Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

• Please log in to reply
1855 válasz erre a témára

#21 TMP

TMP

Lefelé a lejtőn

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 77 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 október 07 - 20:33

Az új TRITON doboz. Még csak telóval készített képek...

Csatolt képek:

• avxtriton.jpg
  • avxtriton2.jpg

• 4

#22 TMP

TMP

Lefelé a lejtőn

• PipaPipa
  • 77 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 07 - 20:13

Ez már az első állomáson megvolt, jeleztem is Tamás felé.

Valóban már úgy indult el.. pontosabban már úton volt előtte is, csak mivel előző este kaptam vissza ezért már nem volt időm ránézni.

• 0

#23 Tamoo

Tamoo

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.210 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 október 06 - 15:05

...a kézről-kézre adás közben összeszedett egy jól fejlett kétoldali csatornabúgást...

Ez már az első állomáson megvolt, jeleztem is Tamás felé.

• 0

#24 Ear

Ear

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.461 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 06 - 09:13

Na akkor már csak én vagyok adós a vándorútra kelt Kolibri triton párosról való beszámolóval. Tessék, ide kattintva lehet olvasni. , de azért röviden összefoglalom. Valami ilyenre számítottam. A Kolibri egy nagyon-nagyon okos kompromisszum. Hibái eldugva, erényei, a sebessége, sima átvitele, jó térhatása az előtérben. Nagyon ügyesen csalja  a mélyeket a felharmonikusokkal. Viszont ilyenkor mindig elgondolkozok, hogy hány ember fogja ezt így hallani, vagy bármilyen igazán jól megcsinált mini dobozt, hiszen mindehhez egy dög nehéz állványra tettem, minden faltól több mint egy méterre.  Szóval én maradok az állódobozoknál, bár nem könnyű olyat találni, ami után nem gondol kicsit ábrándosan az ember arra, hogy bezzeg a Kolibri....

Az erősítő nekem nagyobb meglepetés volt. A Triton olyan, mintha 240 volt helyett 380-at kapna. Gyors, lendületes, légies, könnyed. Volt már szerencsém jó csöves előfokhoz, meg jó FET-es végfokhoz, de ez valami különlegesen jó és egyedi kombináció. Viszont nálam kicsit könnyűsúlyú volt, na nem a Kolibrivel, de például az Enigmával már érezhetően. Kérdés, hogy milyen egészségi állapotban volt az erősítő, mert a kézről-kézre adás közben összeszedett egy jól fejlett kétoldali csatornabúgást, de alig várom, hogy egy tuti 100%-os, végső kivitelű példányt is kipróbálhassak.

Amúgy meg aki kíváncsi rájuk élőben, az menjen el a Hifi Kiállításra a Marriott Hotelbe, első emelt 105-ös szoba.

• 3

#25 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.888 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 06 - 08:27

Sajnos forrasztva van,ezért nem tudom külön mérni,de úton van a páka.Az normális hogy ugyan az a magas más frekveniciamenetet mutat amikor centerben van és amikor háttér sugárzóban? 3khz és 16khz között mértem pár cm távolról.

Feltételezem, nem csak a magassugárzó volt bekötve a mérés alatt. Ha a mélyközép is adott ki hangot, akkor nagyon más görbéket kapsz már a mikrofon néhány mm-es áthelyezésétől, szóval ennek így nincs sok értelme. Több utas hangsugárzót ne néhány cm távolságból mérj! Bár nem derült ki, mire is vagy kíváncsi, mi a mérés célja és milyen dobozokon végezted.

Egyébként van erre a témára szaktopik.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 06 - 08:29

• 1

#26 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 06 - 07:54

Sajnos forrasztva van,ezért nem tudom külön mérni,de úton van a páka.Az normális hogy ugyan az a magas más frekveniciamenetet mutat amikor centerben van és amikor háttér sugárzóban? 3khz és 16khz között mértem pár cm távolról.

Lehet, mivel valószínűleg más a váltó a centerben mint a hátterekben. Ha külön méred váltó nélkül, a mérőszoftverben korlátozd az alsó határfrekvenciát 500Hz-1 kHz-re, mert egy átlagos magassugárzót 2-3 Watt könnyedén kinyír,ha a mélyeket ráengeded.....

• 1

#27 Hifilala

Hifilala

Beköltözött

• PipaPipaPipaPipa
  • 2.233 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 06 - 06:07

Mérd meg váltó nélkül is és látni fogod, mit művel a váltó, de nagyon nem mindegy, hova teszed a mikrofont.

• 0

#28 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.888 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 06 - 00:08

Egy kérdésem lenne a profikhoz.Ha mérem a magas sugárzót és a frekvencia görbe  nem az igazi,akkor honnét lehet tudni,hogy a magas sugárzó vagy a hangváltó a probléma?

Mérd meg váltó nélkül is és látni fogod, mit művel a váltó, de nagyon nem mindegy, hova teszed a mikrofont.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 06 - 00:10

• 0

#29 Hifilala

Hifilala

Beköltözött

• PipaPipaPipaPipa
  • 2.233 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 05 - 19:12

Egy kérdésem lenne a profikhoz.Ha mérem a magas sugárzót és a frekvencia görbe  nem az igazi,akkor honnét lehet tudni,hogy a magas sugárzó vagy a hangváltó a probléma?

• 0

#30 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 20:44

Hopp... megtaláltam a mély adatlapját, jól sejtettem, Westra (Cseh) gyártmányú volt.

Hát jól éreztem, ez zárt dobozba készült, arra tervezett mélyhangszóró, határeseti reflexnek is elmegy de legalább 30 literes doboz kellene neki, hogy ne dübögjön a felsőbasszusa....

http://www.hellsound...ts/de/d266.html

Köszönöm, hogy utána néztél és köszönöm az információkat.

• 0

#31 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 20:29

Hopp... megtaláltam a mély adatlapját, jól sejtettem, Westra (eredetileg Tesla,Cseh) gyártmányú volt.

Hát jól éreztem, ez zárt dobozba készült, arra tervezett mélyhangszóró, határeseti reflexnek is elmegy de legalább 30 literes doboz kellene neki, hogy ne dübögjön a felsőbasszusa....

http://www.hellsound...ts/de/d266.html

Szerkesztve dragonweed által: 2017 szeptember 29 - 20:44

• 0

#32 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 20:24

A mellékelt képen látható, hogy ezt a dobozt (0.4 CuFt = kb.12 liter) a 69 átmérőjű 122 mm hosszú cső 75 Hz-re hangolja.

Vagyis kb. 70 Hz alatt nem nagyon jön belőle használható infó , plusz a mélysugárzót látva szinte biztos hogy nagyobb doboz kellene neki mert a mágnesköre nem túl nagy, a Qts értéke elég magas lehet (saccolós alapon 0.4-0.45 körül).

Sajna adatok nélkül ennél többet nem tudok róla mondani

Csatolt képek:

• Screenshot-2017-9-29 Port Length Calculator.png

• 0

#33 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 18:49

A reflexnyílás mérete (69x122) az az átmérője/hossza lenne? Mert ha igen akkor az nagyon nem stimmel....

Ezzel a mélyközép mérettel, 90 dB érzékenységgel ebben a dobozban, ilyen hangolással a mélyeknek nyoma sem nagyon lehet, a felsőbasszusban masszívan beemel, ezért  "üt".

A 44 Hz az így egy szép álom, jó ha 60-70  Hz-ig lemegy, de az alá biztosan nem.

Ismerni kellene a hangszóró T-S paramétereit, de majdnem biztos hogy a doboz kicsi hozzá (az adatok alapján max. 12 liter lehet), ezt hangolással nem nagyon lehet helyrehozni, meg a pozdorja doboz sem szerencsés rezonanciák szempontjából.

Esetleg tudod a hangszórók típusát, vagy ha egy fotót felteszel róluk, talán többet tudok mondani.

Sublerrel mérve 69,5 mm és természetesen nem szélesség, hanem a cső belső átmérője. 

Sajnos, műszer híján nem tudom megmérni a mélyközép paramétereit.

A doboz egy Elac EL 50 III, a benne lévő mélyközép az Elac teméke, típusa: KW-160-1374-4Ω

Fotók róla a Szétszerelt hangsugárzókról készült képek topikban láthatóak - 2017. július 21.

http://www.avx.hu/fo...lt-képek/page-2

Szerkesztve Amatőr61 által: 2017 szeptember 29 - 18:50

• 0

#34 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 16:00

A reflexnyílás mérete (69x122) az az átmérője/hossza lenne? Mert ha igen akkor az nagyon nem stimmel....

Ezzel a mélyközép mérettel, 90 dB érzékenységgel ebben a dobozban, ilyen hangolással a mélyeknek nyoma sem nagyon lehet, a felsőbasszusban masszívan beemel, ezért  "üt".

A 44 Hz az így egy szép álom, jó ha 60-70  Hz-ig lemegy, de az alá biztosan nem.

Ismerni kellene a hangszóró T-S paramétereit, de majdnem biztos hogy a doboz kicsi hozzá (az adatok alapján max. 12 liter lehet), ezt hangolással nem nagyon lehet helyrehozni, meg a pozdorja doboz sem szerencsés rezonanciák szempontjából.

Esetleg tudod a hangszórók típusát, vagy ha egy fotót felteszel róluk, talán többet tudok mondani.

• 0

#35 Amatőr61

Amatőr61

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 133 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 29 - 13:35

19 mm-es pozdorjából készült, 38 x 20 x 25 cm-es, kétutas - 16,5 cm-es mélyközéppel rendelkező - hangfalnak dobozszerű hangja van. 
A reflexnyílás a doboz hátulján, a dóm mögött található, szélessége 69 mm, mélysége 122 mm.
Kis hangerőn kevésbé hozza a dobozos karaktert, a hangerő növekedésével viszont egyre inkább dominálni kezd - a falaktól 1 méter távolságra is.
Szobahangerő felett a felső basszus elkezd ütni - nem puffog, hanem tompán üt.
Papíron 90 dB az érzékenysége, 4 Ohmos, a frekvencia átvitele 44-20.000 Hz, a váltás 4800 Herznél van. 
Egyszerű a váltója: a mélyközép előtt mindössze egy vasmagos tekercs, a dóm előtt egy légmagos tekercs és egy kondenzátor.
Csillapító anyag: kb. 4 liternyi gyapjú, a mélyközép mögött, a doboz közepébe lazán elhelyezve.

Minek a következménye a dobozos megszólalás ?
Lehetséges utólagosan jó irányba befolyásolni ezt ?

• 0

#36 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 21:16

Van persze egy-két különleges forraszanyag  amely jelentősen jobb tulajdonságokkal bír mint az ón-ezüst ötvözet, csak sajnos amatőröknek megfizethetetlen.

Az Indium-ezüst huzal olvadáspontja extrém alacsony (143 celsius), nedvesítő, tapadó és vezetőképessége pedig kétszer jobb annál.

Ebből 1 méter... khm... 95 dollár, szóval maradunk a bevált megoldásoknál. sad.gif

http://buy.solder.co...der-Wire/C61_1/

Szerkesztve dragonweed által: 2017 szeptember 28 - 21:16

• 0

#37 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 21:02

Ha a tiszta színezetlen hang a cél - talán az a legjobb, ha mellőzzük a forrasztást, akár csokit használva (persze, ahol megoldható). 

Egy hete a digit és analóg xlr kábeleimen ki lettek cserélve a csatlakozók forrasztós helyett krimpelhetőkre.  Jelentős "felrakódástól" szabadult meg ezzel a lépéssel a hangzás a teljes tartományban. 

Erről jutott eszembe egy régi emlék, volt egy jó barátom még Új Skóciában, Bruce, igazi angol "őshifi-s". Colloms és Atkinson is pályatársai voltak, ő mindig mindent úgy épített, hogy előtte az összes alkatrész lábát megtisztogatta egy kis finom acélkefével beforrasztás előtt mondván: "oxidra nem forrasztunk."

Sajnos ez egy valós probléma, nagyon kevesen járnak el így, pedig az ón, a réz, és az ezüst is nagyon hamar oxidálódik szabad levegőn akár pár hetes tárolás alatt is. Ez is része lehet a forrasztott kötések hangzásrontó hatásának. Amatőr szinten kivitelezhető, de nyilván egy gyártó sem fog ilyen részletkérdéssel bíbelődni.....

Vintage -főleg csöves- készülékeknél lehet gyakran találkozni egy régen gyakran alkalmazott technikával, -nem tudom magyarul hogy nevezik- angolul wire-wrapping,  amely talán a legbiztosabb kötést eredményezi köztes vezetőanyag alkalmazása nélkül, de sajnos modern kisméretű alkatrészekkel elég nehezen megvalósítható.

Csatolt képek:

• Wire_Wrapping.jpg

• 1

#38 Töki

Töki

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 387 Hozzászólás:
  • Interests:π

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 20:03

Ez kicsit bonyolult kérdés de egyáltalán nem "scifi" kategória, sajnos gyakran találkozom gyatrán kivitelezett forrasztásaal (még gyári készülélkeknél is) Aki picit is járatos a metallurgiában az tudhatja, milyen fontos a forrasztás minősége. Az anyag összetétele, olvadáspontja is fontos, de a forrasztás mikéntje még inkább. Egyszerű dolognak tűnik, de nagyon el lehet rontani a nem megfelelő felületelőkészítéssel, pákával, hőfokkal. Szennyezett (nem megfelelően tisztított) felületen a tapadás "foltos lesz", esetleg kisebb erő hatására le is válik.

Nem megfelelő (alacsony) hőmérséklet esetén az olvadék nem tapad rendesen a felvinni kívánt felületre, túlhevítéskor (gyakori probléma) az eutektikum kristályhatárain oxidréteg képződik, ami félvezető effektust (egyenirányítás) mutat. Fontos az anyag összetétele, a folyasztószer minősége is, de a forrasztás technikája még inkább.

Aki gyakorolja tudhatja, sokszor évek kellenek mire rendesen megtanul valaki forrasztani, kiválasztani  a megfelelő pákatípust - hegyet, hőmérsékletet, rendesen előkészíteni, megtisztítani a forrasztandó felületeket Ezüsttartalmú ónnal még nehezebb a dolog, ezek olvadáspontja magasabb, nem "terül" olyan könnyen és szépen mint a normál forraszanyagok.

Ha a tiszta színezetlen hang a cél - talán az a legjobb, ha mellőzzük a forrasztást, akár csokit használva (persze, ahol megoldható). 

Egy hete a digit és analóg xlr kábeleimen ki lettek cserélve a csatlakozók forrasztós helyett krimpelhetőkre.  Jelentős "felrakódástól" szabadult meg ezzel a lépéssel a hangzás a teljes tartományban. 

• 1

#39 dragonweed

dragonweed

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.326 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 18:35

Egyetértve :smile32: ... ámen :smile53:.

• 0

#40 Huszti Zsolt

Huszti Zsolt

Törzsvendég

• Heed
  • PipaPipaPipa
  • 1.083 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 szeptember 28 - 16:43

Jól van, jegeljük  a témát... Forrasztok továbbra is  a Stannol-lal, (amíg tart) ha valakinek nem tetszik a hangzás fogja rá, vagy forrassza át  Yinhu-val, vagy Zhouda-val, az olcsóbb, meg mindenhol kapható.

OK, zárszó.
Mióta az RoHS rendszer bevezetésre került (csak ólommentes forraszanyagot lehet használni),a zóta mi a Stanol réz tartalmú ónját használjuk. Mert azokkal a forrasztóállomásokkal amiket mi használunk, ez vált be a legjobban. Az ezüst tartalmú sem sokkal drágább, de annak a kezelése nehézkesebb. Tapasztalatunk szerint egyébként sem az ezüst, sem a réz tartalmú nem szól jobban a néhai, megboldogult ólmosnál. De azt már nem lehet használni, így ez van. A többi ,megint csak nem az én kompetenciám. Még egyszer. csak azért írtam amit, mert sokan (szvsz) félreértik az "ezüst-ón" fogalmát. 

• 2

1 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó