Jump to content
AVX Café Rebat
tunerman

V-Fet Single Ended Amplifier

Recommended Posts

Üdv minden érdeklődőnek!

Az elején mindjárt be is teszek egy linket, hogy mindenki képben legyen:

http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/SITamp.htm

Az 1970-es évek elején fejlesztették ki Japánban a félvezetők egy különleges változatát a - VERTICAL FIELD TRANSISTORT - röviden V-FET-et. Leginkább az elektroncsövek között nagy népszerüségre szert tevő TRIÓDA karakterisztikájára hajazó eszköz, a SONY, YAMAHA és SANSUI cégek különleges minőségű erősítőben bukkant fel.

Ezek a termékek kis szériás tipusok voltak, és néhány év elteltével el is tünt a V-FET a hifi piacról.

A fejlesztők újabb eszközzel gazdagították a készüléktervezők lehetőségeit, mert megjelentek a MOS technológiával készült teljesítmény FET-ek. Ezek az új eszközök már egész más elven müködtek mint a korai V-FET teljesítménytrazisztorok, karakterisztikájuk inkább a PENTÓDA csővel mutat rokonságot.

A V-FET-nek leáldozott a napja, eltűnt a gyártók választékából, ma már csak az itt-ott elfekvő készletekből lehet néha jó drágán venni.

A kérdés az, hogy az elektroncső működéséhez leginkább közelítő félvezető milyen erényekkel és hátrányokkal bírt - van-e minőségi erősítő építésének reális esélye?

A mai korban is vannak persze próbálkozások ezen a területen, főleg a Japán oldalakon láthatók ilyen erősítők - SIT (STATIC INDUCTION TRANSISTOT) az új neve ezen eszközökkel épülő próbálkozásoknak.

Miért írtam mindezt le? Mert elkezdetem építeni egy V-FET-es Single Ended erősítőt SONY 2SK82 V-FET-es kimenettel, hogy felderítsem ezt az ismeretlen, elfeledett területet!

Üdv: TJ.

post-28-1263560342.jpg

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Jelenleg a tápegység panelját tervezem, üvegszálas nyáklemezt használok - de fólia nélkül! Az alkatrészeket csavarozással + ragasztással rögzítem, és alul összehuzalozom.

post-28-1263561063.jpg

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon
Miért kell kétféle Graetz?

Egyébként szerintem 1,2 A-es áramra verébfing lesz ez a borda...

+- 17 voltról megy a vége...hadd melegedjen - akkor szól jól egy félvezetős ha jó forró! gondolkodik.gif

Az erősítő DUAL POWER SYSTEM! Két trafó + két táp...teljesen szeparált. A kisebbik graetz a V-FET nagy negatív gate feszültségéhez kell (-34 volt)

A berakott linken a rajzokat nézd meg!!!

post-28-1263578069.jpg

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Ezt értem, de minek 4 Graetz? Az elejét a kisebb szolgálja, a végét a nagyobb?

Én a JLH-mra szintén 1,2 A-al hajtva kb 2X ekkora felületű bordát raktam, de pár óra múlva már kezdett szaga lenni... gondolkodik.gif

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon
Ezt értem, de minek 4 Graetz? Az elejét a kisebb szolgálja, a végét a nagyobb?

Én a JLH-mra szintén 1,2 A-al hajtva kb 2X ekkora felületű bordát raktam, de pár óra múlva már kezdett szaga lenni... gondolkodik.gif

A két 5 amperes graetz csatornánként a +-17 volthoz van.

A két 2 amperes graetz csatornánként -17 voltot állít elő, ami a -17 voltra van ráültetve.

Így lesz a V-FET-nek -34 volt a gate meghajtó áramkörének a tápfesze.

http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/SITamp.htm

Nézd meg a rajzokat - a V-FET-eknek nagyobb minusz táp kell.

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

A szellőzés valóban elsőrangú kérdés, szerencsére az ajándékba kapott erősitő doboz nagyon jól ki van perforálva.. Csak arra kell ügyelni, hogy a hütőborda szárnyai, meg a kivágások jól illeszkedjenek.

post-28-1263578960.jpg

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon
Miért kell kétféle Graetz?

Egyébként szerintem 1,2 A-es áramra verébfing lesz ez a borda...

Na ja....kérdés hogy mekkora is valójában.... gondolkodik.gif ....

[OFFTOPIC]Nekem 36X12cm van oldalanként....átlagban 62C-fokos.... gondolkodik.gif

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon
Na - elkészült a végtranzisztorok felszerelése a hűtőbordára.. gondolkodik.gif

[OFFTOPIC]Öööö... gondolkodik.gif ...igazán nem akarnék belevau...de 1,2A-es nyugalmi áramhoz,ez a borda tényleg molyfing. Bár ha tojást akarsz rajta sütni....

Ha jó látom ráadásul szimmetrikus táp van...tehát 2X1,2A egy oldalon...

Vagy rosszul értelmeztem...és a nyugalmi sokkal kevesebb lesz...?

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Nagyon gyorsan dolgozol gondolkodik.gif

Tudom mindenki a borda méretével macerál de tényleg igazuk van.

Nem az első órában lesznek a gondok hanem tartós üzemeelés után 4 5 óra és akkor már a trafok is melegszenek a dobozban és azzal már nem biztos hogy megbirkozik.

A kondik meg nem szeretik a meleget!

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Én a JLH-nál 1,2 A-t állítottam be, de az szimpla tápos volt, és 31VDC-vel ment. A dupla táposnál 1,2 A es nyugalmi áram, áganként 0,6 A-t jelent. Ha áganként állítunk be 1,2 A-t, akkor az már 2,4, nem? No akkor 10 perc alatt elolvad az a borda.

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon
Nagyon gyorsan dolgozol gondolkodik.gif

Tudom mindenki a borda méretével macerál de tényleg igazuk van.

Nem az első órában lesznek a gondok hanem tartós üzemeelés után 4  5 óra és akkor már a trafok is melegszenek a dobozban és azzal már nem biztos hogy megbirkozik.

A kondik meg nem szeretik a meleget!

Nem az első órában....hanem az első 10percben.....

Gyakorlatilag olyan mintha egy 60W-os forrasztópákát próbálnál szobahőmérsékleten tartani...

[OFFTOPIC]Nekem ezeknél a paneleknél most 930mA van kétszer(egy csatornánál)....csak egy csatornát tudok próbálni,azt is csak pár percig.....ez a borda kb 5-6perc alatt 60C fokos lesz....

post-28-1263638563.jpg

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Mint már korábban is írtam ez egy kisérleti project, azzal dolgozom ami van. gondolkodik.gif

A hűtőborda nagyságát az ajándékba kapott erősítődoboz alapvetően meghatározza.

A nagyméretű hűtőborda viszont semmit sem ér, ha vízszintesen rakod le, és a levegő nem áramlik a bordák között (a berakott képen látom így).

Azonkívül egyáltalán nem meglepő egy "A" osztályú erősítőnél, ha a hűtőborda hőmérséklete 60 fok felett van...

Hozzászólás megosztása

A hozzászólás linkje:
Oszd meg más oldalakon

Regisztrálj vagy jelentkezz be!

Regisztrált felhasználónak kell lenned, hogy hozzá tudj szólni a fórumhoz.

Regisztráció

Regisztrálj a fórumra. Csak pár lépés.

Regisztráció

Bejelentkezés

Regisztrált felhasználó vagy? Jelentkezz be!

Bejelentkezés

• Jelenleg olvassa:   0 felhasználó

Egyetlen felhasználó sem olvassa ezt az oldalt