Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Csevegő

általános témák

• Please log in to reply
1679 válasz erre a témára

#1 Polimer78

Polimer78

Lefelé a lejtőn

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 68 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 június 22 - 09:49

Való igaz, nem vagyok gyártó, elég sokszor tiltakoztam is az elnevezés ellen. A kábelkészítés ugyanolyan mellékes hobbi nálam, mint a hangdoboz, erősítő és PC építés, mindegyiket igen sok tevékenység megelőzi az életemben. Az is igaz, hogy bárki által megvásárolható anyagokat, alkatrészeket használok, ezeket soha nem titkoltam, sőt talán az egyetlen vagyok az itteni kollégák között, aki minden technikai részletet megosztok évek óta. Melyik gyártó használ be nem szerezhető anyagokat? Nem tudok olyan ipari tevékenységről, aminek keretében a Földön nem létező, más planétákról szállított ásványokból építenének valamit.

A minőség és a szubjektív tetszési index egyáltalán nem ugyanaz. A minőség egzakt paraméter, mérhető, definiálható, tehát nem ízlés kérdése, ellenben a tetszés erősen szubjektív. Nem érdemes a kettőt keverni, bár nyilván van némi közük egymáshoz.

A fizika szabályainak megfelelve egy kábel semmilyen jeltartományt nem képes kiemelni, hiszen passzív eszközként nem tud energiát előállítani. Egyes részleteket elfedni, lassítani, tompítani, azaz torzítani viszont tud, aminek megélése többféleképpen jelenhet meg a hallgatóban, mértéke és iránya függ a környezettől is. Felróhatjuk a kábeleknek, hogy minden elemük, atomjuk változtat a hangzáson (ez vélhetően így is van), de akkor ezt a jelenséget miért nézzük el egy elektromos készüléknek, amiben komplexitásából következően ezernyi alkatrész, kontaktus (és kábel) lapul? Természetesen ez is csak egy felesleges okoskodás, a fogyasztók többségét nem érdekli, mi zajlik a készülékben, nem is értenék, ők a végeredményre kíváncsiak és ez így van jól. Ha megkóstolok egy készételt és esetleg kedvemre való élményt kapok tőle, azaz ízlik, akkor sem fogok vegyi elemzést és molekula szintű leírást kérni hozzá. Öreganyáink főztje sem azért volt jó, mert minden hozzávaló alapanyag és eljárás vegyészeti hátterével tisztában voltak. Próbálgattak, kísérleteztek, átvették egymás tapasztalatait, a sajátjukat pedig továbbadták másoknak. Nincs ez nagyon másként a kábelkészítésben, de úgy általában a HiFi-ben sem. Akit ez nagyon zavar, biztosan talál realistább, átláthatóbb hobbit, bár azt hiszem, minél magasabb szinten űzünk valamilyen tevékenységet, annál kevésbé logikus a történet.

Hogy melyik a legjobb Fapaci kábel? A kérdésnek nincs sok értelme, mivel csak egyetlen félét készítek minden feladatra, jellemzően ugyanabból az anyagból, persze eltérő szerkezettel. Ha egy új konstrukcióval sikerül felülmúlnom a régit a saját szempontjaim szerint, akkor a régebbi típus megszűnik, csak az újat készítem. Akinek bejön, megveszi. Akinek nem tetszik, vesz mást. Kényszer, kötelezvény senki vállát nem nyomja, így hát részemről érthetetlen a folyamatos felháborodásod.

Én sem tudom, hogy egy kábel mitől lesz minőségi. Egy idő után körvonalazódott, hogy nálam a tömör kábel a jó irány. Nagyon kevés gyártó van, aki tömör vezetőjű kábeleket (is) gyárt. Az Audioquest például kb. 95% -ban tömör vezetővel dolgozik, néhány olcsóbb kábele készül sodrott vezetőből. Egészen drága kábeleket is volt szerencsém kipróbálni a gyártótól, mégsem találkoztam azzal a hihetetlen dinamikával és levegős hangzással, amit Fapaci kábeleinél tapasztaltam. Nem tudom az okát. A dob dinamikus, a basszus mélyről jön, a cintányér és az akusztikus gitár fémes hangzású. Pont ezt kerestem, évtizedek óta járok koncertekre, nem hittem, hogy otthon is találkozni fogok ezzel a hangzással.

Jelen esetben, ha egy neves gyártó kábeleivel szeretném akár csak megközelíteni ezt a produkciót, sokszázezres, de nem túlzok, ha milliós tételek közelébe kerülnék. Nagyon korrekt Fapacitól, hogy nem gyárt egy típusú kábelből több fajtát. Az általa legjobbnak ítélt szerepel a kínálatban. A neves gyártók annyiban különböznek, hogy ők is megcsinálják az általuk legjobbnak tartott kábelt, viszont ezt beárazzák elérhetetlen szintűre, aztán fokozatosan lebutítva, anyagminőség és szigetelőanyag tekintetében elkészítik az alsóbb kategóriákat, amivel legszívesebben csak a paradicsomot kötözném, mert másra nem jó.

Vannak, akik elvakultan hisznek egy neves gyártó kábeleiben, különböző tesztek és díjak alapján. Így van ez, amikor valaki évtizedek óta rajong egy zenekarért, akik egyszer csak kiadnak egy gyengébb albumot, ugyanúgy elfogadják a rajongók, merthogy tőlük született.

Sokan foglalkoznak önszorgalomból kábelkészítéssel, de ha megnézzük, hogy Fapacinak ebben évtizedes tapasztalatai vannak villamosmérnöki végzettséggel, hangmérnöki gyakorlattal, akkor feltételezem, hogy ért is hozzá J

Ui.: (a fórumtársakéhoz képest fillérekből áll a rendszerem).

• 1

#2 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.298 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 június 18 - 09:52

A nyomtatott textíliával borított akusztikai elemek elnyelése / diffuzitása mennyire változik meg a nyomtatás nélküli legjobb verzióhoz képest?

Minimálisan, de erről inkább gyártókat kellene megkérdezni.

• 0

#3 fülelek

fülelek

Törzsgárda

• _HVX
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 5.777 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 június 17 - 18:08

A nyomtatott textíliával borított akusztikai elemek elnyelése / diffuzitása mennyire változik meg a nyomtatás nélküli legjobb verzióhoz képest?

• 0

#4 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 június 17 - 12:04

Fapaci féle termékekre egy szöszenet. Az össze szerelt kábel egységek esztétikusak, minőségi daraboknak néznek ki! Ezért vettem tőle én is kábeleket(a szub kábelt már eladtam). Csakhogy az esztétikának semmilyen hatása nincs a vezető képességre! Nézzük a részegységeket. Mitől lesz egy lengőcsatlakozó hang szempontjából minőségi? Mitől lesz a felhasznált kábel minőségi? Tudjuk, hogy a minőség egyéni ízlés szerinti! Szerinted melyik Fapaci kábel a jobb? Az amelyik a mélyet, amelyik a közepet, netán az amelyik a magasakat emeli ki? Ahányféle fémen keresztül halad át az elektromos áram, annyiféle képen fog változni a jellege! Mindegyik fém hozzáteszi a magáét, vagy éppen elvesz az össz maszlagból. Szinte mindenki más hangot keres, ezért bármilyen kábel szettet is rak össze Laci, mindenki megtalálja a magának tetszőt! Kérdem én (ár és esztétika nélkül), melyik is a minőségi kábel?  :)  gondolkodik.gif    

Való igaz, nem vagyok gyártó, elég sokszor tiltakoztam is az elnevezés ellen. A kábelkészítés ugyanolyan mellékes hobbi nálam, mint a hangdoboz, erősítő és PC építés, mindegyiket igen sok tevékenység megelőzi az életemben. Az is igaz, hogy bárki által megvásárolható anyagokat, alkatrészeket használok, ezeket soha nem titkoltam, sőt talán az egyetlen vagyok az itteni kollégák között, aki minden technikai részletet megosztok évek óta. Melyik gyártó használ be nem szerezhető anyagokat? Nem tudok olyan ipari tevékenységről, aminek keretében a Földön nem létező, más planétákról szállított ásványokból építenének valamit.

A minőség és a szubjektív tetszési index egyáltalán nem ugyanaz. A minőség egzakt paraméter, mérhető, definiálható, tehát nem ízlés kérdése, ellenben a tetszés erősen szubjektív. Nem érdemes a kettőt keverni, bár nyilván van némi közük egymáshoz.

A fizika szabályainak megfelelve egy kábel semmilyen jeltartományt nem képes kiemelni, hiszen passzív eszközként nem tud energiát előállítani. Egyes részleteket elfedni, lassítani, tompítani, azaz torzítani viszont tud, aminek megélése többféleképpen jelenhet meg a hallgatóban, mértéke és iránya függ a környezettől is. Felróhatjuk a kábeleknek, hogy minden elemük, atomjuk változtat a hangzáson (ez vélhetően így is van), de akkor ezt a jelenséget miért nézzük el egy elektromos készüléknek, amiben komplexitásából következően ezernyi alkatrész, kontaktus (és kábel) lapul? Természetesen ez is csak egy felesleges okoskodás, a fogyasztók többségét nem érdekli, mi zajlik a készülékben, nem is értenék, ők a végeredményre kíváncsiak és ez így van jól. Ha megkóstolok egy készételt és esetleg kedvemre való élményt kapok tőle, azaz ízlik, akkor sem fogok vegyi elemzést és molekula szintű leírást kérni hozzá. Öreganyáink főztje sem azért volt jó, mert minden hozzávaló alapanyag és eljárás vegyészeti hátterével tisztában voltak. Próbálgattak, kísérleteztek, átvették egymás tapasztalatait, a sajátjukat pedig továbbadták másoknak. Nincs ez nagyon másként a kábelkészítésben, de úgy általában a HiFi-ben sem. Akit ez nagyon zavar, biztosan talál realistább, átláthatóbb hobbit, bár azt hiszem, minél magasabb szinten űzünk valamilyen tevékenységet, annál kevésbé logikus a történet.

Hogy melyik a legjobb Fapaci kábel? A kérdésnek nincs sok értelme, mivel csak egyetlen félét készítek minden feladatra, jellemzően ugyanabból az anyagból, persze eltérő szerkezettel. Ha egy új konstrukcióval sikerül felülmúlnom a régit a saját szempontjaim szerint, akkor a régebbi típus megszűnik, csak az újat készítem. Akinek bejön, megveszi. Akinek nem tetszik, vesz mást. Kényszer, kötelezvény senki vállát nem nyomja, így hát részemről érthetetlen a folyamatos felháborodásod.

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 június 17 - 15:11

• 2

#5 phyton71

phyton71

Nincs visszaút

• PipaPipa
  • 215 Hozzászólás:
  • Interests:Sport,zene,mozi
    utazás

Elküldve: 2017 június 01 - 18:17

Igen,ez valóban érdekes,és köszönöm a tudáskőr eme szélesítését.

Létezik ez a mai surround megfelelőjére is,már az ókor óta felismerte néhány építész,tervező és akkori "rendező",karmester ennek előnyét,és előszeretettel alkalmazták is.

Bocsánat,ha volt már erről szó,számomra érdekes ahogy alakul némely művészet az évszázadok során.

• 0

#6 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 31 - 18:35

Néhány nappal ezelőtt amellett, hogy egy örmény hegedűművész lenyűgöző játékát élvezhettem a Nemzeti Filharmonikusok koncertjén, azon tanakodtam, kedves brácsás barátom miért nem a megszokott helyén foglal helyet a zenekarban. El is kezdtem olvasgatni a nagyzenekari ülésrendről, erre tessék, ma megjelenik egy ide vágó cikk a Fidelion:

Miért nem ül máshogy a szimfonikus zenekar?

17420136_d1d1764cd2c43c48b75887b27aa8e25

Leopold Stokowski és a Philadelphia Orchestra (1916)

Szerkesztve ​fapaci által: 2017 május 31 - 18:36

• 3

#7 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 12:51

Fapaci képei esztétikusak, biztosan hatással vannak az akusztikára így a hangra (bármi, amit amit beviszünk a szobába, hatással lesz a hangra) de, az a pár db. vékony valami, nem hiszem, hogy prezentálni tudnák az RT60-at. 

Ha jobban megnézzük a fotókat, a printelt panelek mellett egyéb akusztikai eszközöket is felfedezhetünk, csak azokat már elfogadtuk lakberendezésként, így nem akad meg a szem rajtuk. Egy okosan megválasztott szőnyeg, kanapé, álmennyezet is hatékonyan segít a jó akusztika kialakításában.

• 0

#8 feherlaci

feherlaci

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.183 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 12:40

Igen, a hifiben ez a fontos igazán. Inkább legyen valami szép és szóljon kicsit szarabbul, mint fordítva.

Fapaci képei esztétikusak, biztosan hatással vannak az akusztikára így a hangra (bármi, amit amit beviszünk a szobába, hatással lesz a hangra) de, az a pár db. vékony valami, nem hiszem, hogy prezentálni tudnák az RT60-at. 

Aki pedig külön helyiséget használ filmnézésre, az áldozzon az akusztikára is.

Szerkesztve feherlaci által: 2017 május 27 - 12:41

• 0

#9 Quadlipi

Quadlipi

Fórumegér

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 857 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 12:33

...Én személy szerint inkább teszek egy festményt a falra,mint egy akusztikai kütyüt,még ha ízléses is az. Sokat számít a vizuális inger is szerintem.Jó olyasmire nézni zenehallgatás közben ami valamiért tetszik nekünk...

Igen, a hifiben ez a fontos igazán. Inkább legyen valami szép és szóljon kicsit szarabbul, mint fordítva.

• 1

#10 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 12:30

Értelek,de a nagy átlagnál kész és bebútorozott a hely.Én személy szerint inkább teszek egy festményt a falra,mint egy akusztikai kütyüt,még ha ízléses is az. Sokat számít a vizuális inger is szerintem.Jó olyasmire nézni zenehallgatás közben ami valamiért tetszik nekünk.

Teljesen megértelek, de nyitott kapuk állnak előtted, az alábbi képeken akusztikai paneleket láthatsz:

Printed Panels AcoustiArt1.jpg  Printed Panels alt-image.jpg

Printed Panels -Boardroom-photos-010.jpg  Printed Panels serenity panels-cv.jpg

• 0

#11 Shimano

Shimano

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.960 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 12:06

Ez is egy reális hozzáállás. Minimális tudással is sokat lehet javítani a helyzeten, pláne ha kis segítséget is kér az illető.

A ronda akusztikai kütyük kora viszont véget ért. Kimondottan szép, ízléses megoldások léteznek már, gyakorlatilag bármilyen stílusú szobába beférnek. És ne feledjük, az igazán jó akusztikát nem utólag, egy már belakott, berendezett szobában állítjuk elő, hanem még jóval korábban! Szerencsére már sok példát tudok említeni, ahol semmilyen akusztikai elemnek tűnő alkalmatosságot sem látsz a szobában, mégis igen jó lett a végeredmény.

Értelek,de a nagy átlagnál kész és bebútorozott a hely.Én személy szerint inkább teszek egy festményt a falra,mint egy akusztikai kütyüt,még ha ízléses is az.Sokat számít a vizuális inger is szerintem.Jó olyasmire nézni zenehallgatás közben ami valamiért tetszik nekünk.
Mondjuk ehhez egy bizonyos fokú elégedettség is kell akusztika téren,mert ha nagyon gázos minden igyekezetünk ellenére is a helyzet,akkor hiába nézzük a szép tárgyakat,a zene nem fog tetszeni,és ilyenkor kell a szakember segítsége mindenképpen.
  • 1

#12 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:52

Lehet azért is nem vág bele az akusztika javításába,mert egy szépen és ízlésesen berendezett szobát nem szeretne akusztikai kütyükkel rondítani.Nem mindenkinek jönnek be ezek cuccok,még ha szépen is vannak kivitelezve.Helyettük sacckábé alapon inkább úgy és olyan dolgokkal próbálkoznak,ami jól is néz ki,és illik is az adott helyiséghez.
És az ilyen dolgok általában fix helyre kerülnek,szóval a tologatás is kizárva. Nem kell ahhoz akusztikus,hogy az alap,a rendszer hangját alapvetően befolyásoló hibákat megoldjuk,szerintem.

Ez is egy reális hozzáállás. Minimális tudással is sokat lehet javítani a helyzeten, pláne ha kis segítséget is kér az illető.

A ronda akusztikai kütyük kora viszont véget ért. Kimondottan szép, ízléses megoldások léteznek már, gyakorlatilag bármilyen stílusú szobába beférnek. És ne feledjük, az igazán jó akusztikát nem utólag, egy már belakott, berendezett szobában állítjuk elő, hanem még jóval korábban! Szerencsére már sok példát tudok említeni, ahol semmilyen akusztikai elemnek tűnő alkalmatosságot sem látsz a szobában, mégis igen jó lett a végeredmény.

• 0

#13 Shimano

Shimano

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.960 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:43

A vitaindító kijelentésem arról szólt, az emberek többsége bár nem ért egy erősítő működéséhez, simán megveszi a boltban, ellenben az akusztika javításába nem vág bele, mert nem ért hozzá. Ez egy fura ellentmondás, aminek biztosan megvan a magyarázata, én ezt keresem. Ne keverjük ide, hogy a jó akusztikát mennyire bonyolult dolog előállítani, mert egy jó erősítőt alkotni semmivel sem könnyebb, ráadásul egyik sem a fogyasztó feladata, tehát nehéz a fogyasztó viselkedésére adott érvként elfogadni ezeket a nehézségeket.

Lehet azért is nem vág bele az akusztika javításába,mert egy szépen és ízlésesen berendezett szobát nem szeretne akusztikai kütyükkel rondítani.Nem mindenkinek jönnek be ezek cuccok,még ha szépen is vannak kivitelezve.Helyettük sacckábé alapon inkább úgy és olyan dolgokkal próbálkoznak,ami jól is néz ki,és illik is az adott helyiséghez.
És az ilyen dolgok általában fix helyre kerülnek,szóval a tologatás is kizárva.
Nem kell ahhoz akusztikus,hogy az alap,a rendszer hangját alapvetően befolyásoló hibákat megoldjuk,szerintem.
  • 1

#14 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:38

Amivel én az "egyiket" magyarázom te ugyanazzal magyarázod az ellenkezőjét. Így nem is csoda, ha másképp látjuk. De tudod mit? Délután megkérdezzük a nagyérdeműt.

Öreg este lesz az, mert más most kaptam kb 1 órányi kérdést írásban...

• 0

#15 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.129 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:27

A vitaindító kijelentésem arról szólt, az emberek többsége bár nem ért egy erősítő működéséhez, simán megveszi a boltban, ellenben az akusztika javításába nem vág bele, mert nem ért hozzá. Ez egy fura ellentmondás, aminek biztosan megvan a magyarázata, én ezt keresem. Ne keverjük ide, hogy a jó akusztikát mennyire bonyolult dolog előállítani, mert egy jó erősítőt alkotni semmivel sem könnyebb, ráadásul egyik sem a fogyasztó feladata, tehát nehéz a fogyasztó viselkedésére adott érvként elfogadni ezeket a nehézségeket.

Amivel én az "egyiket" magyarázom te ugyanazzal magyarázod az ellenkezőjét. Így nem is csoda, ha másképp látjuk. De tudod mit? Délután megkérdezzük a nagyérdeműt.

Szerkesztve Hiccusz által: 2017 május 27 - 10:28

• 0

#16 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:14

Az akusztikának az emberek fejében se múltja, se irodalma, se gyakorlata, se hagyománya nincsen. Zenélni és mozizni leginkább a férfitársadalom szokott, ezért az általad említett lakberendezési kérdés szerintem elhanyagolható. Úgy nőttünk fel, hogy azt sem tudtuk, mi fán terem a hangzás. A kütyük cseréje viszont a kezdetektől fogva jelen van mindenki életében. Ugyanakkor az is igaz, az akusztika rendkívül szerteágazó tudomány, s én most kizárólag csak a házimozikról, s azok akusztikájáról beszélek. Hiszen ha jobban megnézzük, az igazán igényes helységekben sok szempontot kell figyelembe venni akkor, amikor azt szeretnénk elérni, hogy ami megszólal, az jó is legyen. A különböző értékek előállítása, megteremtése mellett arra is ügyelni kell, hogy maga a helység ízléses, tetszetős, karakteres, egységes kinézetű legyen, harmonizáljanak a benne lévő dolgok (szőnyegpadló, színek, falfelület, kárpitok, anyagfelhasználás, stb.). S persze mindeközben bizonyos mozi előírásoknak, kritériumoknak, standardoknak mindenképp feleljen meg. Ha ehhez még hozzávesszük az egyéni preferenciákat, ízlésvilágot, olyan alapvető követelményeket, hogy például hányan, hánysorban mozizzanak egyszerre, kvázi hány embert lehessen egyszerre leültetni, máris iszonyat komplikálttá vált a dolog. Ehhez már csak olyan „apró” dolgok jönnek hozzá, mint kiegészítők elhelyezése, "multifunkció" bevitele a helységbe és kész a káosz. Arról nem is beszélve, hogy csak kevés szerencsésnek adatik meg a lehetőség, hogy a nulláról alakítson ki egyet és ne készen kapjon, amely már eleve kompromisszummal terhelt. Egyszerre kell(ene) érteni a fizikához, a matematikához, geometriához hogy akár a belsőépítészethez. Szerintem ez már annyira sokrétű, hogy az emberek jóval korábban feladják. Mármint azon kisebbségre gondolok eleve, akik ezzel mind tisztában vannak és nem azokra, akiknek lövésük sincs mindezekről.

• 0

#17 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.298 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:07

Sztem rossz oldalról közelítitek meg. Én úgy gondolom, egy laikus számára, az erősítő/hangfal/kábelezés stb, azaz a technikai fejlesztések műszaki jellegűek. Az akusztika rendbetételét inkább a lakberendezés ágába sorolják. Műszaki beállítottságú emberek lévén egyértelmű, hogy melyik oldalt helyezik előtérbe.

A probléma amit én látok az az, hogy nagyon kevesen vannak azok, akik tényleg a végleges eredményre koncentrálnak. Azt hiszik azzal mindent megtesznek, ha a technikai fejlesztésekben búvárkodnak. Holott tudjuk ez csak az egyik oldal.

Mindig van valami a fősodrásban és sokan olyan szinten harapnak rá, hogy hajlamosak a mérleg másik oldalát elengedni. Így sosem lesz meg a várt eredmény, ellenben tökéletesen kielégítik a hobbi iránti szenvedélyt.

Az akusztika fontosságának elfogadása talán jelentheti, hogy végre az eredményre koncentrálnak. 

Azt hiszem, ez egy reális és helytálló helyzetkép. Ugyanakkor tisztán látszik, hogy Hiccusz és én teljesen más szempontok alapján tekintünk a témára, így megközelítésünkben nem is lehet sok hasonlóság.

Az akusztika sokaknál nem része a lejátszó rendszernek, inkább egy adott körülmény, mint a fotel színe és a szoba mérete. Készülékeket vásárolni, dobozokat felbontani mai világunk egyik fő örömforrása és a technikai hobbik fő hajtóereje a többség számára. Kevesen próbálják a felszín alá ásni magukat, megérteni a készülékek működését, esetleg rendbe rakni az akusztikát (ami természetesen nem kötelező). Ráadásul ők hamar el is tűnnek a kereskedők térképéről, mivel nem vásárolnak agyba-főbe. Nehéz meghatározni, a házimozi, HiFi és hasonló hobbiknál mi a végső cél az egyén részéről, ez inkább pszichológiai kérdés.

• 0

#18 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.129 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 10:05

Sztem rossz oldalról közelítitek meg. Én úgy gondolom, egy laikus számára, az erősítő/hangfal/kábelezés stb, azaz a technikai fejlesztések műszaki jellegűek. Az akusztika rendbetételét inkább a lakberendezés ágába sorolják. Műszaki beállítottságú emberek lévén egyértelmű, hogy melyik oldalt helyezik előtérbe.
A probléma amit én látok az az, hogy nagyon kevesen vannak azok, akik tényleg a végleges eredményre koncentrálnak. Azt hiszik azzal mindent megtesznek, ha a technikai fejlesztésekben búvárkodnak. Holott tudjuk ez csak az egyik oldal.
Mindig van valami a fősodrásban és sokan olyan szinten harapnak rá, hogy hajlamosak a mérleg másik oldalát elengedni. Így sosem lesz meg a várt eredmény, ellenben tökéletesen kielégítik a hobbi iránti szenvedélyt.

Az akusztika fontosságának elfogadása talán jelentheti, hogy végre az eredményre koncentrálnak.

Az akusztikának az emberek fejében se múltja, se irodalma, se gyakorlata, se hagyománya nincsen. Zenélni és mozizni leginkább a férfitársadalom szokott, ezért az általad említett lakberendezési kérdés szerintem elhanyagolható. Úgy nőttünk fel, hogy azt sem tudtuk, mi fán terem a hangzás. A kütyük cseréje viszont a kezdetektől fogva jelen van mindenki életében. Ugyanakkor az is igaz, az akusztika rendkívül szerteágazó tudomány, s én most kizárólag csak a házimozikról, s azok akusztikájáról beszélek. Hiszen ha jobban megnézzük, az igazán igényes helységekben sok szempontot kell figyelembe venni akkor, amikor azt szeretnénk elérni, hogy ami megszólal, az jó is legyen. A különböző értékek előállítását, megteremtését úgy kell véghezvinni, hogy eközben a helység ízléses, tetszetős, karakteres, egységes kinézetű legyen, harmonizáljanak a benne lévő dolgok (szőnyegpadló, színek, falfelület, kárpitok, anyagfelhasználás, stb.). S persze bizonyos mozi előírásoknak, kritériumoknak, standardoknak mindenképp feleljen meg. Ha ehhez még hozzávesszük az egyéni preferenciákat, ízlésvilágot, olyan alapvető követelményeket, hogy például hányan, hánysorban mozizzanak egyszerre, kvázi hány embert lehessen egyszerre leültetni, máris iszonyat komplikálttá vált a dolog. Ehhez már csak olyan „apró” dolgok jönnek hozzá, mint kiegészítők elhelyezése, "multifunkció" bevitele a helységbe és kész a káosz. Arról nem is beszélve, hogy csak kevés szerencsésnek adatik meg a lehetőség, hogy a nulláról alakítson ki egyet és ne készen kapjon, amely már eleve kompromisszummal terhelt. Egyszerre kell(ene) érteni a fizikához, a matematikához, geometriához hogy akár a belsőépítészethez. Szerintem ez már annyira sokrétű, hogy az emberek jóval korábban feladják. Mármint azon kisebbségre gondolok eleve, akik ezzel mind tisztában vannak és nem azokra, akiknek lövésük sincs mindezekről. Elmenni a boltba és lecserélni a kütyüt még mindig sokkal egyszerűbb gyorsabb és kivitelezhető, mint az akusztikához érteni és azzal foglalkozni. Ezzel semmiképp sem azt akarom mondani, hogy az utóbbihoz persze értenek az emberek csupán azt, hogy ez még mindig a könnyebben járható út számukra. Hisz hallani, mindenki hall. Még ha nem is tudja, mit kéne.

Szerkesztve Hiccusz által: 2017 május 27 - 10:18

• 0

#19 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.129 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 27 - 09:41

Én ennek is az ellenkezőjét látom. A fórumokon számos - műszakilag teljesen ingatag - magyarázatot olvashatunk, hogy egy készülék, hangsugárzó, kábel produkciója, miért olyan, amilyen. A minap valaki azt próbálta bebizonyítani nagy lendülettel, hogy az XLR kábelek dinamikája kétszeres az RCA kábelekhez képest. Alapszinten minden egyszerűnek tűnik.

Feladtam.
  • 0

#20 dhcodoki

dhcodoki

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.307 Hozzászólás:
  • Interests:Mountain Bike XC

Elküldve: 2017 május 27 - 09:40

• 1

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó