Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Zöld topik

Napenergia szélerőművek környezetvédelem

• Please log in to reply
1269 válasz erre a témára

#1 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 6.480 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2018 január 09 - 10:28

Na mire megy ki ez az új elszámolási forma? Arra, hogy senki, senki magán ember ne termeljen többletet, aki igen az rábaszik, főleg ha kicsi az összeg.

Isten hozott Magyarországon! :-)))

A Margit-kórházban már a nővérek is rühesek. 50 évvel a holdraszállás után az EUban. 

MIndenki tudja, hogy az a CeU-s fazon tehet minden ármánykodásról. Vagy Nektek nem ezt mondták? :-)))

• 0

#2 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 09 - 07:44

A mostani áramfogyasztásodhoz képest nagyobb napelem rendszert fizettél ki - engedhettél meg magadnak. A többlet pár ezer forintnyi termelést a 15-16 forint/KWh számlás mizériás kifizettetés helyett érdemes a rezsi (pl. gázfogyasztás, melegvíz készítés) további csökkentésére felhasználni. A kifizetést nekem kérni kell a szolgáltatótól (nem automatikus), ehelyett egyszerűen hagyom tovább mérni az oda-vissza mérőt. Az én napelem rendszerem évek óta 98%-ban fedezi az áramszámlámat és kb 40%-kal csökkenti a gázszámlámat, mert a többlettel elektromosan fűtök gázt megtakarítva az átmeneti időszakban (maximum 5 KWh fűtési teljesítményű légkondícionálóval ősszel és tavasszal).

Kívánom: sose legyen nagyobb gondod, minthogy többet termelt a napelem rendszered, mint amennyit fogyasztottál!

Eddig minden évben volt valami többletem, ennél kevesebb. Anno a kapacitás tervezésnél a szokásos éves áramfogyasztásra volt a méretezés, illetve annál kevéssel több, azért hogy a napelemek átlagos éves 0,5% hatásfok gyengülése is beleférjen, illetve az általános hosszútávú tendencia miatt, vagyis szinte minden háztartásra igaz, hogy egyre több villamos berendezés működik és használunk emelkedő áramfogyasztással annak ellenére, hogy pl nálam minden világító LED-es, minden standby fogyasztó használaton kívül leválasztva, annak ellenére, hogy majd minden új háztartási gép egyre "A" osztályosabb amikor cserélünk, megvesszük. Szóval ez a hosszútávon várható lassú fogyasztás növekedés is esetleg beleférjen.

A mostani többletem azért lett magasabb, mert 2017-ben kb 290kWh-val több lett az éves napelem termelésem (időjárás okán), továbbá 2 hónapot külföldön tartózkodtam, nejem egyedül kevesebbet fogyasztott itthon és a novemberi leolvasás miatt a korábban szokásos dec 31-helyett.

Egyébként napelemes áramot villamos fűtésre méretezni egyenlőre még mindig drágább, (ez nem ingyen áram, 30év átlagában kb feleződik csupán) mint a jó hatásfokú gázkazánnal, főleg ha az kondenzációs. De ha el kell tüntetni a többlet kWh-t az áramszolgáltató elöl, arra megfelelő.

• 0

#3 HeZ

HeZ

Lefelé a lejtőn

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 51 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 09 - 02:21

A mostani áramfogyasztásodhoz képest nagyobb napelem rendszert fizettél ki - engedhettél meg magadnak. A többlet pár ezer forintnyi termelést a 15-16 forint/KWh számlás mizériás kifizettetés helyett érdemes a rezsi (pl. gázfogyasztás, melegvíz készítés) további csökkentésére felhasználni. A kifizetést nekem kérni kell a szolgáltatótól (nem automatikus), ehelyett egyszerűen hagyom tovább mérni az oda-vissza mérőt. Az én napelem rendszerem évek óta 98%-ban fedezi az áramszámlámat és kb 40%-kal csökkenti a gázszámlámat, mert a többlettel elektromosan fűtök gázt megtakarítva az átmeneti időszakban (maximum 5 KWh fűtési teljesítményű légkondícionálóval ősszel és tavasszal).

Kívánom: sose legyen nagyobb gondod, minthogy többet termelt a napelem rendszered, mint amennyit fogyasztottál!

Szerkesztve HeZ által: 2018 január 09 - 02:25

• 0

#4 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 08 - 18:18

2017 évben jogszabály változás történt az éves szaldós elszámolás után áramszolgáltató felé táplált többlet kWh-ák után. Előző évben ha többletem volt, akkor küldött az EDF egy olyan számlát, ami mínuszos volt, a megadott magánszámlára egyszerűen vissza utalták a kWh-kénti nem túl magas kb 15-16Ft összeget, nekem nem volt vele semmi dolgom.

2017évre vonatkozóan nem ez a módi. Nekem kell leszámláznom az áramszolgáltató felé. A bökkenő az, hogy nem vagyok vállalkozó, nincs adószámom, nincs könyvelésem, nincs se kézi, sem gépi számlázási lehetőségem. Mostantól kérni kell adószámot, valami egyszerűsített adózási formában erről a NAV felé el kell számolni, SZJA bevallásban kb az ingatlan bérbeadási forma szerint kellene adóznom.
A k*rva anyátokat, idén november végén volt leolvasás, korábban ezt mindig dec31-vel végezték, az oda-vissza árammérő ezt pontosan memóriába pakolja. Ez most azért érdekes, mert nekem termelődött 446kWh többletem, és az egy hónappal későbbi óra állásban a többletem kb fele vagy harmada lett volna csak.

Nem kérek adószámot, nem töltök ki számlát, ami összegből valami SZJA levonódna úgy is, remélhetőleg EHO és Szoc hozzájárulást talán nem kéne, da ha igen akkor szépen redukálódna az az összeg, amiből előző években semmi levonás nem volt, nem volt adminisztrációs költsége sem stb.
Na mire megy ki ez az új elszámolási forma? Arra, hogy senki, senki magán ember ne termeljen többletet, aki igen az rábaszik, főleg ha kicsi az összeg. Az ország  háztartási méretű kiserőművei szinte mind, alig termel többletet, ezért többség benn felejti az összeget az áramszolgáltatónál. Többség nem is veszi észre, nem tud róla, neki kellene számlázni az áramszolgáltató felé.
/A  háztartási méretű kiserőműnél nagyobb, 50kWp feletti erőművek más kategória, ők tisztán betermelnek az áramszolgáltató felé de ők nem 16Ft/kWh-val, hanem kb a duplájával számolnak el, és persze számláznak/

/További csavar, ha lenne vállalkozásom, abban tevékenységként nem jelölhetném meg ar áramtermelést, mert akkor azzal kiesek HMKE alól, vagyis nem is köthetnék szerződést, nem kapnék engedélyt a hálózatra termelő napelem működtetésére/

http://reflektor.blo...a_napelemed_van

Szerkesztve istvan01 által: 2018 január 08 - 18:22

• 1

#5 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 08 - 09:46

Örök"zöld" (?) témánk, Paks! :-)))

"Az épületsüllyedést mérő eljárások pontosítására szólította fel a Paksi Atomerőművet az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) – derül ki a IV. atomblokk élettartam-hosszabbítási engedélyének indoklásából. Bizonyos kitételeik már most a vártnál jelentősebb süllyedésre utalnak. Egyes külső szerkezeti elemek „kihasználtsága” pedig 2025-re meghaladhatja a 105 százalékot. Nincsenek megfelelő tervek arra az esetre sem, ha a IV. blokk reaktortartályának síkja másfél milliméternél nagyobb mértékben megdőlne."

http://nepszava.hu/c...llyed-a-reaktor

• 0

#6 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 04 - 09:37

Legyen valami pozitív változás is, igaz csak is az állampolgárok pénztárcáját terhelve:

"2018. január 01-től az előírások módosulása miatt a falaknak, nyílászáróknak, födémnek a ma érvényes szabványoknál mintegy 40 százalékkal energiatakarékosabbnak kell lenniük."
"Ha felújításról beszélünk, a szigetelésből legalább 5 centiméterrel vastagabb kell, mint eddig. Ablakokból pedig háromrétegű üvegezéssel ellátottat érdemes beépíteni."
https://ingatlanhire...-uj-ablakoknal/

• 0

#7 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 04 - 09:15

Németországban karácsony környékén ismét fizettek fogyasztóknak azért hogy áramot használjanak (karácsonyi ajándék?) Részben érthető, mert ebben az időben gyárak és irodák szünetelnek, a betáplált zöldáramot nem lehet, nem érdemes lekapcsolni. Pedig ilyenkor a nap gyengén süt és röviden, viszont szeles idő volt. A németeknél a szélturbinák átlagban 12%-át fedezik a fogyasztásnak, de most a tartósabb szelek miatt és az országos fogyasztás csökkenése miatt megemelkedett ez az arány. Ehhez hasonló ingyen-negatív áram ár volt már Belgium, Nagy-Britannia, Franciaország(?) Hollandia és Svájc árampiacán.

Miből fogunk mi kimaradni? nem vehetünk alkalmanként ingyen áramot a nemzetközi áram piacon, mert PaksI-II-őt leállítani nem lehet majd, Mátrai és a többi nagy fajsúlyú szenes erőművek termelését hasonlóan lassan lehet csak csökkenteni.

https://www.nytimes....trref=undefined

AZt olvastam, h Nagy-Britannia, ha jól emléxem, szükségletének pillanatnyilag 30%-át termeli megújulóból, különösen szélből... Ezeken a piacokon nemsokára túltermelés lesz, nem? AMi áreséshez fog vezetni mindenhol, lehetetlen, hogy ide ne gyűrűzzön be. A drága áram eladhatatlan lesz, és nem tudom, h a magyar cégeket lehet-e majd arra kényszeríteni, h a drága paksi áramot vegyék meg. Bár, kényszeríteni biztos sokfélemódon lehet őket, de hosszútávon nem lesz fenntartható a paksi őrület. Már sztem kezd oldalazni Pártunk és Kormányunk, remélem, ez a projektjük is méltó utódja lesz az Expo és Olympia-projekteknek...

(Másrészt ugye, ha az Eus pénzek csappannának, hozzá kell nyúlni az orosz hitelhez, kapóra jön a "beruházás", bár a "rezsinövelést" nem tudom, hogy fogják kommunikálni, miközben a világon mindenhol zuhanni fog az áram ára.)

• 0

#8 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2018 január 04 - 08:33

Németországban karácsony környékén ismét fizettek fogyasztóknak azért hogy áramot használjanak (karácsonyi ajándék?) Részben érthető, mert ebben az időben gyárak és irodák szünetelnek, a betáplált zöldáramot nem lehet, nem érdemes lekapcsolni. Pedig ilyenkor a nap gyengén süt és röviden, viszont szeles idő volt. A németeknél a szélturbinák átlagban 12%-át fedezik a fogyasztásnak, de most a tartósabb szelek miatt és az országos fogyasztás csökkenése miatt megemelkedett ez az arány. Ehhez hasonló ingyen-negatív áram ár volt már Belgium, Nagy-Britannia, Franciaország(?) Hollandia és Svájc árampiacán.

Miből fogunk mi kimaradni? nem vehetünk alkalmanként ingyen áramot a nemzetközi áram piacon, mert PaksI-II-őt leállítani nem lehet majd, Mátrai és a többi nagy fajsúlyú szenes erőművek termelését hasonlóan lassan lehet csak csökkenteni.

https://www.nytimes....trref=undefined

Szerkesztve istvan01 által: 2018 január 04 - 08:34

• 0

#9 pali923

pali923

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.215 Hozzászólás:
  • Interests:zene
    még több zene

Elküldve: 2017 november 30 - 07:08

Hogy ezek a németek milyen hülyeségekre költik a pénzüket az atom helyett:

http://hvg.hu/kkv/20...i_napelem_mezon

:napsut: gondolkodik.gif

• 0

#10 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 15.790 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 november 03 - 11:23

http://www.portfolio...l.5.266907.html      (ha ez igaz) ilyenek miatt lehet gondolni, hogy az ember az összes tevekenysegevel kis pont, a klimavaltozasban nagy erök vannak.  ez engem nem arra ösztönöz, hogy esz nelkül fogyasszak, "kibocsassak", tovabbra is tartom magam  a puritan, kis fogyasztasu eletmodhoz, de az emberiseg "eröfeszitesenek" (?) hatasat megkerdöjelezheti.

Jó ideje az a véleményen, hogy az emberiség minden tevékenysége elenyésző a természet erőihez képest. Egy komolyabb vulkánkitörés több port juttat a légkörbe, mint az összes nagyváros együtt, ereje nem mérhető össze a legerősebb bombáinkkal sem. Ennek ellenére a Föld és saját érdekünkből meg kell tennünk, ami rajtunk múlik. Senkinek nem jár felmentés amiatt, hogy ő egy apró pont.

• 0

#11 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.426 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 november 03 - 08:48

http://www.portfolio...l.5.266907.html      (ha ez igaz) ilyenek miatt lehet gondolni, hogy az ember az összes tevekenysegevel kis pont, a klimavaltozasban nagy erök vannak.  ez engem nem arra ösztönöz, hogy esz nelkül fogyasszak, "kibocsassak", tovabbra is tartom magam  a puritan, kis fogyasztasu eletmodhoz, de az emberiseg "eröfeszitesenek" (?) hatasat megkerdöjelezheti.

• 0

#12 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 28 - 09:13

Kezdődik, elkezdődött ..
Az autó töltésre szánt áramot EU hivatkozással indokolva készül elválasztani a magyar jogrendszer a nem közlekedés célú áramhasználattól.
A benzin/gázolaj kiskereskedelmi árában van egy súlyos, kb 40%-ot kitevő jövedéki adó, ami az áram fogyasztói árában nem szerepelt. Az igaz, hogy az erőművi nettó áram ár kb 15Ft/kWh, ezt kapjuk az áramszállítón keresztül kb 40Ft-ért bruttó és ez alig tér el az üzemanyag finomítói nettó és benzinkúti bruttó ár aránytól. Viszont áram árban sehol az üzemanyagból származó hatalmas jövedéki adó rész. Ebből a külön termék tendenciából egyenesen következik, a közlekedési áram ára emelkedni fog valamekkora jövedéki adóval.

Csak azon múlik, h a pillanatnyi állami berendezkedés mennyit akar lopni a villanytermelők zsebéből. Nemzetközi bíróság előtt a villany jövedéki adó-terhelhetősége nem áll meg, pont úgy, mint a Civiltörvény, a CEU-törvény, a vöröscsillagos gumicsont, Paks II, ésatöbbi ügy, melyekben a Hazánkban az uralkodó osztályhoz tartozó "jogásztársadalom" kényezteti a "felsővezetést".

• 0

#13 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 28 - 09:04

Ha a hazai földben talált kincs az állam tulajdona, akkor a hazai égből érkező napenergia is az övé? Most ez még viccesen hangzik, de szerintem pár év múlva jogszabályok foglalkoznak majd vele.

Más a dolog, a földben lévő dolgok területi elven járnak, a Nap sose tartozott az ország területéhez, legalábbis a nemzetközi jog szerint nem. A hazai ég meg persze néha átnyúlogat Vlagyivosztokig, attól függően, mikor mit kell visszacsatolnia fehér lovon Semjén Zsoltnak. Persze, ahol Tarlósé az összes fa a Duna-parton, ott lehet Orbáné is a Nap az égen. Asszem amúgy már épp szervezik a Békemenetet a Napon, hogy Felcsúthoz szeretnének tartozni. 

• 0

#14 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.790 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 28 - 08:41

Hajlamosak vagyunk azt hinni, a Kárpát medencében védve vagyunk a klímaváltozás hatásaitól. Ezt a vélekedést cáfolja meg alaposan az alábbi cikk:

A magyar mezőgazdaságot az elsők között száríthatja el a klímaváltozás

"...egyértelműen kijelenthető, hogy minden évszakban növekedni fog az átlaghőmérséklet, a 2071 és 2100 közötti időszakban a nyári átlaghőmérséklet 4-5 fokkal lehet magasabb az 1971 és 2000 között mért átlaghoz képest."

• 0

#15 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 26 - 12:25

Az erdőket megújuló energiaforrásnak tekinteni nem kell félnetek ... vagy mégis?

A műtét sikerült, a beteg meghalt - Nagy bajba kerülhet a klímaharcban Magyarország is

Szerkesztve istvan01 által: 2017 október 26 - 12:25

• 0

#16 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.790 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 25 - 18:13

Ha a hazai földben talált kincs az állam tulajdona, akkor a hazai égből érkező napenergia is az övé? Most ez még viccesen hangzik, de szerintem pár év múlva jogszabályok foglalkoznak majd vele.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 október 25 - 18:14

• 0

#17 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 25 - 17:06

az otthoni napelemröl valo tankolast pedig regi bevalt modszerekkel lehet majd ellenörizni. (?)

http://www.portfolio...ram.266105.html

"Az sem tűnik hosszú távon életképesnek, hogy valaki otthon, a saját pénzéből töltse a vállalati autót."   (látom a "vallalati" szot, de ugye sok "vallalati" auto privat hasznalatu is, majd vasarnapi nagyilatogatas elött szombaton lesz a razzia)

eljen az allami (túl)szabalyozas

Na mibe fogadjunk ...??

minden magán és céges autó és annak fenntartó, üzemelő és tulajdonosa nyilvántartva. Minden hálózatra termelő házi naperőmű eddig is agyon volt papírozva, áramszolgáltatón keresztül ezt is nyilvántarthatják. Na most, minden villanyautósra ráhúzhatnak valami átalány adót az otthoni áramfogyasztására, mert tölt otthon is, egészen biztos valamennyit. (tizedik emeletes hogy oldja meg? pl az első emeletestől vesz sutyiba áramot). Akinek meg saját napeleme mellett van villanyautója is? Azt meg nem a fogyasztása, hanem napeleme nagysága szerint adóztatják meg. Egyébként is már korábban kitalálták a 4kWp-nél nagyobb házi napelemes adót fog fizetni a 4kWp feletti termelése után egy bonyolult képlet alapján, na erre lehet rápakolni a villanyautós adót is.

/ezerféle trükkös adót találtak már ki kedves kormányaink az elmúlt 28évben, újabb 2-3? már fel sem fog tűnni./

• 0

#18 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.426 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 25 - 14:05

Kezdődik, elkezdődött ..
Az autó töltésre szánt áramot EU hivatkozással indokolva készül elválasztani a magyar jogrendszer a nem közlekedés célú áramhasználattól.
A benzin/gázolaj kiskereskedelmi árában van egy súlyos, kb 40%-ot kitevő jövedéki adó, ami az áram fogyasztói árában nem szerepelt. Az igaz, hogy az erőművi nettó áram ár kb 15Ft/kWh, ezt kapjuk az áramszállítón keresztül kb 40Ft-ért bruttó és ez alig tér el az üzemanyag finomítói nettó és benzinkúti bruttó ár aránytól. Viszont áram árban sehol az üzemanyagból származó hatalmas jövedéki adó rész. Ebből a külön termék tendenciából egyenesen következik, a közlekedési áram ára emelkedni fog valamekkora jövedéki adóval.

az otthoni napelemröl valo tankolast pedig regi bevalt modszerekkel lehet majd ellenörizni. (?)

http://www.portfolio...ram.266105.html

"Az sem tűnik hosszú távon életképesnek, hogy valaki otthon, a saját pénzéből töltse a vállalati autót."   (látom a "vallalati" szot, de ugye sok "vallalati" auto privat hasznalatu is, majd vasarnapi nagyilatogatas elött szombaton lesz a razzia)

eljen az allami (túl)szabalyozas

• 0

#19 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 25 - 10:52

Kezdődik, elkezdődött ..

• 0

#20 istvan01

istvan01

Hazajáró lélek

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.205 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 október 25 - 07:14

Az átlátszó napelem technológia nem a hónap híre, de egyre közeledik az idő, amikor az egyébként szükésges üvegablakok áramot is termelnek. Egy üveg felületű felhőkarcoló tetemes áramot lesz majd képes előállítani amikor körbe süti a nap. A felület egység arányos hatásfoka harmada (5%) a hagyományos napelemhez képest. De így nem kell külön szerelvényezni, nem "rondítja" az épület kinézetét a táblás napelem, a cserepes napelemhez hasonlóan az épület résézévé válik az áramtermelő eszköz.

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó