Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Bodor Audio Classic Hangsugárzók

• Please log in to reply
148 válasz erre a témára

#21 Quadlipi

Quadlipi

Fórumegér

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 857 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2013 november 28 - 18:28

Nem! Demonstrálni, meg pláne nem szeretnénk. A tervezési koncepció, a sajátom, ettől, nem vagyok hajlandó eltérni. Viszont az elméletedet bizonyítandó, a Te demonstrációdon, szívesen részt vennék.

Ha kötözködésnek vetted, nem annak szántam. Bocsánat, nem állt szándékomban megbántani!

• 2

#22 kimber

kimber

ecce homo

• Adminisztrátor
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 6.378 Hozzászólás:
  • Interests:szó-kép-zene

Elküldve: 2013 november 28 - 18:18

- Nincs elég infó, - az a baj.

- Nem jól mérted, - az a baj.

- Csilingel a magas, - az a baj.

- Nem húsos a közepe, - az a baj.

- Túl sok a mélye, - az a baj,

- Csak középről jó, - az a baj.

Ilyenek vagyunk. Na, ez a baj... 

• 9

#23 bege

bege

• Gyártó
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.672 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 17:51

Nem lett volna jobb megoldás a doboz illetve az előlap megdöntése 15°-ban? Úgy szélesebb hallgatási pozícióból is egyenletesebb átvitelt lehetne élvezni a mostanival szemben. Tudom, hogy jó esetben egy ember ül csak a sweet pontban, de ez nagyon sok esetben nincs így. Ha egy dobozt demonstrálni kell akkor már egészen biztosan nincs így. Valahogy pedig csak be kell mutatni, el kell adni a produktumot. Szóval szerintem az a fajta tervezési koncepció, ami azt nem veszi figyelembe, hogy egy hangsugárzót többen is hallgatnak, az hibás. Nem azt mondom, hogy itt is ez helyzet, de a másik megoldás sokkal inkább a jó irányba mutat. Ami viszont az előlap döntéssel szemben felhozható, hogy sokkal komplikáltabb dobozt igényel, aminek drágább a gyártása.

Nem! Demonstrálni, meg pláne nem szeretnénk. A tervezési koncepció, a sajátom, ettől, nem vagyok hajlandó eltérni. Viszont az elméletedet bizonyítandó, a Te demonstrációdon, szívesen részt vennék.
  • 5

#24 Quadlipi

Quadlipi

Fórumegér

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 857 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 17:28

Magaskiemelés.

Az egyenlőre hiányos, általam megadott spec.-ból, hiányzik, többek között az alkalmazási "forma", ami az elhelyezésre is vonatkozna. Ez magyarázza az enyhe kiemelést. A dobozok maximum bázistávolsága, 2,8 méter. A pozíció a háromszög csúcsán van. A dobozokat 15°-ban "beforgatva", lineáris átvitel adódik. A többi magyarázat, a rendszer időbeli viselkedésében keresendő, de ezt, a hangján is hallani.

Nem lett volna jobb megoldás a doboz illetve az előlap megdöntése 15°-ban? Úgy szélesebb hallgatási pozícióból is egyenletesebb átvitelt lehetne élvezni a mostanival szemben. Tudom, hogy jó esetben egy ember ül csak a sweet pontban, de ez nagyon sok esetben nincs így. Ha egy dobozt demonstrálni kell akkor már egészen biztosan nincs így. Valahogy pedig csak be kell mutatni, el kell adni a produktumot. Szóval szerintem az a fajta tervezési koncepció, ami azt nem veszi figyelembe, hogy egy hangsugárzót többen is hallgatnak, az hibás. Nem azt mondom, hogy itt is ez helyzet, de a másik megoldás sokkal inkább a jó irányba mutat. Ami viszont az előlap döntéssel szemben felhozható, hogy sokkal komplikáltabb dobozt igényel, aminek drágább a gyártása.

• 0

#25 otlm

otlm

Kezdő Forumlakó

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 416 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 16:35

Ráadásul össze vissza 3-4 kartárs "lovagol" a témán.

Meg se szólaltam! :)

• 2

#26 Bodoraudio

Bodoraudio

Hazajáró lélek

• _BDR
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.865 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 14:40

Jól írod, ez nem a hangosítós világ.

Maradunk a földön a többi adudiós cég között.

Ráadásul össze vissza 3-4 kartárs "lovagol" a témán.

Jó téma ki is fogjuk tárgyalni, de szakmai oldalról alaposan megtámasztva.

Akár egy előadással fűszerezve.

Úgy van értelme.

• 3

#27 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.169 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2013 november 28 - 14:11

Én még olyan mérést nem láttam amelyik független az akusztikai környezettől ,bármennyire is szakszerü. ;)

Néha érdemes kinézni az ablakon, elkerülendő látóterünk beszűkülését. A hangosító iparban szinte kizárólag ilyen mérési adatokat közölnek (szabadtéren 5-15 méter magasan felfüggesztve a hangsugárzót), nem ritkán 5-10 oldalon részletezve, több tucatnyi ábrával szemléltetve. Igen, tudom, ez itt most nem az a világ, de hangsugárzókról van szó mindkettőnél.

• 0

#28 Klang

Klang

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.299 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 13:56

A körültekintően és szakszerűen elvégzett mérés pont az ilyen eseteknél van segítségünkre, mivel az eredmény független az akusztikai környezettől. Természetesen a hangsugárzók szubjektív értékelésű produkciójára nagy hatással van a környezet, ezért ezeket együtt érdemes kezelni, de ettől nem változnak a hangsugárzó műszaki képességei.

Én még olyan mérést nem láttam amelyik független az akusztikai környezettől ,bármennyire is szakszerü. ;)

• 2

#29 Bodoraudio

Bodoraudio

Hazajáró lélek

• _BDR
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • 3.865 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 13:45

Elsőre ennyi mérés tökéletesen elég volt.

Kevés cég van a világon, aki ennél többet mutat/ennyit sem/.

Ennek a mérésnek lehet, sőt lesz is majd folytatása természetesen.

• 1

#30 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.169 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 13:44

Az is egy érdekes kérdés lehet, hogy mi lett volna, ha:

·         más akusztikai környezetbe költözik át a komplett lánc?

·         egy ember helyett négyen vannak a szobában?

Azt gondolom, hogy mindkét esetben más és más eredményt kaptunk volna.

A körültekintően és szakszerűen elvégzett mérés pont az ilyen eseteknél van segítségünkre, mivel az eredmény független az akusztikai környezettől. Természetesen a hangsugárzók szubjektív értékelésű produkciójára nagy hatással van a környezet, ezért ezeket együtt érdemes kezelni, de ettől nem változnak a hangsugárzó műszaki képességei.

• 0

#31 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.169 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 13:39

Pár évvel ezelőtt a Picolino  tervezőjének  B.Timmermannak a méréseit vitattam. Ő azt válaszolta nekem ,hogy készítsem el a dobozt amiről nagyon részletes leirást készített,és mérjem meg magam. Ha más az erdmény arról lehet beszélgetni.Megépítettem és neki lett igaza a mérései helytállók voltak. Csak mellesleg jegyzem meg azonos mérőrendszert használtunk és használunk.

Itt most megvan az az előny hogy hogy nem kell megépítenetek! :D

Távol áll tőlem, hogy a méréseid "helytállóságát" vitassam, sőt szerintem a hangdoboz piaci esélyeihez nincs is köze, csak csodálkozásomnak adtam hangot, hogy ha már nekiálltál ennek a hálátlan feladatnak, miért csak oktávonként 3 ponton mértél torzítást. Elég kicsi így az esélye annak, hogy eltalálod a problémás frekvenciákat.

• 2

#32 enrico

enrico

Lefelé a lejtőn

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 81 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 13:28

Nem szoktam megnézni a hangdobozok mérési adatait. Kíváncsi voltam, hogy tíz különböző gyártó, aki leghamarabb az eszembe jutott milyen adatokat tesz közzé a termékeiről.

Az alábbi gyártok weboldalát néztem meg:

·         Audionote

·         B&W

·         Dali

·         Epos

·         Kef

·         Mcintosh

·         Mirage

·         Quad

·         Revel

·         Tannoy

Igaz csak egy percet néztem 1-1 oldalt, de nem találtam mérési adatokat, szóval lehet, hogy csak jól el van rejtve az információ. Azt gondolom, hogy a gyártóknak a fejlesztés során fontosak a mérési adatok, mérés és meghallgatás szorosan összefonódik a fejlesztés során. A szaksajtóban szoktak tesztek alkalmával közzé tenni mérési adatokat, de nem minden online vagy nyomtatott magazin foglalkozik a mérésekkel.

A fogyasztóknak/zenefogyasztóknak vagy legalábbis az olyan laikusnak, mint nekem nem mond sokat a részletes mérési jegyzőkönyv. Én csak meghallgatom. A botrányos és a lenyűgöző hangreprodukció között nagyon széles a skála és nincs fekete/fehér. Vannak dobozok, amik káprázatosan szólnak vagy van bennük egy olyan karakter, ami kiemelkedően jó, de összességében nem tetszik vagy legalábbis nem úgy képzelem el a zenei reprodukciót, nem szórakoztat vagy fáraszt az ízlésemtől távol álló. Az is lehet, hogy alapvető hiányosságok ellenére el tudnám képzelni, hogy hosszú éveken keresztül hallgassam a hangdobozt vagy a komplett rendszert. Két nagyon hasonló mérési eredmény alapján elmondható, hogy hasonlóan szól a két doboz? Meg lehet ítélni, hogy jó vagy nem a doboz előadása? Színezett, részletező, jó ritmuskövető, jó tere van, zenei reprodukcióra képes van benne „lélek”? (szándékosan nem írtam, hogy dinamikus) Tényleg nem tudom, szívesen olvasnám hozzáértők válaszait. Az biztos, hogy vásárláskor nem befolyásolna, ha tetszik a doboz előadása, hogy csúnya a mérési eredmény, illetve azért nem választanék egy dobozt sem mert példás a grafikon.

Az is egy érdekes kérdés lehet, hogy mi lett volna, ha:

·         más akusztikai környezetbe költözik át a komplett lánc?

·         egy ember helyett négyen vannak a szobában?

Azt gondolom, hogy mindkét esetben más és más eredményt kaptunk volna.

Kíváncsivá tettetek! Az lenne a kérdésem, hogy a becsatolt képeken látható mérések alapján milyen lehet a vizsgált hangdoboz? Csak ez a pár kép volt. Legalább annyit, hogy jó hallgatni vagy nem.

Képek:

1.       frekvencia impedancia változások

2.       1/3-oktáv válasz, térben átlagolt válaszidő

3.       55μs egyirányú négyszögletes impulzus a magassugárzó tengelyen, impulzus válasz magassugárzó tengelyen (5ms időablak)

4.       lépés válasz magassugárzó tengelyen (5ms időablak)

5.       visszhangmentes válasz magassugárzó tengelyen

Megállapítható egyáltalán valami? Releváns mérések egy hangdoboz vizsgálatánál?

• 2

#33 Klang

Klang

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.299 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 11:50

Nem elég, de nem csak torzítás méréshez, hanem az egész tervezés folyamata alatt nem elegendő a harmad oktávos felbontás.

Pár évvel ezelőtt a Picolino  tervezőjének  B.Timmermannak a méréseit vitattam. Ő azt válaszolta nekem ,hogy készítsem el a dobozt amiről nagyon részletes leirást készített,és mérjem meg magam. Ha más az erdmény arról lehet beszélgetni.Megépítettem és neki lett igaza a mérései helytállók voltak. Csak mellesleg jegyzem meg azonos mérőrendszert használtunk és használunk.

Itt most megvan az az előny hogy hogy nem kell megépítenetek! :D

• 1

#34 emzeperix

emzeperix

Nincs visszaút

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 189 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 11:00

Magaskiemelés.

Az egyenlőre hiányos, általam megadott spec.-ból, hiányzik, többek között az alkalmazási "forma", ami az elhelyezésre is vonatkozna. Ez magyarázza az enyhe kiemelést. A dobozok maximum bázistávolsága, 2,8 méter. A pozíció a háromszög csúcsán van. A dobozokat 15°-ban "beforgatva", lineáris átvitel adódik. A többi magyarázat, a rendszer időbeli viselkedésében keresendő, de ezt, a hangján is hallani.

Gondoltam hogy lesz majd vmi turpisság itt ami majd megmagyaráz mindent.  :D  Tetszik ez a megoldásod is, egyetemben az előlap mögötti fekete (nem csak) díszcsík megoldással.

• 1

#35 bege

bege

• Gyártó
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.672 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 28 - 05:05

A mérések, a "hiteles" mérések, létjogosultságát, nem vitatom. Azt hogy megváltoztatta-e, a szubjektív véleményed, ez a mérés vagy nem? Örülök, hogy nem. Specifikáció. Nagyon sok, hasonlóan specifikált hangsugárzó van a piacon, bizony, nagyon nem hasonló hanggal. Nem mindenki ez alapján választ. De erről, már egyszer beszéltünk.

Magaskiemelés.

• 4

#36 lamalas

lamalas

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.587 Hozzászólás:
  • Interests:Sokminden ;-)

Elküldve: 2013 november 27 - 20:15

Elegendő a harmadoktávos mérés a torzítás alapos kiderítéséhez? ...

Nem elég, de nem csak torzítás méréshez, hanem az egész tervezés folyamata alatt nem elegendő a harmad oktávos felbontás.
  • 0

#37 lamalas

lamalas

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.587 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 27 - 20:12

...
A mikrofon kalibrált, a magaskiemelést a váltó okozza, szándékosan. Mértéke egyébként +3dB/13,5kHz a referenciajel +/-3dB átfogásához képest, tengelyirányban. ...

Értem, hogy szándékos a magaskiemelés, a kérdésem mostmár csak az, hogy miért van ilyen jellegű szándékos magaskiemelés 10kHz felett?

De azért élvezettel hallgattad?
...

Igen, a korábbi (szubjektív) véleményem a mérési eredmények alapján nem változott. A mérések nem azért szükségesek, hogy a szubjektív megítélést befolyásolják, hanem, hogy objektív keretek között tudjon tervezni az ember. Illetve minden hangsugárzónak szüksége lenne olyan specifikációs dokumentumra ami megmutatja, hogy valójában, műszakilag mire képes az adott eszköz. A jelenlegi specifikációk, amiben érzékenységet, terhelhetőséget és +/- 3dB-es frekiátvitelt közölnek semmire sem használható, nem informatív. Aki pedig azt mondja, hogy semmilyen ilyen jellegű adatra nincs szükség az egyenesen kókler a szakmában.
Továbbá egy gyártónak kutya kötelessége lenne elmagyarázni a kereskedőnek/végfelhasználónak, hogy a mérési eredményeket hogy kell értelmezni és azokból "nagyjából" milyen szubjektív "élmény" várható. Ehhez persze megfelelő háttértudás is szükségeltetik ami sajnos nincs meg a gyártók többségénél :( tisztelet persze a kivételeknek.
Elnézést az őszinte szavakért, de ha szakmailag nézzük a dolgot akkor sajnos ez a helyzet a home audio világában.
  • 5

#38 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.169 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 27 - 09:19

Elegendő a harmadoktávos mérés a torzítás alapos kiderítéséhez? Ezek a magas értékek számomra erősen meglepőek, különösen a 3. felharmonikus nagyon magas a középső és felső tartományban. Meghallgatás során egyáltalán nem éreztem ilyesmit.

• 0

#39 bege

bege

• Gyártó
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.672 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 27 - 03:35

HÁÁÁT, annak ellenére, hogy így nem kezdünk mondatot, köszönjük szépen!

A mikrofon kalibrált, a magaskiemelést a váltó okozza, szándékosan. Mértéke egyébként +3dB/13,5kHz a referenciajel +/-3dB átfogásához képest, tengelyirányban.

De azért élvezettel hallgattad?

Nem haragszunk! ;)
  • 0

#40 lamalas

lamalas

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.587 Hozzászólás:

Elküldve: 2013 november 26 - 21:58

No akkor csak őszintén ... remélem senki nem fog ezek miatt a szavak miatt megharagudni.

Vegyes érzelmekkel szemlélem a mérési eredményeket: egyik szemem sír, másik nevet  :unsure: Egyrészt örülök, hogy születtek mérési eredmények és valamiféle specifikáció szerűség. Másrészt sajnálom, hogy ezek az eredmények nem igazán relevánsak egy felhasználónak és nem igazán értékelhetők megfelelően.

Az azért valamennyire látszik (és hallatszik is), hogy nagy hiba nincs. A 10kHz feletti kiemelés kérdéses, nem tudom mi okozhatta ... a váltó vagy a mérés? (Kalibrált-e ugyan a mérőmikrofon?) gondolkodik.gif

Az első ábrán (on-axis + 30fok) kicsit sokat esik 30 fokon a magasátvitel 10kHz felett ... nem tudom miért. gondolkodik.gif

A harmonikus torzítási adatokat nem tudom hova tenni a mérési körülmények pontos ismerete nélkül. Azon a hangnyomáson amire az érzékenység is meg van adva, 1m-ről a Seas prestige hangszórók nem torzítanak ennyit, az biztos. Itt valami nem tiszta.

Sajnos a mélyátvitelről nem tudtunk meg sokat ezekből az ábrákból sad.gif

A hallgatási pozícióban mért átviteleknek nincs sok jelentőségük, inkább iránykarakterisztikát kellene mérni + időbeli viselkedést.

A specifikációban lévő adatoknak sincs sok jelentősége egy felhasználó szempontjából. 

Lehetne még ezen csiszolni, de én azért örülök, mert abban reménykedem, hogy ez nem csak egyszeri kísérlet volt, hanem innentől kezdve ezek a mérések rendszeresek lesznek legalább a Bodor Audio hangsugárzóknál. :smile32:

szerk.: Jut eszembe ... impedanciamenet jó hogy van, mondjuk lehetne akár 5-10Hz-ről indítani az ábrát (mérést), de ne legyünk telhetetlenek ;)

• 2

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó