Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Általában a hifiről

• Please log in to reply
10383 válasz erre a témára

#1 Jester

Jester

Törzsvendég

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipaPipa
  • 1.026 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: Ma, 13:54

A gát nem fog átszakadni, mert a pro és kontra érvek mennyisége végtelen, sőt önmagukat termelik újra. Amúgy meg mi a topik témája? Újra és újra nekifutni a digitális vs analóg, bitperfect, korongfestés, demagnetizálás, kábelek hangja, stb. totálisan reménytelen vitatémáknak? Már az agyamra mennek és szerintem nem vagyok egyedül ezzel.

Akkor? Zárjuk be az AVX-et és soha ne is hozzuk fel ezeket a témákat újra? Nevezzük át a topikot Általában az oktatásról témának és beszélgessünk arról?

Mindig lesznek olyanok akik most csöppennek be az audio világba és őket érdekelheti a téma, mint ahogy a linkelt másik fórumon is ez történik.

• 0

#2 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 15.790 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: Ma, 13:44

Hátha átszakad a gát. És talán jobban a témához kapcsolódik mint az oktatásról való elmélkedés. 

A gát nem fog átszakadni, mert a pro és kontra érvek mennyisége végtelen, sőt önmagukat termelik újra. Amúgy meg mi a topik témája? Újra és újra nekifutni a digitális vs analóg, bitperfect, korongfestés, demagnetizálás, kábelek hangja, stb. totálisan reménytelen vitatémáknak? Már az agyamra mennek és szerintem nem vagyok egyedül ezzel.

• 0

#3 Jester

Jester

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.026 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 13:37

Mit vársz egy ilyen témájú beszélgetéstől? Sok éve puffognak ugyanazok a fegyverek, érvek, a frontvonalak be vannak ásva, az álláspontok megfagytak. Van értelme újra és újra nekifutni?

Hátha átszakad a gát. És talán jobban a témához kapcsolódik mint az oktatásról való elmélkedés. 

• 0

#4 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.790 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 13:36

Visszazökkenteném a témát a Hifi-s mederbe...

Mit vársz egy ilyen témájú beszélgetéstől? Sok éve puffognak ugyanazok a fegyverek, érvek, a frontvonalak be vannak ásva, az álláspontok megfagytak. Van értelme újra és újra nekifutni?

• 0

#5 Jester

Jester

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.026 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 13:20

Visszazökkenteném a témát a Hifi-s mederbe egy másik szakmai fórumon található topik miatt.

Szerintem érdemes beleolvasni, főleg "bucko" hozzászólásait emelném ki:

Digitális zene forrás Hifi rendszeren

Egy két hozzászólás, hogy borzoljam a kedélyeket. 

"A digitális technikában a hit vajmi kevés befolyást gyakorol az adatokra. ;)

A CDA kimenete - amit hallgatsz - 2x44100x16bit adat másodpercenként. Amikor a hanganyagot digitálisan rögzítették, akkor előállt az etalon, ami tartalmazta a PCM adatokat. Ha ezt mondjuk hdd-n másolod egyik fájlból a másikba, akkor bitre pontosan megegyező másolatot kapsz.

Ha eddig tiszta akkor megfogalmazom a CDA hibátlan lejátszásának a feltételét. A hibátlan lejátszás annyit jelent, hogy az etalont bitre pontosan elő tudod állítani a CD lejátszásakor. Amennyiben a lejátszó mechanikája és elektronikája jó (értsd: nincs elromolva :)), akkor elég jó eséllyel hibamentesen le tudod játszani. Akkor is, ha bekened a lemez szélét bármivel.

Ha mindkét esetben megegyezik az adat, akkor - kizárásos alapon ;) - nincs különbség köztük. Tehát, ha lejátszod az eredetit meg a másolatát, és eltérőnek hallod, akkor irány az elmegyógyintézet.

Természetesen feltételezve, hogy a hangvisszaadó rendszer további elemei megegyeznek.

Abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy azzal fórumozhatsz, aki kis országunkban az első és utolsó CDROM vezérlőt készítette. :-D Így volt szerencsém a feljeb említett audio szintű hibajelzésekkel közvetlenül dolgozni. Ha bármilyen kétséged támadt, kérdezzél nyugodtan!"

A profi eszközök tudnak fogadni központi órajelet is (world clock), ott meg egyáltalán nincs jitter. Ha SPDIF/EBU interfészen is meg át a jel, akkor sem abból állítják elő újra az órajelet.

Ott a feljebb linkelt wiki, abban is van néhány referencia.
Itt meg egy 2006-os AES cikk. Leírja, hogy mi okoz problémát és a megoldását is, mérésekkel. Tehát a tíz évnél nem sokkal régebbi, minőségi áramkörök "újraclockolják" az aszinkron digitális jelfolyamot, tehát nem lesz (torzítást okozó) jitter. Ezek nem elméletileg megoldott problémák, hanem tényleg ilyen áramkörök vannak egy valamire való DAC-ban.

Ebben a pillanatban kapcsoltam! Az órajel (vivő frekvencia) előállítása nem 2006-ban, hanem már a 80-as években is hétköznapi dolognak számított. Tehát a "miért okoznak problémat a gyakorlatban?" kérdésre az lehet a válasz, hogy az űrtechnika mellett is létezhet gagyi áramkör. ;)

• 0

#6 Huszti Zsolt

Huszti Zsolt

Törzsvendég

• Heed
  • PipaPipaPipa
  • 1.210 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 11:31

Ne tanítsunk földrajzot, hogy a világ felfedezése megmaradjon az utazók kiváltságának? Töröljük el a testnevelés órákat, hogy a testmozgás a sportolók ténykedése maradjon? Fura lenne, nem? Egykor a nemesi családok gyermekeinek oktatásában nagy hangsúlyt kaptak a művészetek. Nem azért tanultak festészetet, zenét, irodalmat, hogy híres művészekké váljanak, hanem hogy könnyebben és mélyebben fogadják be az alkotásokat. Ha egy gyermek megtanul valamilyen hangszeren játszani, hozzá némi zeneelméleti tudást is elsajátít, attól még nem válik zenésszé, de a hozzáállása alapjaiban lesz más, mint egy műveletlen egyed esetében. Valahol itt kezdődne a (zenei) kultúra építése. Aztán ha esetleg mélyebben is érdeklődik valamelyik művészet iránt, elmehet valamilyen szakiskolába, de ez már egy másik történet.

Ebben nagyon sok igazság van. Én inkább csak azt feszegettem, hogy másként kéne, mint ahogyan most van. Mert ahogy most van az javarészt kontraproduktív. De egyébként igen. 

Szerkesztve Huszti Zsolt által: Ma, 11:31

• 0

#7 ​fapaci

​fapaci

Otthon vagyok

• Luxor kábelek
  • 15.790 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 10:36

A zene legyen mindenkié? A festészet akkor ne? Meg a többi érték? Meg az étel? Meg a jókocsi? Ezzel a kísérlettel nem besz@ptunk már keményen?

Ne tanítsunk földrajzot, hogy a világ felfedezése megmaradjon az utazók kiváltságának? Töröljük el a testnevelés órákat, hogy a testmozgás a sportolók ténykedése maradjon? Fura lenne, nem? Egykor a nemesi családok gyermekeinek oktatásában nagy hangsúlyt kaptak a művészetek. Nem azért tanultak festészetet, zenét, irodalmat, hogy híres művészekké váljanak, hanem hogy könnyebben és mélyebben fogadják be az alkotásokat. Ha egy gyermek megtanul valamilyen hangszeren játszani, hozzá némi zeneelméleti tudást is elsajátít, attól még nem válik zenésszé, de a hozzáállása alapjaiban lesz más, mint egy műveletlen egyed esetében. Valahol itt kezdődne a (zenei) kultúra építése. Aztán ha esetleg mélyebben is érdeklődik valamelyik művészet iránt, elmehet valamilyen szakiskolába, de ez már egy másik történet.

Szerkesztve ​fapaci által: Ma, 10:39

• 3

#8 DHT1

DHT1

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 264 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 10:30

Kicsit túl toljátok a témát...

• 2

#9 ANDS

ANDS

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.844 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 10:21

Ausztriában az oktatási rendszer középpontjában a gyerek áll.
Érezze jól magát, figyelnek rá a tanárok.
Itthon meg a lexikális ismeretek mennyisége áll a középpontban.

Inkabb a rendszer szar ugy ahogy van. Egy jo rendszerben kisebb a szerepe a tanarnak. Nem lehet mindig azt elvarni, hogy minden tantargy mindig tanarfuggo legyen, mert akkor sztar tanarokat kell gyartani mindenhova. Persze, ertem, hogy lehet unalmasan is atadni a tananyagot, de ha rendszerszinten van meghatarozva x mennyisegu gyakorlat es jatek, akkor az unalmas reszek is jobban ulnek a fejbe, mert egybol tudjak mihez kapcsolni.

• 0

#10 ANDS

ANDS

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.844 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 10:15

Az itthoni oktatás ilyen. Sajnos.
Akik oktatnak benne, nem értik, miért kellene változtatni rajta....

Szerintem nagyon sok oktatásnak az a baja, hogy professzort, zeneművészt és élsportolót akarnak kitanítani. Olyan mélységekbe és profizmusba merülnek ami megutáltatja magát... az unásig erőltetett mozdulatok, testtartás, lexikonnyi elméleti tudás, száraz edzés, programozás és verselemzés...

• -1

#11 ANDS

ANDS

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.844 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 10:12

Ezen oktatással szerinted lehet segíteni?

Pár éve amikor házasságra adtam a fejemet elmentem a nejemmel az anyakönyvvezetőhöz időpontot kérni. Gyorsan haladtunk, már csak a szertartás zenéjének megbeszélése volt hátra. A hölgy elém rakott 3 db A/4-es lapot teleírva dalok címeivel és azok előadóinak neveivel. Ilyenek voltak ott mint pl. Király Linda Szerelem utolsó vérig; Ihász Gábor Múlnak a gyermekévek; Zámbó Jimmy Dalban mondom el stb. Nézegettem a papírt, forgattam, lapozgattam, vészjósló csend borult a helyiségre. A nejem látta rajtam, hogy most mindjárt el fog szabadulni velem a pokol, ezért halkan a fülembe súgta, hogy ha most nem kussolok tutira nem jön hozzám. Ez hatott. Elszámoltam 100-ig és csendesen megkérdeztem, hogy esetleg más nem volna? Miért? - kérdezett vissza hölgy. - Eddig mindenki tudott közülük hármat választani. Nagyon szeretik ezeket a dalokat. Szépek, nem?

A megoldás az lett, hogy engedélyt kaptam saját zene behozatalára. Azóta sem hangzott fel Vecsésen Albinoni.

Látod, ez az amiért kell az az alapfokú zenei oktatás.

• 0

#12 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 09:34

Tetszik-nem tetszik ez itt sokaknak, a "kulturális szocializáció" - ami nélkül bizony nincs művészet és nem működik annak befogadása - elsődleges terepe ma is az oktatás és annak különböző intézményei, melyeknek továbbra is van (némi) normatív szerepe abban, hogy ki, mit és hogyan hallgat. Nem biztos, hogy ehhez szükség van "tantárgyra", de hogy a nevelésnek része kell, hogy legyen a zene, az szerintem nem is lehet kérdés. A kultúra szakrális lenne? Nem hiszem. Ahogy azt sem, hogy ebből a szakralitásból a megosztás révén vesztene.

Bocsásson meg, Kolléga Úr, ha megengedi, árnyalnám kissé, amit Ön is már implicite a "kulturális szocializációba" értett, illetve említi az oktatást és különböző intézményeit.

Én a zenei szocializációt már intrauterin időszakban a NEVELÉS részének tartom, nem a mostani szektás menőség miatt, hanem, mert sztem mindig is behallatszott, ha kint valami zene ment, és az anya szervezete által termelt lúdbőrhormon ilyenkor meglúdbőrözteti a picit is. Ennyi, ez addikció, erős vegyi alapú, és ez is bizonyított tudományos tény. 

• 2

#13 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 09:26

Nem birtoklás, hozzáférhetőség.

Interdiszciplináris paradigmaváltás előtt felvisszük a hangot, esetleg pici hatásszünet...  :smile32:

Tökjól intonálsz!  :-))). 

• 1

#14 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 09:23

Az elitista kísérlettel is beszoptuk keményen.
Arisztotelész már régen megmondta mi lenne a valóban kívánatos.

Ennyi, Kolléga Úr, itt vagyunk ahol lenni kell.  :smile53:

Mortui vivos docent.

• 0

#15 lehoako

lehoako

Dynológus

• V.I.P.
  • 6.480 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 09:21

Szerintem nagyon sok oktatásnak az a baja, hogy professzort, zeneművészt és élsportolót akarnak kitanítani. Olyan mélységekbe és profizmusba merülnek ami megutáltatja magát... az unásig erőltetett mozdulatok, testtartás, lexikonnyi elméleti tudás, száraz edzés, programozás és verselemzés... 

Itt egy nagyon jó észrevétel!  :smile53:

Sajnos sokan gondolják, hogy szakbarbárnak lenni és a "szakterületünkön" túli dolgokhoz nem érteni semennyire, az mekkora menőség... Sajnos itt a fórumon is menő a baromi magas ló, mások lenézése, hüjébe vevése, stb. Természetesen, ahogy írtam, mind egyéni lélektani, mind csoportdinamikai szempontból árulkodók ezek a jelenségek.

• 0

#16 Dorian

Dorian

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.231 Hozzászólás:

Elküldve: Ma, 09:01

Még valami.

A zene legyen mindenkié?

A festészet akkor ne?

Meg a többi érték?

Meg az étel?

Meg a jókocsi?

Ezzel a kísérlettel nem besz@ptunk már keményen?

Az elitista kísérlettel is beszoptuk keményen.
Arisztotelész már régen megmondta mi lenne a valóban kívánatos.

• 1

#17 RIEC

RIEC

Lefelé a lejtőn

• PipaPipa
  • 71 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 22:25

Még valami.

A zene legyen mindenkié?

A festészet akkor ne?

Meg a többi érték?

Meg az étel?

Meg a jókocsi?

Fordítsuk meg.

A zene mindenkié lett? Valahol igen. Szinte mindenki hallgat zenét.

És milyen lett a mindenkié-lett zene? Magyarázzam tovább?.

Te is meghalsz egyszer. Akkor meg mit sajnálod mástól?

• 1

#18 bitrograde

bitrograde

Fórumlakó

• PipaPipa
  • 504 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 21:36

Még valami.

A zene legyen mindenkié?

A festészet akkor ne?

Meg a többi érték?

Meg az étel?

Meg a jókocsi?

Fordítsuk meg.

Nem birtoklás, hozzáférhetőség.

• 3

#19 6c33c

6c33c

Fórumlakó

• PipaPipa
  • 996 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 21:34

Nem gondolom komolyan, bár szeretek vitatkozni, de ez most inkább megérzés.

Ha bedobjuk a nép közé, inflálódik minden. A szakralitás lejön róla. A kiválasztottság. A művészet.

Ráadásul, készségtárgy, miért is kell osztályozni?

Hogy értsétek, egy kitalált példa.

A. eset

Közepesen rossz kulturális és egyéb körülmények között élő gyerekek, egy osztályban.

Fiúk meg a szolmizálás, esetleg az éneklés?, vérciki, hangjuk sem, hallásuk sem, inkább szétcseszik az egész órát, a tantónéni izzad, pár lánynak menne a dolog, jó a hangjuk, meg esetleg otthon valamit kaptak, de így az egész befullad.

B. eset

Közepesen rossz kulturális és egyéb körülmények között élő gyerekek, egy osztályban.

Az énekóra az választott művészeti ág, tandíjas, az említett csajszik szépen nyomják az A csitári hegyek alatt meg a többit.

Az említett bunkónak gondolt fiúk, reszelnek valamit a lakatosműhelyben vagy fociznak, de lesik a csajokat az ablakból, és valamit hallanak, ami szép, mert fogékonyak, hogy mi ez a zene, de ügyesen énekelik a csajok, esetleg beszélni kéne a tanárnővel, de a mutter, az tök ideg lesz a tandíj miatt, de akkor is be kéne valahogy kerülni....és ha a Kálmán, a soron, akkor odaadná vajon a gitárját délutánra...?

Ami ingyen van,azt az emberek jelentős része nem becsüli (nincsen ára = nincsen értéke téves következtetés)  Legyen ez teszkós szatyor, oktatás, egészségügy...........

• 2

#20 chord

chord

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.964 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 21:33

Még valami.

A zene legyen mindenkié?

A festészet akkor ne?

Meg a többi érték?

Meg az étel?

Meg a jókocsi?

Fordítsuk meg.

• 0

11 felhasználó olvassa ezt a témát.

5 felhasználó, 3 vendég, 3 anonim felhasználó

Jester, karbantartó, kaboca36, tunerman, Töki