Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Hangfalállvány készítés házilag

• Please log in to reply
1047 válasz erre a témára

#1021 Guest_NZS_*

Guest_NZS_*
  • X

Elküldve: 2002 október 02 - 13:51

A korábbi idokben (kb 12 éve) volt egy pár jó cikk a HIFI magazin nevu újságban "Állvány imádat" címmel, ahol teszteltek pár álvány típust. HB1 alá 20*20-as zártszelvénybol, és annak módosulatait. Én onnan koppintottam. Persze akkor nálunk még az Orion HS 280 kék dómmal, volt az etalon, de hol van az már... Talán könyvtárban még megtalálható az újság. Nekem megvan, de 350 km-rel odébb költöztem, az újságokat meg nem hoztam el a szüloktol.
  • 0

#1022 Guest_Sly1_*

Guest_Sly1_*
  • X

Elküldve: 2002 október 02 - 13:27

1.Fémből
2.Formály nem feltétlenül,érintkezése nagyon is.
3.azért mert a hangrezgéseket nem viszi át a padlóba ami rögtön vissza is vezeti felerősítve a hangfalba és ezáltal torzítja a hangot.Tehát nem lesz tiszta hangzás.
4.Ha 1 m magas akkor kb 30-40 cm-es állvány a max.
5.Nem lesz jobb,megint csak torzítani fog.Akkor lesz jobb a hangzás ha veszel jobb mélyet.fizikálisan nem tudod fokozni a mélyet .Olyan lesz mint amit az erősítő és a hangfal tud.
  • 0

#1023 Guest_tna_*

Guest_tna_*
  • X

Elküldve: 2002 június 06 - 08:02

Ok! Utána néztem a dolgoknak, és felülbíráltam az álláspontomat. :smile6:
  • 0

#1024 Guest_Lamer_*

Guest_Lamer_*
  • X

Elküldve: 2002 június 05 - 17:31

Kedves tna, próbáld meg elképzelni. :smile36:

és igen, az igényesebb dobozokat keményebb és szilárdabb fából, vagy tömörebb farostból (MDF,HDF) készítik.

és igen, tesznek a dobozokba rezgéscsillapító anyagokat.

és igen, igen zavaros ez a hallástartomány feletti rezonanciafrekvenciájú (?) dobozméretezés. Valójában egy -a hangsugárzóhoz képest- végtelen felületű doboz (fal) lenne az ideális.

és igen, a reflexcsőben a levegőnek kell rezegnie, nem a csőnek és végképp nem a doboznak körülötte.

és nem, a merev doboz nem akadályozza a reflexcsőben a levegő rezgését.
  • 0

#1025 Guest_Carrera_*

Guest_Carrera_*
  • X

Elküldve: 2002 június 05 - 07:54

Bar Gabor (6.) hozzaszolasaban mondott egy neked valo cimet, csak rosszul adta meg az URL-t. A helyes URL: http://www.somogyiau...com/tervek.htm. En is epitettem a melynyomot 2 db 30 cm-es hangszorobol, de akkor meg nem ismertem ezt a cimet es valszeg kicsi lett a lada. Nem igazan tetsik a hangja. Tehat annyira nem ertek a hangfal kesziteshez, de szerintem he ezek kozul a tervek kozul valasztasz, akkor somogyis hangszorot tegyel bele. Ha mas gyarto 30 cm-es nyomojat akarod hasznalni, akkor a gyarto altal meghatarozott adatok alapjan kell a ladat megepiteni a legjobb hangzas erdekeben. Javaslom meg figyelmedbe ezt a topicot: http://dvd.index.hu/...list.php?t=1371 szerintem itt olvashatsz okossagokat es talan ott jobban tudnak segiteni, mert mar epitettek paran. Ebben a topicban ez a kerdes viszont kicsit off volt :smile27:
  • 0

#1026 Guest_Carrera_*

Guest_Carrera_*
  • X

Elküldve: 2002 június 05 - 07:44

En sem vagyok egy nagy guru, de biztos, hogy jo otlet ket csovet egymasba tolni? Persze praktikussag szempontjabol biztos, de szerintem egy ido mulva (esetleg mar az elejen is) a nem teljesen pontos, vagy jo illesztes miatt egyel tobb a lehetoseg arra, hogy nem kivant rezonancia keveredhet a hangfalad altal kiadott zenehez/filmhez. Nem ugy lenne a legjobb, ha egybe lenne ontve az egesz alvany? Vagy ha nem is egybe ontve, de nagyon frankon osszeragasztva?
  • 0

#1027 Guest_janitou_*

Guest_janitou_*
  • X

Elküldve: 2002 június 04 - 15:43

Az igazán mély hangok kedvelője vagyok,de amatőr.30cm-es átmérőjű mélynyomókhoz szeretnék dobozterveket szerezni,vagy legalább a bennfoglaló méreteket és a hangszóró elhelyezkedését.Ha valaki tudna segíteni,azt megköszönném.Janitou :smile9: janitou
  • 0

#1028 Guest_Andras_*

Guest_Andras_*
  • X

Elküldve: 2002 május 30 - 18:03

Talpa? ....hegyes kupban vegzodjon, hogy barhova le tudd szurni... :smile15:
  • 0

#1029 Guest_Puttty_*

Guest_Puttty_*
  • X

Elküldve: 2002 május 30 - 13:18

Én most szeretnék állványokat gyártani, de az eddigi
elképzelésem szerint két végony alumínium rudat tolnék
egymásba, így a magasság állítható volna, de
nem tudom milyen legyen a talpa.
  • 0

#1030 Guest_tna_*

Guest_tna_*
  • X

Elküldve: 2002 május 30 - 12:29

Nem vagyok szakértője a témának, de nem tudom elképzelni, hogy az lenne a jó, ha nem rezegne a doboz. Ha valóban a rezgésmentes doboz lenne a cél, akkor az igényesebb dobozokat terméskőből készítenék és nem fából, az olcsóbbak meg legalább ki volnának tömve szivaccsal, valamint nem számítana, hogy mekkora méretben készülnek (a lehető legkisebb lenne, hogy a rezonanciafrekvenciája minél nagyobb legyen, lehetőleg a hallható frekvencia fölött). Ezzel szembel a hangfaldobozok az alkamazott sugárzókhoz precízen méretezettek, adott esetben bassreflex nyílással el vannak látva. Ennek szvsz nem csak az a funkciója, hogy a mélysugárzó befelé mozdulásakor ne tompuljon a mozgása, hanem az ílyenkor keletkező nyomás, a hangfal rezonanciájával felerősítve szabadon távozzon, tehát erősebben szóljanak a mélyek. Márpedig ha elfogadjuk azt, hogy a doboznak rezonálnia kell, akkor az a legjobb ha ezt a rezgést lehetőleg semmi sem befolyásolja. Erre szolgálnának a már emlegetett tüskék, viszont ezeknek a hangfal és az állvány közé kell hogy kerüljenek, mert csak ekkor teljesül az elszigetelődés. Az állvany természetesen akkor a legjobb, ha a lehető legmasszívabb, és a magassugárzők fülmagasságba esenek. Jó megoldás az acélcső+homok.
Várom a cáfolatokat!

:smile47:
  • 0

#1031 Guest_ex_*

Guest_ex_*
  • X

Elküldve: 2002 május 29 - 15:20

Nem vicc, betonkocka, szép feketére festve.
  • 0

#1032 Guest_Puttty_*

Guest_Puttty_*
  • X

Elküldve: 2002 május 29 - 14:04

:smile35: :smile35: :smile35:

Több komolyságot!!!

:smile30: :smile30: :smile30:
  • 0

#1033 Guest_ex_*

Guest_ex_*
  • X

Elküldve: 2002 május 29 - 13:52

Nekem betonból van.
  • 0

#1034 Guest_Puttty_*

Guest_Puttty_*
  • X

Elküldve: 2002 május 29 - 13:14

Ok..

Akkor most, hogy már eléggé kitárgyaltátok a tüskéket,
dumcsizzunk most az 5.1 fílingről;
azaz háttérsugárzók, frontok és center optimális elhelyezéséről.

Megoszlanak a vélemények melyiket hova, milyen távolságra
illetve magasságra kell rakni.

Na gyerünk.

Ne kíméljetek!

:smile18:
  • 0

#1035 Guest_jani_*

Guest_jani_*
  • X

Elküldve: 2002 május 23 - 20:50

Az igazán mély hangok szerelmese vagyok,és 30cm-es mélynyomóhoz szeretnék hangfalterveket kapni.Legalább a befoglaló méretekre és a mélynyomó elhelyezkedésére lenne szükségem.Ha valaki tudna ebben segíteni,azt megköszönném.Jani
  • 0

#1036 Guest_Tibor_*

Guest_Tibor_*
  • X

Elküldve: 2002 január 09 - 15:50

Hi!
Kötekedj csak, de igazad van. Nem is tudom miért írtam ezt. A legjobban az fáj, hogy mielőtt küldöm elolvasom mégegyszer. De a lényeg akkor is ott van: a tüske helye.
Üdv.
Tibor
  • 0

#1037 Guest_Lamer_*

Guest_Lamer_*
  • X

Elküldve: 2002 január 09 - 01:04

Akkor megént kötekednék kicsinyt.

Én ugyan nem tudhatom, csakhát sejtem, hogy az a bizonyos tüsi nem az akusztikai szigetelést szolgálja, hanem pont a fordítottját, a minél jobb csatolást. Mármint a hangdoboz rezgéseit elvezetendő, mert az ugye rossz, ha rezeg, márpedig rezeg, ő márcsak olyan. :smile21:
  • 0

#1038 Guest_Otya_*

Guest_Otya_*
  • X

Elküldve: 2002 január 08 - 12:23

Köszi srácok!
Akkor egyelőre csak az állvány alá rakok tüsit.
Ha lesz majd problémám még, akkor jövök.
  • 0

#1039 Guest_fiffer_*

Guest_fiffer_*
  • X

Elküldve: 2002 január 07 - 18:36

nem kell egyforintossal bajlodni,lehet venni kulon tuskeket egy kis talppal,amibe egy melyedes van.
allithato,csavarozhato,700ft/db :smile32:
  • 0

#1040 Guest_Tibor_*

Guest_Tibor_*
  • X

Elküldve: 2002 január 07 - 17:16

Hi!
Az állvány és a padló közé rakd.
De ha van rá anyagi és technikai lehetőséged az állvány és a hangsugárzó közé is. A lényeg, minnél jobban elcsatolni akusztikailag a hangdobozt a padlótól. Ez olyasmit jelent, hogy a hangdoboz saját rezgéseiből a lehető legkevesebbet adjon át a padlónak. És ha lehet a tüskék jó hegyesek legyenek, hogy kis felületen érintkezzenek a padlóval. Hogy a háziasszonynak is kedvezz: a tüskék alá tehetsz valami nagyon kis átmérőjű fémdarabot /pl. egyforintos/ azért, hogy ne sértse fel a parkettát, bár ez ellentmond az előző mondatnak. Tibor
  • 0

2 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 2 vendég, 0 anonim felhasználó