Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

SB Acoustics hangszórókból épitett hangsugárzók tesztje

• Please log in to reply
129 válasz erre a témára

#1 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.019 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 május 22 - 13:42

Ne haragudj... tényleg nem akartalak megbántani. (tudom néha meg én tűnök úgy mint aki..... :rolleyes: , pedig dehogy, én sem)

Egyébként valószínű, hogy a technológiai "fejlődés" (?) miatt egyre sűrűbben fogunk ilyen hangszórókat látni.

Bár halkan megjegyzem, az amerikai DIY Audio fórumain már vannak akik határozott nemtetszésüknek adtak hangot az ilyen mágneskörrel készült hangszórók hangzásvilága miatt...

• 0

#2 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.690 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 22 - 13:30

Hát akkor....passz! :) Amúgy, Kedves István01 -minden bántó szándék nélkül- az ember előbb utóbb megtanulja, hogy Veled vitába szállni vakmerő dolog, mert igencsak jobban tudsz (majdnem) mindent, szinte mindenkinél.... leborulok.gif

A kisebb rúdmágnesekkel - a köztük hagyott réssel  (X)- a lengőcséve szellőzése, hűtése sokkal jobb mint egy nagy zárt gyűrűmágnessel, meg itt nem kell agyalni a központosító elem (pille) által okozott esetleges lompresszióról.

(X)= Amennyiben nem kerül bele fémforgács, 3-as anya, stb.

ajaj, dehogy tudok én mindent, ha így lenne, akkor nem itt, és ...

Ezek az érvek világosak. A korábbi légrés-cséve igazítás erős mágnes környezetben nehézsége igaz lehet akkor, ha a mágnes külön, hangszóró kosárba építés előtt van felmágnesezve, viszont a mágnesnek és hangszórónak is az a jobb, ha kész szerelt állapotban van a felmágnesezés, mint ahogy az előző képen mutattad is.

Érdekes, a Lowther féle széles-sávú, nagy-hatásfokú hangszóróknál még nem láttam ilyen többszegmensű, kisebb korongokból összerakott mágnest, azoknál egy db gyűrű a szokásos.

• 0

#3 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.019 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 22 - 12:25

Hát akkor....passz! :) Amúgy, Kedves István01 -minden bántó szándék nélkül- az ember előbb utóbb megtanulja, hogy Veled vitába szállni vakmerő dolog, mert igencsak jobban tudsz (majdnem) mindent, szinte mindenkinél.... leborulok.gif

A kisebb rúdmágnesekkel - a köztük hagyott réssel  (X)- a lengőcséve szellőzése, hűtése sokkal jobb mint egy nagy zárt gyűrűmágnessel, meg itt nem kell agyalni a központosító elem (pille) által okozott esetleges lompresszióról.

(X)= Amennyiben nem kerül bele fémforgács, 3-as anya, stb.

• 0

#4 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.690 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 22 - 11:35

Ami a több kicsi rúd használatát illeti egy naggyal szemben, az pedig az a tény, hogy 6 vagy 8 kicsi mágnes még mindig olcsóbb mint egy -hasonló mágneses térerőt szolgáltató- nagy,

Az általam linkelt Euromagnet mágneskereskedő árlistája alapján éppen hogy fordított az arányosság. Azonos N48 anyagminőségből korongmágneseknél a nagyobb  (80x30mm) térfogatú mágnes fajlagos térfogatára átszámolva pl 0,17Ft/mm3 az ára, egy jóval kisebbé (18x5mm) 0,38Ft/mm3. A kettő közötti méretek fokozatosan változnak a kisebbek felé emelkedik az ár. (Természetesen azonos térfogatot összelehet rakni 2-3db kisebből, a mágneses erő, energia, fluxus lényegeben egyenlő)

Az N48 hasáb mágneseknél még nagyobb a fajlagos áremelkedés a kisebbek felé, miközben azok eleve drágábbak a korongmágneseknél. Pl egy 50x15x15mm mágnes 0,58Ft/mm3, a kicsikből egy 15x15x2mm 4,8Ft/mm3. /Egészen biztos van olyan ártényező is, melyik méretből készül több, melyikből van nagyobb forgalom. Persze az árlista akkor db árat jelöl./

• 0

#5 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.019 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 21 - 21:00

Valószínűleg picit több mint gondolod.... :)  Persze biztos itt is van különbség az anyagminőségben, elég sok ilyen mágnesű hangszóróval dolgoztam, szedtem szét, ahol a mágnesekből itt-ott már darabok hiányoztak. A bevonattól is függ, nem véletlenül kell a nikkelréteget felrakni rájuk....

Ezt a két rudat egyszer "engedtem" össze véletlenül (N52-esek), a két pici hiány akkor keletkezett rajtuk.

Annyiból igazad van, hogy egy ütéstől nem pattan szét mint a ferrit, de ha a bevonat nem elég vastag és erős, akkor szó szerint porlik, szinte kézzel morzsolható.

Csatolt képek:

• SAM_3073.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2017 május 21 - 21:09

• 0

#6 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.690 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 21 - 20:49

Ami a több kicsi rúd használatát illeti egy naggyal szemben, az pedig az a tény, hogy 6 vagy 8 kicsi mágnes még mindig olcsóbb mint egy -hasonló mágneses térerőt szolgáltató- nagy, plusz a neodímium rendkívül törékeny porladékony anyag, így a nagyobb darabok szállítása, kezelése nehézkesebb.

Nem tudom mennyi neodímium mágnes volt már a kezedben, de az egyáltalán nem törékeny, szemben a ferritmágnesekkel. A cégnél készült többször 1000x1200mm felületű (raklapnyi) emelőmágnes ferritből és neodímiumból is, a ferrit hasábokra úgy kellett vigyázni mint a hímestolyásokra, a másik fajta soha nem sérült, amikor óvatlanul két ilyen szupermágnes összeugrott, piszok nagyot csattanva. A szétfeszítéshez is szerszám kellett, mechanikus feszigetéssel sem sérült, esetleg a dolgozó keze.

• 0

#7 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.019 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 21 - 20:40

Egy kb. 4 négyzetcentiméter tapadófelületű N 52-es neodímium mágnest síkra csiszolt vaslemezről levenni, újrapozícionálni törés nélkül szinte lehetetlen (még csúsztatva is, próbáltam...). A számított tapadóerő kb. 50 kg. gondolkodik.gif

http://www.duramag.c...rce-calculator/

Szerkesztve dragonweed által: 2017 május 21 - 20:47

• 0

#8 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.019 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 21 - 20:33

Nos... lévén egy ideig magam is foglalkoztam egy ideig hangszóró (driver) tervezéssel és gyártással is, a helyzet nagyjából az, hogy egy ilyen szerelvényt -de a hagyományos ferrit gyűrűmágneseseket is- felmágnesezve összerakni közel áll a lehetetlenhez. Aki próbált már "szétcsúszott" mágneskörű hangszórót helyrepofozni, (légrést visszaállítani) az tudja miről van szó....

Épp ezért az összerakás még mágnesezetlen neodímium rudakból, ill. gyűrűkből történik, és az elkészült komplett mágneskört mágnesezik fel a megfelelő gép segítségével (lásd kép).

Ami a több kicsi rúd használatát illeti egy naggyal szemben, az pedig az a tény, hogy 6 vagy 8 kicsi mágnes még mindig olcsóbb mint egy -hasonló mágneses térerőt szolgáltató- nagy, plusz a neodímium rendkívül törékeny porladékony anyag, így a nagyobb darabok szállítása, kezelése nehézkesebb.

Csatolt képek:

• Medium-power-Loudspeaker-Magnetizing.jpg

• 0

#9 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.690 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 20 - 13:01

erős a gyanúm, a hangszóró gyártók többnyire széria mágnesekkel építkeznek, bőven elegendő a választék, akár ferrit, akár neodímium. Én egyetlen érvet tudok a kisebb neodímium korongok, gyűrűk mellett, mégpedig a nagyméretű szupermágnesekkel iszonyú balesetveszélyes dolgozni. Ahonnan mágnest szokott venni a volt cégem, alkalmanként neodímium hasábokat, a dolgozók között akik a mágneseket csomagolják, felmágnesezik, jellemzően nem hordanak gyűrűt, főleg, mert az ujjaik fogyóeszköz. Eszement nagyot üt két ilyen mágnes ha nem megfelelően távol mozgatják egymástól.

https://www.euromagn...c/lt:box/page:1

https://www.euromagn...c/lt:box/page:1

A mágnesek energiája arányos a térfogatával azonos mágnes típuson belül, az ára meg arányos a térfogatával. Tehát azonos mágnes erőt összerakni kisebb mágnesekből nem szokott jelentősen, vagy semmivel olcsóbb lenni.

Szerkesztve istvan01 által: 2017 május 20 - 13:09

• 0

#10 elektrorudi

elektrorudi

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 977 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 20 - 12:26

Hozzáértőt kérdeznék. Mi ennek a mágnes elrendezés előnye az egy nagyobb gyűrű mágnessel szemben? Ezt általában ritkaföldfém szuper mágnesekkel szokták kialakítani.

Nem vagyok hozzá értő, de szerintem két előnye van:

- érdekesebb

- nem kell hozzá legyártatni a mágnesgyűrűt, hanem készen kapható korongokból el lehet készíteni.

• 0

#11 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.690 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 19 - 19:06

Hozzáértőt kérdeznék. Mi ennek a mágnes elrendezés előnye az egy nagyobb gyűrű mágnessel szemben? Ezt általában ritkaföldfém szuper mágnesekkel szokták kialakítani.

Csatolt képek:

• 264-893_HR_0.jpg

• 0

#12 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.975 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 05 - 07:54

...Utána csak június, mert 20-a Zolinak, 27-e nekem nem jó sad.gif

gondolom most mar legfeljebb junius, de ott mar kezdödnek a nyaralasok.  persze nem loverseny ez, lehet ösz lesz belöle.

...A teszt értékelésének részletei februárban tesszük közzé, a meghallgatandó zenékkel együtt. Aki jelentkezik a tesztre, az letöltheti előzetesen a zenei teszt anyagot, otthon meghallgathatja, így nem lesz ismeretlen számára a teszteléskor. 

az idöpontok (magyaros ? nyilvan nem csak) szépen tolódnak.  az erdeklödesem megvan. nem lehetne a zenei teszt anyagot mar most letöltesre megkapni ?  köszönöm

• 0

#13 Sonny

Sonny

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 április 26 - 12:06

Tegnap beszéltem Zolival.

Május 13-a lenne az egyik időpont, Károly válaszára várok.

Utána csak június, mert 20-a Zolinak, 27-e nekem nem jó sad.gif

• 2

#14 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.975 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 április 26 - 09:06

....Károly jelezte, hogy április nem jó neki.

Az enyém már szól:

többieke hogyan áll ?  jelenlegi allas alapjan mikor lesz összehallgatas ?

• 0

#15 Sonny

Sonny

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 április 14 - 15:02

Valami mást néztem :D

Károly jelezte, hogy április nem jó neki.

Az enyém már szól:

Csatolt képek:

• Sb.jpg

• 3

#16 tanczi

tanczi

empirikus hifista - nem elméleti v. ócsároló pköszörű

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.132 Hozzászólás:
  • Interests:A hifin és a boron kívül, szerinted?

Bor-gasztro, hifi, ping-pong, sakk, bicikli.
    Kb. ebben a sorrendben!

Elküldve: 2017 április 11 - 21:15

A hangszórók pénteken érkeznek, kis késéssel.

A meghallgatás pontos időpontját megbeszélem a résztvevőkkel.

Április 17. Húsvét, így utána, április 25-én szombat jöhetne szóba.

Ár/érték arányban jók a hangszórók.

A PFC a legolcsóbb, a NAC és NRX már árban és minőségben is alternatívája a Seas/SS termékeknek.

S

Lehet tudni az időpontot?

Áprilisban (nálunk) 22 és 29 a szombat Húsvét után  :rolleyes:

• 0

#17 -KP-

-KP-

Őslakos

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 4.450 Hozzászólás:
  • Interests:42

Elküldve: 2017 március 03 - 12:39

Basszus, véletlen - t nyomtam, +t akartam, elnézést.

Jó hogy előkerültél, hol voltál eddig?

Kompenzáltam neked egy +-al. ;)

• 2

#18 Sonny

Sonny

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 március 03 - 12:28

Semmi baj, én is így teszek majd  :D

Költöztem. Az új címem: XIII. kerület Csongor utca.

Nagyobb a nappali, de itt sem tökéletesek a körülmények.

Van kettő hangváltó készítési munkám, utána nekiesek az SB-nek.

• 2

#19 asebestyen

asebestyen

Nyugdijas klub

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.541 Hozzászólás:
  • Interests:Magyar Vocal Jazz

Elküldve: 2017 március 03 - 12:19

Végre megérkeztek ;peace;

• 0

#20 Sonny

Sonny

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 március 03 - 11:45

Végre megérkeztek ;peace;

Csatolt képek: