott: 2009.03.21., szomb. 21:59
Értékelés: 1575
Tartózkodási hely: Interstelláris tér

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Voyager »

Szép és igényes a weboldal, ahogyan azt Tőled megszokhattuk! :tutiok:
http://luxoraudio.hu/

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

fapaci írta:
2018.08.15., szer. 16:04
Láttam már sörcsapot moziszobában. :-)
Inkább mint a klasszikus reklámban, ha lehetne választani :)


youtu.be/sfalXcMxpdY
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

ZolaBA írta:
2018.08.15., szer. 15:33
Tudom tudom és értem is :) De most őszintén, erre a bohóckodásra bőven elég a rew, amire otthon kellhet...

A 200 ezres masina nagyon jól néz ki, neked munkaeszköz, de nekem otthonra annyi értelme lenne megvenni mint egy rozsdamentes hűtött sörcsapot márványasztallal :D
Hát pl. folyamatos hangnyomás mérésre pont nem jó a REW. Van ugyan benne RTA ablak, amivel időben átlagolt hangnyomás értéket tudsz megjeleníteni, de ez önmagában elég sovány.

Láttam már sörcsapot moziszobában. :-) A TC metert csak érdekességként említettem. Nem is arra való, amire neked szükséged lenne.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

igy van, mindent lehet többféle szinten nyomni, itt a fö szintek:

- mobiltelefonnal merni (akarmilyennel vs. vagy 1 tipus arra a tipusra alakitott - azaz legalabb a HW-et valamennyire ismerö - app-pal vs. nehany szintnel rendes eszközzel öszzevetve "kalibralni"
- merömikrofont venni es avval (ott is sok arsav van)
- spec eszközzel.

nem mindenkinek mindenhol van igenye es lehetösege a felsöbb szintekhez.

köszi az infokat, számértékeket

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

fapaci írta:
2018.08.15., szer. 15:14
Sokadszor is leírom, a REW egy akusztikai mérőszoftver, nem alkalmas mindenre.
Tudom tudom és értem is :) De most őszintén, erre a bohóckodásra bőven elég a rew, amire otthon kellhet...

A 200 ezres masina nagyon jól néz ki, neked munkaeszköz, de nekem otthonra annyi értelme lenne megvenni mint egy rozsdamentes hűtött sörcsapot márványasztallal :D
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

ZolaBA írta:
2018.08.14., kedd 21:43
Programot mit kéne használni a időben méri és grafikonra rajzolja a hangnyomást? a sima REW-el min/max/aktuális van csak.
Sokadszor is leírom, a REW egy akusztikai mérőszoftver, nem alkalmas mindenre.

A folyamatos hangnyomás mérés gyakorlatilag egy hangfelvétel készítését jelenti, amit a szoftver real-time kiértékel, jellemzően csúcsértéket és effektív értéket mutatva, de a felvett hanganyag utólag sok szempontból kielemezhető. A zajmérő eszközök polcán érdemes körülnézni, ha ilyesmit keresünk, a legtöbb komolyabb mérőeszközhöz adnak valamilyen elemző szoftvert is. Mobiltelefonos applikációk is léteznek, de azok megbízhatósága általában elég vicces. Stúdiókban a jelszintek különféle megjelenítése kiemelt fontosságú feladat. Egy komolyabb műszer nem olcsó, de sokban segíti a hangmérnök életét. Én leginkább a TC Electronic Clarity M eszközét kedvelem:

Kép

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

avl2 írta:
2018.08.15., szer. 08:00
The SPL meter was set to C-weighting, slow response.
Na megnéztem!
a normál hallgatási hangerő SPL dB(C) S- el már 70-80dB -re jön ki, az LZpeak 90 föle megy. (most pl 91,4).
tombolós hangerő pedig kb. 85-95dB, 110 dB-s csúcsokkal...

Szerintem ez tök normális, kár ragozni:) A kiindulás ugye az volt, hogy bírja-e az erősítő, változatlanul tartom, hogy szerintem igen, mert bőven lehetne még feljebb tekerni.

Érdekes még az is, hogy az alapzaj "A" súlyozással 30-32dB, "C"-vel viszont már 35-40dB. Persze amikor elmegy egy autó akkor jóval több :)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A zenehallgatáshoz szükséges, komfortos, hangulatos hangnyomás nehezen megfogható jellemző, erősen függ az akusztikai környezettől, a hallgató szokásaitól és a zenei műfajtól, előadásmódtól. Egy becsületes hangfelvételnél lennie kell minimum 30-40 dB dinamika tartománynak. Hogy ezt teljes mértékben élvezni tudjuk, egy átlagos 40 dB alapzajszintet feltételezve zenei csúcsokban 70-80 dB SPL hangnyomásra van szükségünk (no és megfelelő akusztikára). (Csak halkan mondom, hogy a hifisták részéről sokszor áhított, nagyobb dinamika tartomány otthoni lejátszása a legtöbb rendszert alaposan megfektetné, tehát ezt az elvárást nehéz komolyan venni.) Hangosított rockkoncerteken 120-130 dB SPL csúcsértékek jellemzőek a nézőtéren (hallgatási helytől függően), de ott a dinamika is nagyobb szokott lenni. Otthoni elmerülős, átélős zenehallgatáshoz a két fenti szélsőérték közötti hangnyomás szükséges. Nálam most éppen D. Bowie Blackstar albuma pörög, dögös hangerővel, ami mellett még éppen lehetne beszélgetni. 90-92 dB(C) SPL csúcsértékeket mérek hallgatási pontban. Ha jobban odatekernék neki, ez felmehetne 98-100 dB(c) szintre, de azt már nem lehetne sokáig élvezni egy lakószobában. Ezek csúcsértékek, tehát az effektív átlagérték valahol 80-85 dB (C) SPL körül lehet.

A (C) jelzés annyit jelent, hogy C karakterisztikájú súlyozást alkalmaztam a mérés során. Súlyozásból többféle létezik (A, B, C, D, Z), ezek a beérkező hangnyomás értékek spektrális kiértékelésében térnek el egymástól, másféle átviteli karaktert alkalmaznak (lásd alább!). Súlyozást elsősorban a zajmérések elemzésénél használnak, ahol a zajok emberre gyakorolt hatását vizsgálják, figyelembe véve a hallásunk nem lineáris karakterisztikáját. Az alábbi ábrán látható a különféle súlyozások közötti eltérés. A Z nem szerepel rajta, mivel az a lineáris, súlyozatlan, nyers hangnyomást jelöli.

Kép

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ZolaBA írta:
2018.08.14., kedd 21:43
Áthozom ide a Dyno fórumból :)
...
remelem mas is, fapaci is reagal.

neten ugye sokfele duma van szükseges erösitöteljesitmeny kapcsan es a "szükseges SPL"-röl is, pl.: https://www.crownaudio.com/how-much-amplifier-power
Desired SPL
Listed below are typical sound pressure levels (SPLs) for various types of music. The SPL meter was set to C-weighting, slow response. You might want your system to be at least 10 dB above the background noise level to achieve a good signal-to-noise ratio.

New age: 60-70 dB
Folk: 75-90 dB
Jazz: 80-95 dB
Classical: 100 dB
Pop: 90-95 dB
Rock: 95-110 dB
Heavy metal: 110 dB.

az igen rövid ideig tarto csucsok megléte érdekes szerintem (erösitöteljesitmeny szempontbol is)

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”