Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Zenehallgató és moziszobák

• Please log in to reply
593 válasz erre a témára

#1 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.881 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 október 12 - 20:59

velemenyed ?  (a szokasos tema: generalis tanacsok vs. pontos, adott helyzet meresere adott reakcio)

Talán sejted, hogy én nem sokra tartom ezeket az általános tanácsokat (ez a videó hírhedten tele van randa általánosításokkal). Sok vitám volt már emiatt, de ez van. Nyilván van némi hasonlóság a magyar lakószobák akusztikai viselkedése között, de én gyakran mérek 100-150 %-os eltéréseket is néhány paraméterben, ezért hát azt mondom, amíg nem tudjuk, a konkrét helyiség mit művel, butaság tanácsokat adni. Ha csak az elmúlt hetekben megvizsgált szobákat veszem gyorsan alapul, a videóban javasolt megoldás egyiknél sem hozna megfelelő eredményt. Némelyikben enyhén javulna a helyzet tőle, máshol viszont rosszabb lenne, mint volt.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 14 - 20:44

• 1

#2 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.187 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 október 12 - 19:18

24:52-töl 25-37-ig  azt mondjak (nem Neked forditom, hanem hogy itt is meglegyen a ferditesemben :-), hogy egyenletesen elosztva a felületen valtakozva elnyelö es diffuzor "paneleket" (a teljes felület 15-20%-nyi elnyelöt, valtogatva 20-25%-nyi diffuzoral) egy audio-konzulanssal elerhetö eredmeny (aminek soran ezen panelek legjobb helyet keresnek ki) 80-85%-a elerhetö

velemenyed ?  (a szokasos tema: generalis tanacsok vs. pontos, adott helyzet meresere adott reakcio)

masik erdekes: hallgatasi möge 3D, mashova  (elé) 2D diffuzort mond/mutat (pl. 29:30-nal).  melyhangelnyelöt a sugarzok tajara  velemenyed ? köszi

• 0

#3 greenbio

greenbio

Törzsvendég

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipaPipa
  • 1.097 Hozzászólás:
  • Interests:Zene, természet, gasztro+bor

Elküldve: 2017 október 10 - 09:29

Korábban már szó volt róla, nincs olyan, hogy egy szobának egy bizonyos frekvencián kiemelése van. Az a kiemelés csak egy bizonyos ponton lesz érvényes. A 10 cm szigetelő anyagnak biztosan lesz hatása. Hogy ez milyen irányú lesz, annak megválaszolásához ismerni kellene a szoba jelenlegi viselkedését. A módusok frekvenciája nem fog módosulni, mert a hőszigetelés nem változtat a faltávolságokon. Pont 60 Hz-en nálad nincs alapmódus (ha pontosan adtad meg a szoba méreteit), de 60 és 70 Hz között kialakul egy hosszanti és függőleges irányban is. Utóbbi hatásán a szigetelő réteg javítani fog, rontani nem. Az utózengés is nagyban fog csökkenni, ami lehet jó és rossz is egyben.

köszönöm a válaszokat urak! nos akkor hőszigetelésre fel, aztán meglátjuk (halljuk), hogy milyen lett...

• 0

#4 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 09 - 23:01

Egy rövid kérdés a szakemberekhez. Sokan kezdtek árulni fa diffuzorokat amire rakási sémát lehet találni a neten és kis szorgalommal el is lehet készíteni. Viszont érdekes hogy a relatíve kicsi 60×60-as panelek sorba rakása problémába ütközik legalábbis a szakirodalom szerint Barker-kód alapján kellene felrakni, ami azt jelenti hogy a felrakott panelek számának függvényében egy panelnek az inverzét kell felrakni mert ellenben "lobbing" lesz a hang aminek a jelentése talán lapos lenne de nem biztos, a szótárban nehéz megtalálni a helyes megfelelőt.

Hallott már valaki erről a dologról?

Itt a link ahol "multiple panel"-ekről http://www.subwoofer...der.com/qrd.htm

Szerintem kicsit túl van értékelve a diffúzorok kialakításának módja. A lényeg annyi, hogy a megtört sík és felület időben és térben szétszórja a hanghullámokat. Ezt egészen tökélyre is lehet fejleszteni, de a nem 100 %-os megoldásnak is lesz bőven pozitív hatása. Erről sokat lehetne írni, de most pár hétig külföldön vagyok, így nem bonyolódnék bele a témába.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 09 - 23:02

• 0

#5 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 09 - 22:58

sziasztok!

hősziegetelési munkálatok miatt minimum 10cm-es közetgyapot szigetelést vagyok kénytelen tervezni az egész pinceszint plafonjára, így a zeneszoba plafonjára is. ezzel mennyire romolhat a jelenlegi nem túl rózsás helyzet (60 Hz-en van a szobának egy kiemelése)? a csökkenő belmagasságra godolok (a szoba mérete: 4,55x5,35x2,5m), s arra, hogy ezzel talán több kár keletkezik akusztikai szempontból, mint haszon. viszont hőszigetelni kell sajnos.

köszönöm

Korábban már szó volt róla, nincs olyan, hogy egy szobának egy bizonyos frekvencián kiemelése van. Az a kiemelés csak néhány ponton lesz érvényes, máshol meg az ellentéte lép fel. A 10 cm szigetelő anyagnak biztosan lesz hatása. Hogy ez milyen irányú lesz, annak megválaszolásához ismerni kellene a szoba jelenlegi viselkedését. A módusok frekvenciája nem fog módosulni, mert a hőszigetelés nem változtat a faltávolságokon. Pont 60 Hz-en nálad nincs alapmódus (ha pontosan adtad meg a szoba méreteit), de 60 és 70 Hz között kialakul egy hosszanti és függőleges irányban is. Utóbbi hatásán a szigetelő réteg javítani fog, rontani nem. Az utózengés is nagyban fog csökkenni, ami lehet jó és rossz is attól függően, most milyen a helyzet.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 10 - 21:00

• 0

#6 redbulova

redbulova

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 109 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 09 - 17:39

Egy rövid kérdés a szakemberekhez. Sokan kezdtek árulni fa diffuzorokat amire rakási sémát lehet találni a neten és kis szorgalommal el is lehet készíteni. Viszont érdekes hogy a relatíve kicsi 60×60-as panelek sorba rakása problémába ütközik legalábbis a szakirodalom szerint Barker-kód alapján kellene felrakni, ami azt jelenti hogy a felrakott panelek számának függvényében egy panelnek az inverzét kell felrakni mert ellenben "lobbing" lesz a hang aminek a jelentése talán lapos lenne de nem biztos, a szótárban nehéz megtalálni a helyes megfelelőt.

Hallott már valaki erről a dologról?

Itt a link ahol "multiple panel"-ekről http://www.subwoofer...der.com/qrd.htm

• 0

#7 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.542 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 09 - 09:16

sziasztok!

hősziegetelési munkálatok miatt minimum 10cm-es közetgyapot szigetelést vagyok kénytelen tervezni az egész pinceszint plafonjára, így a zeneszoba plafonjára is. ezzel mennyire romolhat a jelenlegi nem túl rózsás helyzet (60 Hz-en van a szobának egy kiemelése)? a csökkenő belmagasságra godolok (a szoba mérete: 4,55x5,35x2,5m), s arra, hogy ezzel talán több kár keletkezik akusztikai szempontból, mint haszon. viszont hőszigetelni kell sajnos.

köszönöm

A szobádnak ez a 60 Hz-es rezonanciája más okból adódhat, mivel a magassági állóhullám alapmódusa 70 Hz-nél van nálad, a szélességi kb. 50, míg a hosszúsági 38 Hz. Az, hogy most 240, vagy netán 238 lesz, szinte mindegy. Sőt, így hangyányival közelebb is kerülsz a Louden féle ideális dimenzió arányokhoz. 

Szerkesztve Hiccusz által: 2017 október 09 - 09:25

• 0

#8 greenbio

greenbio

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.097 Hozzászólás:
  • Interests:Zene, természet, gasztro+bor

Elküldve: 2017 október 09 - 09:05

sziasztok!

köszönöm

• 0

#9 nadtom

nadtom

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 446 Hozzászólás:
  • Interests:Mozi, Zene, Túramotorozás

Elküldve: 2017 október 03 - 15:50

Mi a kérdés?

Közben rájöttem, hogy nincs kérdés. :)
  • 0

#10 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 03 - 07:00

A Room Eq-val, hogyan tudom a szubokat mérni, illetve pl. a bal oldalt (FL+szub)?

Mi a kérdés?

• 0

#11 nadtom

nadtom

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 446 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 02 - 23:45

Én megmérném a két szub átvitelét külön, aztán együtt is, végül oldalanként a frontokkal együtt is. Ebből látszik majd, van-e fázis probléma (az együttes hangnyomás sehol nem lehet alacsonyabb, mint az egyenként produkált érték). Mivel a két szub szimmetrikus elrendezésben van, vélhetően ugyanaz az EQ húzható rájuk, ha ez volt a kérdés lényege.

Igen, ez volt az egyik kérdés, köszönöm. :)
A Room Eq-val, hogyan tudom a szubokat mérni, illetve pl. a bal oldalt (FL+szub)?
  • 0

#12 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 02 - 23:04

Beüzemeltem a két szub-omat, mindkettő a front hsz mellett lett elhelyezve. Külön-kölön bemértem a szub-koat (Elac 2070) a saját rendszerével.
A kérdésem az lenne, hogy a hallgatási pontban be lehet, illetve érdemes-e mérni valahogyan a két szub-ot együtt, pl. a Room EQ-val?

(Mivel a front mellett vannak a szubok a fázist mindkettőnél 0-ra állítottam, mindkettő 80Hz-en van vágva, a szimetrikus elhelyezés miatt a hangerőt is ugyanarra állítottam.)

Én megmérném a két szub átvitelét külön, aztán együtt is, végül oldalanként a frontokkal együtt is. Ebből látszik majd, van-e fázis probléma (az együttes hangnyomás sehol nem lehet alacsonyabb, mint az egyenként produkált érték). Mivel a két szub szimmetrikus elrendezésben van, vélhetően ugyanaz az EQ húzható rájuk, ha ez volt a kérdés lényege.

• 0

#13 nadtom

nadtom

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 446 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 02 - 21:43

Beüzemeltem a két szub-omat, mindkettő a front hsz mellett lett elhelyezve. Külön-kölön bemértem a szub-koat (Elac 2070) a saját rendszerével.
A kérdésem az lenne, hogy a hallgatási pontban be lehet, illetve érdemes-e mérni valahogyan a két szub-ot együtt, pl. a Room EQ-val?

(Mivel a front mellett vannak a szubok a fázist mindkettőnél 0-ra állítottam, mindkettő 80Hz-en van vágva, a szimetrikus elhelyezés miatt a hangerőt is ugyanarra állítottam.)
  • 0

#14 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 22:57

A bátrabbaknak: megjelent a REW szoftver új verziója néhány okos fejlesztéssel, a grafikus felület is jóval látványosabb lett.

• 1

#15 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 22:34

Szia ! Elgondolásom szerint a pirossal keretezett részt a módusok felharmónikusai okozhatják. Megtudnád erősíteni?

Szia! Több száz Hz, pláne 1-2 kHz magasságban a módusok már nem aktívak egy lakószobában. Az utózengés emelkedését más okozhatja.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 01 - 22:59

• 0

#16 audioline

audioline

Őslakos

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 4.852 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 20:48

.....

Tehát nem tettünk mást, csak egyik fotelből átültünk egy másikba. A különbség mellbevágó és megmutatja, milyen fontos része a zenehallgató és moziszobák tervezésének a hallgatási pont megválasztása. No meg hogy a párhuzamos sík falakkal határolt szobában mennyire nehéz a tökéletes eredmény elérése.

Jó - igazából tanulságos - ilyen tapasztalatokról olvasni.  :smile32:

Szerkesztve audioline által: 2017 október 01 - 20:49

• 0

#17 alphamooncamp

alphamooncamp

Isten Hozott! :)

• Pipa
  • 6 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 20:43

Szia !

Elgondolásom szerint a pirossal keretezett részt a módusok felharmónikusai okozhatják.

Megtudnád erősíteni?

fapaci_rt60.jpg

• 0

#18 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.542 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 18:41

Tehát nem tettünk mást, csak egyik fotelből átültünk egy másikba. A különbség mellbevágó és megmutatja, milyen fontos része a zenehallgató és moziszobák tervezésének a hallgatási pont megválasztása.

Döbbenet. :-)
  • 0

#19 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 17:50

Akusztikai kezelés terén általában a falfelületek burkolatairól beszélünk, de az akusztikának ugyanúgy feladata a hangforrások és a hallgatási pont megfelelő elhelyezése is, csak a lakószobákban ezek utólagos módosítása nehézkesebb, mint néhány akusztikai panel tologatása. Pár napja a hangsugárzókat tologattuk egy szobában, megmutatva a jelenség fontosságát.

A minap egy moziszobában jártam, ahol a tulajdonos szokás szerint basszusproblémákra panaszkodott. A 2 sorban beépített fotelek jó alkalmat adtak rá, hogy megmutassam, mennyire más átvitel jön létre különböző pontokban olyan esetben, ha a szoba méretei és a fotelek távolsága között nincs nagyságrendi különbség (tehát gyakorlatilag a 70 m2 alatti szobák mindegyikében). Gyakran olvasni olyan kijelentéseket, hogy "az én szobám nem jó, mert kiemeli a basszusokat", vagy hogy "nálam reménytelen a helyzet, mert a szoba leszívja a mély hangokat". Ezeket érdemes fenntartással kezelni, mert ezek a jelenségek viszonylagosak. Nincs olyan, hogy egy szoba minden pontján ugyanúgy viselkedik az akusztika.

A szoba hosszanti mérete 8 m, a szemközti és a hátsó fal egymással párhuzamos, mindkettő merev, akusztikailag kezeletlen, csak néhány vékonyka szivacs van rajtuk, illetve egy vetítővászon. Biztosak lehetünk benne, hogy 24 Hz-en és a felharmonikusain létre fog jönni néhány gonosz állóhullám, amik az elhelyezkedésünktől függően durva kiemeléseket, vagy beszakadásokat okoznak az átvitelben. Az első fotelsor nagyjából a szoba felénél található, ahol elméletileg a 24 Hz-es hullámnak minimális hangnyomása van, első felharmonikusának pedig maximális értéke 48 Hz-en. A mért adatok ezt teljes mértékben vissza is igazolták (zöld görbe). A mikrofont egy sorral hátrébb helyezve teljesen megváltozik a helyzet (lila görbe). A 24 Hz-es hullám hangnyomása megnövekszik, ezzel párhuzamosan a 48 Hz-es hullám értéke normalizálódik, viszonyuk megfordul:

SPL local.jpg

WF 02.jpg

WF 01.jpg

Tehát nem tettünk mást, csak egyik fotelből átültünk egy másikba. A különbség mellbevágó és megmutatja, milyen fontos része a zenehallgató és moziszobák tervezésének a hallgatási pont megválasztása. No meg hogy a párhuzamos sík falakkal határolt szobában mennyire nehéz a tökéletes eredmény elérése.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 01 - 18:46

• 3

#20 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.881 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 01 - 14:28

Szoktam mondogatni, hogy az akusztika egy viszonylag fiatal tudomány, de most találtam egy "cáfolatot". A londoni Alexandra Palace adott otthont 1936-ban a világ (talán) első TV stúdiójának a fiatal BBC szárnyai alatt. Az egyik helyiség 1936. szeptemberében végzett akusztikai méréséről találtam egy ábrát. Ezek szerint már 80 évvel ezelőtt is fontos szempontként kezelték a frekvenciafüggő utózengési időt, sőt az adatokat grafikusan is meg tudták jeleníteni.

Alexandra RT.jpg

a-bbc-television-studio-at-alexandra-pal

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 01 - 19:04

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó