Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5745
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: -KP- »




36 minutes ago, Hiccusz said:




Hangerő, fázis, HPF, LPF, DSP (gain, Q,  Hz)





jó hát ezek valahogy egyértelműnek tűnnek.


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »




2 órája, -KP- írta:




Mert mit kell beállítani ilyenkor? Hangerő,Fázis gondolom legyen egyforma mindkettőn, de ezen kívül?





Hangerő, fázis, HPF, LPF, DSP (gain, Q,  Hz)


Avatar
nemduma
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.04.21., kedd 11:25
Értékelés: 24
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: nemduma »




2 hours ago, -KP- said:




Mert mit kell beállítani ilyenkor? Hangerő,Fázis gondolom legyen egyforma mindkettőn, de ezen kívül?





Pont erre gondoltam. A fázis és a hangerő finomhangolására. Ha tökéletes a szimmetria, akkor nem kell semmit csinálni. Más esetben gondolom műszeres mérés ad tuti eredményt. 



 



 


Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5745
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: -KP- »




1 hour ago, Hiccusz said:




Aha, így már értem. Akkor semennyire. Feltéve, hogy jól be vannak állítva.





Mert mit kell beállítani ilyenkor? Hangerő,Fázis gondolom legyen egyforma mindkettőn, de ezen kívül?


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »




3 órája, nemduma írta:




Hogy a hallgatói pozícióban nem ugyanakkor hallható ugyanaz a hang.





Aha, így már értem. Akkor semennyire. Feltéve, hogy jól be vannak állítva.


Avatar
nemduma
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.04.21., kedd 11:25
Értékelés: 24
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: nemduma »




47 minutes ago, fapaci said:




Ha az elrendezés szimmetrikus, a két szubsugárzó azonos típus és a hallgatási ponttól egyforma távolságra vannak, akkor nem lesz különbség.





Én is ebben bízom. Köszi!


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




30 minutes ago, nemduma said:




Hogy a hallgatói pozícióban nem ugyanakkor hallható ugyanaz a hang.





Ha az elrendezés szimmetrikus, a két szubsugárzó azonos típus és a hallgatási ponttól egyforma távolságra vannak, akkor nem lesz különbség.


Avatar
nemduma
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.04.21., kedd 11:25
Értékelés: 24
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: nemduma »




37 minutes ago, Hiccusz said:




Mit értesz “eltolódás” alatt?





Hogy a hallgatói pozícióban nem ugyanakkor hallható ugyanaz a hang.


Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »




1 órája, fapaci írta:




Nem is Te, hanem én írtam.


Aki kicsit beleássa magát az akusztikába, vagy konzultációt kér a témában, az hamar belátja, hogy egy szobában tökéletes átvitel soha nem valósítható meg a basszus tartományban. Minél kisebb a szoba, az esély is annál kisebb. Utólagos akusztikai kezelésnél nem a csodatevés a cél, hanem a helyzet javítása a lehetőségek és elvárások mentén. Mérésekkel megtalálható az az elrendezés, ami a többihez képest a legkevesebb hibát hordozza magában, de ez messze lesz a tökéletestől.



Ha valaki már a szoba építészeti tervezése során határozottan figyelembe veszi az akusztikai szempontokat, összehozható egy ideális helyzet, amin utólag nem kell reszelni. Egy kis méretű, rossz adottságokkal rendelkező szoba esetén hazugság azt állítani, hogy néhány panel beépítése minden akusztikai problémát megszüntet.





Azt hittem az én írásomra reagáltál. Sorry!



Igen! Az ég kék és a fű zöld.



De - "Lehet zöld az ég és lehet kék a fű..."





Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




3 hours ago, t97eat said:




Oké, hogy megtaláljuk méréssel az ideális helyet, de nem lehet ott elhelyezni, mert a nappaliban nem lehet akárhová tenni egy sub-ot. Ilyenkor mi van?





A HIFI és a házimozi a cél érdekében megkötött kompromisszumokról is szól.


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »




3 órája, nemduma írta:




Mennyire jellemző két szub-os megoldásnál, hogy egy hallgatói pozícióban eltolódás legyen a két szub között? Az elhelyezés szimmetrikus elől a frontok mellett.





Mit értesz “eltolódás” alatt?


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




2 hours ago, Csutka said:




Nem emlékszem, hogy ilyet írtam volna. De Te akkor ezek szerint garantálod az egyenletes átviteli görbe "megtalálását", miközben egy átlag szobában van mondjuk 3 hely, ahová a szubot tenni lehet? Nem kétlem, hogy képes vagy rá! Akkor szuper! 




Nem is Te, hanem én írtam.


Aki kicsit beleássa magát az akusztikába, vagy konzultációt kér a témában, az hamar belátja, hogy egy szobában tökéletes átvitel soha nem valósítható meg a basszus tartományban. Minél kisebb a szoba, az esély is annál kisebb. Utólagos akusztikai kezelésnél nem a csodatevés a cél, hanem a helyzet javítása a lehetőségek és elvárások mentén. Mérésekkel megtalálható az az elrendezés, ami a többihez képest a legkevesebb hibát hordozza magában, de ez messze lesz a tökéletestől.



Ha valaki már a szoba építészeti tervezése során határozottan figyelembe veszi az akusztikai szempontokat, összehozható egy ideális helyzet, amin utólag nem kell reszelni. Egy kis méretű, rossz adottságokkal rendelkező szoba esetén hazugság azt állítani, hogy néhány panel beépítése minden akusztikai problémát megszüntet.


Avatar
R.G.
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1325
Csatlakozott: 2012.04.12., csüt. 10:45
Értékelés: 278
Tartózkodási hely: Budapest

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: R.G. »




31 perce, t97eat írta:




Teszem azt, egy olyan helyen van az ideális hely, ahova ugyan le lehet tenni a sub-ot, de a kábelelvezetés nem megoldott a procihoz. A vezeték nélküli jelátviteli milyen szinten van manapság? Lehet alternatíva egy jó XLR-rel szemben?





Ez a kérdés engem is érdekelne

Emotiva T2, C2, B1, Marantz SR 7013, DIY Ultimax 15", Crown XTi 4002, Sony 55", Benq W2000, Elite Screens Saker 100",Zidoo Z9X, Synology DS218play, Supra, Furukawa, Vention

Avatar
t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 694
Csatlakozott: 2007.02.14., szer. 13:07
Értékelés: 208

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: t97eat »


Teszem azt, egy olyan helyen van az ideális hely, ahova ugyan le lehet tenni a sub-ot, de a kábelelvezetés nem megoldott a procihoz. A vezeték nélküli jelátviteli milyen szinten van manapság? Lehet alternatíva egy jó XLR-rel szemben?

Avatar
t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 694
Csatlakozott: 2007.02.14., szer. 13:07
Értékelés: 208

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: t97eat »




1 hour ago, Csutka said:




Nem emlékszem, hogy ilyet írtam volna.



De Te akkor ezek szerint garantálod az egyenletes átviteli görbe "megtalálását", miközben egy átlag szobában van mondjuk 3 hely, ahová a szubot tenni lehet?



Nem kétlem, hogy képes vagy rá!



Akkor szuper!








A számból vetted ki a szót. Oké, hogy megtaláljuk méréssel az ideális helyet, de nem lehet ott elhelyezni, mert a nappaliban nem lehet akárhová tenni egy sub-ot. Ilyenkor mi van?


Avatar
t97eat
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 694
Csatlakozott: 2007.02.14., szer. 13:07
Értékelés: 208

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: t97eat »



Mindenkinek köszi a segítséget! Igazából pont erre számítottam, hogy komolyabban kell ennek nekiindulni.



A SVS sub integrálással eléggé megszenvedtem, a JL Audio subbal könnyebb volt ilyen szempontból az élet, viszont az meg teljesítményben nem hozta azt, amit elvártam volna, ezt ugye a Dirac nem tudta orvosolni. A MiniDSP elég jó munkát végez, csak mozog a bogár, hogy biztosan van a dologban még tartalék.


Avatar
nemduma
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.04.21., kedd 11:25
Értékelés: 24
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: nemduma »


Mennyire jellemző két szub-os megoldásnál, hogy egy hallgatói pozícióban eltolódás legyen a két szub között? Az elhelyezés szimmetrikus elől a frontok mellett.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »




10 órája, fapaci írta:




Pontosan ez a probléma ezzel a módszerrel.





Nyilván a személyre szabott tanácsadás a tökéletes, de ha általánosságban mondani kell valamit, akkor ezt lehet csinálni. Márpedig az illető nem számlaszámot kért, hanem javaslatot. 

Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »




31 perce, fapaci írta:




Egyenletes átviteli görbét füllel beállítani a szubbasszus tartományban... embert próbáló feladat. Nem kétlem, hogy néhány hobbitárs képes rá, én kevés vagyok hozzá, ezért inkább mérek. Kétlem, hogy az átviteli paraméterek egyenletessége szubjektív kérdésnek tekinthető. A basszushangok megszólalási aránya természetesen függ a hallgató ízlésétől, ez könnyen állítható is, de ki vágyik erős kiemelésekre, vagy kioltásokra?





Nem emlékszem, hogy ilyet írtam volna.



De Te akkor ezek szerint garantálod az egyenletes átviteli görbe "megtalálását", miközben egy átlag szobában van mondjuk 3 hely, ahová a szubot tenni lehet?



Nem kétlem, hogy képes vagy rá!



Akkor szuper!





Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




7 minutes ago, Csutka said:




Szerintem, ha tudja értelmezni, hogy mi nem jó, akkor azt is, hogy mi jó. A jó szub hang azért sokszor szubjektív is.





Egyenletes átviteli görbét füllel beállítani a szubbasszus tartományban... embert próbáló feladat. Nem kétlem, hogy néhány hobbitárs képes rá, én kevés vagyok hozzá, ezért inkább mérek. Kétlem, hogy az átviteli paraméterek egyenletessége szubjektív kérdésnek tekinthető. A basszushangok megszólalási aránya természetesen függ a hallgató ízlésétől, ez könnyen állítható is, de ki vágyik erős kiemelésekre, vagy kioltásokra?


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




28 minutes ago, Quetz said:




MI lenne, ha fül helyett egy mérőmikrofonnal és egy RTA (real time analyzer) programmal felvértezve kúsznánk végig a szobán akkor az már megbízható eredményt adna? Mérőmikrofonon itt akár az AVR-hez adott bemérő mikrofonra is gondolok, mert nem akarok szuper pontos mérést, csak nagyjából meghatározni, hova érdemes tenni a mélynyomót.





Én általában így csinálom. Lerakom a mikrofont a hallgatási pontra és tologatjuk a szubsugárzót, közben lessük a RTA kijelzőt. A basszus tartomány hangnyomás eloszlásának méréséhez szinte bármilyen mikrofon megfelelő, de persze érdemes néha a torzításra és a fázismenetre is pillantást vetni, mert azok is árulkodóak tudnak lenni.


Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »




9 órája, Hiccusz írta:




Amit Csutka javasolt, jó dolog, csak kérdés, miből állapítod meg, hogy (kúszás közben) bizonyos ponton a szub hangzás "ideális-e". Egyáltalán, tudod-e, mit kéne hallanod? Magyarán, tudod-e majd értelmezni azt, amit hallasz?



Dehogy mondjak is valamit, én a helyedben a szubot (elsőre) tuti betenném a sarokba, s meghallgatnám, ott "jól szól-e". Itt ugyanis ingyen kapsz (a határoló falak és padló miatt) egy akkora plusz teljesítményt, amely akár jól is jöhet. Bár ezen a ponton a szub a helyiség valamennyi módusát egyformán gerjeszti (ez annyira nem frankó), a jó hír mégis az, te ezekből nem fogod az összeset hallani (hacsak nem egy átellenes sarokba dugott fejjel hallgatod ). Az, hova teszed, s az, hol hallgatod, szoros korrelációban él egymással. Ha kezded kihozni a szubot a sarokból, a "nyerhető" többlet teljesítmény is kezd alábbhagyni. Pláne, ha a faltól is elhúzod ki, a "térbe". Ha meg aztán fel is emelnéd, s egy székre raknád, akkor meg végképp elfogyna! Akárhogy is van, azért sok energiát ne ölj bele, mert hamar rájössz, sehol sem lesz igazán jó, csak lesznek pontok, ahol (összességében) jobb lesz, mint máshol. 1 szubbal ugyanis legfeljebb 1 ponton lehet elfogadható minőségű mélyeket előidézni. Tök mindegy, hogy az 50e Ft  vagy 100M-ba került. Kúszás közben keresd azt a ponto(ka)t, ahol a hallgatói pozícióban a legnagyobb, s a legegyenletesebb a mély hangzás! Sok sikert!





Szerintem, ha tudja értelmezni, hogy mi nem jó, akkor azt is, hogy mi jó.



A jó szub hang azért sokszor szubjektív is.



Ráadásul a csúcs SVS szub rendelkezik jó EQ-val + még Dirac is van.



A viszonylag ideális hely megtalálása után a korrekcióval együtt szerintem elég lehet az eredmény.


Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1923
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 700
Tartózkodási hely: Budapest

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Quetz »




9 hours ago, fapaci said:




Pontosan ez a probléma ezzel a módszerrel. Egy időben az volt a szöveg, hogy tesztlemezről tessék lejátszani valamilyen basszushangot és közben kúszni a szobában. No ez biztosan fals eredményt ad, mert hőseink nagy része azt a pontot kereste, ahol az a bizonyos frekvencia a leghangosabban szólal meg, azaz kiemelése van. Következésképpen a többi frekvencia alacsonyabb hangnyomást fog adni abban a pontban, tehát az egyenletes átviteltől messze vagyunk.





MI lenne, ha fül helyett egy mérőmikrofonnal és egy RTA (real time analyzer) programmal felvértezve kúsznánk végig a szobán akkor az már megbízható eredményt adna? Mérőmikrofonon itt akár az AVR-hez adott bemérő mikrofonra is gondolok, mert nem akarok szuper pontos mérést, csak nagyjából meghatározni, hova érdemes tenni a mélynyomót.

Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




34 minutes ago, Hiccusz said:




Amit Csutka javasolt, jó dolog, csak kérdés, miből állapítod meg, hogy (kúszás közben) bizonyos ponton a szub hangzás "ideális-e". Egyáltalán, tudod-e, mit kéne hallanod? Magyarán, tudod-e majd értelmezni azt, amit hallasz?



1 szubbal ugyanis legfeljebb 1 ponton lehet elfogadható minőségű mélyeket előidézni. 





Pontosan ez a probléma ezzel a módszerrel. Egy időben az volt a szöveg, hogy tesztlemezről tessék lejátszani valamilyen basszushangot és közben kúszni a szobában. No ez biztosan fals eredményt ad, mert hőseink nagy része azt a pontot kereste, ahol az a bizonyos frekvencia a leghangosabban szólal meg, azaz kiemelése van. Következésképpen a többi frekvencia alacsonyabb hangnyomást fog adni abban a pontban, tehát az egyenletes átviteltől messze vagyunk. Szubsugárzó elhelyezéséhez, beállításához szerintem nehezen megkerülhető a korrekt mérés.



1 szubsugárzóval - pláne ha jó helyen van - a szoba több hallgatási pontján is elérhető viszonylag egyenletes átvitel, csak ezek a pontok jellemzően nem esnek egybe a hallgatási pontokkal.


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Egy nagyon jó kis eszmefuttatás arról, mekkora teljesítménnyel érdemes/kell hajtani egy hangsugárzót.



Itt azt mutatják meg, mi történik, ha egy 200W-ra specifikált Harbeth 40.1-re ráengednek 700W folyamatos teljesítményt, ami akár az 1000W-ot is meghaladó csúcsokra is képes



Aki továbbra is kételkedik, hogy egy szimpla zenében lehetnek akár 1000W-ot is meghaladó dinamikai csúcsok, az tekerjen 04:54-re!


Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”