Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

Vinkler írta:
2018.09.29., szomb. 11:37
HA mar fűtés...

Végül egy levegő-víz hőszivattyús fűtés, hűtés mellett döntöttem. Gáz van, de nem tartom innovatív megoldásnak, az elektromos fűtés (elektromos kazán)+klíma kombó szintén nem kompromisszum mentes (nem szeretem a fújt levegőt), így maradt ez a megoldás.
Ez a rendszer melegvíz előállítására is alkalmas.
Ez a tervem nekem is

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12606
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7280
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

HA mar fűtés...

Végül egy levegő-víz hőszivattyús fűtés, hűtés mellett döntöttem. Gáz van, de nem tartom innovatív megoldásnak, az elektromos fűtés (elektromos kazán)+klíma kombó szintén nem kompromisszum mentes (nem szeretem a fújt levegőt), így maradt ez a megoldás.
Ez a rendszer melegvíz előállítására is alkalmas.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

istvan01 írta:
2018.09.29., szomb. 07:58
irishcream írta:
2018.09.28., pén. 21:47
Teljesen igazad van abban, hogy előre fizetem meg az energia a későbbi, akár több évtizedes energiafelhasználásomat.
Ezzel szerintem semmi baj sincs, mert most van miből kifizetni, később nem tudom hogy alakul a kiadás- bevétel egyenleg.
A jelenlegi kamatkörnyezetben úgy gondolom ez egy jó befektetés lehet, ha a megtérülés 10 év körüli , az nem rossz.
Sajnos valamiért úgy gondolom, hogy jelentős áremelést fog elszenvedni valamennyi háztartási energia. Lehet, hogy tévedek, de most ez az út látszik gazdaságosabbnak.
Akkor még egy, talán utolsó napelem használati szempont, ha már az AVX főleg hifis fórum.
Minden inverter bazi nagy villamos zajgenerátor, legyen az bármilyen típus és márka. Javaslom tegyél egy próbát, a hifid mennyire érzékeny erre. Rendes napsütésben legyen bekapcsolva mindkettő, hallgass úgy zenét, aztán kapcsold le az invertert és ekkor is hallgasd meg.
Nálam egyfázisú az inverter, szerencsés fázis elrendezés van, mert arra a fázisra dolgozik, ami szinte csak a napelemre van kötve, illetve erről a fázisról megy az udvari tároló-kisműly. Ezért nálam nem zavarja a hangzást. Van nekem több Psaudió Noiseharvesterem, aminek a zajcsökkentő hatása nagyon gyenge, viszont a hálózat zajmérésére nagyon praktikus egyszerű jószág. Ha ki van kapcsolva az inverter, akkor azon a fázison egyáltalán nem villog harvester kék LED-je, de ha megy az inverter 70%-os teljesítményen, másodpercenként 10-15 villanással jelzi a zajszintet.
A mostani invertered nem tudom 1,2 vagy 3 fázisú, feltételezem a 2 fázist. A 4kW-nál nagyobb inverterek 3fázisra dolgoznak, tehát nem tudod elkerülni a hifit fázisválogatással.
Ebből a szempontból "szerencsés" vagyok, látástól-mikulásig húzom az ekét, és csak este , vagy inkább már éjszaka van időm hódolni a mozi és zene mániámnak. Tehát együtt pihenünk a kiserőművel.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

irishcream írta:
2018.09.28., pén. 21:47
Teljesen igazad van abban, hogy előre fizetem meg az energia a későbbi, akár több évtizedes energiafelhasználásomat.
Ezzel szerintem semmi baj sincs, mert most van miből kifizetni, később nem tudom hogy alakul a kiadás- bevétel egyenleg.
A jelenlegi kamatkörnyezetben úgy gondolom ez egy jó befektetés lehet, ha a megtérülés 10 év körüli , az nem rossz.
Sajnos valamiért úgy gondolom, hogy jelentős áremelést fog elszenvedni valamennyi háztartási energia. Lehet, hogy tévedek, de most ez az út látszik gazdaságosabbnak.
Akkor még egy, talán utolsó napelem használati szempont, ha már az AVX főleg hifis fórum.
Minden inverter bazi nagy villamos zajgenerátor, legyen az bármilyen típus és márka. Javaslom tegyél egy próbát, a hifid mennyire érzékeny erre. Rendes napsütésben legyen bekapcsolva mindkettő, hallgass úgy zenét, aztán kapcsold le az invertert és ekkor is hallgasd meg.
Nálam egyfázisú az inverter, szerencsés fázis elrendezés van, mert arra a fázisra dolgozik, ami szinte csak a napelemre van kötve, illetve erről a fázisról megy az udvari tároló-kisműly. Ezért nálam nem zavarja a hangzást. Van nekem több Psaudió Noiseharvesterem, aminek a zajcsökkentő hatása nagyon gyenge, viszont a hálózat zajmérésére nagyon praktikus egyszerű jószág. Ha ki van kapcsolva az inverter, akkor azon a fázison egyáltalán nem villog harvester kék LED-je, de ha megy az inverter 70%-os teljesítményen, másodpercenként 10-15 villanással jelzi a zajszintet.
A mostani invertered nem tudom 1,2 vagy 3 fázisú, feltételezem a 2 fázist. A 4kW-nál nagyobb inverterek 3fázisra dolgoznak, tehát nem tudod elkerülni a hifit fázisválogatással.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

Teljesen igazad van abban, hogy előre fizetem meg az energia a későbbi, akár több évtizedes energiafelhasználásomat.
Ezzel szerintem semmi baj sincs, mert most van miből kifizetni, később nem tudom hogy alakul a kiadás- bevétel egyenleg.
A jelenlegi kamatkörnyezetben úgy gondolom ez egy jó befektetés lehet, ha a megtérülés 10 év körüli , az nem rossz.
Sajnos valamiért úgy gondolom, hogy jelentős áremelést fog elszenvedni valamennyi háztartási energia. Lehet, hogy tévedek, de most ez az út látszik gazdaságosabbnak.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

irishcream írta:
2018.09.28., pén. 20:19
Igen a meleg víz érdekes téma, ha alaposan megvizsgáljuk elég drága móka. Azt gondolom az energia árak változásának kellene minél kevésbé kitenni magamat. Nem mondhatnám, hogy tervezhető ezeknek az áraknak alakulása, megelőzném a problémát. Tény a szigetelés minősége döntő. Ha nem is érem el a nulla fizetendő energia felhasználást, azért amennyire csak lehet csökkentem. Az erre kivetett adókról nem tudok fórumképes véleményt alkotni.
Sajnos a 30 éves élettartam már számomra is elég necces, nem is erre tervezek.
Még egy kicsit elemezve az opciókat.
Nulla költség, az nagy tévedés. Ha nem akarsz fizetni rendszeres havi-éves energia költséget, akkor beruháznod kell olyan eszközökre, amik csökkentik vagy nullázzák a későbbi energia költségeket. Egyszerűsítve lehet azt mondani, előre megveszel 20-30évre energiát ezzel a beruházással. Az én esetemben, még relatíve drágábban kaptam a 2,2kW-os napelememet, 727eFt/kWp volt a bruttó telepített, minden költséget tartalmazó ár 5 évvel ezelőtt. Akkor terveztem kb 15év megtérülést, ami sajna a valóságos termelési adatokkal ma ott tart, hogy van még 12évem a null szaldóig. Amióta fenn a napelemem nem emelkedett sem a gáz, sem a villany ára, persze később még változhat. A változást mindig az átlag inflációhoz kell számolni. Tehát a valóságos megtérülésem kicsit hosszabb, mint ahogy azt először terveztem. Pedig az éves fajlagos termelésem megfelel az Alföldi napsütés statisztikának, 1140kWh/kwp/év az öt éves átlag szerinti adatom. A napelemeknek van egy technikai adata, évente kb 0,5% hatásfok romlás. Ez 30év alatt 15% kapacitás csökkenést jelent. Ezzel is kalkulálni kell.
A megtérülést külön kell számolni a gázfűtés helyettesítésre és külön a hagyományos korábbi villany felhasználásra. Ha ezek letelnek, akkor azután lesz nulla költségű az energia.

Ezután még mindig marad az általam emlegetett villám kár kockázat, amire elvileg lehet villám védelmet kiépíteni, ami persze nem csak a napelemet védi.

Továbbá, van egy olyan kockázati tényező, ami ellen nincs technikai védelem. A dió vagy barack nagyságú jégeső. Én még eddig megúsztam, de az egyre gyakoribb heves nyári viharokkal a jégkár is bekövetkezhet. A jégkárra az egyetlen megoldás a külön erre kötött biztosítási elem. Sajna ez nem olcsó, tovább rontja a megtérülést. (a hőszigetelést kevésbé vagy egyáltalán nem veszélyezteti a vihar villám és jég.

Azt már nem is említem, ha tűz keletkezik a tető szerkezetben nem csupán vihar okán, a napelemet a tűzoltók is utoljára fogják oltani, mert hiába a ma már kötelező automatikus tűzvédelmi szakaszoló leválasztó kapcsoló (ez is kemény költéség) ettől még minden tábla feszültséget generál, ha éjszaka van, akkor meg maga a tűz fénye is termel feszültséget. Tehát vízzel-habbal oltani nehézkes. Az én napelem méretemhez, kapacitásomra még nem kötelező a tűzvédelmi leválasztó kapcsoló.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

istvan01 írta:
2018.09.28., pén. 20:00
irishcream írta:
2018.09.28., pén. 18:34
istvan01 írta:
2018.09.28., pén. 17:57

Nem akarok beleokoskodni, sorry, ha mégis annak tűnök. Feltételezésem szerint max 4kW-os a napelem rendszered. Elég szerencsétlen az elrendezése az aszimmetrikus 11-3 tábla elosztás miatt. Ez két dolgot hoz magával, nincs olyan napszak, amikor optimális a besugárzási szög, tehát a 4kW szinte soha nem áll elő. De ez a kisebbik baj. A nagyobbik inkább az, hogy hagyományosabb felépítésben a 3 tábla és 11 tábla külön sztringre kell osztani, ezért az inverter sem tud optimális üzemben dolgozni. Vagy nagyobb inverter kell, vagy ha nem nagyobb akkor annak hatásfoka lesz gyengébb.
Persze, újabban létezik már olyan megoldás is, hogy az inverter táblánként külön képes munkapont optimalizálni, persze ez valamivel drágább megoldás.

A következő észrevételemet nem kell súlyosan kezelni. A 11db tábla felső éle veszélyesen közel van a tetőgerinchez. A napelem felfogó alumínium vázháló és persze a naptáblák is nagy felületet mutatnak az esetleges villámláskor. Nagyobb veszélyessége van mint egy TV antennának. Ha ez meg felnyúlik a tetőgerincre, akkor bizony jó lenne villám védelmet is kialakítani. Javasolt a napelemek villám védelme, lehetőleg úgy hogy a napelemek ne közelítsék meg biztonsági (s) távolságnál jobban a villámfelfogót vagy villám levezetőt. Ha közelebb vannak, akkor viszont össze kell kötni a villámlevezetővel az alumínium napelem tartó rácsot, ezzel viszont villámrészáram fog az inverter felé lekúszni, 20-50kA, az pedig nagyon sok. Kezelhető ez a bekuszó villámáram is, de T1 kategóriás DC túlfeszlevezető piszok drága és vastag 16mm2 földelő és EPH vezetékeket kíván. Éppen ezzel küszködtem a saját napelememmel is. Szerencsére csak annyi baj van nálam, hogy egy villámlevezetőt nem tudok villámvédelemre használni, maga a napelemeim védett térben vannak egy felfogó általi kúpszöggel védve.
Ez utóbbihoz javaslom átolvasni a DENH szabványosság szerinti ajánlását.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1-8vB6MDEJ
Köszönöm az észrevételeidet. Ez az első lépcső egyenlőre, ennyire volt lehetőség. Tavasszal még 14 tábla kerül felszerelésre. Ekkor rendezzük át az egész inverter témát. Először még hálózatbővítés 3x16 ról 3x32 re. Kicsit hosszabb távon a teljes fűtési energia előállítását is így akarom megoldani.
Valóban nem szerencsés ez az elrendezés, de sajnos ilyen béna tetőt sikerült építenem 25 évvel ezelőtt.
Mielőtt villannyal fűtenél gáz helyett, erősen javaslom a passzív hőszigetelést megoldani, ablak, homlokzat, esetleg tetőhéjazat szigeteléssel. Persze ha már van a házon elegendő, akkor ok. Ha még nincs, akkor ablakból 3üvegrétegű legyen, EPS vagy kőzetgyapot 15-20cm. Azért javaslom mindezt, mert a hőszigetelés élettartama többszöröse az aktív áramos rendszernek. Hőszigetelés nem igényel karbantartást, nincs benne kopó alkatrész. A napelem sem bírja 30évnél tovább, az inverter az még rövidebb, kalkulálj 10-15évre. A villany fűtés, pláne ha hőszivattyús, azok karbantartás igényesek, kopó és oxidáló dolgok elöregszenek benne. Szabályzó elektronikák élettartama is véges. Tehát a várható élettartamokat is be kell kalkulálni az optimális és költséghatékony megoldásokba. És bizony, a 3x32A áramkapacitás rendszer használati díja is magasabb lesz, továbbá a 4kWp feletti napelem kapacitásokra nem soká, vagy már most is van egy furcsa adó tétel.
Nálam a 10cm-es EPS szigetelés 50-55%-al csökkentette az éves gázfelhasználást azonos használati körülmények között, pedig a gáznak van melegvíz felhasználása is, abban a hőszigetelésnek nincs hatása. Nem is tervezem a villannyal fűtést. Ha viszont többlet áramot termelsz, amit te nem használsz fel magad, azért az áramszolgáltató piszok keveset fizet, 12-16Ft/kWh, és tavaly óta még forrás adó jellegű levonás is van belőle. Nehogy már ebből legyen adózatlan jövedelmed. A többletáramot automatikusan nem is fizeti neked az áramszolgáltató, neked kell "számlázni" feléjük. Korábbi években ők küldték a megjelölt számlára az összeget automatikusan.
Igen a meleg víz érdekes téma, ha alaposan megvizsgáljuk elég drága móka. Azt gondolom az energia árak változásának kellene minél kevésbé kitenni magamat. Nem mondhatnám, hogy tervezhető ezeknek az áraknak alakulása, megelőzném a problémát. Tény a szigetelés minősége döntő. Ha nem is érem el a nulla fizetendő energia felhasználást, azért amennyire csak lehet csökkentem. Az erre kivetett adókról nem tudok fórumképes véleményt alkotni.
Sajnos a 30 éves élettartam már számomra is elég necces, nem is erre tervezek.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

irishcream írta:
2018.09.28., pén. 18:34
istvan01 írta:
2018.09.28., pén. 17:57
irishcream írta:
2018.09.12., szer. 18:17
Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá. 20180912_095252.jpg
Nem akarok beleokoskodni, sorry, ha mégis annak tűnök. Feltételezésem szerint max 4kW-os a napelem rendszered. Elég szerencsétlen az elrendezése az aszimmetrikus 11-3 tábla elosztás miatt. Ez két dolgot hoz magával, nincs olyan napszak, amikor optimális a besugárzási szög, tehát a 4kW szinte soha nem áll elő. De ez a kisebbik baj. A nagyobbik inkább az, hogy hagyományosabb felépítésben a 3 tábla és 11 tábla külön sztringre kell osztani, ezért az inverter sem tud optimális üzemben dolgozni. Vagy nagyobb inverter kell, vagy ha nem nagyobb akkor annak hatásfoka lesz gyengébb.
Persze, újabban létezik már olyan megoldás is, hogy az inverter táblánként külön képes munkapont optimalizálni, persze ez valamivel drágább megoldás.

A következő észrevételemet nem kell súlyosan kezelni. A 11db tábla felső éle veszélyesen közel van a tetőgerinchez. A napelem felfogó alumínium vázháló és persze a naptáblák is nagy felületet mutatnak az esetleges villámláskor. Nagyobb veszélyessége van mint egy TV antennának. Ha ez meg felnyúlik a tetőgerincre, akkor bizony jó lenne villám védelmet is kialakítani. Javasolt a napelemek villám védelme, lehetőleg úgy hogy a napelemek ne közelítsék meg biztonsági (s) távolságnál jobban a villámfelfogót vagy villám levezetőt. Ha közelebb vannak, akkor viszont össze kell kötni a villámlevezetővel az alumínium napelem tartó rácsot, ezzel viszont villámrészáram fog az inverter felé lekúszni, 20-50kA, az pedig nagyon sok. Kezelhető ez a bekuszó villámáram is, de T1 kategóriás DC túlfeszlevezető piszok drága és vastag 16mm2 földelő és EPH vezetékeket kíván. Éppen ezzel küszködtem a saját napelememmel is. Szerencsére csak annyi baj van nálam, hogy egy villámlevezetőt nem tudok villámvédelemre használni, maga a napelemeim védett térben vannak egy felfogó általi kúpszöggel védve.
Ez utóbbihoz javaslom átolvasni a DENH szabványosság szerinti ajánlását.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1-8vB6MDEJ
Köszönöm az észrevételeidet. Ez az első lépcső egyenlőre, ennyire volt lehetőség. Tavasszal még 14 tábla kerül felszerelésre. Ekkor rendezzük át az egész inverter témát. Először még hálózatbővítés 3x16 ról 3x32 re. Kicsit hosszabb távon a teljes fűtési energia előállítását is így akarom megoldani.
Valóban nem szerencsés ez az elrendezés, de sajnos ilyen béna tetőt sikerült építenem 25 évvel ezelőtt.
Mielőtt villannyal fűtenél gáz helyett, erősen javaslom a passzív hőszigetelést megoldani, ablak, homlokzat, esetleg tetőhéjazat szigeteléssel. Persze ha már van a házon elegendő, akkor ok. Ha még nincs, akkor ablakból 3üvegrétegű legyen, EPS vagy kőzetgyapot 15-20cm. Azért javaslom mindezt, mert a hőszigetelés élettartama többszöröse az aktív áramos rendszernek. Hőszigetelés nem igényel karbantartást, nincs benne kopó alkatrész. A napelem sem bírja 30évnél tovább, az inverter az még rövidebb, kalkulálj 10-15évre. A villany fűtés, pláne ha hőszivattyús, azok karbantartás igényesek, kopó és oxidáló dolgok elöregszenek benne. Szabályzó elektronikák élettartama is véges. Tehát a várható élettartamokat is be kell kalkulálni az optimális és költséghatékony megoldásokba. És bizony, a 3x32A áramkapacitás rendszer használati díja is magasabb lesz, továbbá a 4kWp feletti napelem kapacitásokra nem soká, vagy már most is van egy furcsa adó tétel.
Nálam a 10cm-es EPS szigetelés 50-55%-al csökkentette az éves gázfelhasználást azonos használati körülmények között, pedig a gáznak van melegvíz felhasználása is, abban a hőszigetelésnek nincs hatása. Nem is tervezem a villannyal fűtést. Ha viszont többlet áramot termelsz, amit te nem használsz fel magad, azért az áramszolgáltató piszok keveset fizet, 12-16Ft/kWh, és tavaly óta még forrás adó jellegű levonás is van belőle. Nehogy már ebből legyen adózatlan jövedelmed. A többletáramot automatikusan nem is fizeti neked az áramszolgáltató, neked kell "számlázni" feléjük. Korábbi években ők küldték a megjelölt számlára az összeget automatikusan.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

istvan01 írta:
2018.09.28., pén. 17:57
irishcream írta:
2018.09.12., szer. 18:17
Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá. 20180912_095252.jpg
Nem akarok beleokoskodni, sorry, ha mégis annak tűnök. Feltételezésem szerint max 4kW-os a napelem rendszered. Elég szerencsétlen az elrendezése az aszimmetrikus 11-3 tábla elosztás miatt. Ez két dolgot hoz magával, nincs olyan napszak, amikor optimális a besugárzási szög, tehát a 4kW szinte soha nem áll elő. De ez a kisebbik baj. A nagyobbik inkább az, hogy hagyományosabb felépítésben a 3 tábla és 11 tábla külön sztringre kell osztani, ezért az inverter sem tud optimális üzemben dolgozni. Vagy nagyobb inverter kell, vagy ha nem nagyobb akkor annak hatásfoka lesz gyengébb.
Persze, újabban létezik már olyan megoldás is, hogy az inverter táblánként külön képes munkapont optimalizálni, persze ez valamivel drágább megoldás.

A következő észrevételemet nem kell súlyosan kezelni. A 11db tábla felső éle veszélyesen közel van a tetőgerinchez. A napelem felfogó alumínium vázháló és persze a naptáblák is nagy felületet mutatnak az esetleges villámláskor. Nagyobb veszélyessége van mint egy TV antennának. Ha ez meg felnyúlik a tetőgerincre, akkor bizony jó lenne villám védelmet is kialakítani. Javasolt a napelemek villám védelme, lehetőleg úgy hogy a napelemek ne közelítsék meg biztonsági (s) távolságnál jobban a villámfelfogót vagy villám levezetőt. Ha közelebb vannak, akkor viszont össze kell kötni a villámlevezetővel az alumínium napelem tartó rácsot, ezzel viszont villámrészáram fog az inverter felé lekúszni, 20-50kA, az pedig nagyon sok. Kezelhető ez a bekuszó villámáram is, de T1 kategóriás DC túlfeszlevezető piszok drága és vastag 16mm2 földelő és EPH vezetékeket kíván. Éppen ezzel küszködtem a saját napelememmel is. Szerencsére csak annyi baj van nálam, hogy egy villámlevezetőt nem tudok villámvédelemre használni, maga a napelemeim védett térben vannak egy felfogó általi kúpszöggel védve.
Ez utóbbihoz javaslom átolvasni a DENH szabványosság szerinti ajánlását.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1-8vB6MDEJ
Köszönöm az észrevételeidet. Ez az első lépcső egyenlőre, ennyire volt lehetőség. Tavasszal még 14 tábla kerül felszerelésre. Ekkor rendezzük át az egész inverter témát. Először még hálózatbővítés 3x16 ról 3x32 re. Kicsit hosszabb távon a teljes fűtési energia előállítását is így akarom megoldani.
Valóban nem szerencsés ez az elrendezés, de sajnos ilyen béna tetőt sikerült építenem 25 évvel ezelőtt.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

irishcream írta:
2018.09.12., szer. 18:17
Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá. 20180912_095252.jpg
Nem akarok beleokoskodni, sorry, ha mégis annak tűnök. Feltételezésem szerint max 4kW-os a napelem rendszered. Elég szerencsétlen az elrendezése az aszimmetrikus 11-3 tábla elosztás miatt. Ez két dolgot hoz magával, nincs olyan napszak, amikor optimális a besugárzási szög, tehát a 4kW szinte soha nem áll elő. De ez a kisebbik baj. A nagyobbik inkább az, hogy hagyományosabb felépítésben a 3 tábla és 11 tábla külön sztringre kell osztani, ezért az inverter sem tud optimális üzemben dolgozni. Vagy nagyobb inverter kell, vagy ha nem nagyobb akkor annak hatásfoka lesz gyengébb.
Persze, újabban létezik már olyan megoldás is, hogy az inverter táblánként külön képes munkapont optimalizálni, persze ez valamivel drágább megoldás.

A következő észrevételemet nem kell súlyosan kezelni. A 11db tábla felső éle veszélyesen közel van a tetőgerinchez. A napelem felfogó alumínium vázháló és persze a naptáblák is nagy felületet mutatnak az esetleges villámláskor. Nagyobb veszélyessége van mint egy TV antennának. Ha ez meg felnyúlik a tetőgerincre, akkor bizony jó lenne villám védelmet is kialakítani. Javasolt a napelemek villám védelme, lehetőleg úgy hogy a napelemek ne közelítsék meg biztonsági (s) távolságnál jobban a villámfelfogót vagy villám levezetőt. Ha közelebb vannak, akkor viszont össze kell kötni a villámlevezetővel az alumínium napelem tartó rácsot, ezzel viszont villámrészáram fog az inverter felé lekúszni, 20-50kA, az pedig nagyon sok. Kezelhető ez a bekuszó villámáram is, de T1 kategóriás DC túlfeszlevezető piszok drága és vastag 16mm2 földelő és EPH vezetékeket kíván. Éppen ezzel küszködtem a saját napelememmel is. Szerencsére csak annyi baj van nálam, hogy egy villámlevezetőt nem tudok villámvédelemre használni, maga a napelemeim védett térben vannak egy felfogó általi kúpszöggel védve.
Ez utóbbihoz javaslom átolvasni a DENH szabványosság szerinti ajánlását.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1-8vB6MDEJ

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

avl2 írta:
2018.09.13., csüt. 09:19
irishcream írta:
2018.09.12., szer. 18:17
Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá.
az a gyanum, Te magadra gondolsz !
Jó lenne, de sajnos TB, Szja és egyéb terheket generálok, de :D a napi 12 óra igaz rám is.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

irishcream írta:
2018.09.12., szer. 18:17
Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá.
az a gyanum, Te magadra gondolsz !

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: irishcream »

Ma sikerült szereznem egy megbízható dolgozót, akár napi 12 órát is dolgozik, nincs Tb, Szja, és egyéb fizetendő utána.
Igaz, hogy éjszakai műszakot nem vállal, de nappal hatékony. Miután biztosítottam számára a megfelelő munkakörülményeket azonnal munkához látott. Ugyan nem fiatal már, de nagy reményeket fűzök hozzá.
20180912_095252.jpg

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Na tessék. Kaliforniában 2045 után tilos lesz nem csupán eladni fosszilis üzemanyagú autót, hanem használni sem lehet majd.
Ezen kívül minden 3emeletes házra kötelező lesz napelem telepítés.
Az persze nem értem miért 3 emelet a kritérium és miért nem valami áram/energia korlát, vagy teszem a lakók száma.
Mind eközben USA-n belül Kaliforniában borzasztóan megnövekedett a megélhetési költség manapság, jellemzően inkább távoznak onnan az emberek, annak ellenére, hogy munkaerőhiány van.

"2045-re pedig 100 százalékban megújuló, vagy karbonsemleges forrásból kell biztosítani."
Ez meg azért inkább csak lózung, 100% karbonsemlegesség (CO2) nem létezik. Vagy úgy gondolják, az életciklus és üzemelésnél előforduló, igaz kevesebb CO2 az képződjön Kalifornián kívül? során

https://index.hu/techtud/2018/09/10/kal ... o_energia/

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

HeZ írta:
2018.09.06., csüt. 18:12
Aszkétikus életet élhettek, viszont a rezsi helyett tényleg arra költesz, ami fontos és boldoggá tesz.
Az autómat 18 éve hajtom: Suzuki 1.3GL ;) Mivel elérte a nyugdíjas kort, én meg közeledek az 50 felé, hedonista módon vettem mellé egy 143 lóerős gépet légkondicionálóval, légzsákokkal... :smile25: Az igazi hedonista a komám: meglepte magát 50. születésnapjára egy Ford Mustanggal - nem meri megnézni, mennyit fogyaszt, mert elborzadna, de a V8 hangja... hehe.gif
Ahhhhha, megtaláltam az okot, miért ilyen alacsony az áramfogyasztásotok: mert nem A osztályúak az erősítőitek ;peace;
szerintem passzol az aszketikus jelzö.

nekem is volt 2 Swift-em, az 1.0-assal 4.66, az 1.3 GC(ha jol emlekszem) -vel 4.89 l/100km volt a nalam töltött teljes eleteben az atlag. (baleset, ütközesbiztonsagot nem szamitva) szerintem az egy igen jo, megbizhato auto, csak megy es kesz.

..en mar nem közelitek az 50 felé

Avatar
HeZ
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.10.03., csüt. 12:31
Értékelés: 10

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: HeZ »

Aszkétikus életet élhettek, viszont a rezsi helyett tényleg arra költesz, ami fontos és boldoggá tesz.
Az autómat 18 éve hajtom: Suzuki 1.3GL ;) Mivel elérte a nyugdíjas kort, én meg közeledek az 50 felé, hedonista módon vettem mellé egy 143 lóerős gépet légkondicionálóval, légzsákokkal... :smile25: Az igazi hedonista a komám: meglepte magát 50. születésnapjára egy Ford Mustanggal - nem meri megnézni, mennyit fogyaszt, mert elborzadna, de a V8 hangja... hehe.gif
Ahhhhha, megtaláltam az okot, miért ilyen alacsony az áramfogyasztásotok: mert nem A osztályúak az erősítőitek ;peace;

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

HeZ írta:
2018.09.06., csüt. 16:47
Ezek extrém alacsony értékek, főleg a villany. Hány négyzetméteres a lakás? 30? Van saját vízkutad? Van mosógéped, mosogatógéped? Szoktatok otthon főzni, kaját melegíteni? Mennyit költesz étteremre? Használsz lámpákat? Mennyi gyertyát használsz?
Nem kötözködök, csupán én is próbálok takarékoskodni: nincs stand by tv, rádió, számítógép, csak: internet modem+router, gázkazán, mosógép, mosogatógép, hűtőgép, főzőlap, mikrohullámú sütő, riasztó és a munkahelyen fürdök, ebédelek.
Összehasonlításképp: ketten a 'zasszonnyal 120 m2-es családi házban:
- áram: 2500 KWh/év (éves áramszámla kb 2400 forint, mert 6. éve besegít napelem);
- gáz: 900 m3/év (5 KW-os fűtőklíma besegít a fűtésbe a napelem által pluszban megtermelt évi 1000 KWh-nyit);
- víz: 60 m3/év;
- autó: 5 liter/100km (18 éve, összesen kb 200ezer km-t benzinből).
nem veszem kötözködésnek.
ugye - legalabbis szerintem - mindenböl kirivoan alacsony a fogyasztas, tehat elsösorban a szemlelet, hasznalati mod lesz az ok es nem maga az eszköz. lasd auto fogyasztasat, ami a lakashoz nem kapcsolodik (persze cipöfogyasztasom is alacsony, mondjuk 3-4 pár/10ev, mert különbözö fajtak kellenek), kevesen fogyasztanak szerintem igy benzinessel

110m2, pontosabban 2x55 es alatta 55m2-es garazs (2 fürdö, 3 halo, nappali, konyha, etkezö)
nincs sajat vizkut sem
mosogatogep nem megy, mosogep (kb. 19 eves Whirlpool, tehat biztos több vizet es aramot fogyaszt, mint egy mai) van, de esszerüen, teli es nem félprogrammal megy, többnyire 40°C-on esetleg 60e
fözes: persze van, na nem örökke 4 lapon (hanem pl. 1 lapon egymas utan, ha idö megengedi), indukcios, a maradekhö kihasznalasra (is :-) kinosan ügyelek, sütes is van, de valoszinü ritkabban, mint atlag/szokasos
étteremre gyakorlatilag nem (sem ...mondtam, hogy extrém) költök, nincs ettermi evés csak elutazaskor néha
lampa: amikor (szerintem) szükseges be van kapcsolva (mas valoszinü többet erezne szüksegesnek). csak ledes, legtöbbjük 4W-os
gyertyafogyasztas: csak karacsony tajan, de nem vilagitasi cellal :-)
..en is a munkahelyen fürdök, mert a napok 80-90%-aban itthonrol dolgozok (es itthon fürdök) :-))

örülök, hogy probalsz takarekoskodni (söt köszönöm a gyerekek, a jövö nevében), mar eleve, aki tudja az altalad is beirtakat, mutatja, hogy tudatos "fogyaszto" fentiekböl; az értékekböl leginkabb az autoebol erzem ugy, hogy "atlaghoz" kepest igen jo ertek ? milyen gép (nalam 2004-es Honda Jazz 1.2i-DSi) ?

nekem eletfilozofiam is: a penzert megvehetö, fogyaszthato dolgok nem igazan jok, nem igazi örömök, direkt tudatos "lemondas" is van (pl. fürdesi idötartam, kadban levö viz mennyisege: jol esne több, de nem tartom etikusnak. a gyep locsolasat sem vezetekes rendszerröl; autoval is lehetne "fek-gaz-fek-gaz" üzemmod, de nem való) ...

szerintem a gázod sem sok - nalam telen masoknak hideg lenne (szerintem ugy jo a tel, ha erezzük [ruhazat is van; kicsit japanos stilus, ugy tudom ott is inkabb magukat fütik], ne az ev minden szakaban fütve-hütve 20°C legyen)

Nalad vs. nalam:
auto (5 vs. 4.43) mondjuk +10-15%, igen jo; pontosan vezeted autoet a tankolasok alapjan ?
fütes (900 vs. 400m3) kb. +125%, de ott en brutalis vagyok, igy siman értem;
viz: 1 före levetitve 30 vs. 12 azaz +150% - ez mar kicsit feltünö
aram: 2500 vs. 700 azaz kb. +250% - leginkabb feltünö (nalam kombinalt hütö van, de "remelem" Nalatok sincs 2 före 8 szerkezet, es sokat nyitogatott ajtoval - en gyakorlatilag tudom, mi hol van benne, es szinte csukott szemmel is igen rövid ajtonyitasi idövel kikapom a cuccot es csukom vissza a hütö/melyhütö ajtajat - melyhütös kaja termeszetesen a hütöterben olvad fel)
mivel azert hifis forum: nem A osztalyos az erölködöm :-))) valoszinü lampak is ritkabban vilagitanak nalam, mint "normalisoknal", de ebböl annyi különbseg nem jön össze takarekos embereknel. ugye irtam, hogy a szomszed igen hasonlo feltetelek mellett több, mint 3x aramfogyasztasu

Avatar
HeZ
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.10.03., csüt. 12:31
Értékelés: 10

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: HeZ »

vizfogyasztas: kb. 36 m3/év/3fö
auto: 144e km atlaga 4.43 l/100km (benzines ...kevés a felkenödött rovar, fékbetét még gyári)
gáz: 400 m3/év
villany: 700 KWh/év
Ezek extrém alacsony értékek, főleg a villany. Hány négyzetméteres a lakás? 30? Van saját vízkutad? Van mosógéped, mosogatógéped? Szoktatok otthon főzni, kaját melegíteni? Mennyit költesz étteremre? Használsz lámpákat? Mennyi gyertyát használsz?
Nem kötözködök, csupán én is próbálok takarékoskodni: nincs stand by tv, rádió, számítógép, csak: internet modem+router, gázkazán, mosógép, mosogatógép, hűtőgép, főzőlap, mikrohullámú sütő, riasztó és a munkahelyen fürdök, ebédelek.
Összehasonlításképp: ketten a 'zasszonnyal 120 m2-es családi házban:
- áram: 2500 KWh/év (éves áramszámla kb 2400 forint, mert 6. éve besegít napelem);
- gáz: 900 m3/év (5 KW-os fűtőklíma besegít a fűtésbe a napelem által pluszban megtermelt évi 1000 KWh-nyit);
- víz: 60 m3/év;
- autó: 5 liter/100km (18 éve, összesen kb 200ezer km-t benzinből).

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ZolaBA írta:
2018.09.06., csüt. 12:59
Jesszus :rolleyes: van valami napelem támogatás ? Nálunk ennek többszöröse a fogyasztás, pedig minden A/A+ és led ugyanúgy, csak minden szar árammal megy :)
..nem Te vagy a szomszéd, mint tudjuk :-) de nyilván a szomszéd egy átagosabb, igy neki is többszöröse a fogyasztás

nincs napelem, sajnos ilyen kis fogyasztassal es bizonytalan többlettermelesi árral nem vágtam - még - bele.

vizfogyasztas: kb. 36 m3/év/3fö
auto: 144e km atlaga 4.43 l/100km (benzines ...kevés a felkenödött rovar, fékbetét még gyári)
gáz: 400 m3/év

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1649
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

avl2 írta:
2018.09.06., csüt. 12:30
700kWh/ev alatt vagyunk
Jesszus :rolleyes: van valami napelem támogatás ? Nálunk ennek többszöröse a fogyasztás, pedig minden A/A+ és led ugyanúgy, csak minden szar árammal megy :)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12606
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7280
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

coming out: takarekossag, energiatudatossag:

4lakasos sorhaz, 2 közepsö lakasa, sok eve költöztünk ide, 2 közepsö lakas összevetese lesz:
beköltözeskor a 2 lakas villanyoraja nagyjabol egyformat mutatott: 14270 vs. 14046 kWh, azaz addig a 2 lakas lakoi hasonloan "fogyasztottak", a lakasok adottsagai nem nagyon masok ...aztan jöttünk mi:

azota eltelt majdnem 8 evben mi 6470kWh-t, a szomszed 20909 kWh-t fogyasztott (3 vs. 4 fö, egyikben sincs klima, elektromos auto, en extrémül figyelek a fogyasztasra, "zöldségre" mindenben), ez majdnem 70%-os különbseg/csökkentés az eszközvalasztassal (nem kell tul nagy hütö, LED-es lampak) es tudatos fogyasztassal (feleslegben nem megy semmi, nincs standby, hifi sem örökke bekapcsolt :-) ), utobbi 1 evben visszatekintett fogyasztast nezve 700kWh/ev alatt vagyunk

bonuszkerdes 1: melyik ev melyik evszakban volt egy nagyfogyaszto csereje modernebbre ? (2013 tavasz, regi hütöt A+-osra)
bouszkerdes 2: mivel fütünk ? (cirko szivattyuja megdobja a telet; az sincs sokat standby-on az ott 4-5W-ot kérne)
Capture.PNG
Capture.PNG (16.01 KiB) Megtekintve 1132 alkalommal

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3280
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 710
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Itt vannak a betoneromuvek a vizeromuvek vagy akumlatoros parkok helyett amik aramot tarolnak. :) Amolyan perpetum mobile, igaz csak harminc evig mukodnek kulonos karbantartas nelkul. :)
https://qubit.hu/2018/08/28/itt-az-ener ... je-a-beton
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12606
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7280
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Kétnagyságrendi ugrás várható a telepített naperőműveknél. Szaud Arábia tervez egy 200GW kapacitású parkot, az eddigi max 2GW max kapacitásokhoz képest, melyek többsége Kínában és Indiában működik.
https://www.villanylap.hu/blog/4934-a-v ... uvei-top-7

Válasz küldése

Vissza: “Technikai eszközök”