Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Zenehallgató és moziszobák

• Please log in to reply
665 válasz erre a témára

#1 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 15.479 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: Tegnap, 11:02

Tényleg nem kötözködés képen. Elolvastam mind az 1859 karaktert, de én sem kerültem közelebb a megoldáshoz. 

Esetleg van olyan konkrét kérdésed, amire megoldást keresel? Mert ugye kérdés nélkül nehéz jó választ adni.

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 14:57

• 1

#2 feherlaci

feherlaci

Törzsvendég

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipaPipa
  • 1.363 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 10:59

Mivel ezt szorgalmas önkéntes rendőrként és a közérdek önjelölt képviselőjeként kb 2 hetente leírod itt, számomra érthetetlen, miért jársz ebbe a topikba. Akinek van konkrét kérdése, felteszi és kap rá választ. Hidd el, aki utat keres az információhoz, meg is találja.

Tényleg nem kötözködés képen.

Elolvastam mind az 1859 karaktert, de én sem kerültem közelebb a megoldáshoz. 

5986r794cgh6cv8a2806.png

• 0

#3 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 10:47

Látom, te is klímaxolsz, mint Tóni barátod.  :rolleyes: De most őszintén, milyen konkrétumot árultál el, infót osztottál meg, amiből a közérdemű tanulhatott volna? Szokásodhoz híven, ismét csak beszéltél, de semmit sem mondtál.  :smile32:

Miért csinálsz magadnak gondot azzal, hogy ebbe a topikba jársz rosszul érezni magad?

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 10:58

• 0

#4 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.674 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: Tegnap, 10:09

Nem szeretném veszélyeztetni az önkéntes moderátori szerepkörödet, de szerintem nyugodtan mutass példát az általatok épített moziszobák részletes bemutatásával, hiszen "érdeklődésre tarthat számot, milyen beavatkozás történt".

Látom, te is klímaxolsz, mint Tóni barátod.  :rolleyes: De most őszintén, milyen konkrétumot árultál el, infót osztottál meg, amiből a közérdemű tanulhatott volna? Szokásodhoz híven, ismét csak beszéltél, de semmit sem mondtál.  :smile32:

Szerkesztve Hiccusz által: Tegnap, 10:10

• 0

#5 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 09:24

Én is. Még ha sok mindent nem is tudtunk meg belőle. :-)

Nem szeretném veszélyeztetni az önkéntes moderátori szerepkörödet, de szerintem bátran mutass példát az általatok épített moziszobák részletes bemutatásával, hiszen "érdeklődésre tarthat számot, milyen beavatkozás történt".

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 10:07

• 0

#6 asebestyen

asebestyen

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 259 Hozzászólás:
  • Interests:SOL Kolibri
    fan club

Elküldve: Tegnap, 08:31

Fapaci mérése után elkészültek és hétvégén felszerelődtek az új hangcsillapító panelek, de csak most lett időm zenét hallgatni.

Előtte is kezeltem a szobát magam valamennyire (de az csak úgy 200 Hz felett volt hatékony, alatta komoly problémák voltak), de azt kell mondjam igencsak megérte ez a befektetés, már sokkal korában meg kellett volna lépnem. Nem akarok nagy szavakat használni, de olyan új dimenzióba helyezte a zenehallgatást a kapott eredmény, amit semmi aktív komponens fejlesztésével nem tudtam volna elérni.

A konkrétumok - hogy miben javult  a hang - nehezen értelmezhetőek a korábbi problémák ismerete nélkül, ezért csak címszavakban annyi, hogy a legnagyobb pozitív változást az alábbiakban tapasztaltam: a felső mély megjelent, így a hangszereknek teste lett, a torzítás óriásit(!) csökkent, így egy nyugodt hangot kaptam, nagy csendekkel, és pontosabb, jobb színpadképet.

Gratula!  :smile53:

• 0

#7 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.674 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 08:01

Köszönöm az általános leírást.

Én is. Még ha sok mindent nem is tudtunk meg belőle. :-)
  • 0

#8 SzAndras

SzAndras

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 203 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 07:49

Köszönöm az általános leírást.

Dorian esete egyedi az aszimmetrikus elrendezés és a több funkciós helyiség miatt (nappali, előszoba, konyha, közlekedő, zenehallgató és moziszoba egyben). Már a találkozásunk előtt próbálkozott öntevékenyen az akusztika szelídítésével és jó irányba is indult el, amit a panelekkel és nélkülük is végzett mérésekkel ellenőriztünk, mert közben kihordtuk őket a szobából. A középső és felső sáv csillapítása egészen jó lett, az utózengési idő ezekben az oktávokban szépen beállt 0,3 - 0,4 másodperc közé, de a basszus tartományban magas maradt. Másik probléma a hangsugárzók és a hallgatási pont mögötti falak közelsége volt, ami magas torzítást, sok reflexiót és jókora kioltásokat okozott a mélyebb oktávokban. Erről a jelenségről írtam itt néhány nappal ezelőtt.

A mérési eredményeket és a lehetséges lépéseket már a helyszínen átbeszéltük, utána több levélváltásban pontosítottuk. Nem csak az érdekelte, mit kell vásárolnia, hanem a javasolt eszközök működésére és várható hatására is rákérdezett. Dorian végül közepes sűrűségű ásványgyapottal töltött, különböző vastagságú és rögzítésű paneleket használt fel, illetve a korábbi, nem egészen oda való elemeket cserélte hatékonyabbra a KR Acoustic egyedi kivitelézésében. A szoba kis mérete miatt nem volt szükség hatalmas elnyelő felületekre, csak a kritikus falrészek kezelését javasoltam. Az elrendezés variálásában szűk mozgásterünk volt, ezért néhány, már meglévő bútort használtunk fel minimális átalakítással a túlzott basszusok csillapítására. A beavatkozás óta nem jártam nála, de beszámolója alapján úgy tűnik, a várt hatást sikerült elérni. Az eset példa arra, mikor az elrendezést erősen megköti a szoba kialakítása és mérete, sem a hangsugárzókat, sem a hallgatási pontot nem lehet tologatni, csak a felületek célirányos kezelésével tudunk javítani az akusztikán, akár a basszus tartományban is.

• 0

#9 SzAndras

SzAndras

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 203 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 07:48

Kedves Dorian, értem, köszönöm.

Laci, nyugodtan megosztható.

Utána-mérés nem készült, bár egyébként kíváncsi lennék, de igazából a hatás értékeléséhez felesleges. Előtte gondolkodtam is, h nehezen lehetne fel-le szerelni, majd a régieket újra, h összehasonlíthassam, de messze több és más az eredmény, mint vmi komponens cserénél szokásos, így erre semmi szükség.

• 0

#10 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 01:14

Dorian esete egyedi az aszimmetrikus elrendezés és a több funkciós helyiség miatt (nappali, előszoba, konyha, közlekedő, zenehallgató és moziszoba egyben). Már a találkozásunk előtt próbálkozott öntevékenyen az akusztika szelídítésével és jó irányba is indult el, amit a panelekkel és nélkülük is végzett mérésekkel ellenőriztünk, mert közben kihordtuk őket a szobából. A középső és felső sáv csillapítása egészen jó lett, az utózengési idő ezekben az oktávokban szépen beállt 0,3 - 0,4 másodperc közé, de a basszus tartományban magas maradt. Másik probléma a hangsugárzók és a hallgatási pont mögötti falak közelsége volt, ami magas torzítást, sok reflexiót és jókora kioltásokat okozott a mélyebb oktávokban. Erről a jelenségről írtam itt néhány nappal ezelőtt.

A mérési eredményeket és a lehetséges lépéseket már a helyszínen átbeszéltük, utána több levélváltásban pontosítottuk. Nem csak az érdekelte, mit kell vásárolnia, hanem a javasolt eszközök működésére és várható hatására is rákérdezett. Dorian végül közepes sűrűségű ásványgyapottal töltött, különböző vastagságú és rögzítésű paneleket használt fel, illetve a korábbi, nem egészen oda való elemeket cserélte hatékonyabbra a KR Acoustic egyedi kivitelézésében. A szoba kis mérete miatt nem volt szükség hatalmas elnyelő felületekre, csak a kritikus falrészek kezelését javasoltam. Az elrendezés variálásában szűk mozgásterünk volt, ezért néhány, már meglévő bútort használtunk fel minimális átalakítással a túlzott basszusok csillapítására. A beavatkozás óta nem jártam nála, de beszámolója alapján úgy tűnik, a várt hatást sikerült elérni. Az eset példa arra, mikor az elrendezést erősen megköti a szoba kialakítása és mérete, sem a hangsugárzókat, sem a hallgatási pontot nem lehet tologatni, csak a felületek célirányos kezelésével tudunk javítani az akusztikán, akár a basszus tartományban is.

• 0

#11 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.674 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 22:22

Utána-mérés nem készült, bár egyébként kíváncsi lennék, de igazából a hatás értékeléséhez felesleges. Előtte gondolkodtam is, h nehezen lehetne fel-le szerelni, majd a régieket újra, h összehasonlíthassam, de messze több és más az eredmény, mint vmi komponens cserénél szokásos, így erre semmi szükség.

Az is érdeklődésre tarthat számot, milyen beavatkozás történt. Pontosan milyen, mekkora panelek kerültek fel, hova. A szobáról is oszthatnál meg több infót, méretek, talán fotót is a végeredményről.

Szerkesztve Hiccusz által: 2017 december 11 - 22:24

• 0

#12 Dorian

Dorian

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.163 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 22:10

Mérés volt, az eredmény Dorian tulajdona. Ha szeretné, megosztja. Vagy én.

• 0

#13 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 21:58

Kedves Dorian/Fapaci, van esetleg velünk is megosztható mérés előtte és utána?

Mérés volt, az eredmény Dorian tulajdona. Ha szeretné, megosztja. Vagy én.

• 0

#14 SzAndras

SzAndras

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 203 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 21:52

Kedves Dorian/Fapaci,

van esetleg velünk is megosztható mérés előtte és utána?

Előre is köszi,

András

Fapaci mérése után elkészültek és hétvégén felszerelődtek az új hangcsillapító panelek, de csak most lett időm zenét hallgatni.

Előtte is kezeltem a szobát magam valamennyire (de az csak úgy 200 Hz felett volt hatékony, alatta komoly problémák voltak), de azt kell mondjam igencsak megérte ez a befektetés, már sokkal korában meg kellett volna lépnem. Nem akarok nagy szavakat használni, de olyan új dimenzióba helyezte a zenehallgatást a kapott eredmény, amit semmi aktív komponens fejlesztésével nem tudtam volna elérni.

A konkrétumok - hogy miben javult  a hang - nehezen értelmezhetőek a korábbi problémák ismerete nélkül, ezért csak címszavakban annyi, hogy a legnagyobb pozitív változást az alábbiakban tapasztaltam: a felső mély megjelent, így a hangszereknek teste lett, a torzítás óriásit(!) csökkent, így egy nyugodt hangot kaptam, nagy csendekkel, és pontosabb, jobb színpadképet.

• 0

#15 Hifilala

Hifilala

Beköltözött

• PipaPipaPipaPipa
  • 2.565 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 21:41

A konkrétumok - hogy miben javult a hang - nehezen értelmezhetőek a korábbi problémák ismerete nélkül, ezért csak címszavakban annyi, hogy a legnagyobb pozitív változást az alábbiakban tapasztaltam: a felső mély megjelent, így a hangszereknek teste lett, a torzítás óriásit(!) csökkent, így egy nyugodt hangot kaptam, nagy csendekkel, és pontosabb, jobb színpadképet.

Gratulálok!
  • 0

#16 Dorian

Dorian

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.163 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 11 - 20:44

• 0

#17 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 03 - 01:34

Az utolsó görbe az is annak az esete, amikor a hangfal a falra van tolva?

Nem, csak elbénáztam a csatolást.

• 0

#18 nadtom

nadtom

Fórumlakó

• PipaPipa
  • 561 Hozzászólás:
  • Interests:Mozi, Zene, Túramotorozás

Elküldve: 2017 december 03 - 00:42

Ha csak a jelszintet és hangnyomást nézzük, az elektronikák átvitele igen egyenletes ebből a szempontból, de a hangsugárzóknál már lehetnek sok dB-es kilengések. Közeltéri méréssel nagyjából ki lehet deríteni, mennyire tehető felelőssé a hangsugárzó a hibákért, de egy szokványos lakószobában nem egyszerű korrekt átviteli mérést produkálni, amin nem módosít az akusztikai környezet. A lényeg annyi, hogy mikor a rendszeren átfutó mérőjelet rögzítjük vissza és görbéket rajzoltatunk a szoftverekkel, a teljes rendszer jellemzőit látjuk, nem csak az akusztikáét. 

Mutatok az archívumból néhány tipikus példát az akusztika és a hangsugárzó hibáira, amik csak első nézésre hasonlóak, valójában eléggé mások. Elsőként a közeli falfelületek tipikus hatása a hangnyomás görbére:

attachicon.gifSPL LR.jpg

A problémás frekvenciák (100 Hz környéke) árulkodóak, kiszámítható belőlük a visszaverő felület és a hangsugárzó távolsága. A görbére jellemző a szimmetrikus hullámzás és a kiemelések/beszakadások viszonylag szűk sávszélessége.

A helyiség állóhullámainak, módusainak tipikus hatása:

attachicon.gifSPL LR.jpg

Tipikusan 100 Hz alatt jönnek létre erőteljes kiemelések és kioltások, ezek felharmonikusai is láthatóak a két csatornán eltérő stádiumban, de azonos frekvenciákon.

És amit akusztika nehezen tud okozni: erőteljes hiány a felső tartományban egy hibás magassugárzó hibájából:

attachicon.gifDorek SPL LR.jpg

Ha tisztában vagyunk ilyen sajátosságokkal, sokkal beszédesebbek a görbék és célirányosan tudjuk elhárítani a hibákat.

Érdekes és tanulságos esetek/görbék. Az utolsó görbe az is annak az esete, amikor a hangfal a falra van tolva?
  • 0

#19 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.479 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 december 02 - 18:05

A teszthangot kiadó elektronika (forrás, erősítő, hsz) pl. SPL-re gyakorolt hatására voltam kíváncsi, milyen mértékű. Ha a mérő mikrofon mondjuk +/- 1dB toleranciával mér, akkor ezt a lejátszó elektronika, hsz mennyire befolyásolja.

Ha csak a jelszintet és hangnyomást nézzük, az elektronikák átvitele igen egyenletes ebből a szempontból, de a hangsugárzóknál már lehetnek sok dB-es kilengések. Közeltéri méréssel nagyjából ki lehet deríteni, mennyire tehető felelőssé a hangsugárzó a hibákért, de egy szokványos lakószobában nem egyszerű korrekt átviteli mérést produkálni, amin nem módosít az akusztikai környezet. A lényeg annyi, hogy mikor a rendszeren átfutó mérőjelet rögzítjük vissza és görbéket rajzoltatunk a szoftverekkel, a teljes rendszer jellemzőit látjuk, nem csak az akusztikáét. 

Mutatok az archívumból néhány tipikus példát az akusztika és a hangsugárzó hibáira, amik csak első nézésre hasonlóak, valójában eléggé mások. Elsőként a közeli falfelületek tipikus hatása a hangnyomás görbére:

SPL LR.jpg

A problémás frekvenciák (100 Hz környéke) árulkodóak, kiszámítható belőlük a visszaverő felület és a hangsugárzó távolsága. A görbére jellemző a szimmetrikus hullámzás és a kiemelések/beszakadások viszonylag szűk sávszélessége.

A helyiség állóhullámainak, módusainak tipikus hatása:

SPL LR.jpg

Tipikusan 100 Hz alatt jönnek létre erőteljes kiemelések és kioltások, ezek felharmonikusai is láthatóak a két csatornán eltérő stádiumban, de azonos frekvenciákon.

És amit akusztika nehezen tud okozni: erőteljes hiány a felső tartományban egy hibás magassugárzó hibájából:

Dorek SPL LR.jpg

Ha tisztában vagyunk ilyen sajátosságokkal, sokkal beszédesebbek a görbék és célirányosan tudjuk elhárítani a hibákat.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 december 03 - 01:34

• 3

#20 nadtom

nadtom

Fórumlakó

• PipaPipa
  • 561 Hozzászólás:
  • Interests:Mozi, Zene, Túramotorozás

Elküldve: 2017 december 02 - 17:46

Gyanítom, a kalibrálás szó nem jó ide. Megoldhatatlan feladat a lejátszó rendszer minden átviteli hibáját elektronikusan korrigálni. Ha van rá egy hatékony módszered, azzal sok pénzt kereshetsz. :)

Általában arra vagyunk kíváncsiak, hogy a teljes rendszer (készülékek, hangsugárzók, akusztika) egyben mit produkál, néhány láncszemet nem is tudunk a többitől függetlenül mérni, de a mérési adatokban látható hibákról el lehet dönteni, mi okozza őket, mechanikai, elektromos, vagy akusztikai hibáról van-e szó. Bizonytalanság esetén több mérést végzünk a szoba több pontján, így már tökéletesen feltérképezhető a helyzet. Akusztikai méréseim során elég gyakran futok bele hibás hangsugárzókba (fázishiba, rossz polaritás, elcseszett keresztváltó, sérült hangszóró). Az elmúlt hetekben két ilyen eset is volt. Nyíregyházán egy nagy közösségi előadó terem PA rendszerében találtunk egy magas torzítást produkáló drivert, miközben akusztikai méréseket végeztem, de pár nappal később egy házimozis megrendelő hangsugárzóit is javításra kellett küldeni a mérési görbék alapján. Vélhetően mindkét hiba fennállt már egy ideje, de füllel nem vették észre, vagy már megszokták.

Értem, köszi a választ. Én nem akarok ezzel pénzt keresni, csak érdekel a téma. :)

Szerkesztve nadtom által: 2017 december 02 - 17:47

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó