Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Totem Acoustic hangsugárzók

• Please log in to reply
487 válasz erre a témára

#41 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 január 20 - 20:34

Még egy fontos érv a réshangolás mellett:

Mivel a cső a doboz kb. közepéből-harmadábol csatolja ki  a hangot, így nagyobb az esélye, hogy a dobozban óhatatlanul kialakuló állóhullámokat is "kivezeti", mivel azok nodális pontja, maximuma is kb. a doboz középvonalában alakul ki.

A réshangolásnál ez a probléma nem jelentkezik, vagy ha mégis, sokkal kevésbé hallható, zavaró mértékben.

• 1

#42 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 20 - 20:14

Igen, ki kell számolni az adott cső keresztmetszetét és szükséges hosszát, aztán abból csinálni egy

- a rés (doboz) szélessége x  a rés magassága = cső keresztmetszete-

csatornát, a csővel kiszámolt hosszúságúra, ahogy a képeken látható...

Példa: számolt cső keresztmetszet: 12 cm2, hossza 20 cm, akkor ha a dobozod szélessége (belső)  mondjuk  15 cm, akkor a rés magassága 8mm lesz (15x0.8=12), a csatorna hossza meg 20 cm.

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 20 - 20:17

• 0

#43 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:
  • Interests:Magyar Vocal Jazz

Elküldve: 2017 január 20 - 19:58

A réshangolás (slot port tuning) egy autós szubládáknál eléggé elterjedt technika. Akkor használják elsősorban, ha a tervezett doboz hangolási frekvenciája alacsony, és ehhez nagy átmérőjű hosszú reflexcső kellene. Ezt kivitelezni -mivel általában egyenes csővel nem lehet a kívánt hosszt megvalósítani- elég nehéz.

Ekkor valamelyik oldalfallal (falakkal) párhuzamosan leválasztanak egy téglalap keresztmetszetű csatornát melynek keresztmetszete megegyezik a kívánt -kör keresztmetszetű- csőével, ezt a falak mentén megtörve szinte tetszőleges hosszúságúra el lehet készíteni.

Előnyei a csővel szemben a következők: Az "elvételi pont" a doboz falánál, a nyomásmaximumnál van (szemben a dobozba benyúló csőével), így hatékonyabban dolgozik mint a "csöves" verziók, ezen felül a téglalap keresztmetszetű csatornában az áramlási viszonyok kedvezőbbek mint a kör keresztmetszetűben.

Ez a fajta hangolás kevésbé hajlamos a csöveknél ismert surrogást, orgonasíp rezonanciákat produkálni.

Itt az áramlás homogénebb, míg a csöveknél ún. lamináris típusú, ami azt jelenti, hogy a cső közepén az légsebesség nagy, a falhoz közeledve pedig egyre csökken, ezért a ki ill. belépési pontoknál kavitáció, örvénylő áramlásleválás lép fel ,ez okozza a surrogó hangot nagy hangerejű mélyeknél.

Itt is, mint a csöveknél is figyelni kell a rés két végének lekerekítésére, (nem úgy mint a fotón ill. rajzon...) ezzel az örvénylés veszélye még tovább csökkenthető.

Hátránya a csővel szemben talán a körülményesebb elkészítés, és az összerakott doboz nehezebb hangolása

Értem, köszönöm szépen! Akkor számolni úgy kell, mint a csövet, csak annak térfogatát kell "behajtogatni" ?

• 0

#44 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 20 - 19:46

A réshangolás (slot port tuning) egy autós szubládáknál eléggé elterjedt technika. Akkor használják elsősorban, ha a tervezett doboz hangolási frekvenciája alacsony, és ehhez nagy átmérőjű hosszú reflexcső kellene. Ezt kivitelezni -mivel általában egyenes csővel nem lehet a kívánt hosszt megvalósítani- elég nehéz.

Ekkor valamelyik oldalfallal (falakkal) párhuzamosan leválasztanak egy téglalap keresztmetszetű csatornát melynek keresztmetszete megegyezik a kívánt -kör keresztmetszetű- csőével, ezt a falak mentén megtörve szinte tetszőleges hosszúságúra el lehet készíteni.

Előnyei a csővel szemben a következők: Az "elvételi pont" a doboz falánál, a nyomásmaximumnál van (szemben a dobozba benyúló csőével), így hatékonyabban dolgozik mint a "csöves" verziók, ezen felül a téglalap keresztmetszetű csatornában az áramlási viszonyok kedvezőbbek mint a kör keresztmetszetűben.

Ez a fajta hangolás kevésbé hajlamos a csöveknél ismert surrogást, orgonasíp rezonanciákat produkálni.

Itt az áramlás homogénebb, míg a csöveknél ún. lamináris típusú, ami azt jelenti, hogy a cső közepén az légsebesség nagy, a falhoz közeledve pedig egyre csökken, ezért a ki ill. belépési pontoknál kavitáció, örvénylő áramlásleválás lép fel ,ez okozza a surrogó hangot nagy hangerejű mélyeknél.

Itt is, mint a csöveknél is figyelni kell a rés két végének lekerekítésére, (nem úgy mint a fotón ill. rajzon...) ezzel az örvénylés veszélye még tovább csökkenthető.

Hátránya a csővel szemben talán a körülményesebb elkészítés, és az összerakott doboz nehezebb hangolása

Csatolt képek:

• Slot1.jpg
  • slot3.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 20 - 19:47

• 4

#45 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 20 - 19:07

A réshangolásról annyit, hogy tanulmányozva kicsit a Bernoulli törvényeket, rá kell jönni, hogy a reflex dobozok 90%-ának hangolási megoldása elvi hibás, mert a reflexcső általában benyúlik a dobozok mélységének kb. feléig, harmadáig.

Ott pedig sebességmaximum van, márpedig a jelet a nyomásmaximum -a doboz fala- helyéről kell(ene) kicsatolni...

Ez a réshangolás tulajdonképpen mit jelent pontosan?

• 0

#46 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 18 - 19:32

Nálam (még kisebb szobában) jobban bejött a befelé forgatás és inkább közelebb engedtem a falhoz, de kellett a nagyobb bázistávolság egyszerűen, 15-15cm is nagyon sokat számított.

• 1

#47 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 18 - 17:22

5X3, hát ott nem sok választásod van.... sad.gif . De abból főzünk, amink van (mondta anno drága nagymamám).

Miután a magasaid ezt "kérik" célszerű őket hallgatási tengelyre beforgatni, plusz amennyire lehet oldalfalaktól el, de azért némi bázistávolság is maradjon. gondolkodik.gif

Mennyire forgatni? Próbáld, és meg fogod hallani, szabály nincs, van aki akár 30-40 fokban is beforgatja, mert esetleg úgy áll össze neki a tér. A térmélységre figyelj, ott hogyan tagol, ahol az a legjobb, (szerintem) az az ideális szög.

Ez nem feltétlenül esik egybe a legjobb szélességbeli megjelenítésével + magashangátvitellel, azt döntsd el, neked melyik a fontosabb. Sajnos Pi ill. Pi/X iránykarakterisztikájú sugárzóknál ( az előlapra szerelt magasaké ilyen) ez mindig egy kompromisszum, főleg kisebb szobákban.

(a görög Pi karaktert ide nem lehet -nem tudom- beilleszteni.. gondolkodik.gif)

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 18 - 17:25

• 3

#48 zsolosz

zsolosz

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.594 Hozzászólás:
  • Interests:Prána Gyógyítás + www.pranagyogyito.hu + Meditációk + Zenehallgatás

Elküldve: 2017 január 18 - 16:52

Az oldalfalak jó kérdés, most pont ilyennel "küzdök"...

Szerintetek oldalfalaktól elhúzni /ha igen, mennyire?/ vagy inkább beforgatni jobb a dobozokat?

Beforgatni mennyire szabad, erre van szabály? 

Köszönöm!

5x3-as szoba.

Ilyen magas sugárzó:

jön az elhelyezés kérdése, mennyire tudod őket elhúzni a hátsó ill. oldalfalaktól, milyen a hely geometriája, szóval összetett a probléma,

Csatolt képek:

• adam_hm2_.jpg

• 0

#49 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 18 - 16:19

Az utolsó mondatodban jórészt meg is válaszolod a kérdést... Sajnos itt sincsenek általánosan alkalmazható szabályok, mert előfordul, -ahogy írtad is-  hogy egy minimonitor is kellemesen bezenél egy 25-30 négyzetméteres nappalit, (pl. SF Signum, Totem Model 1) meg egy jobb fajta (általában zárt)  nagyméretű doboz is elboldogul akár 12 nm-en is, bár ez a nehezebb eset.

Aztán még ehhez jön az elhelyezés kérdése, mennyire tudod őket elhúzni a hátsó ill. oldalfalaktól, milyen a hely geometriája, szóval összetett a probléma, biztosan csak akkor tudod eldönteni, ha a szóbanforgó dobozt kipróbálod a leendő hallgatási helyén, a saját rendszereddel. Sajnos ez egy ilyen sport..... sad.gif

Érdemes olvasgatni a neten, mert sok esetben hasznos információkhoz lehet jutni egy adott típus "környezetbarátságát" illetően.

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 18 - 16:23

• 0

#50 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 18 - 13:05

Sokszor vetődik fel a kérdés, adott helyiségbe mekkora/milyen hangsugárzót érdemes? Meg vannak ezek a megállapítások, hogy nem tudja kifutni magát, stb...

Van-e valamiféle ökölszabály, sarokpont rendszer, hogy miként érdemes hangsugárzót választani adott helyiségbe? Méret, doboz konstrukció vagy épp dipol sugárzó, membránméret, stb...

Magam is találkoztam olyan esettel, mikor viszonylag kis helyiségben egy hatalmas doboz rendkívül jól szólt, mindenféle basszus feldúsulás nélkül, illetve mikor egy pici doboz is szépen megtöltött egy egész nagy helyiséget.

Vagy mindig be kell próbálni adott helyiségbe a sugárzót, csak hát ezt logisztikailag nem könnyű mindig megoldani, illetve jó, ha az ember kapiskálja, merre lenne érdemes elindulni...  gondolkodik.gif

• 1

#51 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 20:19

Az szerintem a fal, meg mellette kb. ugyanennyire egy szekrény fala....Nem nagyon vagyok ellátva szabad térrel sajnos. Ha valami, na akkor dobozhangja ennek nincsen. Ezt a párom (egyébként fantasztikus hallású, ha kétségeim vannak mindig kiigazít  :rolleyes: ) közölte is: " Na itt végre nem egy dobozból jön a hang"

:smile53:

Ezt imádtam az OB-ben is. 

• 0

#52 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 20:17

Az a 100-200Hz közötti pukli az miből ered? Az szokott olyan "dobozhangot" csinálni, ha durva. Nem kötekedni akarok, csak érteni szeretném. :)

Az szerintem a fal, meg mellette kb. ugyanennyire egy szekrény fala....Nem nagyon vagyok ellátva szabad térrel sajnos. Ha valami, na akkor dobozhangja ennek nincsen. Ezt a párom (egyébként fantasztikus hallású, ha kétségeim vannak mindig kiigazít  :rolleyes: ) közölte is: " Na itt végre nem egy dobozból jön a hang"

• 0

#53 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 20:12

Próbáltam többféle váltóval is, úgy tűnik korántsem olyan érzékeny a fázisviszonyokra mint a sík előlapos elrendezés.

Az azoknál tipikus nyalábolási (lobing) effektus itt szinte egyáltalán nem hallható, ami szinte hihetetlen, le fel irányban (sem) jó 30 fokig szinte semmit nem változik a hangzás.

Nem, nem csőben lesz, állványos kisdoboznak készül, majd meglátjátok ha elkészül, addig többet nem mondanék róla.

A cső az állóhullámok, korai falreflexiók miatt nem szerencsés megoldás (orgonasíp effektus), plusz itt a reflex kicsatolással is nehézségek lennének.

Az a 100-200Hz közötti pukli az miből ered? Az szokott olyan "dobozhangot" csinálni, ha durva. Nem kötekedni akarok, csak érteni szeretném. :)

Szerkesztve asebestyen által: 2017 január 15 - 20:12

• 0

#54 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 20:10

A sugárzási diagramja valami ilyesmi:

Csatolt képek:

• 111.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 15 - 20:12

• 0

#55 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 20:01

Nem semmi. És ugyan így csőben lesz? Itt a 2 hangszóró fázisát hogy lehet összehozni, vagy ez a konstrukció nem "érzékeny" erre?

Próbáltam többféle váltóval is, úgy tűnik korántsem olyan érzékeny a fázisviszonyokra mint a sík előlapos elrendezés.

Az azoknál tipikus nyalábolási (lobing) effektus itt szinte egyáltalán nem hallható, ami szinte hihetetlen, le fel irányban (sem) jó 30 fokig szinte semmit nem változik a hangzás.

Nem, nem csőben lesz, állványos kisdoboznak készül, majd meglátjátok ha elkészül, addig többet nem mondanék róla.

A cső az állóhullámok, korai falreflexiók miatt nem szerencsés megoldás (orgonasíp effektus), plusz itt a reflex kicsatolással is nehézségek lennének.

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 15 - 20:03

• 0

#56 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 19:54

A réshangolásról annyit, hogy tanulmányozva kicsit a Bernoulli törvényeket, rá kell jönni, hogy a reflex dobozok 90%-ának hangolási megoldása elvi hibás, mert a reflexcső általában benyúlik a dobozok mélységének kb. feléig, harmadáig.

Ott pedig sebességmaximum van, márpedig a jelet a nyomásmaximum -a doboz fala- helyéről kell(ene) kicsatolni...

• 0

#57 asebestyen

asebestyen

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.015 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 19:54

Az a kis öklömnyi 11 cm-es SB mély akkorát szól, hogy csak nézed, hallgatod, és nem hiszed el. Jó mondjuk van 10mm lineáris kitérése, de akkor is ...Ehhez nincs joga ( :smile29: ). Életem egyik legjobb vétele 5 és fél ezerért....

Belegondoltam, ha még "Totem-eznék" mit tudnék belőlük csinálni..... :rolleyes:

Nem semmi. És ugyan így csőben lesz? Itt a 2 hangszóró fázisát hogy lehet összehozni, vagy ez a konstrukció nem "érzékeny" erre?

• 0

#58 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 19:42

Az a kis öklömnyi 11 cm-es SB mély akkorát szól, hogy csak nézed, hallgatod, és nem hiszed el. Jó mondjuk van 10mm lineáris kitérése, de akkor is ...Ehhez nincs joga ( :smile29: ). Életem egyik legjobb vétele 5 és fél ezerért....

Belegondoltam, ha még "Totem-eznék" mit tudnék belőlük csinálni..... :rolleyes:

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 15 - 19:44

• 0

#59 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 699 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 január 15 - 19:36

Nincs szög, valódi omni, ilyen az elrendezés (csak még nem néz ki ilyen jól, de fog.. :rolleyes: )

A "mély" az SB 12 PFC, a magas meg egy 25mm-es pici neo mágneses ferrofluidos autós textildóm, olyasmi mint ami a képen van.

Amúgy a mélyátvitelt én sem hittem el elsőre amikor meghallottam, de ez van, ilyen, nincs trükközés. egyre erősebb a gyanúm, hogy a réshangolás is felelős érte, majd leírom miért.

Csatolt képek:

• post-33711-0-16468900-1483977928.jpg
  • s-l1600.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2017 január 15 - 19:37

• 0

#60 GOB

GOB

Nincs visszaút

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 141 Hozzászólás:
  • Interests:Zene, hifi, ázsiai kultúra

Elküldve: 2017 január 15 - 19:33

Szinte mindenkinek mást jelent, mást mond.  Sri Chinmoy így ír erről:

"A zene Isten belső, vagy egyetemes nyelve. Nem tudok franciául, németül, vagy olaszul. De ha zenét játszanak, a zene szíve azonnal belép a szívembe, vagy a szívem lép a zenébe. Ekkor nincs szükségünk külső kapcsolattartásra; a szív bensőséges kapcsolata elég. Szívem azonosul a zene szívével és lelki közösségünkben elválaszthatatlanul eggyé válunk."

"A zene ön-kiterjedést és egységet jelent. Az Én kiterjed a zenén keresztül. Az Én, ami kiterjed, nem az egyén énje, hanem a határtalan Én. A zene a korlátlan Valóság kiterjedése."

Ez pontosan így van! :)  Más szavakkal megfogalmazva: A zene a legjobb önkifejezési mód. De igaz ez bármilyen más alkotói területre, mint például a tiédre is! ;)

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó