Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

avl2 írta:
2019.02.12., kedd 08:24

azt szoktam mondani: egy motor nem csinal es nem is nyel el anyagot.
Ez igaz lehet, csak nem mindegy, hogy azok az anyagok a földben vannak sokmillió éve, vagy pedig kiengedjük mindenféle formában a levegőbe, ahonnan aztán oda kerül, ahol sosem járt ilyesmi.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

6c33c írta:
2019.02.11., hétf. 22:20
pali923 írta:
2018.10.08., hétf. 23:25
fapaci írta:
2018.10.08., hétf. 19:41
Éppen most olvastam, hogy a világ 10 legnagyobb szállítóhajója annyi káros anyagot bocsát ki, mint az összes autó
Ezt én is olvastam, csak nehezen tudom elhinni,hogy a 10 legnagyobb szállítóhajó annyi káros anyagot bocsát ki,mint 1.400.000.000, azaz 1,4 milliárd személygépkocsi. Eszerint 1 supersize szállítóhajó káros anyag kibocsátása = 140 millió személygépkocsi.
Valóban erősen bulvárszagú a hír, a nagyságrend szerintem sem stimmel, de az biztos, hogy a vízi és légi forgalom durvább adatokat produkál, mint a szárazföldi közlekedés. Emögött a szinte folyamatos üzem és a lazább ellenőrzés állhat. Világszinten vizsgálva a személyautók átlagos napi üzemideje szerintem néhány perc lehet, a teherszállító hajók, tankerek viszont szinte folyamatosan dolgoznak. No és tartok tőle, el sem tudjuk képzelni, milyen "üzemanyagot" tankolnak Afrikában, távol-keleten, vagy Dél-Amerikában a hajókba.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

akkor tegyük ide a másik jelentős üzemanyaggal szennyező transzportot, légi forgalmat.
2017 évben 7699,42 milliárd utas-kilométert számoltak össze a földön, amiben valószínű nincs benne a magán gépes és katonai szállítás. A föld lakossága manapság 7,683miilárd, ami számokból például az jöhet ki, hogy 2017-ben a föld minden lakosa repült átlagban 1002km-t.
Van egy másik légi forgalmi jellemző, az éves összes szállított tonna kilométer, ami persze sokkal kevesebb mint a tengeri tonna-km, de levegőben jelentősen több üzemanyag kell egy tonna szállításhoz. 2017-ben 223,73 milliárd tonna-km szállítás történ levegőben, amiben a katonai szállítás megint nincs benne.
Aki ismeri az polgári repülők fajlagos üzemanyag fogyasztását, az tud kerozin tonnákat mellé tenni.
forrás:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... TKYAYmagg7

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

pali923 írta:
2019.02.11., hétf. 23:06
pali923 írta:
2018.10.08., hétf. 23:25
Éppen most olvastam, hogy a világ 10 legnagyobb szállítóhajója annyi káros anyagot bocsát ki, mint az összes autó
...állítólag más a kénkibocsátásuk is, meg még biztosan vannak hasonló különbségek.
nem lehet ezt igy nézni, igen nagy leegyszerüsítés lenne. fö ok: "károsanyag" sokféle van, leginkabb ismert es törvenyek altal elöirt limit van NOx-re, reszecskere, CO-ra, HC-re, nehany helyen formaldehidre. melyikböl bocsat ki annyit, mint annyi "auto" ?

törvenyi limit kategoriankent (pl. szemelyauto, orszaguti haszonjarmü, off-road haszonjarmü, generatorhajto motor, vasuti, kishajo, nagyhajo, ....), földrajzi területenkent (USA, EU, Japan, Kina, India, Oroszo., Korea) mas-mas haterertekkel es gyakran mas menetciklussal (ami soran merik a karosanyagot) bír. mindenütt szigorodo elöirassal az idö függvenyeben, a kevesbe motorizalt orszagok nehany ev lemaradassal követik elöiras teren a motorizaltsag teren fejletteket.

kénkibocsátás: azt szoktam mondani: egy motor nem csinal es nem is nyel el anyagot. ami kén bemegy a tüzelöanyaggal, annyit fog kibocsatani, persze joreszt elégetve, oxidálva. Ha nitrogen bemegy a levegövel ,az nitrogenoxidok (leginkabb NO2, NO) formajaban, ha szénmolekula bemegy tüzelöanyaggal, az CO2, CO, korom formajaban, H2 a szenhidrogenböl, pl. H2O formájában, stb. ki kell jöjjön, nem maradhat odabent :-)

tüzelöanyag kéntartalmára is van elöiras, es ez is mint fent: földrajzi területenkent, alkalmazasi területenként, stb. erösen valtozo (mondjuk 10ppm-töl 1500 ppm-ig nem elrugaszkodott - elöbbi jobb helyen közutiakra, utobbi es annal meg több pedig rosszabb helyen hajokba szant tüzelöanyag eseten)

...sokmindenröl tehet, de csóró hajómotor nem tehet rola, ha sok kenet adnak be neki, azt ki kell köpje. ha 10ppm-eset kapna 1500ppm-es helyett, rögtön 150-ed reszere csökkenne a kenkibocsatasa (amiböl kensavas, kenes savas esö lehet pl.)

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

6c33c írta:
2019.02.11., hétf. 22:20
pali923 írta:
2018.10.08., hétf. 23:25
fapaci írta:
2018.10.08., hétf. 19:41
Éppen most olvastam, hogy a világ 10 legnagyobb szállítóhajója annyi káros anyagot bocsát ki, mint az összes autó
Ezt én is olvastam, csak nehezen tudom elhinni,hogy a 10 legnagyobb szállítóhajó annyi káros anyagot bocsát ki,mint 1.400.000.000, azaz 1,4 milliárd személygépkocsi. Eszerint 1 supersize szállítóhajó káros anyag kibocsátása = 140 millió személygépkocsi.
Ezeket valószínűleg a mi szintünkön nehéz ellenőrizni. Matematikusok számolhatnak: a világ legnagyobb dízelmotorja egy óra alatt 6300 liter gázolajat éget el, ez is egy hajóban van. Mennyi ez 140millió autóhoz képest? Ez már egy modern motor, ami sokkal kevésbé szennyező, mint a régebbiek. Alighanem az sem mindegy, hogy ezek a nagy hajók jó eséllyel 24 órán keresztül dolgoznak akár heteken, hónapokon keresztül, ami azért az autók igen nagy részére nem igaz. Meg állítólag más a kénkibocsátásuk is, meg még biztosan vannak hasonló különbségek.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
6c33c
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1044
Csatlakozott: 2014.04.06., vas. 20:43
Értékelés: 455

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: 6c33c »

pali923 írta:
2018.10.08., hétf. 23:25
fapaci írta:
2018.10.08., hétf. 19:41
Éppen most olvastam, hogy a világ 10 legnagyobb szállítóhajója annyi káros anyagot bocsát ki, mint az összes autó
Ezt én is olvastam, csak nehezen tudom elhinni,hogy a 10 legnagyobb szállítóhajó annyi káros anyagot bocsát ki,mint 1.400.000.000, azaz 1,4 milliárd személygépkocsi. Eszerint 1 supersize szállítóhajó káros anyag kibocsátása = 140 millió személygépkocsi.
Thorens 320 MK3 - Jelco 750 D - Denon DL103R
Naim Uniti Atom
AN-E/Snell Type E/III hibrid

 
 

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Van amit pénzért nem lehet megvenni. Ja, aki ingyen áramra vágyik? az várja is ki az autó mellett, mert így nem csalják el a betöltött naftát?
Csatolmányok
51915511_2520546597987628_3388855056265641984_n.jpg
51915511_2520546597987628_3388855056265641984_n.jpg (59.43 KiB) Megtekintve 1504 alkalommal

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Vinkler írta:
2018.12.02., vas. 23:01
Tesla napelemes cserép kalkuláció.

https://villanyautosok.hu/2018/11/30/ma ... ibe-kerul/
Kár hogy nem teszi bele a cikkbe a kalkulátor linkjét. viszont "hagyományos" cserepek fölötti aluvázra pakolt havi 500kWh-t átlagban termelő napelem Magyarországon, persze közel déli tájolásban 5kWp nagyságú, és cakkumpak napelemes cég felrakja 2,7millió Ft-ból. A Musk féle példa számolás akkumulátor nélkül (nálunk ennek semmi haszna) 23200$ adó nélkül. ez kb 6,5millió Ft lenne. 6,5-2,7=3,8millió. Ebbel aranybevonatú cserepet lehet a 18x1,6m2=29m2 napelem alá rakni. Tehát ez nagyon nem versenyképen magyar honban.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Tesla napelemes cserép kalkuláció.

https://villanyautosok.hu/2018/11/30/ma ... ibe-kerul/
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

pali923 írta:
2018.10.16., kedd 12:07
Érdekes lehet ez a könyv:
https://hvg.hu/gazdasag/20181016_Az_ele ... odafegyver
Régóta gondolom, hogy mint minden terméknek, az autónak is a teljes termékútját kell számba venni a gyártástól a hasznosításig. Akkor már nem mindig olyan könnyű az összehasonlítás.
Igaz. Az is egy érdekes kérdés, hogy a már nem használt akkumulátoroknak mi lesz a sorsa ?

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Érdekes lehet ez a könyv:
https://hvg.hu/gazdasag/20181016_Az_ele ... odafegyver
Régóta gondolom, hogy mint minden terméknek, az autónak is a teljes termékútját kell számba venni a gyártástól a hasznosításig. Akkor már nem mindig olyan könnyű az összehasonlítás.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Hús vagy húsmentes élet? Ez is durván bolygónk zöldvédelmi kérdése.
Lányaim teljesen önszántukból vegetáriánus étrendet követnek, inkább egészség persze, kevésbé bolygó védelem okán. Mi szülők pedig kb 1/10-re csökkentettük a hús arányát a korábbiakhoz képest.

https://illegalbeauty.blog.hu/2018/10/0 ... asra_valts

"....az állatok növényeket esznek, legfőképp gabonaféléket, amit meg is kell termelni számukra. Ez olyannyira lefoglalja a mezőgazdaságot, hogy a termelés közben felhasznált víz 30%-át hús előállításra fordítják és a megtermelt gabona 50%-a az állatok táplálását szolgálja. Például véve a marhahúst: 1 kg előállítása 27 kg széndioxidot juttat a levegőbe és összességében tizenháromszor nagyobb környezetszennyezéssel jár, mint ugyanannyi zöldségféle előállítása. Mindennek a biodiverzitásra gyakorolt hatása is hatalmas, hiszen az egyre növekvő húsfogyasztással egyre több megművelhető területre is szükség van és az ennek érdekében kiirtott vad területekkel számos faj veszíti el otthonát és válik a kihalás által fenyegetetté...."

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2018.10.09., kedd 07:36
Szerintem van értelme, mert létezik lokális környezetszennyezés is.
Persze, hogy van értelme, nyilván szelektálunk, biciklizünk, meg minden. Ez valóban sokat segít a helyi életminőségen, ez nem kérdés. A nagy hajók kapcsán azt is olvastam, hogy a partok közelében más hajtóanyagot kell használniuk, mint az óceán közepén. Ez valószínűleg jót tesz a parti lakók közérzetének, de a globális légkör ott fent nem tudja majd kiválogatni a gázokat. Sajnos.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pali923 írta:
2018.10.08., hétf. 23:25
... mit ér a mi civil erőlködésünk?
Szerintem van értelme, mert létezik lokális környezetszennyezés is. Ha Budapesten sokkal kevesebben autóznának és többen bringáznának, vagy használnák a tömegközlekedést, sokat javulna a város élhetősége, hatalmasat zuhanna a zajterhelés, egészségesebbek és nyugodtabbak lennénk, no meg több pénzünk maradna értelmes dolgokra. A bolygó szempontjából ez egy jelentéktelen lépés lenne, de globálisan már nincs mit tenni, a kérdés eldőlt, a folyamat megállíthatatlan. Hogy ezen kell-e keseregnünk, hát az egy jó kérdés. Szerintem megérdemeljük a sorsunkat és ha eltűnünk, azzal jól jár a bolygó, a természet, az állat- és növényvilág is.

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2018.10.08., hétf. 19:41
Látod, István, ezért mondom, hogy ez már nem a cukiság és a megtérülések számításának ideje. És pontosan ezért mondogattam 2 éve is, hogy az ilyen egyezményeknek lehet tapsikolni, meg lehet pörgetni őket a médiában, de gyakorlati hasznuk kb. semmi sincs. Inkább arra jók, hogy a nép megnyugodva hátradőlhet, mert néhány kamu aláírással elkerültük a kihalást. Pedig nem kerülhetjük el, csak késleltethetjük, de igazából erre sem eszméltünk még rá.
A helyzet elég elkeserítő, különösen, ha belegondolunk, hogy mi, egyes civilek itt alul csak a saját lelkiismeretünket tudjuk megnyugtatni maximum a lelkes "zöldségünkkel". Éppen most olvastam, hogy a világ 10 legnagyobb szállítóhajója annyi káros anyagot bocsát ki, mint az összes autó, aztán ott vannak a repülőgépek, stb. Ehhez képest mit ér, ha kevesebbet autózom, vagy jobb fogyasztású, esetleg villanyautót veszek? Amikor olyan országok, mint az USA, Kína és a többiek nem hajlandók tenni a környezet érdekében, akkor mit ér a mi civil erőlködésünk?
Természetesen ezután is csinálom, amit megtehetek, csak sajnos ez gyakorlatilag szinte semmit nem jelent a nagy egészhez képest. Aztán meg tapasztalom a mai Magyarországon, hogy mi történik a szelektív hulladékgyűjtés területén, egészen el vagyok keseredve.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2018.10.08., hétf. 17:42
Ha már zöld, itt a zöldelés feketedése...
Látod, István, ezért mondom, hogy ez már nem a cukiság és a megtérülések számításának ideje. És pontosan ezért mondogattam 2 éve is, hogy az ilyen egyezményeknek lehet tapsikolni, meg lehet pörgetni őket a médiában, de gyakorlati hasznuk kb. semmi sincs. Inkább arra jók, hogy a nép megnyugodva hátradőlhet, mert néhány kamu aláírással elkerültük a kihalást. Pedig nem kerülhetjük el, csak késleltethetjük, de igazából erre sem eszméltünk még rá.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Ha már zöld, itt a zöldelés feketedése:
https://index.hu/techtud/2018/10/08/var ... l_varhato/

"Nem, nem is ez a rémisztő; hanem az, hogy hiába javasolnak többféle megoldást, ezeket jó eséllyel nem fogják alkalmazni a gyakorlatban. Hiába, hogy a szakértői becslések szerint a károsanyag-kibocsátás felére csökkentésével elérhetnénk, hogy a globális felmelegedés mértéke 2100-ig ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot, de ez olyan szintű, máig példátlan együttműködést követelne meg a legnagyobb kibocsátóktól, hogy abban reménykedni is értelmetlen.

A jelentés megrendelése óta eltelt két és fél évben nemcsak a meteorológiai, hanem a politikai klíma is változott. A károsanyag-kibocsátás csökkentésében megállapodó felek azóta sem tartják magukat az egyezményben vállalt feltételekhez, és a legnagyobb kibocsátó Egyesült Államok többször fenyegetőzött azzal, hogy kilép az egyezményből. Mindeközben az emelkedő tengerszint közelében fekvő országok már most is naponta szembesülhetnek a felmelegedés aggasztó következményeivel."

"Ha az évszázad végéig a felmelegedés mértéke meghaladná a 2 fokot,

sokkal több pusztítóan forró nyári napunk lenne;
több lenne a hőséggel összefüggő haláleset és erdőtűz;
a gabonafélék beporzásáért felelős rovarok eltűnhetnek;
a hőség kipusztíthatja a növények természetes élőhelyeinek nagyjából a felét;
a korallzátonyok 99 százaléka eltűnne (1,5 fokos felmelegedéssel 10 százalékuk megúszná);
2100-ra 10 centivel nőne a tengerszint, ami közvetlenül tízmillió ember életét tenné tönkre;
közvetve meg sok tízmillióét, ha a sarki jég olvadása visszafordíthatatlanná válna;
az elsavasodó óceánok csökkenő oxigéntartalma a kifogható halállomány méretét hárommillió tonnával csökkentené."

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2018.10.07., vas. 11:18
Itt a keménykedés sajnos többet árt mint használ, mert mélyíti az árkokat.

Megtérülés vagy zöld gondolkodás. Szerinted Magyarországon az állampolgárok, háztartások hány százaléka engedheti meg hogy pl a havi villanyszámla rezsi helyett, sok más életvezetési költség melett 10-15évre egyben kifizesse a villanyköltségét egy napelemes beruházással, és feltételezve azt, hogy a "megtérülési" idő után már tényleg ingyen kapja az áramot?
Az első kérdésben nem értünk egyet. Én 25 aktiv(ista) év után már biztos vagyok benne, hogy a cukiság, a puha beszéd, a vállveregetés és a buksisimogatás nem visz előrébb. Kőkemény tények vannak, amiket az emberek képébe kell tolni, ezzel párhuzamosan rámutatni a saját hibáikra és felelőtlenségükre, még akkor is, ha ettől éppen nem leszek szimpatikus számukra.

István, a "Ki engedheti meg magának, hogy ..." kezdetű kérdések pont olyan értelmetlenek, mint a "Megéri-e...?" kérdések. El lehet ezek mögé bújni, de leszögezhetjük, hogy az ember arra költi a pénzét, amire akarja (és természetesen annyit, amennyije van). Ez egy ilyen HiFi fórumon is elég jól látszik. Itt sem csak gazdag emberek vannak jelen, de sokaknak van több milliós HiFi, vagy házimozi rendszere. Ha Budapesten megállsz a körúton egy piros lámpánál és körbenézel, milyen értékű autók állnak körülötted, akkor abból nem azt fogod érezni, micsoda szegénység van itt. Márpedig akinek van 10-15 milliója egy új autóra, annak talán jutna napelemre is. De én nem feltétlenül a magánembereken akarom elverni a port, sokkal inkább a törvényhozókon és az államon, ami nem hogy támogatná, inkább nehezíti a zöld energia hazai térnyerését.

A környezetbarát életmód néha drágább, de sok esetben pont olcsóbb, mint a felelőtlen, "mindenbe belefosok, mert én megtehetem" életmód. Egy jófajta termelői piacon vásárolni garantáltan olcsóbb, mint bármelyik áruházban és a hazacipelt csomagolóanyag, azaz szemét mennyisége is töredéke lesz, az ételekben található vegyszerekről, mesterséges adalékokról már nem is beszélve. Amit nem veszünk meg, annak gyártását egy idő után beszüntetik, szóval eléggé egyszerű a képlet. Mi a francnak nekünk amerikai chia mag, meg indonéz pálmaolaj? Ezeket kizárólag a kereskedők által generált divat hozta az életünkbe, de a beszűkült vásárlónak fogalma sincs, milyen következmények vannak e termékek európai használata, felpörgetett termelése és ideszállítása mögött. Reggelig sorolhatnám a példákat, de most nem akarok elveszni a részletekben, így csak annyit mondanék, a zöld életmód és a természet tisztelete sokkal inkább becsület, mint sem pénz kérdése.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

irishcream írta:
2018.10.07., vas. 15:24
fapaci írta:
2018.10.06., szomb. 21:56
irishcream írta:
2018.10.06., szomb. 15:34
A 10 éves megtérülés elfogadható. Elgondolkodtam, hogy mennyi mindent megvásárol az ember elképesztő pénzekért, ahol a megtérülés fel sem merülhet, és most végre amikor végre egy kiadás bevételt hozhat, akkor töprengünk, hogy megérte-e.
Valójában a zöld életmódhoz nehezen tudom kötni, hogy mindenben megtérülést keresünk. Egy film, színházi előadás, koncert megtekintésében, vagy egy nyaralásban is az anyagi megtérülést kellene firtatnunk? A környezet védelme néha plusz anyagi terhekkel is jár, de kevés dologra lehetne indokoltabban mondani, hogy megéri.
Hogy félreértés ne essék, arra gondoltam itt, hogy ha végre valami kiadás esetében felmerülhet a megtérülés, akkor az legalább ne legyen ellenérv, hogy az hosszú ideig valósul meg.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

fapaci írta:
2018.10.06., szomb. 21:56
irishcream írta:
2018.10.06., szomb. 15:34
A 10 éves megtérülés elfogadható. Elgondolkodtam, hogy mennyi mindent megvásárol az ember elképesztő pénzekért, ahol a megtérülés fel sem merülhet, és most végre amikor végre egy kiadás bevételt hozhat, akkor töprengünk, hogy megérte-e.
Valójában a zöld életmódhoz nehezen tudom kötni, hogy mindenben megtérülést keresünk. Egy film, színházi előadás, koncert megtekintésében, vagy egy nyaralásban is az anyagi megtérülést kellene firtatnunk? A környezet védelme néha plusz anyagi terhekkel is jár, de kevés dologra lehetne indokoltabban mondani, hogy megéri.
Hogy félreértés ne essék, arra gondoltam itt, hogy ha végre valami kiadás esetében felmerülhet a megtérülés, akkor az legalább ne legyen ellenérv.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

MGMART írta:
2018.10.07., vas. 09:47
Olvasom a topicot és jó látni, hogy vannak akiket komolyan érdekel a környezetvédelem és tesznek is érte.
A saját meglátásom szerint rettentően fontos és a jövőre nézve talán a legjobb befektetés a felnövekvő generációk ilyen irányú tanítása és nevelése.Nyilván ez otthon kezdődik de sokszor a gyermekeink szinte több időt töltenek óvodában , iskolában mint a saját szüleikkel.Kis hazánkban vannak helyi próbálkozások, egyedi esetek, de összességében úgy látom, hogy nagyon le vagyunk maradva ezen a téren.Innovatív, az egész országban megvalósuló minden gyereket elérő megoldásokra lenne szükség.
Teljesen igazad van a gyermekek oktatása, szoktatása ügyben.
Egy kedvenc példám a nyugat-európai közlekedés. A gyerekek már úgy nőttek fel, hogy azt látták: biztonsági öv bekapcsol, indulás........gyalogos a gyalogátkelőhely előtt, autó megáll, gyalogos átmegy, a szemetet a pihenőben dobja a szeméttárolóba, nem az autópályán dobálja ki az ablakon. Ha eldobsz egy papírfecnit utánad viszik, mert azt hiszik elvesztetted.........

Jó, hogy látnak a gyermekek példákat a környezetvédelemre, mert kérdeznek, tanulnak és rászoknak.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2018.10.07., vas. 09:20
[Ja és elég kemény vitákat folytatok zöld témákban. :D
Itt a keménykedés sajnos többet árt mint használ, mert mélyíti az árkokat.
Megtérülés vagy zöld gondolkodás. Szerinted Magyarországon az állampolgárok, háztartások hány százaléka engedheti meg hogy pl a havi villanyszámla rezsi helyett, sok más életvezetési költség melett 10-15évre egyben kifizesse a villanyköltségét egy napelemes beruházással, és feltételezve azt, hogy a "megtérülési" idő után már tényleg ingyen kapja az áramot? A hőszigetelés fajsúlyában még nagyobb költség utólagosan de új építésben is, igaz hosszabb távra szól. Ezeket a beruházás ráfordításokat ne hasonlítsuk a mozi jegy és hasonszőrű szórakozás, szabadidő költségeivel, mert azokról adott esetben lemondhatunk róluk, viszont arról kevésbé, hogy lakjunk valahol (lakás), abban legyen minimál vagy annál kicsit több infrastruktúra, többek között elektromos áram.
Más.
Napokban szó van bolti nejlon zacskók betiltásáról. Én rögtön betiltanám a PET a palackokat is, az óceánokban abból még több úszkál. Beszélnek természetes lebomló anyagokról, sajnos a papírnál jobb csomagolót nehezen találnak, de az meg másutt nagy lábnyom. Lányom Müncheni LMU-n éppen kutató csoportot alapít és EU támogatási milliókra pályázik pókok természetes pókháló fehérjeinek mesterséges előállítása témában. Ez az anyag így programozott formában fajlagosan nagyon erős, acélsodrony képességű köteleket lehet belőle fonni, miközben annál sokkal könnyebb, más szövet formában és sokféle tulajdonságra alakítható, többek között akár csomagoló anyagnak is. A lényeg, ez ebben a formában mind természetes felérje marad, ami tartós, de bizonyos idő után szervesen tud elbomlani. Ez annyira erős téma, hogy a NASA nagyon várja a neki is használható megoldásokat. Persze nem Petra lányom ebben a témában az úttörő, kettő jól felszerelt startup-kutató cég is benne van Németországban.

Avatar
MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2010.06.04., pén. 23:18
Értékelés: 485

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: MGMART »

Olvasom a topicot és jó látni, hogy vannak akiket komolyan érdekel a környezetvédelem és tesznek is érte.
A saját meglátásom szerint rettentően fontos és a jövőre nézve talán a legjobb befektetés a felnövekvő generációk ilyen irányú tanítása és nevelése.Nyilván ez otthon kezdődik de sokszor a gyermekeink szinte több időt töltenek óvodában , iskolában mint a saját szüleikkel.Kis hazánkban vannak helyi próbálkozások, egyedi esetek, de összességében úgy látom, hogy nagyon le vagyunk maradva ezen a téren.Innovatív, az egész országban megvalósuló minden gyereket elérő megoldásokra lenne szükség.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2018.10.07., vas. 08:14
Fapaci, neked hány centis a hőszigetelésed? mennyi kWp a napelem kapacitásod? fűtésed az mivel megy, napkollektor rásegítés esetleg, ha saját gázkazánod van akkor az már kondenzációs? Úgy egyébként mennyi kWh/Mj az energia lábnyomod. Megtérülés nélkül érdekelne.
Nem szívesen példálózom magammal, energia téren nem is vagyok jó példa. Egy 110 éves társasházban lakom (még pár hétig), 80 cm-es falak között, programozott gázkazánnal fűtöm a lakásom, amit nem fűtök 22 fok fölé, klímaberendezést nem használok, a meleg ellen házi praktikákkal védekezem, LED-del világítok, szóval átlagos budapesti helyzetben vagyok. De a környezetvédelem szerencsére nem csak energiagazdálkodásból áll, így magam is képes vagyok tenni valamit, amitől én és a környezetem is jobban érzi magát. Alig használok vegyszert, minimálisan vásárlok agyoncsomagolt élelmiszert, 95 %-ban helyi termelőktől, piacon szerzem be az élelmet, többnyire kerékpárral közlekedem, amit jövőre egy elektromos autóval egészítek ki. Hazaviszem a szemetemet, amit szelektíven gyűjtök, rendszeresen veszek részt erdei szemétszedéseken. Termékeik bojkottálásával díjazom a környezetromboló cégeket és boltokat. E lépések közül egyiknél sem végeztem megtérülési számításokat, nem is látnám sok értelmét, hiszen senki nem tudja, mi lesz 20-30 év múlva. 25 éve alapító tagja vagyok a magyar Greenpeacenek, cikkeket írok két környezetvédelmi lapba és 7 éve forgatok heti rendszerességgel egy televíziós zöld műsort. Ja és elég kemény vitákat folytatok zöld témákban. :D

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Nem voltam életem során nagy világjáró, sőt. De mostanában többször megfordultam lányom-unokám miatt Svájcban. Ott van egy figyelemre méltó áramszabadpiaci választás magánfogyasztók részére is. Mégpedig az, hogy kérhetik az áramot zöld forrásból is, ami ugye víz, szél és napeleme mixből áll fel. De ezért az áramért többet kell fizetni a címke nélküli vegyes forrásból származó áramhoz képest. Abban mindenki biztos lehet, amikor ezt a drágább áramot kéri a felhasználó, ott Svájcban egészen biztosan azt kapja, pontosabban az általa rendelt/használt áramot a zöld erőművek tolják be a villamos hálózatba.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”