Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzók

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
twinastir
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 503
Csatlakozott: 2008.07.24., csüt. 16:08
Értékelés: 116

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: twinastir »

Üdv
Nagyon drukkolok a projektnek... leborulok.gif
Nekem KiiAudio van és a koncepció nagyon hasonló ami természetesen nem baj....szerintem ma az egy rendkívül jó elképzelés és min ketten jól felkészült és dogmák nélküli szakemberek vagytok és ez jó alap....

Avatar
Toto77
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2017.03.21., kedd 19:37
Értékelés: 3

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Toto77 »

Bíztatóan hangzik!
Az árazásról mikor lesz pontos vagy legalább megközelítő infó?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nagyatt írta:
2024.02.16., pén. 14:30
Izgalmasnak tűnik a projekt kitartást kívánok a teljes körű megvalósításhoz.  :tutiok: 
 
Köszönjük! Valóban izgalmas és mivel egyikünkön sincs eladási kényszer, feszültségtől és álmatlan éjszakáktól mentesen tudunk foglalkozni vele, ezért még élvezetes is.

E hét tanulsága az volt, hogy míg más projekteknél szinte mindig szenvedni kellett a beszállítókkal (asztalos, festő, fémmegmunkáló, kereskedő), most valahogy mindenki érzi, hogy itt valami másról van szó és rugalmasabban állnak hozzá. A napokban az alumínium előlapok sorozatgyártására és felületkezelésére kértem ajánlatokat féltucat cégtől és láss csodát, 2 napon belül mindegyik reagált és egészen barátságos feltételeket adtak. Szóval lassan már ki merem jelenteni, hogy március elejére elkészül az első sorozat, benne a már megrendelt/eladott 8 pár hangdobozzal, meg néhány bemutató példánnyal.
 

Avatar
nagyatt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2013.02.05., kedd 13:50
Értékelés: 52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: nagyatt »

Izgalmasnak tűnik a projekt kitartást kívánok a teljes körű megvalósításhoz.  :tutiok:
 
 
Audia Flight FL3S
Dynaudio Contour 20i + Stand 20
Lindemann Musicbook:Source
Hid D5 Speaker, D6 IC, D3,D2 Power

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Visszatérő kérdés, hogy hol lehet majd találkozni az új LuXor hangsugárzókkal.

Terveim szerint több helyen is meghallgathatók majd, átmenetileg az ország több pontján is lerakunk demó példányokat, Budapesten és Fóton állandó lehetőség is lesz, de szervezünk majd publikus bemutatókat is. Ha több érdeklődő jelentkezik egy helyről, személyes helyszíni bemutatóra is lesz lehetőség. Körbeadható példány viszont nem lesz, mivel a koncepció egyik lényege, hogy a helyszíni körülményekhez állítjuk a hangsugárzók paramétereit.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Az események pörögnek, a helyzet fokozódik, az első teherautó is befutott és hozott néhány mázsányi hangszórót. A tekintélyes szállítmány azt is jelzi, hogy a következő napok nem a pihenésről, hanem hangosan fognak szólni.

Az elektronikák még az erőnléti felméréseken sürgölődnek a közös edzések előtt, ezért egyelőre csak a szemünket legeltetjük a hangszórókon. Talán a sejtelmes fotókon is látható, hogy nem a szokványos HiFi mütyürökből építkezünk, hanem masszív Pro Audio motorokkal operálunk. Mert a valóságos megszólaláshoz magabiztos erő is szükségeltetik.


IMG_20240126_162817.jpg
IMG_20240126_162400.jpg
IMG_20240126_162125.jpg

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Építettem már jónéhány hangdobozt, de még egyik tervezésébe sem toltam ennyi munkát, tehát garantáltan személyes rekord lesz, több szempontból is.

Ahogy a múlt év végén írtam, a Luxor Audio fejest ugrik egy új projektbe, saját tervezésű aktív hangsugárzókat fogunk gyártani. Nem éppen földhözragadt terveinkben több típus is szerepel és ezek tervezésével olyan tempóban haladunk, amit remélni sem mertem. Sokat gyorsít az ügymeneten, ha keveset alszik az ember. Megvannak a hangszórók, elkészültek a doboztervek, az elektronika alkatrészei is szokják egymás közelségét, a DSP kezd tudatára ébredni, megvoltak az akusztikai szimulációk, a prototípusok hamarosan felkerülnek a kínzópadra.

Rengeteg adatunk, számunk, rajzunk van már, amiket sorban nyilvánosságra fogok hozni. Most éppen néhány 3D modellt mutatok remélve, hogy nektek is annyira tetszik, mint nekünk. Képzeljetek bele 900 W elektromos teljesítményt, 3 utas aktív váltást, izmos DSP-t, többféle digitális és analóg csatlakozási lehetőséget, no és hogy igazán meggyőző legyen a dolog, mindez a hallgatási környezethez illesztve helyszíni méréssel és beállítással.

Folyt. köv.

Luxor 3w 02.png
Luxor 3w 02.png (847.99 KiB) Megtekintve 1694 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Új év, új tervek... és némi pletyka.

Hamarosan átalakul a Luxor Audio weboldala és tevékenységi köre. Fő csapásirányként megmarad az akusztikai tervezés és tanácsadás, de érkezik mellé egy hasonló fontosságú ágazat: professzionális aktív hangsugárzók gyártása.

Az elmúlt 3 évtizedben szerzett hangmérnöki, zenehallgatási és hangdobozépítési tapasztalataimra támaszkodva saját termékekkel állok elő MZ/X kollégával karöltve, aki elektronikai tervezésben és gyártásban rendelkezik kiemelkedő tudással. LuXor márkanév alatt érkezik majd egy kétutas, közepes méretű állványos/polcsugárzó monitor, egy izmos 3 utas nagymonitor és egy potens szubsugárzó. Mindegyikre jellemző a nagy teljesítmény, többféle analóg és digitális bemenet, többutas aktív elektronika és a nagy tudású DSP, aminek segítségével tökéletesen személyre szabhatóak, a környezethez illeszthetőek lesznek a hangdobozok. Ebben segítséget is fogunk adni, minden hangsugárzónkhoz kérhető majd helyszíni telepítés, bemérés és beállítás, amit kiegészítünk akusztikai méréssel és tanácsadással is.

A kínálatot és a dobozokat úgy alakítjuk ki, hogy egyaránt használhatók lesznek zenehallgatásra HiFi és házimozi rendszerekben, illetve stúdiómunkára is. Magas minőséget célzunk meg, de az árakat igyekszünk alacsonyan tartani. Felsőpolcos alkatrészekből építkezünk, a piacon kapható sorozatgyártott megoldásokhoz képest sokkal komolyabb elektronikát és tudást építünk a LuXor hangdobozokba. És mivel kis manufaktúraként működünk, jóval nagyobb műszaki értéket adunk ugyanazért az összegért.

A következő hetekben érkeznek majd az infók, a koncepció már megvan, de még javában zajlik a fejlesztés, tervezés, ötletelés, tesztelés.

Addig is kívánok mindenkinek élvezetes bulit szilveszterre és sikeres esztendőt 2024-re!

stack-music-audio-speakers_996135-1528.png
stack-music-audio-speakers_996135-1528.png (313.19 KiB) Megtekintve 1747 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Egy újabb öreg harcos került hozzám, ezúttal 1987-ből: Infinity Kappa 8

Érdekes szerkezet. Zárt doboz 30 cm-es mélynyomóval, 2 db, de eltérő középsugárzó dóm, felül pedig 2 db EMIT ribbon, amiből egy elől, egy pedig hátul kapott helyet. A basszus szekció külön erősítővel hajtható. És hogy még inkább zavarba jöjjünk, a 3 felső út jelszintje szabályozható, így az átvitel szépen hangolható, személyre szabható.

Sajnos párszor belegányoltak élete során, de most kapott tőlem egy kis masszázst, takarítást, kontakttisztítást, illetve visszaállítottam a gyári állapotot, így újra fiatalnak érezheti magát és hibátlanul teszi dolgát 35 éves kora dacára.

FAP_7737_1.png
FAP_7737_1.png (3.02 MiB) Megtekintve 3473 alkalommal
MHuH.jpg
MHuH.jpg (129.28 KiB) Megtekintve 3473 alkalommal
Clip_3.jpg
Clip_3.jpg (125.76 KiB) Megtekintve 3473 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

1976. A slágerlistákat Elton John és Paul Simon vezeti, az ABBA világkörüli turnéra indul, megalakul a U2, a Queen 150.000 ember előtt ad koncertet Londonban, a Sex Pistols aláírja szerződését az EMI kiadóval, a KEF bejelenti a Calinda hangsugárzóját, ami kit-ben is megvásárolható.

Sorsom olyan szerencsés helyzetbe hozott, hogy megbízást kaptam egy 45 éve gyári csomagolásában szunnyadó, teljesen intakt állapotú KEF Calinda kit megépítésére, felélesztésére. Volt bennem némi aggodalom az alkatrészek állapotát illetően, de egy forrasztási hibán túl semmilyen gond nem merült fel, tökéletesen teszik a dolgukat, erőteljes, könnyed, vérbő hangzásukkal - aggastyán koruk dacára - sok örömet fognak szerezni gazdájuknak.

Ilyen békebeli csodákkal találkozva azért felmerül bennem, hogy mi a fenét csináltak a fejlesztők az elmúlt 40 évben.

IMG_20211201_132336.jpg
IMG_20211201_132336.jpg (349.9 KiB) Megtekintve 3748 alkalommal
KEF Low.jpg
KEF Low.jpg (160.66 KiB) Megtekintve 3748 alkalommal
KEF Dist-Phase.jpg
KEF Dist-Phase.jpg (116.6 KiB) Megtekintve 3748 alkalommal
KEF adj.jpg
KEF adj.jpg (112.31 KiB) Megtekintve 3748 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Etalon Supraton 5 hangdoboz átalakítása

Az eredeti váltó és átvitel (nem biztos, hogy gyári állapot):
IMG_20210314_204237.jpg
IMG_20210314_204237.jpg (234.2 KiB) Megtekintve 4562 alkalommal
Orig SPL.jpg
Orig SPL.jpg (118.02 KiB) Megtekintve 4562 alkalommal
Orig THD.jpg
Orig THD.jpg (109.29 KiB) Megtekintve 4562 alkalommal


Új keresztváltó tervezése és építése, csatlakozók, belső kábelezés és csillapítás cseréje utáni átvitel:

SPL.jpg
SPL.jpg (113.37 KiB) Megtekintve 4562 alkalommal
IMG_20210314_172837.jpg
IMG_20210314_172837.jpg (334.86 KiB) Megtekintve 4562 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fülelek írta:
2020.03.31., kedd 19:17
Elnézést a kotnyélért, de az 1k-3k tartomány az rendben van így? gondolkodik.gif
Kicsit furcsa, hogy a szép dobozba a magassugárzó ilyen csálén van becsavarozva, vagy ennek van valami akusztikai indoka?
Ez nem a gyári magassugárzó, de hozzám már ezzel került. Nem kaptam felkérést új váltó tervezésére, a gyári megoldást kellett kiigazítanom. Beavatkozás előtt ilyen volt az átvitel:

Full LR old.jpg
Full LR old.jpg (88.75 KiB) Megtekintve 5479 alkalommal

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Elnézést a kotnyélért, de az 1k-3k tartomány az rendben van így? gondolkodik.gif
Kicsit furcsa, hogy a szép dobozba a magassugárzó ilyen csálén van becsavarozva, vagy ennek van valami akusztikai indoka?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Canton CT 2000 hangdoboz felújítása, átkábelezése, keresztváltó finomhangolása, javítása. Az esztétikai felújítás Pisti80 munkája. Igazi békebeli doboz élvezetes, erőteljes, kiegyensúlyozott hangzással.

Full LR new.jpg
Full LR new.jpg (87.56 KiB) Megtekintve 5403 alkalommal
IMG_20200331_144426.jpg
IMG_20200331_144426.jpg (165.39 KiB) Megtekintve 5458 alkalommal

Avatar
Frogged
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2017.09.10., vas. 11:20
Értékelés: 38
Tartózkodási hely: Komárom

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Frogged »

Most hogy bele tettem 110 órát a Satori hangfalakba írnék egy kis véleményt bár hozzá teszem hogy csak lelkes zene hallgató vagyok nem tapasztalt öreg hifista.
Kellet egy hangfal eredetileg max 500K-s keretből ami ha nem is tökéletes de van annyira jó hogy eszembe ne jusson leváltani hosszú évekig.
Sokan mondták hogy ennyiért boltba ne keresek ilyesmit vagy használt vagy DIY én meg hallgatam a tapasztaltabakra és úgynéz ki be is jött:)

A hangjáról annyit tudok elmondani hogy tiszta nagyon gyors és müfaj független legalább is könnyüzene müfajokban komoly zenével nem próbáltam.
Dinamikából pedig olyat mutatott amit még nem tapasztaltam eddig de mivel nem járok hifi találkozókra így nincs is akkora merítésem.
Szeretem a hangját ami a mostani Dacomal enyhén világos és a kiegyenlített határ mesgyéjén egyen súlyoz, de nekem egy árnyalattal lehetne testesebb melegebb karakter úgy lenne igazán tökéj számomra.
Pacinál a teac Nt503-al hallgatva pontossan ilyen volt , mint ha egymásnak találták volna ki öket, legalább is az én ízlésemnek telitalálat volt.
Karácsonyra be is figyel majd nálam egy Teac 503-as :)
Nyílván az 50M2-es szoba akusztikája és az audió pc is hozzá tett a hangzáshoz Pacinál de valami hasonló hang meg közelítése a terv.
A lényeg hogy így is remek de egy komolyabb dacal még több-et ki tudok majd hozni belőle, hosszú és számomra költséges projekt volt de megérte. :tutiok:
Musician Audio Mdp-2 - Musician Audio Pegasus Dac - Musician Audio Monoceros Előerősítő -
DIY Satori Aktiv Hangfalpár - fejes erősítő: Gustard H16 - Fejhallgató: Denon D5200
KR Acustic panelek - Kábelek: Luxor Audio - Rezgés csillapítás: Vibra-R

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12629
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

fapaci írta:
2018.08.18., szomb. 21:31
Vinkler írta:
2018.08.18., szomb. 16:22
Ebben is 5 végfok van?
Elvileg ugyanaz, mint a Tied, csak itt más a hangolás és nem használjuk a középső utat.
Hm.
Érdekes.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Vinkler írta:
2018.08.18., szomb. 16:22
Ebben is 5 végfok van?
Elvileg ugyanaz, mint a Tied, csak itt más a hangolás és nem használjuk a középső utat.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12629
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Ebben is 5 végfok van?
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Elkészült a Satori aktív monitor, hétfőtől már a gazdájánál teljesít szolgálatot.

A doboz Pisti80 műhelyéből került ki, az elektronikát EMZperX mester készítette, én a tervezést, az alkatrészek beszerzését, az összeszerelést, beállítást, finomhangolást végeztem.

2 utas aktív erősítés, szimmetrikus jelfeldolgozás, DIP kapcsolókkal állítható bemeneti érzékenység (0 - 12 dB), utanként állítható jelszint -3 dB - +3 dB, HPF felüláteresztő szűrő (20-30-40 Hz), BF basszuskompenzáció, fáziskompenzáció. Bassreflex kivitel (alsó nyílással), váltási frekvencia 2300 Hz, frekvencia átvitel 33 Hz - 20 kHz (-3 dB).

Hangszórók: SB Acoustics Satori MW19P (papirusz mebránnal) és TW29R ringsugárzó.

Finomhangolás utáni végső eredmények:

Keresztváltás és szintek:
Final Cross.jpg
Final Cross.jpg (121.22 KiB) Megtekintve 6935 alkalommal

Basszus kompenzáció:
Bass comp.jpg
Bass comp.jpg (118.7 KiB) Megtekintve 6935 alkalommal

BR basszus átvitel:
Bass.jpg
Bass.jpg (126.49 KiB) Megtekintve 6935 alkalommal

Átadás előtti állapot:
IMG_4356-Edit.jpg
IMG_4356-Edit.jpg (294.1 KiB) Megtekintve 6934 alkalommal

Online
Avatar
junior19
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2011.02.18., pén. 07:40
Értékelés: 28

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: junior19 »




1 órája, fapaci írta:




Köszi szépen. Valahogy én is így gondoltam, csak a helyiség keskeny mérete miatt a valamivel nagyobb magassugárzó távolság gondolkodtam a megcserélésen. De akkor valószínűleg többet ártanék, mint amit nyerek.



 





 


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




54 minutes ago, junior19 said:




Az első képeden egy aszimetrikus elrendezésű hangsugárzó van. A kérdésem erre vonatkozna. Mitől függ ezeknek a sugárzóknak az elrendezése? Arra gondolok, hogy a magassugárzó a falhoz közelebb, vagy ahogyan nálad is, távolabb került. Van erre szabály, vagy előírás? Vagy csak szobaakusztika, egyéni ízlés befolyásolja?





A hangdobozok előlapja egy reflektáló, visszaverő felület, ami a hanghullámok egy részét is "megvezeti", illetve diffrakciós jelenség jön létre. A doboz mechanikai méretéhez hasonló hullámhosszak, jellemzően a középtartomány hangjai környékén komoly kölcsönhatás jön létre a hangszóró által keltett hullámok és az előlap visszaverődései között, a doboz élei másodlagos hangforrásként viselkednek, így hát nem mindegy, hova is tesszük a hangszórót, illetve hogyan alakítjuk ki magát a dobozt. Hasonló ez a szobaakusztikához. Szerencsétlen elrendezéssel egészen csúnya egyenetlenségek jöhetnek létre az átvitelben (lásd az alábbi ábrán!).






A jelenségre vannak modellek, képletek, szoftverek, én el szoktam játszani velük, de sok gyártó egyáltalán nem foglalkozik a kérdéssel, ők teljesen szimmetrikus, vagy véletlenszerű, látványra esztétikus elrendezést alkalmaznak. A topik elején látható dobozoknál kimondottan sokat foglalkoztam a hangszórók elrendezésével szoftveres szimulációban. Végül egy olyan megoldás tűnt legjobbnak, ami erősen hasonlít a régi JBL dobozok elrendezésére (sokan rá is sütötték, hogy JBL koppintás ). Szeretem, mikor megtalálja egymást a gyakorlati tapasztalat és az elméleti magyarázat.



Hogy az aszimmetrikus elrendezésű hangdobozt merre forgatjuk, az leginkább az akusztikai környezettől függ. Ezek a hangdobozok nem ugyanazt az átvitelt produkálják jobb és bal oldalon. Az általános javaslat az szokott lenni, hogy a hangszóróhoz közelebbi oldalélek legyenek a sztereo síkon befelé. Ebben van is logika, mert a nagyobb felület jobban megvezeti a hanghullámokat, így "kifelé" kevésbé fognak szétszóródni a hullámok, kevésbé fog rászórni a hangdoboz pl. az oldalfalra, mint azon az oldalon, ahol a közép/magassugárzó egészen közel van a doboz oldaléléhez. A mai modern kinézetű, vékonyka állódobozoknál ez a hatás fokozottan érvényesül, így hát ezek jellemzően érzékenyebbek az elhelyezésre, mint a békebeli, méretes dobozok.


Online
Avatar
junior19
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2011.02.18., pén. 07:40
Értékelés: 28

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: junior19 »



Hali!



Az első képeden egy aszimetrikus elrendezésű hangsugárzó van. A kérdésem erre vonatkozna.



Mitől függ ezeknek a sugárzóknak az elrendezése? Arra gondolok, hogy a magassugárzó a falhoz közelebb, vagy ahogyan nálad is, távolabb került. Van erre szabály, vagy előírás? Vagy csak szobaakusztika, egyéni ízlés befolyásolja?



Nem találtam erről leírást, s ritkák azért az ilyen hangsugárzók, a neten pedig így is, úgy is látható elrendezésben használják.



Köszi.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Jó ideje nem építettem már hangdobozt, de most érdekes projectet vállaltam el egy fórumtársunk felkérésére. 2 utas, aktív hangdoboz SB Acoustics Satori hangszórókkal, beépített elektronikával, kompenzációs áramkörökkel, lineáris tápegységgel. Igen komoly reményeim vannak a megszólalást illetően.


Avatar
ARC
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 510
Csatlakozott: 2013.11.29., pén. 16:56
Értékelés: 114

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ARC »



Tannoy Little Red Monitor hangdoboz karbantartása, tisztítása, beállítása.
 


Azóta is gyönyörűen zenél és zenél, amióta megtörtént a beállítás!

Avatar
szalali
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.10.11., pén. 20:04
Értékelés: 14

Hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: szalali »


Egy keresztváltót meg lehet építeni 5e és 150e forintból is. Technikailag ugyanazt fogja csinálni mindkettő, de nyilván más szubjektív produkciót nyújtanak. Ahogy a kábeleknél egy 800 forintos példány is ellátja a feladatát, de egy komolyabb összekötő jobb hangzást produkál. Én azzal szoktam a folyamatot kezdeni, hogy elkérem és alaposan kimérem a hangsugárzót, aztán közlöm, min lehetne javítani, végül a megrendelő eldönti, részéről mi fér bele anyagilag. Ezt a folyamatot butaság lenne egy árajánlattal indítani, hiszen még egyikünk sem tudja, mi a feladat.Ok. Értem.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”