Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

gomolalaci írta:
2023.12.08., pén. 20:47
Miért kellene minden emberek a ,,nyugati" életformát követni? Az én családom már 30 éve nem úgy él!
Nagyon szép, hogy a családod nem úgy él, de valamiért a feltörekvő országok lakóit nem tudtad rávenni, hogy gondolkozzanak, ezért úgy akarnak élni, ahogy a halivúdi filmekben, sőt, még inkább a reklámokban látják. Akár kellene, akár nem, ezt teszik.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

gomolalaci írta:
2023.12.08., pén. 20:47

Honnan veszed, hogy 8 millard ember él a Földön? Megszámoltad?
Föld népessége számláló:
https://www.worldometers.info/world-population/

Országonként külön is:
https://www.worldometers.info/world-pop ... y-country/

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

tamagaba írta:
2023.12.08., pén. 09:11
Én pl. a kémiai vízszennyezés miatt aggódok
Naponta mennyi mosogatószer kerül az édesvíz rendszerünkbe?
Alkalmanként 8-10 cl mosószer kb. - kezdjünk számolni
Ezen én nem aggódom! Lesz@rom!
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 23:40
Én nem értek ehhez, és lehet, hogy van költői túlzás ebben a történetben. De amíg mi amiatt aggódunk, hogy elpusztul a Föld, itt nagyjából az derül ki, hogyha elromlik egy csapágy a villamos autódban, dobd ki az egészet. Hát, erre csak valami nagyon csúnyát tudnék ideírni. Azért ez mégsem egy tv, vagy hűtőszekrény, amit nem éri meg megjavítani manapság.
https://telex.hu/techtud/2023/12/07/vol ... zavatossag
36_1_11.gif 36_1_11.gif 36_1_11.gif
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 22:35
fapaci írta:
2023.12.07., csüt. 18:03
ennél sokkal fontosabb, hogy miként váltsuk ki a minden szempontból eszetlen luxusnak tekinthető saját tulajdonú személyautózást.
Igazad van, de nem lesz könnyű menet ez. Bár van két 30-as korosztályú fiam, akiknek se tv-je, se autója nincs, és nem is terveznek ilyesmit venni. Nem tudom, ez mennyire jellemző, de ha a feltörekvő keleti társadalmakra nézek, azt látom, hogy ugyanezt a nyugati életformát veszik fel, autókkal, mobilokkal, bevásárlóközpontokkal, és minden mással. Sőt, még túl is akarnak licitálni minket, mindent is becsomagolnak, ott vannak a legnagyobb plázák, az autóik, autópályáik óriásiak, és még lehetne ragozni.
Az biztos, hogy 8milliárd ember számára ez ezen a Földön nem lesz elérhető, csak kérdés, hogy hány embernek és milyen áron kell majd erről lemondania. Lehet, hogy mindenkinek, és az nagyon sok tragédiával fog járni. sad.gif
Honnan veszed, hogy 8 millard ember él a Földön? Megszámoltad? Miért kellene minden emberek a ,,nyugati" életformát követni? Az én családom már 30 éve nem úgy él! Tragédia? Nem lesz, legfeljebb azokban a fejekben, akik elhiszik a politika hazugságait! Semmit se higyj el a mocskos média által közöl hírekből, GONOLKOZZ!
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

zoli73 írta:
2023.12.08., pén. 16:29
Igen érdekes kérdés ez a háztartási tisztítószerek esete is...
Néhány nőismerősöm komplett vegyiraktárat rendezett be az otthonában. Egy nyaralásra az akkori partnerem két kofferrel jöt, a kisebbikben voltak a ruhái. Hozzájuk képest én szinte semmi vegyszert nem használok fogkrémen, samponon és évi egy flakon tusfürdőn túl.

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

tamagaba írta:
2023.12.08., pén. 12:04
2 cl per mosogatás
Ennél csak több lehet, mert a mosógépet nem számoltam bele
Habosbabos öblítő, szuper kevés vízzel, annál agreszivebben oldó mosógép vegyszer

0,02L*4 alkalom - 0,08L*30nap - 2,4 liter/hó/család
kb. 400 ezer család lehet budapesten (háztartás)

Havonta cirka 1 millió liter mosóvegyszer megy bele - az amúgy ivóvizünkbe - Budapest környékén

Életem legfinomabb rakott palacsintáját egy erdélyi rokonnál ettem egy néni konyhájában
Kicsit csúszós volt a tányér és az evőeszköz, nem volt gusztustalan, de érezhető volt városi szemmel a konyha nem annyira higéniája. Na és?
Itthon a pesti csapvizet iszom, meglátjuk mi lesz belőlem
Nem kell már az önpusztitáshoz atom
Igen érdekes kérdés ez a háztartási tisztítószerek esete is, iszonyatosan sokat használunk belőlük, nagyjából minden tisztítási feladatra tucatnyi áll rendelkezésre. Nagy kérdés, mivé lesz ez a sok vegyianyag, a csatornába jutva?
Nekem nagy "kedvencem" a mosogatógép.
Ugye a reklámok(amik szerintem hazudnak mind) azt sugallják, mi több sulykolják, hogy a mosogatógépet kell használni, mert az gazdaságosabb, mint a kézi mosogatás. Szerintem ez baromság.
Lehet, hogy ugyanannyi edény elmosogatásához kevesebb vizet használ el(ezt vitatom), mint ha kézzel mosogatnánk, de azt a vizet fel is kell melegíteni, nem kis villamos energia elhasználásával. Egy mosogatógép hálózati teljesítményfelvétele több ezer Watt, aminek a jelentős részét, a fűtőelem(cekász) teszi ki. A mosogatógép az egyik legnagyobb elektromos fogyasztó a háztartásban.
Aztán ehhez hozzájön a mosogató tabletták/kapszulák, az öblítőszer(újabban pedzegetik, hogy rákkeltő), a lágyító só, és időnként(~havonta) a géptisztító szer ára is. A mosogatógép bekerülési költségét se felejtsük el, meg az esetleges szakember díját sem, aki beüzemeli, ha magunk nem értenénk hozzá.
Ha ezt mind egybe veszem, maximum a kényelem szól a mosogatógép mellett, mint pozitív érv, más nem igazán.
Persze, a csapból sem jön magától a melegvíz, de az már amúgy is rendelkezésre áll egy házban, nem plusz beruházás. Pláne egy társasházban, pl. panelházban, ahol távfűtés van, itt a fűtés járulékos hőjével(höcserérő) fűtik fel a melegvizet.
Tehát véleményem szerint, a mosogatógép, amire ma mindenkit rá akarnak beszélni, az minden, csak nem környezettudatos. A gépek és a hozzájuk használt tisztítószerek legyártása, előálítása is jelentős energiaigénnyel bír, a károsanyag kibocsájtásáról, meg csak sejtéseink lehetnek.
Igen, kézi mosogatáshoz is használunk mosogatószert, de csak egy félét, és az talán nem annyira agresszív, mint a géphez használtak.
Igen, ennek ellenére nekünk is van mosogatógépünk, de én nem tudom tettenérni a gazdaságosságát, csak a kényelmünket szolgálja, arra viszont meg kell fizessük a "vámot".
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

2 cl per mosogatás
Ennél csak több lehet, mert a mosógépet nem számoltam bele
Habosbabos öblítő, szuper kevés vízzel, annál agreszivebben oldó mosógép vegyszer

0,02L*4 alkalom - 0,08L*30nap - 2,4 liter/hó/család
kb. 400 ezer család lehet budapesten (háztartás)

Havonta cirka 1 millió liter mosóvegyszer megy bele - az amúgy ivóvizünkbe - Budapest környékén

Életem legfinomabb rakott palacsintáját egy erdélyi rokonnál ettem egy néni konyhájában
Kicsit csúszós volt a tányér és az evőeszköz, nem volt gusztustalan, de érezhető volt városi szemmel a konyha nem annyira higéniája. Na és?
Itthon a pesti csapvizet iszom, meglátjuk mi lesz belőlem
Nem kell már az önpusztitáshoz atom
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Én pl. a kémiai vízszennyezés miatt aggódok
Naponta mennyi mosogatószer kerül az édesvíz rendszerünkbe?
Alkalmanként 8-10 cl mosószer kb. - kezdjünk számolni
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

zoli73 írta:
2023.12.07., csüt. 21:02
tamagaba írta:
2023.12.07., csüt. 09:28
wittao írta:
2023.12.07., csüt. 09:15


Eleg gyakori - nem tul helytallo - abrazolasa egy eromu hutotornyainak, amelyek csak gozolnek, de nem fustolnek :)
Az atomerőműnek nincs kéménye :)
Láttad már a Paksi Atomerőművet?
Szellőző kémény, valami szűrhetetlen nemesgázok jönnek ott ki. Ha nemesgáz, attől mi is csak nemesedhetünk :rolleyes:
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 23:40
De amíg mi amiatt aggódunk, hogy elpusztul a Föld...
Nem, továbbra sem ezért aggódunk, a Föld nincs veszélyben.

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 22:35
Igazad van, de nem lesz könnyű menet ez. Bár van két 30-as korosztályú fiam, akiknek se tv-je, se autója nincs, és nem is terveznek ilyesmit venni. Nem tudom, ez mennyire jellemző, de ha a feltörekvő keleti társadalmakra nézek, azt látom, hogy ugyanezt a nyugati életformát veszik fel, autókkal, mobilokkal, bevásárlóközpontokkal, és minden mással.
A nyugati fiatalok teljesen más helyzetben vannak, mint ázsiai kortársaik. Nálunk egyre inkább kimegy majd a divatból a saját autó (miként a tévézés is az öregek időtöltése lett), az én fiatalabb ismerőseim (barátaim gyerekei) sem terveznek kocsit venni, jól elvannak nélküle, néha bérelnek, ha nagyon kell. Ázsiában viszont évtizedeken át lesték a nyugati életmódot és most, hogy lehetőségük van rá, naná, hogy nekik is kell.

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Én nem értek ehhez, és lehet, hogy van költői túlzás ebben a történetben. De amíg mi amiatt aggódunk, hogy elpusztul a Föld, itt nagyjából az derül ki, hogyha elromlik egy csapágy a villamos autódban, dobd ki az egészet. Hát, erre csak valami nagyon csúnyát tudnék ideírni. Azért ez mégsem egy tv, vagy hűtőszekrény, amit nem éri meg megjavítani manapság.
https://telex.hu/techtud/2023/12/07/vol ... zavatossag
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
ELEX
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2017.04.28., pén. 21:05
Értékelés: 153

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ELEX »

istvan01 írta:
2023.12.07., csüt. 21:30
.....Az emberek nagyon nagy hányada olyan munkahelyen dolgozik, ahol személyautókat, azokhoz alkatrészeket terveznek, gyártanak, forgalmaznak, javítanak, infrastruktúrát fenntartsanak azért, hogy munkabérükből 5-10évenként megvásárolják a következő autót, amivel minden munkanapon utaznak 20-80km-re az autókat előállító/fenntartó munkahelyükre.
Őrület. :ohnoohnoohno:
Számomra meg az az őrület, hogy a ruhagyárakban a csajok nem meztelenül dolgoznak, a pék meg a vajas kenyeret, képzeld el, kenyérrel eszi. Arról már nem is beszélek, hogy a cipőgyárba nem mezítláb járnak dolgozni, a hentest meg otthon rántott hússal várja a felesége.......
Őrület!

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2023.12.07., csüt. 18:03
ennél sokkal fontosabb, hogy miként váltsuk ki a minden szempontból eszetlen luxusnak tekinthető saját tulajdonú személyautózást.
Igazad van, de nem lesz könnyű menet ez. Bár van két 30-as korosztályú fiam, akiknek se tv-je, se autója nincs, és nem is terveznek ilyesmit venni. Nem tudom, ez mennyire jellemző, de ha a feltörekvő keleti társadalmakra nézek, azt látom, hogy ugyanezt a nyugati életformát veszik fel, autókkal, mobilokkal, bevásárlóközpontokkal, és minden mással. Sőt, még túl is akarnak licitálni minket, mindent is becsomagolnak, ott vannak a legnagyobb plázák, az autóik, autópályáik óriásiak, és még lehetne ragozni.
Az biztos, hogy 8milliárd ember számára ez ezen a Földön nem lesz elérhető, csak kérdés, hogy hány embernek és milyen áron kell majd erről lemondania. Lehet, hogy mindenkinek, és az nagyon sok tragédiával fog járni. sad.gif
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

istvan01 írta:
2023.12.07., csüt. 21:30
ennek van egy még groteszkebb változata:
Még groteszkebb is van: egész életünkben hajtunk és dolgozunk, hogy legyen pénzünk azoknak a betegségeknek a kezelésére, amiket a nagy hajtás miatt összeszedtünk. :rolleyes:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2023.12.07., csüt. 18:03

"Tudtátok, hogy a 2000-es évek elején az emberek 2 tonnás fémdobozokkal közlekedtek, amikért több évnyi munkabérüket adták, de csupán idejük 3 százalékában használták őket, a maradék időben az utcán tárolták őket és méregdrága kőolajat töltöttek beléjük?"
ennek van egy még groteszkebb változata:
Az emberek nagyon nagy hányada olyan munkahelyen dolgozik, ahol személyautókat, azokhoz alkatrészeket terveznek, gyártanak, forgalmaznak, javítanak, infrastruktúrát fenntartsanak azért, hogy munkabérükből 5-10évenként megvásárolják a következő autót, amivel minden munkanapon utaznak 20-80km-re az autókat előállító/fenntartó munkahelyükre.
Őrület. :ohnoohnoohno:

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

tamagaba írta:
2023.12.07., csüt. 09:28
wittao írta:
2023.12.07., csüt. 09:15
pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 08:21
Ez most jött szembe éppen.
408265916_907684680970292_5745396156453438235_n.jpg
Eleg gyakori - nem tul helytallo - abrazolasa egy eromu hutotornyainak, amelyek csak gozolnek, de nem fustolnek :)
Az atomerőműnek nincs kéménye :)
Láttad már a Paksi Atomerőművet?
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 12:30
Szóval ok, hogy sokat fejlődtünk már, meg az is, hogy a villanyautó jobb a robbanómotorosnál, de te is tudod, hogy nem ez lesz a megoldás.
Valóban nem ez lesz a megoldás, hiszen a kérdés sem ez. Szinte lényegtelen, hogy mi hajtsa a jövő személyautóit, ennél sokkal fontosabb, hogy miként váltsuk ki a minden szempontból eszetlen luxusnak tekinthető saját tulajdonú személyautózást. Szerintem ez lesz az egyik legnevetségesebb téma a generációnkkal kapcsolatban, mikor szóba kerülünk 100-200 év múlva egy - persze virtuális - kocsmázás során.

"Tudtátok, hogy a 2000-es évek elején az emberek 2 tonnás fémdobozokkal közlekedtek, amikért több évnyi munkabérüket adták, de csupán idejük 3 százalékában használták őket, a maradék időben az utcán tárolták őket és méregdrága kőolajat töltöttek beléjük?"

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

El kéne már távolodni a személy elektromos- vagy belsőégésű autózás zöld ügyétől, mert ez annyira szűk része a világ össz energia felhasználásának. De még az összes közlekedés, szállítás viszonylatában is. Ha reálisnak tartjuk az alábbi linken a világ energia mixét, akkor abban 2022 évben már 167.800TWh az összes, ezen belül a fosszilis forrású kb 80%.
https://ourworldindata.org/energy-mix

Ha csupán a villamos energia mixet nézzük 28.500tWh, azon belül is még tetemes kb 60% a fosszilis forrás.
https://ourworldindata.org/electricity-mix

Tehát ha nem sietünk radikálisan növelni a zöld-megújulók arányát, akkor a Föld 100-200éven belül élhetetlen lesz az emberi civilizáció számára, de legalábbis csak keveseknek marad az. Addig még mindig emelkedő világnépesség okán is újabb háborúk törhetnek ki, energia és élelem források és a még élhető területek megszerzése vagy birtoklása okán.

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2023.12.07., csüt. 10:08
Tudtátok, hogy Magyarországon még a XIX. században is volt boszorkányüldözés és több száz embert, jellemzően nőket tettek el láb alól, csak mert valaki rájuk sütötte a bélyeget?
Igen, és a katolikus egyház is csak a 20. század elején ismerte el, hogy nem a Nap forog a Föld körül. :rolleyes:

Nyilván ezen az oldalon nem kell ezt ecsetelni, amit leírtál. Viszont a rajzban is van annyi triviális igazság, hogy a villanyautó is annyira környezetbarát, mint az energia, amivel táplálják. Ez ennyi, nem kell túlgondolni szerintem. Más kérdés, hogy sokan (pl. a politikusok) :D ezt nem így gondolják.

Volt már itt is szó arról, hogy tényleg jobb-e a villanymeghajtás, ha a teljes életgörbét vizsgáljuk a lítiumbányától az akksi hasznosításáig. No meg vannak olyan vadhajtások is a történetben, amik pár éve egy skóciai zöld tanácskozáson mentek: mindenki villamos autóval ment oda, miután kiszállt a magánrepülőből, és az autókat is dízelgenerátorral töltötték, mert nem volt ott annyi töltőhely.
Az is érdekes kérdés lesz, hogy az a sok szén, amiről itt volt szó alant, hogyan fog majd hasznosulni a világ mindenféle tájain. Lehet, hogy nagy fejlődések lesznek ebben pl. Indiában is, de azért sok mindent el tudok képzelni. Biztosan környezetbarát lesz majd a a sok gázerőmű is, amivel az akkumulátorgyárakat tervezi táplálni pártunk és kormányunk, de nem biztos, hogy ez jó irány.
Szóval ok, hogy sokat fejlődtünk már, meg az is, hogy a villanyautó jobb a robbanómotorosnál, de te is tudod, hogy nem ez lesz a megoldás.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Vannak dolgok, amik bár sokszor megdőltek már, nem tudnak kikopni a közbeszédből. Ilyenkor már erősen megfontolja az ember, hogy századszor is felsorolja-e a cáfolatokat.

Tudtátok, hogy Magyarországon még a XIX. században is volt boszorkányüldözés és több száz embert, jellemzően nőket tettek el láb alól, csak mert valaki rájuk sütötte a bélyeget? Ma is működik a dolog, csak néhány szót cseréltünk le.
pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 09:27
Hát ja, az ábrázolás nem szerencsés, de amit mondani akart, abban van valami, sajnos.
Van benne valami, jellemzően hülyeség. A modern erőművek füstgázának fajlagos károsanyagtartalma sokkal, sokkal kisebb, mint ami a belsőégésű járművekből kijön, pláne Magyarországon, ahol 16 éves az autók átlagéletkora. Mégis milyen logika alapján gondoljuk azt, hogy jobb nekünk, ha az orrunk alá pöffögnek a leharcolt autók a városokban, mint az energiát előállítani egy távoli erőműben kontrollált, tiszta, nagy hatásfokú módon. Ahogy Wittao is írta, nem érdemes összekeverni az ártalmatlan vízgőzt a mérgező füstgázzal.

Mondják sokszor, hogy az elektromos autók hajtásához használt energia nem elég tiszta. Itt sem árt némi logika és gondolkodás. Az energia tisztasága az előállítás módjától függ. Egy ősöreg szénerőmű nyilván nem mondható korszerűnek, de egy vízierőmű, szélerőmű, de még az atomerőmű is igencsak tisztán termel (csak ugye nagyon drága az építése). Ebből következően pl. az osztrák áram meglehetősen tiszta, míg a jellemzően szénerőművekben gyártott lengyel áram nem annyira. Ezen a listán Magyarország nem áll rosszul.

A pécsiek tudhatják, mennyit változott az erőművek kibocsátása. Míg a 80-as években a téli hónapokban szó szerint fulladozott a város a mellé telepített Pannon Hőerőmű füstjétől és nem kevés légúti megbetegedés volt (az én családomban is), manapság már észrevehetetlen a működése, pedig az üzemben előállított energia másfélszeresére nőtt, a 2000-es évek elején széntüzelésről átálltak földgáz és biomassza égetésre. Az sem mellékes, hogy a város távfűtéséhez használt hőenergiát is előállítanak az áramtermelés mellett, ami kiemelkedően magas, 75 % feletti hatásfokot biztosít, szemben a 70-80-as évekre jellemző 30 százalékkal. A bevitt energia felhasználásának hatékonysága, tehát a hatásfok a belsőégésű autóknál 30-35 %, elektromos hajtásnál 90 % felett van, ráadásul az elektromos autók fékezésnél generátoros üzemmódban visszatáplálják, a belső égésű autók meg a féktárcsával elfűtik a mozgási energiát. Na ez az, ami nagyon nem mindegy, de a felületes beszélgetésekben ritkán kerül szóba, ott inkább pl. a bemutatott ábrán vihognak.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Döglődik a 2019-es Whirlpool hűtőnk.
Megnéztem, egy 86 eurós kínai kompresszor van benne. Az egész európai cégcsoportot ők látják el, Siemens Bosch stb.
Teljesen jó állapotban van egyébként az egész kaszni, mágnes szalagok, mindene jó
Kíváncsi vagyok mit fognak rá mondani jövő héten
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

wittao írta:
2023.12.07., csüt. 09:15
pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 08:21
Ez most jött szembe éppen.
408265916_907684680970292_5745396156453438235_n.jpg
Eleg gyakori - nem tul helytallo - abrazolasa egy eromu hutotornyainak, amelyek csak gozolnek, de nem fustolnek :)
Ja, ebbe többen is beleszaladnak. Az atomerőműnek nincs kéménye :)
A veszélyes kémény magas és vékony
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

wittao írta:
2023.12.07., csüt. 09:15
Eleg gyakori - nem tul helytallo - abrazolasa egy eromu hutotornyainak, amelyek csak gozolnek, de nem fustolnek :)
Hát ja, az ábrázolás nem szerencsés, de amit mondani akart, abban van valami, sajnos.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1153
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1375

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: wittao »

pali923 írta:
2023.12.07., csüt. 08:21
Ez most jött szembe éppen.
408265916_907684680970292_5745396156453438235_n.jpg
Eleg gyakori - nem tul helytallo - abrazolasa egy eromu hutotornyainak, amelyek csak gozolnek, de nem fustolnek :)
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”