Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika a moziszobában

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Xtras5 írta:
2023.01.17., kedd 13:56
Kérdés: ott basszuscsapdát a padlóra állítva tegyek még a sarkokba, vagy kell az álmennyezet által határolt sarokba is, vagy esetleg aljzattól az álmennyezetig az él mentén kell végig vezetni?
"Ma délben gulyáslevest főztem. Szerintetek kell még bele sót tennem?"

Az ilyen kérdésekre nem lehet távolról korrekt választ adni.

Avatar
Xtras5
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 160
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 19:08
Értékelés: 30

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Xtras5 »

Akkor nem görcsölök rá erre a kérdésre addig a lentebb írtak alapján meglévő helyiségben, míg nincs mérés ami megmutatja, hogy kell-e avagy sem, és ha utóbbi, akkor majd a szaki megmondja hova és hogyan. Rendben, tiszta, köszi!
-KP- írta:
2023.01.17., kedd 14:04
Xtras5 írta:
2023.01.17., kedd 13:56
Sziasztok. Basszuscsapdás kérdésem lenne.
Először mérnék egyet.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Xtras5 írta:
2023.01.17., kedd 13:56
Sziasztok. Basszuscsapdás kérdésem lenne.
Először mérnék egyet.

Avatar
Xtras5
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 160
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 19:08
Értékelés: 30

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Xtras5 »

Sziasztok. Basszuscsapdás kérdésem lenne. A moziszoba körbe van szigetelve 10cm 90kg/m3-es Rockwool-lal, illetve a kialakított álmennyezetem ezzel van kipárnázva, ami amúgy két kétlépcsős, tehát a szoba sarkába jutott rendesen belőle. Kérdés: ott basszuscsapdát a padlóra állítva tegyek még a sarkokba, vagy kell az álmennyezet által határolt sarokba is, vagy esetleg aljzattól az álmennyezetig az él mentén kell végig vezetni?

Ugyanez a kérdésem az előtétfalnál is...ha ott körbe végig 10cm 90kg/m3-es Rockwool-lal mentem, ugye körbe a szobán, és a 2db mélyem ki van tolva 1-1 oldalra a sarokba, akkor ott basszuscsapdát csak a fenti sarkokba tegyek, vagy nem kell, mert ott is duplán van rakva az álmennyezet miatt.

Köszönöm.

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Dirac Live Active Room Treatment

Érdekes lesz!

https://www.dirac.com/live/dirac-live-a ... treatment/

csrobcsi2
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.11.20., vas. 10:37
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: csrobcsi2 »

Igen, így gondoltam én is, köszönöm a megerősítést, pakolászás, kísérletezés azért folytatódik, de szinte biztosan marad az 5.1 :/ Köszönöm mindenkinek az észrevételeket, segítséget!

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: -KP- »

csrobcsi2 írta:
2022.12.22., csüt. 16:09
Igen, így van. Egyelőre nem a hangzással van a baj, hanem a hangfalak elhelyezésével. Mivel még most költözködünk, ez ilyen, lesz jobb, a késztől és a jó hangzástól még nagyon messze van. A jelenlegi gond hogy 7.1 helyett 5.1-nél tartok, mivel a hátsó hangfalakat nem tudom elhelyezni. Erre kénék ötleteket, hátul hogyan lehetne surround+surround back hangfal elhelyezve :)
Sehogy. A kevesebb néha több. Itt meg kell állapodni a jó 5.1-nél a pocsék 7.1 helyett. A plafonra viszont simán mehet a 4 atmos.

csrobcsi2
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.11.20., vas. 10:37
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: csrobcsi2 »

Igen, így van. Egyelőre nem a hangzással van a baj, hanem a hangfalak elhelyezésével. Mivel még most költözködünk, ez ilyen, lesz jobb, a késztől és a jó hangzástól még nagyon messze van. A jelenlegi gond hogy 7.1 helyett 5.1-nél tartok, mivel a hátsó hangfalakat nem tudom elhelyezni. Erre kénék ötleteket, hátul hogyan lehetne surround+surround back hangfal elhelyezve :)

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Full csupasz az összes falad és mellé ott van még a full csupasz csempe és plafon. Nem tudom elképzelni, hogy ez így jól szólna :(

csrobcsi2
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.11.20., vas. 10:37
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: csrobcsi2 »

Köszönöm a véleményt, egyelőre visszatértem az 5.1-hez. Csatoltam képeket a nappaliról, hátha van ötlet.... A kupit kéretik nem nézni, még költözködünk :) Ameddig én eljutottam hogy marad a jelenlegi elhelyezés, mennyezetről lógatva kisebb polcsugárzókkal tudok megoldani még hangfalakat amik "magassági" sugárzóként üzemelnének, tehát nem surround back-ként.Nem tudom ez mennyit adhat a hangzáshoz, sosem hallgattam még ilyen konfigurációt..
Nappali 1
Nappali 1
1671717384880.jpg (69.97 KiB) Megtekintve 2062 alkalommal
Nappali 2
Nappali 2
1671717373736.jpg (124.93 KiB) Megtekintve 2062 alkalommal

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

csrobcsi2 írta:
2022.12.20., kedd 18:28
Sziasztok!

Segítség kellene/vélemény a szakavatott fülektől. Új szobába költözött a mozim, és a surroundra használt hangfalak (B&W 602 S2) elhelyezésébe úgy tűnik beletörik a bicskám. A szoba adottságai miatt a surroundok a néző elé kellene kerüljenek úgy 1,5 méterrel :/ A néző előtt a falra merőlegesen állítva (így ugye a néző a hangfal oldalát látja), a néző mögött szintén 2 db 602-es mint surround back, és sehogy sem szól. Fordítsam hátrafelé, a néző felé a surroundokat? Vagy keresgéljek "igazi" surround/dipól hangfalakat? Egyelőre kénytelen voltam visszatérni az 5.1-hez, nem igazán boldogulok az elhelyezéssel. A problémát az okozza hogy a szobában kettő ablak van. Ide kellene elhelyezni a surroundot, mert hátrébb már csak a surround back-nek van hely. Vagy elfér itt is a surrond is viszont így a surround, és surr back között úgy 10-15 centi maradna, ami már ránézésre is fáj :/ Bármilyen építő ötletre kíváncsi vagyok...
Tegyél be képeket a szobádról! Úgy egyszerűbb elképzelni.

Sajnos a surround hangfalaknak a ülés-pozicióval egy szinten, de inkább kicsit mögötte kell elhelyezkedni.
Amennyiben csak az ülés elé tudnád helyezni, akkor a dipól, bipól surround sem lesz jó.
A hátsó falra semmiképpen sem jó egymás mellé tenni a surround és surround back hangfalakat.

Amennyiben nagyon kicsi a hely, akkor bipól sugárzó hátra és csak 5.1 felállás - így elsőre.

:smile32:

csrobcsi2
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.11.20., vas. 10:37
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: csrobcsi2 »

Sziasztok!

Segítség kellene/vélemény a szakavatott fülektől. Új szobába költözött a mozim, és a surroundra használt hangfalak (B&W 602 S2) elhelyezésébe úgy tűnik beletörik a bicskám. A szoba adottságai miatt a surroundok a néző elé kellene kerüljenek úgy 1,5 méterrel :/ A néző előtt a falra merőlegesen állítva (így ugye a néző a hangfal oldalát látja), a néző mögött szintén 2 db 602-es mint surround back, és sehogy sem szól. Fordítsam hátrafelé, a néző felé a surroundokat? Vagy keresgéljek "igazi" surround/dipól hangfalakat? Egyelőre kénytelen voltam visszatérni az 5.1-hez, nem igazán boldogulok az elhelyezéssel. A problémát az okozza hogy a szobában kettő ablak van. Ide kellene elhelyezni a surroundot, mert hátrébb már csak a surround back-nek van hely. Vagy elfér itt is a surrond is viszont így a surround, és surr back között úgy 10-15 centi maradna, ami már ránézésre is fáj :/ Bármilyen építő ötletre kíváncsi vagyok...

Avatar
Fecke78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2016.08.03., szer. 07:43
Értékelés: 9

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Fecke78 »

Sziasztok
Bp-n van aki szobai házimozi bemérését, beállítását, kalibrálását csinálja ?

Online
Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1917
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Quetz »

Audioholics: Don't Make this Multi-Subwoofer Placement Mistake - Get Better Bass

youtu.be/7ieX40Ktaxs
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: -KP- »

fapaci írta:
2021.07.12., hétf. 10:04
Dorian írta:
2021.07.11., vas. 19:14
Az Umik1-em kalibráciòs file-ját átnèzve szub fekvenciákon sokkal nagyobb korrekciòkat alkalmaz, mint felső frekiken.
Meglepne. Gyorsan belenéztem egy általam kalibrált Anthem és egy UMIK-1 gyári kalibrációs adataiba. 1 kHz alatt 1-2 dB mértékű korrekciókat tartalmaz, felette 3-4 dB. Előbbi az én méréseim alapján is korrekt, a magassabb oktávokban viszont erősen csaltak. Mindez grafikusan ábrázolva:

Anthem correction.jpg
Ezen az ábrán melyik melyik? Egyébként az Anthem nem is ajánlja a korrekciót 5khz felett, de a gyári alapbeállítás azt hiszem 2khz.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Dorian »

fapaci írta:
2021.07.12., hétf. 10:04
Meglepne.
Megnéztem, elnézést, igazatok van, valóban rosszul emlékeztem leborulok.gif
12 Hz alatt megy 2 fölé, 14 Hz-felett már 1 alatt van, és amúgy 20 Hz alatt mindegy is.
8000 Hz után megy 1 fölé, és 17 kHz után már 7 felett van (mondjuk már ez is mindegy)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Sajnos az Audyssey korrekció sem jó.
A három szub hasonló ráadásul.
Ha lehet az Audyssey-vel, 30hz alatt le kellene húzni a grafikont.
A 20-30hz nagyon túl van tolva.
dist.jpg
dist.jpg (137.75 KiB) Megtekintve 4073 alkalommal
spect.jpg
spect.jpg (268.45 KiB) Megtekintve 4073 alkalommal

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Obico írta:
2021.07.12., hétf. 16:56
Csatoltam az összes mérést (Aud ki és be a három üléshez, csak main, csak subok és kettő együtt variációkban)
Én az audoff görbét nem nevezném jobbnak. Ez a szub1 aud off és on.
Csak rátettem egy görbére, ami 20Hz és 80Hz vágással van.
auoffsub1.jpg
auoffsub1.jpg (94.98 KiB) Megtekintve 4088 alkalommal
audonsub1.jpg
audonsub1.jpg (96.33 KiB) Megtekintve 4088 alkalommal
A többi méréssel mit szerettél volna mérni.
A main méréseknek csak a szub tartományra mi lenne a célja? gondolkodik.gif

Obico
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2021.05.25., kedd 16:57
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Obico »

fapaci írta:
2021.07.12., hétf. 16:31
Obico írta:
2021.07.12., hétf. 16:13
Elég furcsa jelenség...
Okosabbak lennénk, ha megmutatnád a front és szubsugárzók átvitelét is külön görbéken, nem csak az eredőket. No meg a fázismeneteket sem lenne baj látni.
Csatoltam az összes mérést (Aud ki és be a három üléshez, csak main, csak subok és kettő együtt variációkban)
pb1000_jes_bhs_aligning_avx.rar
(796.88 KiB) Letöltve 59 alkalommal.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Obico írta:
2021.07.12., hétf. 16:13
Elég furcsa jelenség...
Okosabbak lennénk, ha megmutatnád a front és szubsugárzók átvitelét is külön görbéken, nem csak az eredőket. No meg a fázismeneteket sem lenne baj látni.

Obico
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2021.05.25., kedd 16:57
Értékelés: 0

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Obico »

Elég furcsa jelenség, hogy az audyssey előtt közel tökéletes main-sub integrációt mérek, utána pedig teljesen elromlik.
Az egyetlen különbség: audio/auddyssey/multiEQ XT beállítás =reference és =off.
Próbáltam végiglépdelni a sub távolságbeállítását 0.2m-ként, de egyszerűen nem tudok olyan szép görbét elérni mint audyssey off-al, főleg nem konzisztensen mindhárom ülésre.
Van valami trükk esetleg amivel próbálkozás nélkül megoldható a helyzet? Mit ad még a fenn említett beállítás az EQ mellett?
A távolság megadható Audyssey=off mellett is, így azt hittem, ez a beállítás a main-sub integrációt nem fogja érinteni, nem értem, miért romlik el a helyzet.

Csatoltam a 3 üléspozícióm görbéit a menüpont ki és bekapcsolt állapotában.
Crossover: 80Hz
3.png
3.png (230.6 KiB) Megtekintve 4062 alkalommal
2.png
2.png (226.66 KiB) Megtekintve 4062 alkalommal
1.png
1.png (236.1 KiB) Megtekintve 4062 alkalommal

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

Dorian írta:
2021.07.12., hétf. 08:42
Most már elbizonytalanìtottatok, otthon ránèzek.
Umik1 90fokos nekem ilyen. 20Hz alatti részt eddig nem néztem. Itt tényleg csökkent, biztos ezt láttad.
umik1.JPG
umik1.JPG (126.48 KiB) Megtekintve 4084 alkalommal
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2021.07.11., vas. 19:14
Az Umik1-em kalibráciòs file-ját átnèzve szub fekvenciákon sokkal nagyobb korrekciòkat alkalmaz, mint felső frekiken.
Meglepne. Gyorsan belenéztem egy általam kalibrált Anthem és egy UMIK-1 gyári kalibrációs adataiba. 1 kHz alatt 1-2 dB mértékű korrekciókat tartalmaz, felette 3-4 dB. Előbbi az én méréseim alapján is korrekt, a magassabb oktávokban viszont erősen csaltak. Mindez grafikusan ábrázolva:
Anthem correction.jpg
Anthem correction.jpg (317.99 KiB) Megtekintve 4130 alkalommal

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Tamoo írta:
2021.07.12., hétf. 07:46
Dorian írta:
2021.07.11., vas. 19:14
fapaci írta:
2021.07.11., vas. 10:02
Maguk a mikrofonok nem szoktak nagy hibát véteni a basszus sávban, inkább a felső oktávokban hazudnak, illetve kalibráció nélkül a grafikonok skálázása is hamis lesz.
Az Umik1-em kalibráciòs file-ját átnèzve szub fekvenciákon sokkal nagyobb korrekciòkat alkalmaz, mint felső frekiken.
Nekem XTZ-nél is és az UMIK1-nél is a magasnál van a legnagyobb belenyúlás a kalibrációs fájlban.
Most már elbizonytalanìtottatok, otthon ránèzek.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

Dorian írta:
2021.07.11., vas. 19:14
fapaci írta:
2021.07.11., vas. 10:02
Maguk a mikrofonok nem szoktak nagy hibát véteni a basszus sávban, inkább a felső oktávokban hazudnak, illetve kalibráció nélkül a grafikonok skálázása is hamis lesz.
Az Umik1-em kalibráciòs file-ját átnèzve szub fekvenciákon sokkal nagyobb korrekciòkat alkalmaz, mint felső frekiken.
Nekem XTZ-nél is és az UMIK1-nél is a magasnál van a legnagyobb belenyúlás a kalibrációs fájlban.
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”