Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

• Please log in to reply
1855 válasz erre a témára

#41 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 15:24

Jól van, jegeljük  a témát... Forrasztok továbbra is  a Stannol-lal, (amíg tart) ha valakinek nem tetszik a hangzás fogja rá, vagy forrassza át  Yinhu-val, vagy Zhouda-val, az olcsóbb, meg mindenhol kapható.

• 0

#42 Huszti Zsolt

Huszti Zsolt

Törzsvendég

• Heed
  • PipaPipaPipa
  • 1.083 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 14:08

"Audiofil forraszanyagot" nyilván nem gyárt senki, megrendelik a Stanoltól vagy mástól és a saját matricás spulnin eladják. Ahogy lemezjátszó csapágy olajat sem 5ml/5000ft áron csináltatják, hanem valamelyik motor/hajtómű vagy egyéb oljból kiszerelik ilyen méretben. 

Ami a többi részét illeti, nem kívánok beleszólni, az nem az én kompetenciám.Csak felhívtam a figyelmet egy nyilvánvalóra, mert sok audiofil talán azt gondolja, hogy ha ezüstöt adnak a forraszanyaghoz, akkor attól majd jobban vezet. :) Olyan, hogy "audiofil forraszanyag" a forrasztástechnikában nem ismert. 

Szerkesztve Huszti Zsolt által: 2017 szeptember 28 - 14:12

• 0

#43 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 13:55

Ez bennem is felsejlett aztán régi tanulmányaimból.......   gondolkodik.gif

Akkor viszont felmerül egy pár érdekes kérdés.

1. Ha ezt az "audiofil" forraszokat gyártó cégek tudják, akkor tudatosan félrevezetik a vásárlókat, felhasználókat az ígért    hangminőség javulással?

2. Az 1. folyománya: nincs is javulás, különbség, az a pár ezer ember aki mégis így hallja, becsapja magát a "ha ezt mondják az okosok, így is kell lennie" effektussal?

3. Van javulás, de akkor valami más miatt, nem kizárólag a vezetőképesség okán. De akkor mitől?

Volta feszültség? gondolkodik.gif

"VOLTA olasz fizikusnak sikerült a fémeket és néhány más megvizsgált anyagot

kontaktfeszültségi sorba állítania:

(+) Al Zn Pb Sn Sb Bi Fe Cu Ag Au Pt C (-) "

Amint látható az ón és a réz között relatíve nagy a kontaktpotenciál különbség, míg a réz és az ezüst között minimális. Pár tucat (száz) forrasztásnál ez már szignifikáns lehet, főleg alacsony -pár száz mV-os- jelszintek esetén.

Ja és még egy dolog, nagyon sok alkatrész esetén a kivezetések nem rézből, hanem ónozott vashuzalból készülnek (elő a mágnest, ki lehet próbálni... :)) , ez még cifrábbá teszi a helyzetet.

Ha valakinek van jobb ötlete, várjuk....

Szerkesztve dragonweed által: 2017 szeptember 28 - 13:57

• 0

#44 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.888 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 13:25

Ezt most nem ertem ha nem jo a forrasztas minosege(nem terul el egyenletesen) akkor azt valaki meghallja? Honnan tudja, hogy az erositoben levo forrasztas vagy a hangsugarzo valtojaban vagy a csatlakozoknal levo vagy a kabelekben levo a rossz minosegu? Ez mar scifi kategoria.

Ha átgondoljuk, mi a forrasztás célja és funkciója, a jelenség máris nem lesz sci-fi kategória. Azt hiszem, a forrasztásra sokan egyfajta ragasztásként tekintenek, pedig kicsit többről van szó.

• 0

#45 audioline

audioline

Őslakos

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 4.873 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 13:05

Csakhogy el ne felejtsük, egy ötvözet vezetőképessége mindig rosszabb mint az összetevők vezetőképessége külön-külön, azaz akár réz, akár ezüst az ötvöző anyag, az még tovább rontja az ón -pontosabban az ötvözet - vezetőképességét.

+1
  • 0

#46 Huszti Zsolt

Huszti Zsolt

Törzsvendég

• Heed
  • PipaPipaPipa
  • 1.083 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 12:52

Az egzotikus típusokon kívül (WBT, Siltech stb.) a legmegbízhatóbb forrasztóón márkák:

Edsyn

Kester

Multicore

Stannol

Érdemes összehasonlítani ( és elgondolkodni) a táblázatban a réz, ezüst és az ón vezetőképességét, ez talán megvilágíthatja, miért kritikus elem a forrasztási pontok anyaga és azok minősége.

Amint látható, a réz és az ezüst között minimális a különbség, az ón viszont majdnem 7-szer rosszabb vezető mint az előbbiek.....

Csakhogy el ne felejtsük, egy ötvözet vezetőképessége mindig rosszabb mint az összetevők vezetőképessége külön-külön, azaz akár réz, akár ezüst az ötvöző anyag, az még tovább rontja az ón -pontosabban az ötvözet - vezetőképességét.  

• 1

#47 Tul

Tul

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.299 Hozzászólás:
  • Interests:HiFi, motorozás

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 12:44

Adok privátban egy számot, gyorsan csörögj meg, amint tudsz. Hátha sikerül segítenem.

nem megy esetleg valaki Debrecenbe és el tudná vinni?

• 0

#48 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 09:35

Az egzotikus típusokon kívül (WBT, Siltech stb.) a legmegbízhatóbb forrasztóón márkák:

Edsyn

Kester

Multicore

Stannol

Érdemes összehasonlítani ( és elgondolkodni) a táblázatban a réz, ezüst és az ón vezetőképességét, ez talán megvilágíthatja, miért kritikus elem a forrasztási pontok anyaga és azok minősége.

Amint látható, a réz és az ezüst között minimális a különbség, az ón viszont majdnem 7-szer rosszabb vezető mint az előbbiek.....

Csatolt képek:

• Conductivity.jpg

• 0

#49 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 08:40

A forrasztáshoz még annyit, ha valaki sokat forraszt, DIY-ozik, érdemes beruházni egy Weller, vagy ERSA forrasztóállomásba (nem kell a legdrágább digitális kijelzős modell, az alap is megteszi), meg legalább két-három Különféle méretű  hőmérséletű (Weller-nél) hegybe, mert a tizen-húszezer forintos kínai csodadarabok semmire nem valók. A betétek hetek alatt szétégnek, a skálán beállított értékeknek közük nincs a valósághoz, ezekkel normálisan dolgozni nem lehet.

A pillanatpákát meg komplett el kell felejteni,egy-egy alkalmi foltózómunka kivételével.

• 0

#50 Giorgio12

Giorgio12

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 787 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 08:19

Szép napot mindenkinek!

Van Andrással egy projectünk, talán olvastátok, hogy az Alcomax dobozom hangszóró készletére tervezett egy állo változatot. Fakopáncs lassan elkészül vele, az lenne a kérdésem, hogy nem megy esetleg valaki Debrecenbe és el tudná vinni?

Én Pest mellett Csömörön lakom, szóval ha útba esne valakinek, az nagy segítség lenne!

Üdv: Gyuri

Szerkesztve Giorgio12 által: 2017 szeptember 28 - 08:20

• 0

#51 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 08:07

Ezt most nem ertem ha nem jo a forrasztas minosege(nem terul el egyenletesen) akkor azt valaki meghallja? Honnan tudja, hogy az erositoben levo forrasztas vagy a hangsugarzo valtojaban vagy a csatlakozoknal levo vagy a kabelekben levo a rossz minosegu? Ez mar scifi kategoria. Egyebkent borzaszto kivancsi lennek a dobozaidra mert szimpatikua dolgokat irsz es valoszinusitem, hogy hasonlo hangzast keresunk. Remelem valamikor lesz ra lehetosegem, hogy meghallgassam oket valahol.

Ez kicsit bonyolult kérdés de egyáltalán nem "scifi" kategória, sajnos gyakran találkozom gyatrán kivitelezett forrasztásaal (még gyári készülélkeknél is) Aki picit is járatos a metallurgiában az tudhatja, milyen fontos a forrasztás minősége. Az anyag összetétele, olvadáspontja is fontos, de a forrasztás mikéntje még inkább. Egyszerű dolognak tűnik, de nagyon el lehet rontani a nem megfelelő felületelőkészítéssel, pákával, hőfokkal. Szennyezett (nem megfelelően tisztított) felületen a tapadás "foltos lesz", esetleg kisebb erő hatására le is válik.

Nem megfelelő (alacsony) hőmérséklet esetén az olvadék nem tapad rendesen a felvinni kívánt felületre, túlhevítéskor (gyakori probléma) az eutektikum kristályhatárain oxidréteg képződik, ami félvezető effektust (egyenirányítás) mutat. Fontos az anyag összetétele, a folyasztószer minősége is, de a forrasztás technikája még inkább.

Aki gyakorolja tudhatja, sokszor évek kellenek mire rendesen megtanul valaki forrasztani, kiválasztani  a megfelelő pákatípust - hegyet, hőmérsékletet, rendesen előkészíteni, megtisztítani a forrasztandó felületeket Ezüsttartalmú ónnal még nehezebb a dolog, ezek olvadáspontja magasabb, nem "terül" olyan könnyen és szépen mint a normál forraszanyagok.

• 0

#52 komarfamily

komarfamily

Az ellenallas hasztalan

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.841 Hozzászólás:
  • Interests:Tenisz, mozi, hifi, utazás...

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 07:27

Ezt most nem ertem ha nem jo a forrasztas minosege(nem terul el egyenletesen) akkor azt valaki meghallja? Honnan tudja, hogy az erositoben levo forrasztas vagy a hangsugarzo valtojaban vagy a csatlakozoknal levo vagy a kabelekben levo a rossz minosegu? Ez mar scifi kategoria. Egyebkent borzaszto kivancsi lennek a dobozaidra mert szimpatikua dolgokat irsz es valoszinusitem, hogy hasonlo hangzast keresunk. Remelem valamikor lesz ra lehetosegem, hogy meghallgassam oket valahol.

Szerkesztve komarfamily által: 2017 szeptember 28 - 07:28

• 0

#53 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 21:45

Magyarország egyik legjobb, ha nem a legjobb forrasztástechnikai cége a Microsolder.Kft., Budapest, 1037, Kiscsillag utca, 16. Interneten minden fenn van, de telefonon a legjobb érdeklődni. Az ERSA képviselete nem mellékesen. Abszolút profik !

Köszönöm szépen a választ.

36_1_11.gif

• 0

#54 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 21:42

WBT 4%-osból van még vagy 8-10 méternyi, ha érdekel adok egy darabot, de szerintem semmivel nem jobb mint a Stannol, de jóval drágább.

Ha valaki ITT meghallja a különbséget, az tényleg pályázhat az aranyfül díjra... :)

Köszönöm a felajánlást, de nem kívánok élni vele - elsősorban mások tapasztalatára lennék kíváncsi.

Ami a hangminőség különbözőségét illeti, az én meglátásom szerint az ezüstön kívül fontos az adott ón olvadáspontja, továbbá, hogy mennyire szépen, egyenletesen terül. Ez utóbbi függ attól is, hogy mennyire gyakorlott pákász az illető.

• 0

#55 TMP

TMP

Lefelé a lejtőn

• PipaPipa
  • 77 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 19:35

Végre megérkeztek a TRITON dobozok  juppi.gif  (használható verziója)

• 0

#56 teac

teac

Lefelé a lejtőn

• PipaPipa
  • 97 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 12:35

Lehet ezt a STANNOL Wuppertal Sn96Ag4 ónt idehaza, forintért kapni ?

Nekem ezidáig Siltec gyártmányú forraszónnal voltak a legjobb tapasztalataim: élvezet volt vele forrasztani és az általam használtak közül hangminőségre gyakorolt hatása is ennek volt a legpozitívabb.
Régen vásároltam a Zebraudionál francia gyártmányú ónt, az is jó benyomásokat tett rám.
Ezüst tartalmú WBT-t még nem használtam, kíváncsi lennék, hogy másnak mi a véleménye a WBT-vel kapcsolatban.

Nekem ezidáig Siltec gyártmányú forraszónnal voltak a legjobb tapasztalataim: élvezet volt vele forrasztani és az általam használtak közül hangminőségre gyakorolt hatása is ennek volt a legpozitívabb.
Régen vásároltam a Zebraudionál francia gyártmányú ónt, az is jó benyomásokat tett rám.
Ezüst tartalmú WBT-t még nem használtam, kíváncsi lennék, hogy másnak mi a véleménye a WBT-vel kapcsolatban.

Magyarország egyik legjobb, ha nem a legjobb forrasztástechnikai cége a Microsolder.Kft., Budapest, 1037, Kiscsillag utca, 16. Interneten minden fenn van, de telefonon a legjobb érdeklődni. Az ERSA képviselete nem mellékesen. Abszolút profik !

• 0

#57 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 12:33

WBT 4%-osból van még vagy 8-10 méternyi, ha érdekel adok egy darabot, de szerintem semmivel nem jobb mint a Stannol, de jóval drágább.

Ha valaki ITT meghallja a különbséget, az tényleg pályázhat az aranyfül díjra... :)

• 0

#58 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 12:11

Túl sok ezüst - főleg kábeleknél, de csatolókondenzátorokban is - egyfajta természetellenes csillogást (nem tudok rá jobb kifejezést) ad a magashangoknak.

Olyasmi a hatás, mintha egy soksávos ekvalizerrel odahúznál a 16 kHz-es sávnak.

Biztos van akit nem zavar, nekem fárasztó ez a fajta hangkép.  Ez alapvetően a színezüst kábelekre, illetve ezüstfólia fegyverzetű kondenzátorokra vonatkozik.

Ezüsttel bevont réz kábeleknél ez az effektus enyhébben jelentkezik, itt segíthet egy túl "udvarias" magasátvitelű rendszeren, de ki kell próbálni, az eredmény hallgató és ízlésfüggő.

Itt találsz jó pár fajtát az ezüsttartalmú forrasztóhuzalokból:

https://www.distrele...-DNAV_PL_160404

Vagy itt is:

http://www.vatera.hu...2270683400.html

Szerkesztve dragonweed által: 2017 szeptember 27 - 12:17

• 0

#59 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 12:01

... azért tudni illik, (nem én vetem fel először), hogy az ezüst nagyon kétélű fegyver. Tudni kell, hol, mennyit, milyen módon és arányban használ az ember, mert nagyon el tudja vinni hangzást egy (igen kellemetlen) irányba.

Konkrétan mire gondolsz, mi változik rossz irányba ?

• 0

#60 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 27 - 11:58

OK, persze nekem sem mindegy minden, vannak dolgok, helyek, megoldások,  amikre érdemes odafigyelni....

A Kolibri váltós képen láttok forrasztásokat is  gondolkodik.gif  (praktikus okból nem lehet mindent sorkapoccsal megoldani).

DE ahol forrasztva van, ott ezzel van. Szerencsére van belőle két guriga.....

• 0

1 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó