Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Zöld topik

Napenergia szélerőművek környezetvédelem

• Please log in to reply
1210 válasz erre a témára

#1 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 08:05

Uraim!

Ha már a napelemnél tartunk, szerintetek melyik a legjobb ár-érték-arányú napelem és installáció, amit egy sima, max. 3 fős háztartás elfogyaszt? Egy új illetőségemen csodaszámba menő, állandóan napos, déli fekvésű és 45%os dőlésű nyeregtető van, erősen gondolkozom azon, hogy most erre költsek. Sajnos komplett felújítás van az ingatlanban, úgyhogy minden másra is megy a pénz rendesen, de gondoltam, hogyha legalább előkészületként a villanyrendszert úgy építtetném ki, hogy később kb. 2 wago-val rá tudnám cuppantani a napos rendszert, elvileg a későbbiekben (talán jövőre) is ráérnék felszereltetni a táblákat. így picit arrébb tolhatnám a drágább alkatrészek (pl. napelemtábla) beszerzését. Az egész tető az enyém, de nem akarnék túl nagy táblát, hacsak nem érdemes mindenképpen.

Minden tippet nagyon köszönök előre is.

Típust, kereskedő-szerelőt körbenézel, azt én nem ajánlok. Nálam kínai inverter van Cehe, és Szolnokon gyártott napelem táblák. Ez a Szolnoki-Svájci cég azóta csődbe ment, a kínai Cehe meg Kínában olvadt be valami másik nagyobba. Tehát típus azonosan egyik sincs már.  Viszont egyikkel sincs baj. Ezekkel telepítettem: bze.hu

A magán telepítés egyik, talán legfontosabb szabálya, úgy kell  kapacitást méretezni, hogy az max 10-20%-al haladja meg az éves áramfogyasztási szükségletet, mert az éves szaldós elszámolásban a  többlet termelésérét kb 15Ft/kWh díjat fizet neked az áramszolgáltatód. A számítás alapja az, hogy 1kWp kapacitású napelem nálunk termel 1100-1200kWh egy évben. Nekem Nagykőrösön ez a szám 1140kWh/kWp/év, tájolásom nem ideális, déli iránytól 30fok nyugatra a ferde tetőmön.

Van egy másik kapacitás lépcső. 4kWp feletti kapacitású kiserőműves nepelemek esetén egy bonyolult képlet alapján elosztói díjat fognak számolni feléd, egyfajta büntető adó, törvény van rá, mértéke-szorzója most még 0. A hálóztra kapcsolt napelem napi csúcsokban mindig az áramszolgáltató felé termel, amit nagy kegyesen elosztanak a napelemes termelőtől az utcában a szomszédoknak, nem kell Paksról oda cipelniük az áramot..

Előkészületnek az inverternek kell helyet találni nem túl meleg helyen, elérhetően, oda kell csövezni masszív kábeleket az órától és 10m-nél nem hosszabb solár-kábel távolságban a napelemektől. Ha hosszabb a kábel, akkor tűzvédelmi szakaszolókat is be kell építeni, nálam ilyen nincs. A napelem nem termelhet nagyobb áramot, mint egyébként az óra melletti kismegszakító értéke, vagy ha igen, akkor kérni kell az áramszolgáltatótól növelést. 32A-ig ingyen, felette fizetős. A 32A az lehet egyfázis, vagy három fázisra osztva (3x10A). A kisebb inverterek egyfázisra, nagyobbak 2-3fázisra dolgoznak. 

• 1

#2 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 5.530 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 07:32

Uraim!

Ha már a napelemnél tartunk, szerintetek melyik a legjobb ár-érték-arányú napelem és installáció, amit egy sima, max. 3 fős háztartás elfogyaszt? Egy új illetőségemen csodaszámba menő, állandóan napos, déli fekvésű és 45%os dőlésű nyeregtető van, erősen gondolkozom azon, hogy most erre költsek. Sajnos komplett felújítás van az ingatlanban, úgyhogy minden másra is megy a pénz rendesen, de gondoltam, hogyha legalább előkészületként a villanyrendszert úgy építtetném ki, hogy később kb. 2 wago-val rá tudnám cuppantani a napos rendszert, elvileg a későbbiekben (talán jövőre) is ráérnék felszereltetni a táblákat. így picit arrébb tolhatnám a drágább alkatrészek (pl. napelemtábla) beszerzését. Az egész tető az enyém, de nem akarnék túl nagy táblát, hacsak nem érdemes mindenképpen.

Minden tippet nagyon köszönök előre is.

• 0

#3 dualcs5000

dualcs5000

Nem Annyira Kezdő Forumlakó

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipaPipa
  • 1.146 Hozzászólás:
  • Interests:audio fan (taszta)

Elküldve: 2017 augusztus 05 - 13:23

Egyre jobban fog terjedni, az tutti
Nekem 5.83kWp a 22 tabla... :)
  • 0

#4 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 04 - 17:28

Imádom nézni a haranggörbéimet, ahogy a paneljaim

szorgoskodva tolják be az elektronyokat a hálózatba

immáron 8.37MWh-át kb. egy év alatt...

és ezek szombat-vasárnap is melóznak... :)

nekem kisebb, 2,2kWp-os a táblám. Az utóbbi egy hét napi átlag termelése 5,6kWh/kWp/nap.
Az összes áramtermelésem, mióta leolvasom 9090kwh összesen. (első 6hónap nincs benne)

• 1

#5 dualcs5000

dualcs5000

Nem Annyira Kezdő Forumlakó

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipaPipa
  • 1.146 Hozzászólás:
  • Interests:audio fan (taszta)

Elküldve: 2017 augusztus 04 - 15:43

Imádom nézni a haranggörbéimet, ahogy a paneljaim

szorgoskodva tolják be az elektronyokat a hálózatba

immáron 8.37MWh-át kb. egy év alatt...

és ezek szombat-vasárnap is melóznak... :)

• 1

#6 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 03 - 13:57

Az óceán szintemelkedése elöl menekülők talákoznak majd a forróság elöl menekülők milliárdjaival:
"Jelenleg India lakosságának mintegy 2 százalékát sújtja a hőség és a magas páratartalom extrém kettőse, 2100-ig az arány 70 százalékra ugrik, ha semmit nem tesznek a klímaváltozás enyhítésére"
https://444.hu/2017/...eriseg-otode-el

Na, ki hogy bírja a szerény 38C fokos napsütkérezést És majd a 48C fokot hogy fogja?

• 0

#7 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 02 - 07:47

Paks II = Dunaszaurusz 2?
9 milliárd dollárt buknak rajta, de inkább nem építenek tovább két félkész atomreaktort az Egyesült Államokban

• 1

#8 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 29 - 07:45

ha fele sem igaz, az is bőven elég. Ablaküveg mint napelem, állításuk szerint egy év alatt megtérülni képes technológia. Mesterséges fényt is képes hasznosítani. Szívesen látnék valóságos műszaki adatokat.
http://napelem.blog....an_megszuletett
https://solarwindow.com/

Csatolt képek:

• solarwindow.png

• 0

#9 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.563 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 július 21 - 17:19

ha ez bekövetkezik, akkor várható jó néhány gazdasági-politikai feszültség, átrendeződés. Gondolok én a kőolaj kereslet feleződésére, kapacitás kihasználatlanságra, olajtermékek árcsökkenésére. Megszűnhet az OPEC stílusú kartelezés, ami csillagászati gazdaságot generált arab-öböl országoknak, oroszoknak is jutott belőle. A csekély áresés, kereslet csökkenés ami az utóbbi években történt, mekkora válságot generált Venezuelában? Ha ez átterjed több olajból gazdagodott országra? Mi lesz akkor?

Az olaj, mint eddig szűken tartott keresztmetszet helyett bejön a lithium és réz nyersanyag kitermelők szerepe, ami nyersanyagok úgy gondoljuk sokáig elég még. De, már újabb jelek vannak arra, a réz nagyon gyorsan fogy, márpedig a milliárd gyorsan elhasználódó elektromos kütyük mellett a villanyautókba is egyre több réz fog kelleni. Szóval ezt a technológiai forradalmat is feszültségek fogják kísérni, lesznek vesztesek, nem is kevesen.  

Jogos félelmek. Hallani híreket, hogy az okosabb arab öbölországok komoly befektetéseket hajtanak végre alternatív energiatermelés terén, tehát talán át tudják menteni a tőkét és termelési kapacitást. Volt és van rá több évtizedük, tehát ha nem teszik meg, nagyon ostobák. Egyes színesfémek durva keresletnövekedése át fogja rendezni a világgazdaságot és úgy sejtem, hamar kialakul majd a hiány is, ami egy erős ok lesz az újrafeldolgozás fejlesztése mellett.

• 0

#10 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 21 - 15:58

Elektromos autók ismét. Világszerte felülvizsgálják és rendre jelentősen felfelé módosítják az elektromos járművek várható terjedésére vonatkozó előrejelzéseiket 

eauto_2-20170720.png

Úgy sejtem, Európában gyorsabban zajlik majd le a váltás és nagyobb arányszámok is elérhetőek az elektromos hajtás javára.

ha ez bekövetkezik, akkor várható jó néhány gazdasági-politikai feszültség, átrendeződés. Gondolok én a kőolaj kereslet feleződésére, kapacitás kihasználatlanságra, olajtermékek árcsökkenésére. Megszűnhet az OPEC stílusú kartelezés, ami csillagászati gazdaságot generált arab-öböl országoknak, oroszoknak is jutott belőle. A csekély áresés, kereslet csökkenés ami az utóbbi években történt, mekkora válságot generált Venezuelában? Ha ez átterjed több olajból gazdagodott országra? Mi lesz akkor?

Az olaj, mint eddig szűken tartott keresztmetszet helyett bejön a lithium és réz nyersanyag kitermelők szerepe, ami nyersanyagok úgy gondoljuk sokáig elég még. De, már újabb jelek vannak arra, a réz nagyon gyorsan fogy, márpedig a milliárd gyorsan elhasználódó elektromos kütyük mellett a villanyautókba is egyre több réz fog kelleni. Szóval ezt a technológiai forradalmat is feszültségek fogják kísérni, lesznek vesztesek, nem is kevesen.  

• 0

#11 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.563 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 21 - 15:08

Elektromos autók ismét. Világszerte felülvizsgálják és rendre jelentősen felfelé módosítják az elektromos járművek várható terjedésére vonatkozó előrejelzéseiket 

eauto_2-20170720.png

Úgy sejtem, Európában gyorsabban zajlik majd le a váltás és nagyobb arányszámok is elérhetőek az elektromos hajtás javára.

• 0

#12 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 13:50

Kína nem  akar továbbra, de legalább 2025-re a füstölős nyugati autómárkák gyűjtőhelye, de mondhatnánk szemétdombja lenni, ami ellen most hatalmas a felháborodás.

http://totalcar.hu/m...anykvota_ellen/

• 0

#13 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.563 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 09:01

Teljes tisztelettel közlöm, hogy itt összekeveredik a jéghegy vízbe lógó részére ható felhajtóerő (Akhimédesz) és az egész jéghegy térfogata átszámítva (tömegegyenértékesen) olvadt vízzé (ami teljes egészében emeli a globális vízszintet). 

Továbbra sem javaslom a fizika törvényeinek átírását. A joghegyből pontosan akkora rész lóg ki a vízből, amennyivel kisebb a jég sűrűsége a víznél. Ha a vízben úszó jégdarab elolvad, az nem változtatja meg a vízszintet. Ha nem hiszed el, végezz el egy kísérletet:

1.    Egy poharat tölts meg színültig csapvízzel!

2.    Tegyél bele néhány jégkockát! (Ekkor nyilván kifolyik a pohárból valamennyi víz, mert a beletett jég kiszorítja.)

3.    Figyeld meg a vízen úszó jégkocka változását, olvadását, s főként azt, hogy e közben mennyi víz folyik ki a pohárból!

4.    Csodálkozz!

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 július 15 - 09:05

• 0

#14 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 08:52

Jujjamérnökúr... :-)))

Teljes tisztelettel közlöm, hogy itt összekeveredik a jéghegy vízbe lógó részére ható felhajtóerő (Akhimédesz) és az egész jéghegy térfogata átszámítva (tömegegyenértékesen) olvadt vízzé (ami teljes egészében emeli a globális vízszintet). 

(Kicsit kormoltam, nem is vagyok rossz fizikából :-))) ).

Most le kell tennem 12 m2 bitumenes lemezt egy csodaszépnek készülő konyhába, de talán holnap gy.k. képeket is közlök a témában, úgyhogy gondolódjon át a téma mégeccer, vagy unalmas Leicás képek jönnek pohár vízről és beleérő, belelógó és belenyomott jégkockákról. Lehet, h az Arhimédesz által még nem ismert Cuba Libre-teszteredményeit is bemásolom :-))).

Öveges professzor .. alias lehoako ?? csodálkozni fogsz :)

• 0

#15 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 5.530 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 07:55

Ne forgassuk szegény Archimedeszt a sírjában!

Jujjamérnökúr... :-)))

(Kicsit kormoltam, nem is vagyok rossz fizikából :-))) ).

Most le kell tennem 12 m2 bitumenes lemezt egy csodaszépnek készülő konyhába, de talán holnap gy.k. képeket is közlök a témában, úgyhogy gondolódjon át a téma mégeccer, vagy unalmas Leicás képek jönnek pohár vízről és beleérő, belelógó és belenyomott jégkockákról. Lehet, h az Arhimédesz által még nem ismert Cuba Libre-teszteredményeit is bemásolom :-))).

• 0

#16 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.052 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 11:45

persze, ezert is irtam: majd nöhet a vizszint, ha olyan kerül bele, ami eddig nem benne volt, pl. az Antarktiszon volt, gleccser, akarmi.  a leszakadt jeg, ami eddig is a vizben volt, ha mashol uszik, attol nem valtozik a vizszint.

• 0

#17 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.563 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 11:00

ha már hajóregsizter tonnák

találtam linket, ahol 1980-ban 672.143.000 regiszter tonna, 2017-ben 1.857.464.000 regiszter tonna a világ számon tartott hajóinak összesített vízkiszorítása. Ezt a víztömeget elosztva a Föld összes tenger-óceán felöletével, ami 361.900ezer km2, ebből az jön ki, 1980-ban 0,0018mm, 2017-ben 0,0051mm szintemelkedést okoztak a vízi járművek. Tehát bőven elhanyagolható.

http://unctadstat.un...spx?ReportId=93

Az említett leszakadt jégtömeget 1 billió tonnára becsülik, nekem 1,3 billió jött ki, tehát eltörpül mellette a hajók vízkiszorítása.

• 0

#18 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 10:34

ha már Archimedesz ... az eddigi óceán szint emelkedésekbe vajon beleszámolták-e az évszázad óta egyre nagyobb számú és nagyobb vízkiszorítású óceánjáró teher, személy, halász, katonai vízi/víz alatti járművek vízkiszorítását, annak szint emelő mértékét. Csak annyit kéne tenni, hogy az összes vízen lévő jármű regiszter tonnáját összeadják, osztani a vízfelszínnel.

ha már hajóregsizter tonnák

találtam linket, ahol 1980-ban 672.143.000 regiszter tonna, 2017-ben 1.857.464.000 regiszter tonna a világ számon tartott hajóinak összesített vízkiszorítása. Ezt a víztömeget elosztva a Föld összes tenger-óceán felöletével, ami 361.900ezer km2, ebből az jön ki, 1980-ban 0,0018mm, 2017-ben 0,0051mm szintemelkedést okoztak a vízi járművek. Tehát bőven elhanyagolható.

http://unctadstat.un...spx?ReportId=93

• 1

#19 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.884 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 10:08

ha már Archimedesz ... az eddigi óceán szint emelkedésekbe vajon beleszámolták-e az évszázad óta egyre nagyobb számú és nagyobb vízkiszorítású óceánjáró teher, személy, halász, katonai vízi/víz alatti járművek vízkiszorítását, annak szint emelő mértékét. Csak annyit kéne tenni, hogy az összes vízen lévő jármű regiszter tonnáját összeadják, osztani a vízfelszínnel.

• 0

#20 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.563 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 09:41

Nem vagyok túl jó fizikából, de a vízből kilógó rész (természetesen megolvadása után) kompletten növeli majd a tengerszintet, nem? A belelógó jég térfogata már "benne van a pakliban", de a kilógó rész csak megolvadt vízként fog jelentkezni a későbbiekben. (Leszámítva a jég és az olvadt víz térfogata közti párszázalékos különbséget, persze.)

Vagy hibás a matek?  gondolkodik.gif

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó