Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Totem Acoustic hangsugárzók

• Please log in to reply
437 válasz erre a témára

#361 Giorgio12

Giorgio12

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 750 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2016 december 09 - 10:00

Szép volt!

Más téma!

Szóval először Tibor, majd András, végül Béla, kicsi zavarban vagyok. gondolkodik.gif

• 0

#362 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 09 - 09:54

Kedves András! (Tibi)  ;)

Engedd meg, hogy ismeretlenül is a "keblemre öleljelek"!  :D

Igazán örvendetes tény, hogy felfedted kilétedet, és gazdagítod az itt lévők hétköznapjait.

Akinek volt egyszer a dobozaid/TOTEM/ közül, szerintem mindenki szívesen vendégül látna egy finom pohár borra...! 

Korábbi hifis korszakom egyik/kettő legszebb korszaka fűződik a Model One (S) dobozokhoz.

Azok amit "művelnek"... valami csoda.

Imádtam őket annyira, hogy egy kicsit később újra vettem egy párat belőle.

Ez más típussal SOHA nem fordult elő. Pedig jó néhány neves gyártó terméke megfordult nálam.

A legjobb párosítás az ELECTROCOMPANIET ECI-2 erősítővel volt. 

KÖSZÖNÖM Neked az élményt!  :smile53:

További sikereket és jó egészséget kívánok!

Kíváncsian várom/olvasom a fejleményeket!

Üdv!

bravo.gif

Örülök, hogy jó tapasztalataid vannak/ voltak a Model 1-esekkel, sok embernek "bejön" ez a hangzásvilág, de az biztos hogy kell eléjük vas rendesen, hogy meg tudják mutatni mit tudnak.

Köszönöm a jókívánságokat!  :rolleyes:

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 09 - 09:58

• 0

#363 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 09 - 08:23

Van itt még egy dolog, amiről szeretnék beszélni, jórészt személyes okoból.

Bizonyára sokakban felmerül (t) a kérdés, hogy hogy is van ez? Itt van egy ember aki azt állítja, hogy nagy szerepe volt a Totem létrejöttében, és működésének első 10 évében.

Akkor hogyan lehet, hogy soha, sehol, -sem a cég történetében, sem a Mr. Bruzzese-vel készült interjúkban- nem kerül még említésre sem a neve?

Nos, ennek elég szövevényes okai vannak, melyek részletes taglalásától megkíméllek benneteket.

Röviden annyit, hogy 2000 környékén sok minden történt a kapcsolatunkban, mely – részben az én rossz döntéseim, hibáim, és egészségi helyzetem – miatt megromlott. Ezek után döntöttem úgy, hogy nem kívánok tovább részt enni a cég munkájában, és hazatértem Magyarországra, ahol azóta is élek.

Ezzel együtt nincs bennem neheztelés, vagy harag vele szemben, mert azután is elég hosszú ideig

segített az akkori -meglehetősen nehéz- itthoni helyzetemen. (komoly egészségügyi, családi problémák)

Talán annyi, hogy esetleg egyszer valahol megemlíthette volna -akár név nélkül is- , hogy igen, volt egy magyar emberke akinek sokat köszönhet abban, hogy a Totem elérte azokat az eredményeket amiket elért. Merthogy -úgy érzem- ez hozzátartozik az igazsághoz.

Úgyhogy Kedves Vince, ha olvasod ezeket a sorokat (amire van esély, tekintve hogy az utódom -. tudomásom szerint - szintén honfitársam lett, és bizonyosan árgus szemmel figyeli, követi a Totem címszóra gyűjtött eredményeket ) tudj róla, hogy máig is sok szeretettel és nosztalgiával a szívemben emlékszem az együtt töltött izgalmas évekre, a hosszú szeánszokra, vitákra, a tökéletes hang keresésére. Ha megbántva érzed (vagy érezted) magad ne tedd, én már csak a szép dolgokra emlékszem. Ezúton is kívánok további sikereket a munkásságodban, az együtt elkezdett út folytatásában.

Régi barátod és társad: „Bela” -ahogy ismertél

PS.:

Ne aggódj, nem keltem és keltettem soha rossz hírét a Totemnek -miért is tettem volna?- és ha esetleg összevonod a szemöldöködet egy-egy új „dizájnomat” látva, ne aggódj.

Nem másolom a cég termékeit, a nevet sem használtam az új tervezéseknél, ha meg esetleg hasonlít egyik- másik az eredetiekre az azért lehet, mert mégiscsak én terveztem őket, ez a stílusom....

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 09 - 08:36

• 3

#364 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 22:20

Bocs, a mélyek "csak" 26 cm-esek voltak, 100 mm-es lengőcsévével, 30 mm-es lineáris kitéréssel, egy darab kb 12 kiló volt. (a súlya, nem az ára :))

Egyedi gyártás volt a Totem-nek, most kotortam elő az adatlapját...

Amúgy szerette ( a Shaman) ha úgy 3-500 wattos monoblokkokal hajtották a két mély dobozt, meg 2-300-asokkal a felső részt.

Az alatt nem nagyon hajlandó rendesen megszólalni. gondolkodik.gif

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 08 - 22:35

• 0

#365 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 21:51

A váltótervezésről még annyit -egyik kedvenc témám-, hogy NAGYON kemény dió. Terveztem egy időben pár váltót mérések és pontos adatok alapján egy profi tervezőprogrammal, az eredményt hadd ne mondjam el.

Kb olyan, mint bekötött szemmel szóbeli utasítások alapján végigmenni egy aknamezőn.....  sad.gif

Itt sajnos -de lehet inkább szerencsére- a tapasztalat, intuíció, és sok-sok türelem, próbálkozás vezethet eredményre.

A Shaman -az volt a mostohagyerekem, mert kényszerből készült - öt utas váltójával majd egy évet szenvedtem, de soha nem bírt összeállni egységes hanggá. Ki is pusztult elég hamar, talán 80-100 pár ha készülhetett belőle. Az tény, hogy máig az egyik legjobb mélyátvitelű állódoboz -push-pull Isobarik 30 cm-es 600W-os Precision gyártmányú sík szendvicsmembrános mélyekkel (-3dB: 16 Hz).

Persze azóta -a ritkasága miatt -kultuszdarab lett, de ha együtt kéne élnem vele, lehet váltanék a bélyeggyüjtésre... azt süketen is lehet csinálni. :smile29:

Csatolt képek:

• floorStand_shaman.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 08 - 22:03

• 0

#366 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 21:36

vagy egyszerűen csak szerencséje volt a nagynevű gyártónak sz@rból várat jeligére.De igen a Te hozzáállásod a korrektebb,mint az én cinikus megközelítésem.

A Celestion-ok akkori nagyon sikeres szériáinak (SL 6, SL 600-700, 3, 5, 7) tervezésében azért benne volt rendesen Colloms és Atkinson keze (füle) is, ők meg már akkor igen öreg tapasztalt "rókák" voltak ebben a témában, szóval ezért sejtem, hogy azok a váltók nem értéktoleranciára, hanem fülre lettek belőve.

Egyébként -ritka kivételtől eltekintve- az elkók értékszórása általában +20%, mínuszban szinte soha nincsenek (tervezett kiszáradás?)

• 0

#367 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 21:23

Lehet, hogy 30 éve még 6uF volt, nem ? gondolkodik.gif

Mérted is vagy csak fülre volt sz@r?

30 éve az a hang volt a divat :D

Hát ha 20 éve (kb. akkori a 3-as) az 6 mikró volt, akkor mára csak kevesebb lehetne, az elkók ti. kiszáradnak, veszítenek a kapacitásukból.

Az lett gyanús, hogy mindkettőben ugyanannyival több mind a kettő, (megmértem) biztos nem véletlenül.

Még folytatom a dolgot, nem hagyom annyiban.... :D, közben eszembe jutott néhány régi tapasztalat ezzel kapcsolatban.

• 0

#368 zsolosz

zsolosz

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.591 Hozzászólás:
  • Interests:Prána Gyógyítás + www.pranagyogyito.hu + Meditációk + Zenehallgatás

Elküldve: 2016 december 08 - 14:02

Kedves András! (Tibi)  ;)

Engedd meg, hogy ismeretlenül is a "keblemre öleljelek"!  :D

Igazán örvendetes tény, hogy felfedted kilétedet, és gazdagítod az itt lévők hétköznapjait.

Akinek volt egyszer a dobozaid/TOTEM/ közül, szerintem mindenki szívesen vendégül látna egy finom pohár borra...! 

Korábbi hifis korszakom egyik/kettő legszebb korszaka fűződik a Model One (S) dobozokhoz.

Azok amit "művelnek"... valami csoda.

Imádtam őket annyira, hogy egy kicsit később újra vettem egy párat belőle.

Ez más típussal SOHA nem fordult elő. Pedig jó néhány neves gyártó terméke megfordult nálam.

A legjobb párosítás az ELECTROCOMPANIET ECI-2 erősítővel volt. 

KÖSZÖNÖM Neked az élményt!  :smile53:

További sikereket és jó egészséget kívánok!

Kíváncsian várom/olvasom a fejleményeket!

Üdv!

bravo.gif

• 1

#369 Giorgio12

Giorgio12

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 750 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 10:55

Kedves András!

Amit leírtál, arról az jut eszembe, amit Mishow barátunk sokszor elmondott!

Az oldi cuccoknál lépre lehet menni.

Pl. baromira nem hálálják meg a spéci kábelezéseket, sőt még rontani is lehet jócskán a hangon.

Ez sokszor igaz lehet, hangsugárzó kábelezésnél, tuningolásnál stb.

Remélem ha erre jár, majd kiegészít! gondolkodik.gif

• 0

#370 Sonny

Sonny

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.183 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 08 - 10:27

Lehet, hogy 30 éve még 6uF volt, nem ? gondolkodik.gif

Mérted is vagy csak fülre volt sz@r?

30 éve az a hang volt a divat :D

Szerkesztve Sonny által: 2016 december 08 - 10:34

• 0

#371 petig1

petig1

Sonus Analogo

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 738 Hozzászólás:
  • Interests:Minden ami olasz,főzés

Elküldve: 2016 december 08 - 08:44

Tanulság? Mindenki vonja le magának. Talán annyi (önkritikának is), hogy lehet néha nem a legjobb a legjobb, meg lehet más is tudja mit miért csinál..... ;) .

vagy egyszerűen csak szerencséje volt a nagynevű gyártónak sz@rból várat jeligére.De igen a Te hozzáállásod a korrektebb,mint az én cinikus megközelítésem.
  • 0

#372 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 07 - 21:02

És akkor gyorsan egy ellenpélda. Tegnap jött meg a szívem egyik régi pici csücske, a Celestion 3 mk2 -es, amihez sok-sok évvel ezelőtt volt már szerencsém, és most végre találtam egyet. Köszönet érte egyik fórumtársunknak.

Tehát, doboz szétszed, bölcs fejcsóválás, haj-haj micsoda silány alkatrészek.. A váltóban két elkó, megmérem amire 6uF van írva az 8.2-t mutat, amire 8 az meg 10.4-et. Micsoda trehányság... Dobozban csillapítás szinte semmi.

Hú mi lesz itt ha ezt helyrepofozom.... kondik kicserél, pontos értékű polipropilén filmre, doboz kibélel rendesen, összerak és hadd jöjjön. a csoda....

Mi van???    sad.gif  Valamit biztos elkötöttem, elnéztem, felcseréltem... ez nem lehet! Doboz csattog, sziszeg, visít, basszus eltűnt még az a kevés is ami volt.... hallgathatatlan. Átnézve, minden OK. Na jó, ócska elkók vissza, csillapítás kiszed, varázslat visszatér. Hát ez közel volt.... gondolkodik.gif

Tanulság? Mindenki vonja le magának. Talán annyi (önkritikának is), hogy lehet néha nem a legjobb a legjobb, meg lehet más is tudja mit miért csinál..... ;) .

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 07 - 21:11

• 11

#373 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 07 - 15:20

Tibi  köszi a részletes leírást, gratula a dobozhoz   :tutiok:

Bár András vagyok, de így is köszönöm... :D

• 2

#374 hodyka

hodyka

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.393 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 07 - 12:04

Hogy addig se unatkozzatok: :)

Zajlik az élet. Újabb gyöngyszemet sikerült begyűjtenem, ezúttal -hogy témánál maradjunk- hangdobozról van szó.
Nemrégiben egy barátomnál jártam, és meglepően kellemes hangokat hallottam egy pár csinos állódobozkából.
Egy Yamaha házimozi szett frontsugárzóiról van szó, a többi nem szólt (szerencsére).

Az rögtön hallatszott, hogy jócskán küzd problémákkal is, a hallott hang azonban meglepően egységes, életszerű volt, valahogy emlékeztetett a Totemek hangzásvilágára. Basszus kevéske, ami van kicsit dübög, a közép és magastartomány, tér azonban meglepően egyben volt, kicsit színezett középmagasakkal, de ezen kívül semmi komoly baj.
Kb. 2 hete feltűnt egy jó állapotú pár a Jófogáson -igen jó áron-, így gyorsan lecsaptam rá, mert éreztem hogy ezekkel érdemes lenne foglalkozni. Balszerencsémre a szállítást a DPD-re bíztam  :smile51:  (bár ne tettem volna), akik az út során az egyik dobozt sikeresen lezúzták, három sarka ripityára törve, valami kotyog a dobozban.... De legalább szól mind a kettő, a hangszórók épek.

Nosza  -miután kidühöngtem magam- nekiálltam, szétkaptam, s a következőket találtam:

A két hangszóró - árkategóriájához képest - meglepően jó minőségű. A 14 cm-es mélyközép -lemezkávás ugyan- emberes méretű árnyékolt mágnessel szerelve, a membrán a később az igen drága Soavo szériában is használt PMD anyagból készült. A rövidítés -Polymer injected Mica Diaphragm,-  csillámmal kevert polimer-t takar, ez egy kellően merev, de aránylag könnyű, jó belső csillapítású anyag, sikeresen ötvözi a papír és polipropilén membránok jó rezonanciaelnyelését, a fém és kevlár membránok merevségével.

Az 1 collos (25mm-es) impregnált selyem dóm a gyári adatok -és a hallottak- alapján 30 kHz környékéig dolgozik, nagyon jó hangzású, mentes a tipikus dóm-betegségektől, nem sziszeg, nem csattog, lágy selymes jól definiált magasakat produkál.
A dobozról sok jót nem mondhatok, 16 mm-es MDF és pozdorja kombinációja, merevítése nemleges, csillapításként egy kisebb cipó méretű műszálvatta (dacron) van belehajítva. Ezen felül rejtélyes okból az alsó -reflexcső alatti- rész le van zárva, és abba "bennszülöttként" egy kb 3 liter térfogatú tömör- MDF lapokból ragasztott- tömb van rögzítve, feltehetően súlynövelési céllal.
Ez a megoldás a doboz effektív térfogatának kb. 35-40%-át elveszi, amint kiderült pont ennyi kellett a mélytartomány kiterjesztéséhez, a döngő felsőbasszus  megszelídítéséhez.

A váltó egyszerű 4 alkatrészes műalkotás, másodfokú szűrő 3 kHz-en, 1 ferrit és 1 légmagos tekerccsel, és két bipoláris elkóval kivitelezve, a kábelezés a szokásos csúszósarus tyúkbél típusú.

Ezidáig az egyik dobozzal készültem el (a másikat asztalos barátom restaurálja), a következő átalakításokkal, eredményekkel.

A lezárólemezt és az MDF tömböt -hősies küzdelem, és pár tucat horzsolt seb árán- eltávolítottam (a mélyhangszóró nyílásán keresztül , - nem volt egyszerű feladat). Így a doboztérfogat az eredeti 14 literről 22-re nőtt.  A dobozfalakat 4 db. merevítőbordával megerősítettem, hangelnyelő anyagként méretre vágott 25 mm vastag üveggyapot lapokat, ill. ipari nemez lapokat rögzítettem a dobozfalakra (mielőtt valaki a fejéhez kapna, olvasson utána, mind fizikai, mind hangzás szempontból az üveggyapot a leghatásosabb anyag erre a célra). Azért hogy súlya is legyen, belülről a talplemezre egy 10x16 cm-es 10-es kazánlemezből vágott lapot ragasztottam epoxival.

A váltó -némi hallgatózás után- a következőképpen módosult: A mély tekercséhez nem kellett nyúlni, az elkó 10uF-os film-re (MKC)  lett cserélve. A magas becsatolása 3.6 uF-os Jantzen CrossCap-ra változozott, a 0.33 mH-s légmagos tekercs 0.24-re lett csökkentve, + a kissé emelt felső oktávokat a dómsugárzóval párhuzamosan kötött 22 ohm 5W-os MOX ellenállással hoztam szintbe, ez egyúttal impedancia „egyenesítést” is végez a  magastartományban.
A hangolás majdnem a helyén volt – a megnövelt doboztérfogattal- a csövet 2 centivel kellett megtoldani.
A kábelek Audioquest Midnight Hyperlitz-ből bontott 0.6, ill 1.1 mm-es tömör OFC-re lettek cserélve, sarus megoldás helyett forrasztva.

Az eddigi -kevés- meghallgatás és a mérések meglepően jó eredményeket mutatnak. A szoba „bajait” leszámolva a frekvenciamenet 46 Hz-től 20 kHz-ig (PC-s rendszer tovább nem mér) 4 dB-n  (+/-2) belül van, az impedancia barátságos, átlagban 6 ohmos, a  reflex hangolás 44 Hz-en van. Az alsó -3 dB-s pont kb. 42 Hz. Fázismenete jó, nem nyalábol, mind fel-le, mind oldaláirányba jól "terít". Érzékenysége (a mélysugárzó méretéhez képest) átlag feletti, 86 dB/W-ra jön ki.

Hangzásában leginkább a nemrég klónozott Forest-re emlékeztet, nagyon meggyőző dinamikával, szép 3D-s színpaddal. Erőssége a tiszta áttekinthető középsáv, ének, akusztikus hangszerek életszerűek, szellős, hosszan hallgatható hangzás. Az alsó oktávok sokat javultak, a döngés megszűnt, gyors, jól megfogott basszusgitár és ütősök. A doboz még itt-ott enyhén rezonál, alsó középsávban kicsit színez, meglátom mit tudok még vele tenni. Finom részletekben, térinformációkban gazdag, a jó hangszórókészletnek köszönhetően. (És mindez egy hangdobozból! -ha hiszitek ha nem, a 3D így is átjön.... mellesleg az összes Totem így készült).

Persze még hallgatom, finomítgatom, nem szeretném a szokásos zsargont szajkózni (árkategóriáján messze túlmutató hangzás, ennél is annál is jobb, stb.). Majd Ti eldöntitek, ő lesz a tervezett bemutató egyik résztvevője...
A fejleményekről tájékoztatni fogok, addig is mindenkinek jó rohangálást így az ünnepek előtt, majd Kellemes Békés Karácsonyt és jó hangokban gazdag Boldog Új Évet!

Tibi  köszi a részletes leírást, gratula a dobozhoz   :tutiok:

• 0

#375 Giorgio12

Giorgio12

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 750 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 15:34

Köszönjük az érdekfeszítő olvasmányt, óriási fazon vagy!

:tutiok:

• 0

#376 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 13:59

Hogy addig se unatkozzatok: :)

Zajlik az élet. Újabb gyöngyszemet sikerült begyűjtenem, ezúttal -hogy témánál maradjunk- hangdobozról van szó.
Nemrégiben egy barátomnál jártam, és meglepően kellemes hangokat hallottam egy pár csinos állódobozkából.
Egy Yamaha házimozi szett frontsugárzóiról van szó, a többi nem szólt (szerencsére).

Az rögtön hallatszott, hogy jócskán küzd problémákkal is, a hallott hang azonban meglepően egységes, életszerű volt, valahogy emlékeztetett a Totemek hangzásvilágára. Basszus kevéske, ami van kicsit dübög, a közép és magastartomány, tér azonban meglepően egyben volt, kicsit színezett középmagasakkal, de ezen kívül semmi komoly baj.
Kb. 2 hete feltűnt egy jó állapotú pár a Jófogáson -igen jó áron-, így gyorsan lecsaptam rá, mert éreztem hogy ezekkel érdemes lenne foglalkozni. Balszerencsémre a szállítást a DPD-re bíztam  :smile51:  (bár ne tettem volna), akik az út során az egyik dobozt sikeresen lezúzták, három sarka ripityára törve, valami kotyog a dobozban.... De legalább szól mind a kettő, a hangszórók épek.

Nosza  -miután kidühöngtem magam- nekiálltam, szétkaptam, s a következőket találtam:

A két hangszóró - árkategóriájához képest - meglepően jó minőségű. A 14 cm-es mélyközép -lemezkávás ugyan- emberes méretű árnyékolt mágnessel szerelve, a membrán a később az igen drága Soavo szériában is használt PMD anyagból készült. A rövidítés -Polymer injected Mica Diaphragm,-  csillámmal kevert polimer-t takar, ez egy kellően merev, de aránylag könnyű, jó belső csillapítású anyag, sikeresen ötvözi a papír és polipropilén membránok jó rezonanciaelnyelését, a fém és kevlár membránok merevségével.

Az 1 collos (25mm-es) impregnált selyem dóm a gyári adatok -és a hallottak- alapján 30 kHz környékéig dolgozik, nagyon jó hangzású, mentes a tipikus dóm-betegségektől, nem sziszeg, nem csattog, lágy selymes jól definiált magasakat produkál.
A dobozról sok jót nem mondhatok, 16 mm-es MDF és pozdorja kombinációja, merevítése nemleges, csillapításként egy kisebb cipó méretű műszálvatta (dacron) van belehajítva. Ezen felül rejtélyes okból az alsó -reflexcső alatti- rész le van zárva, és abba "bennszülöttként" egy kb 3 liter térfogatú tömör- MDF lapokból ragasztott- tömb van rögzítve, feltehetően súlynövelési céllal.
Ez a megoldás a doboz effektív térfogatának kb. 35-40%-át elveszi, amint kiderült pont ennyi kellett a mélytartomány kiterjesztéséhez, a döngő felsőbasszus  megszelídítéséhez.

A váltó egyszerű 4 alkatrészes műalkotás, másodfokú szűrő 3 kHz-en, 1 ferrit és 1 légmagos tekerccsel, és két bipoláris elkóval kivitelezve, a kábelezés a szokásos csúszósarus tyúkbél típusú.

Ezidáig az egyik dobozzal készültem el (a másikat asztalos barátom restaurálja), a következő átalakításokkal, eredményekkel.

A lezárólemezt és az MDF tömböt -hősies küzdelem, és pár tucat horzsolt seb árán- eltávolítottam (a mélyhangszóró nyílásán keresztül , - nem volt egyszerű feladat). Így a doboztérfogat az eredeti 14 literről 22-re nőtt.  A dobozfalakat 4 db. merevítőbordával megerősítettem, hangelnyelő anyagként méretre vágott 25 mm vastag üveggyapot lapokat, ill. ipari nemez lapokat rögzítettem a dobozfalakra (mielőtt valaki a fejéhez kapna, olvasson utána, mind fizikai, mind hangzás szempontból az üveggyapot a leghatásosabb anyag erre a célra). Azért hogy súlya is legyen, belülről a talplemezre egy 10x16 cm-es 10-es kazánlemezből vágott lapot ragasztottam epoxival.

A váltó -némi hallgatózás után- a következőképpen módosult: A mély tekercséhez nem kellett nyúlni, az elkó 10uF-os film-re (MKC)  lett cserélve. A magas becsatolása 3.6 uF-os Jantzen CrossCap-ra változozott, a 0.33 mH-s légmagos tekercs 0.24-re lett csökkentve, + a kissé emelt felső oktávokat a dómsugárzóval párhuzamosan kötött 22 ohm 5W-os MOX ellenállással hoztam szintbe, ez egyúttal impedancia „egyenesítést” is végez a  magastartományban.
A hangolás majdnem a helyén volt – a megnövelt doboztérfogattal- a csövet 2 centivel kellett megtoldani.
A kábelek Audioquest Midnight Hyperlitz-ből bontott 0.6, ill 1.1 mm-es tömör OFC-re lettek cserélve, sarus megoldás helyett forrasztva.

Az eddigi -kevés- meghallgatás és a mérések meglepően jó eredményeket mutatnak. A szoba „bajait” leszámolva a frekvenciamenet 46 Hz-től 20 kHz-ig (PC-s rendszer tovább nem mér) 4 dB-n  (+/-2) belül van, az impedancia barátságos, átlagban 6 ohmos, a  reflex hangolás 44 Hz-en van. Az alsó -3 dB-s pont kb. 42 Hz. Fázismenete jó, nem nyalábol, mind fel-le, mind oldaláirányba jól "terít". Érzékenysége (a mélysugárzó méretéhez képest) átlag feletti, 86 dB/W-ra jön ki.

Hangzásában leginkább a nemrég klónozott Forest-re emlékeztet, nagyon meggyőző dinamikával, szép 3D-s színpaddal. Erőssége a tiszta áttekinthető középsáv, ének, akusztikus hangszerek életszerűek, szellős, hosszan hallgatható hangzás. Az alsó oktávok sokat javultak, a döngés megszűnt, gyors, jól megfogott basszusgitár és ütősök. A doboz még itt-ott enyhén rezonál, alsó középsávban kicsit színez, meglátom mit tudok még vele tenni. Finom részletekben, térinformációkban gazdag, a jó hangszórókészletnek köszönhetően. (És mindez egy hangdobozból! -ha hiszitek ha nem, a 3D így is átjön.... mellesleg az összes Totem így készült).

Persze még hallgatom, finomítgatom, nem szeretném a szokásos zsargont szajkózni (árkategóriáján messze túlmutató hangzás, ennél is annál is jobb, stb.). Majd Ti eldöntitek, ő lesz a tervezett bemutató egyik résztvevője...
A fejleményekről tájékoztatni fogok, addig is mindenkinek jó rohangálást így az ünnepek előtt, majd Kellemes Békés Karácsonyt és jó hangokban gazdag Boldog Új Évet!

Csatolt képek:

• NS 120.jpg

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 06 - 14:00

• 7

#377 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 11:05

Amúgy az egy svájci cég, a hipersznobok, és a pénzükkel mit kezdeni nem tudók udvari beszállítója.

Az átlagos árkategóriájuk 5-15 millióig terjed, remélhetőleg győzik a rendelések teljesítését... De gondolom ez a fent említett vevőknek zsebpénz kategória.

Szerintem hagyjuk ezt a témát, nem a mi világunk ez, mint ahogy a Bugattiké és Paganiké sem. Ilyen is van, meg biztos olyan ember is aki ettől lesz elégedett. Legyen leborulok.gif.

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 06 - 11:15

• 2

#378 petig1

petig1

Sonus Analogo

• PipaPipa
  • 738 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 10:38

Margit noorrmáális??!!
  • 0

#379 dragonweed

dragonweed

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 674 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 10:25

Ez az emberke árul pár érdekes dolgot, lásd a korábbi linkeken... 31_1_21.gif Nekem gőzöm sincs ki lehet...

Amúgy meg gondolom ismeritek a vonatkozó ősi kínai közmondást:   Amíg ló...r van, veréb is lesz ;)

Szerkesztve dragonweed által: 2016 december 06 - 10:29

• 0

#380 petig1

petig1

Sonus Analogo

• PipaPipa
  • 738 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 december 06 - 09:43

a helyzet az, hogy az ominózus kolléga jó eséllyel fórumtárs... gondolkodik.gif