Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

V-Fet Single Ended Amplifier

• Please log in to reply
284 válasz erre a témára

#1 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 július 25 - 18:36

Köszönöm a felajánlást, jelenleg csak egy ultra alacsony torzítású hanggenerátor megvételén gondolkodom.

A torzításmérőm egyenlőre maradhat ;)

Üdv: TJ.

• 0

#2 Audi80Avant

Audi80Avant

Kezdő Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 461 Hozzászólás:
  • Interests:kazettás és főleg szalagos studiomagnók - mechanikus és elektronikus beállításuk

Elküldve: 2017 július 24 - 15:29

Tárgyilagosan szemlélve az elmúlt napok történéseit, meg kell jegyezzek valamit, ami nagyon elgondolkoztatott. Igaz, hogy egy audiodiy oldalon történnek az események, de van egy professzionális vetülete a történetnek. A kifejlesztett V-FET-es áramkör torzítási tartománya nagyságrendileg azonos a használt műszereimmel, tehát a méréseim így semmiképpen sem abszolút hitelesek...inkább vegyük tájékoztató jellegűeknek
Pontos és hiteles mérésekhez komolyabb műszerpark kellene, de a bekerülési költségei elég magasak lennének. Itt azért megjegyezném, hogy a PC-n történő látványos és színes mérőprogramokat inkább nem jellemezném :D
Azok az elektronikai alkatrészek és áramkörök amelyeket egy otthoni PC/Laptop használ, szerintem nem alkalmasak ezeknek a nagyságrendeknek a professzionális és hiteles méréseihez.

Hello!

Szívesen segítek !

FormatFactoryDSC06573.jpg

AA

• 0

#3 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 17 - 10:37

Akit érdekel a V-FET choke driver további sorsa és a hozzá tervezett cascade MOSFET output - ezen a linken követheti a történéseket:

http://audiodiyers.h...php?f=61&t=3460

Csatolt képek:

• V_FET_choke_MOSFET_out.JPG

• 0

#4 LIMAR

LIMAR

Nincs visszaút

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 204 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 07:56

Pontos és hiteles mérésekhez komolyabb műszerpark kellene, de a bekerülési költségei elég magasak lennének. Itt azért megjegyezném, hogy a PC-n történő látványos és színes mérőprogramokat inkább nem jellemezném :D
Azok az elektronikai alkatrészek és áramkörök amelyeket egy otthoni PC/Laptop használ, szerintem nem alkalmasak ezeknek a nagyságrendeknek a professzionális és hiteles méréseihez.

Nekem van egy Audio Precision System One mérőparkom. Teljes dokumentációval. Csak be kellene üzemelnem. Az biztosan alkalmas ezeknek a nagyságrendeknek a mérésére.

• 1

#5 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 15 - 06:53

Tárgyilagosan szemlélve az elmúlt napok történéseit, meg kell jegyezzek valamit, ami nagyon elgondolkoztatott. Igaz, hogy egy audiodiy oldalon történnek az események, de van egy professzionális vetülete a történetnek. A kifejlesztett V-FET-es áramkör torzítási tartománya nagyságrendileg azonos a használt műszereimmel, tehát a méréseim így semmiképpen sem abszolút hitelesek...inkább vegyük tájékoztató jellegűeknek

Csatolt képek:

• Shibasoku_Panasonic-002.jpg

• 0

#6 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 14 - 15:41

Érdekességként még annyit közölnék, hogy a bemérések közben megnéztem azt is, hogy milyen arányok mellett megy a két ellentétes karakterisztika kiegyenlítődése.
Amikor kb. 10 v effektív kimenőfeszültség mellett o,o2% százalék volt a THD, megmértem a 2SJ18 drain-ján a torzítást. Éppen 0,08% volt, tehát a 2SK60 valójában 0,06%-ot torzított. A két egymásnak tükörképet mutató karakterisztika eredőjeként a kettő maradéka ( 0,02% THD ) jelent meg a kimeneten.
Mindenesetre én ilyen minőségű félvezetőket mérve utólag megemelem a kalapomat a '70-évek Sony fejlesztő mérnökei előtt!

• 1

#7 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 13 - 19:41

Kíváncsi voltam, hogy a tápfeszültségek finom változtatásával mennyire tudom levinni a próba áramkör torzítását.
Néhány próbálkozás után sikerült kimérni a minimális torzítási tartományt, ez 5-től 10 volt effektív kimenő feszültségig terjedt...a hanggenerátorom 0,01%-os bejövő torzítása mellett a kimeneten végig 0,02% alatt volt a THD.
Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a karakterisztikák ezen szakaszán a Sony 2SK60/2SJ18 komplementer V-FET-ek csak néhány ezrelék harmonikus torzítást produkálnak. Mindez lokális és globális visszacsatolás nélkül(!), tehát jogosan írtam korábban, hogy ez egy új dimenzió. Továbbá talán így igaz lehet az az "urban legend". hogy ezek a V-FET-ek a valaha készült legjobb félvezetők...

• 0

#8 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 12 - 11:08

Természetesen elvégeztem azt a mérést is, amikor a 2SJ18 nincs benne az erősítésben, a bemeneti 2SK151/2SJ51 szimmetrikus source follower egyből a 2SK60-at hajtja.

- THD 1 kHz, 2,83 v eff. 0,14%
- THD 1 kHz, 8 v eff. 0,12%
- THD 1 kHz 28,3 v eff. 0,28%

Jól látható, hogy az általam használt komplementer 2SK60/2SJ18 V-FET-ek karakterisztikájának egymást kompenzáló, torzítás csökkentő hatása működik. Gyakorlatilag a karakterisztika kihasználható szakaszán egy nagyságrendbeli a THD csökkenése!
Igazából itt kezd érdekes lenni a V-FET-ek felhasználása, mert az elektroncsövek világában nem létezik "komplementere" egyetlen típusnak sem ;)
Mellékelem megtekintésre a hasonló Sony 2SK82/2SJ28 V-FET-ek karakterisztikáit.

Csatolt képek:

• 2SJ28_2SK82-Graph.jpg

• 0

#9 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 július 11 - 18:28

High gain, low distortion, no NFB V-FET choke driver for SE amplifiers

A korábban feltett V-FET choke driver-t tovább fejlesztettem, mivel driverként távlatilag nagy lehetőségeket láttam benne.
Az eredeti itt van:

http://audiodiyers.h...php?f=61&t=3460

Leginkább az erősítés növelését szerettem volna elérni, ezt a komplementer 2SJ18 V-FET source követőből feszültségerősítővé alakításával alakítottam ki. Ebben az esetben viszont most ennek a 2SJ18 V-FET-nek a bemeneti dinamikus kapacitásával kellett foglalkozni, ezt a problémát egy komplementer, szimmetrikus kialakítású JFET fokozat oldja meg. A deszka modellen a következő adatokat mértem:
- felső határfrekvencia 2,83 v eff. kimenő feszültségnél: 400 kHz -0,5dB
- feszültségerősítés 34-38 dB (ezt a V-FET-ek eltérő erősítési tényezője határozza meg)
- kimenet lezárása 20 Kohm
- THD, 1kHz, 2,83 v eff. kimeneti feszültségnél 0,025%
- THD, 1 kHz, 8 v eff. kimeneti feszültségnél 0,017% (ez a minimum érték)
- THD, 1 kHz, 28,3 v eff. kimeneti feszültségnél 0,22%
- négyszögjel mérése 100 kHz-en, 10 v/div állásban

Csatolt képek:

• V_FET_Choke_driver.JPG
  • V_FET_choke_100kHz.JPG

• 0

#10 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 június 16 - 15:00

Low distortion V-FET choke driver for SE amplifier

Egy korábbi modifikációmban felmerült ötletet tovább gondoltam, és összeraktam egy V-FET + fojtóval működő no NFB-s driver fokozatot.
Egy tuningolt Marantz 7T-nél alkalmaztam először azt, hogy a no NFB-t tartalmazó erősítő fokozatban a felhasznált VFET/JFET-ek egymás karakterisztikájával kompenzálva csökkentsem a létrejövő torzítást.

http://audiodiyers.h...t=2810&start=50

Újabb kísérleteim során kiderítettem, hogy a Sony 2SK60/2SJ18 "N" és "P" csatornás teljesítmény V-FET-ek karakterisztikáinak is van ilyen egymást kompenzáló hatása. Amit egy igen egyszerű deszkamodell driver fokozatban is jól lehet demonstrálni. A következő értékeket mértem egy fejlettebb változaton, amiben az 1K ellenállás helyett Vertical DMOS DN2540N5 áramgenerátor volt.
- a tápfeszültség +90v és -75v
- a fokozat erősítése 18dB
- kimenet 20K-val lezárva
- THD 1 kHz, 2v eff: 0,02%
- THD 1 kHz, 20v eff: 0,2%
- a négyszögátvitel 20Hz/2kHz/20kHz, 20v/div.

Csatolt képek:

• V_FET_Choke_Driver_schematic.JPG
  • V_FET_Choke_20Hz.JPG
  • V_FET_Choke_2kHz.JPG
  • V_FET_Choke_20kHz.JPG

• 1

#11 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 30 - 06:38

Az induktívitás mint munkaellenállás témában javaslom a következő keresőszavak beírását a google keresőjébe: indukció, nyugalmi indukció, önindukció, áramjárta tekercs
Mivel az ellenállás (aktív is) általános felhasználása a feszültségerősítő fokozatokban jól ismert, a fojtók használata már nem annyira.
A bekerülési áruk lényegesen magasabb, a kivitelezésük sokféle és számomra a hangra gyakorolt hatásuk még felderítendő. Igazából ezt a kisérleti V-FFET-es fokozatot is ezért építettem meg..

• 1

#12 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 29 - 17:39

1. A Sony 2SK79 V-FET vs. 2K170 JFET hangja ügyében nem tudok nyilatkozni - , de nálam valószínűleg a jövőben erre nem is kerül sor.

Mivel alapvetően mások a felhasználási körülmények... a 2SK79 a nagyfeszültségű, egyfokozatú elektroncsövek kapcsolási világát tudja, míg a kisfeszültségű 2SK170/2SJ74 a többfokozatú szimmetrikus kapcsolások építőeleme.

2. Az ellenállásos (aktív elemesek is) feszültségerősítő fokozatok csak a tápfeszültségen belül produkálják a maximális jelnagyságot. A fojtót használó földelt katód/source fokozat kimeneti szinuszos  jele a tápfeszültség felett is lehet, ez az induktív elemek alapvető tulajdonságát jelenti (önindukció). Oszcilloszkópon ez jól látható, mikor a pozitív félhullám a tápfeszültséget meghaladva, annál nagyobb értéket vesz fel. Különben ez az effektus a PP elektroncsöves erősítők kimenőtrafójának primer tekercsein jól indikálható, mivel a peak to peak (máshol: p-p volt) váltófeszültség nagyobb mint az végfokozat tápfeszültsége.

3. A gate stopper ellenállás leginkább a fokozat gerjedési hajlamát csökkenti, illetve a bemenő kapacitással együtt a nagyfrekvenciás átvitelt behatárolja...értéke általában 1 kiloohm alatti. Nem minden bemeneti feszültségerősítő fokozat tartalmaz bemeneti szintszabályzót, ráadásul a bemérésnél csak magát a fokozatot tesztelem.

• 1

#13 ZeroAlbedo

ZeroAlbedo

Lefelé a lejtőn

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 79 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 27 - 18:42

A mérési eredmények máris több, mint biztatók.

Különösen örülök a 2SK79-es típussal mértnek (nekem is ilyen van), mert jómagam arra vártam eddig, hogy egy "normális kapcsolásra" akadjak ezzel a félvezetővel. Azon morfondíroztam, hogy vajon más hangjuk lehet-e, mint a jól ismert 2SKJ74/2SK170 JFET-eknek?

Talán másnak triviális témákban van néhány kérdésem.

Miért jobb az induktivitás, mint egy sima ellenállás munkaponti elemként?

Mi szerepe van és elhagyható-e a bemeneten levő, igen pici értékű 390 Ohmos ellenállás, pl. ha a bemenetre egy 100 kOhmos söntellenállásos hangerőszabályzót kötök?

Ja, és nagyon üdítő olvasnom - már évek óta - egy ennyire kreatív embernek az írásait, a gondolatai mögül átsugárzó nyíltságot és a jó értelemben vett egyszerűségre törekvést a megoldásaiban.

• 1

#14 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 08 - 17:07

Az egyik barátom által ajánlott nagyobb induktivitásokat :D valahogyan kibányásztam egy, az amerikai hadseregben használt készülékből - és a próba áramkör mérési eredményét itt közlöm.

Frekvencia átvitel: 20Hz-100kHz +-0dB, 210kHz -1dB
Erősítés: kb. 30x
THD 1 kHz, -2,83v eff. 0,03% (Sony 2SK79), 0,2% (Sony 2SK63)
-8,94v eff. 0,22% (Sony 2SK79)
- 28,3v eff. 0,7% (Sony 2SK79)

Csatolt képek:

• V-FET_choke_driver_2SK79.JPG
  • Stewart_Warner_choke.JPG
  • Sony_2SK79_2SK63_VFET.JPG
  • 20_Hz_choke.JPG
  • 20_kHz_choke.JPG

• 0

#15 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 05 - 12:15

Nem tettem le a v-FET-es kapcsolások minél egyszerűbb kivitelezéséről, tehát itt egy valóban pofonegyszerű meghajtó fokozat ;) . A kisméretű Stancor C-1515 choke csere-bere útján került hozzám, a Yamaha 2SK75 V-FET pedig hibás készülékből lett kimentve. Érdekes módon a 20 henrys fojtó nem 900 ohmos, mint az adatlapján van, csak 800 ohmot mértem rajta.
Az iskolai példának simán megfelelő alapkapcsolást meg is mértem - szerintem elképzelhető, hogy jobb hangja lesz, mint a mérések alapján gondolnánk... :D

- THD 1 kHz, Rt: 10k, 2,83v eff. 0,34%
8,94v eff. 0,95%
28v eff. 3%

Csatolt képek:

• V_FET_choke_driver.JPG
  • Stancor_C1515_2SK75.JPG

• 0

#16 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 október 01 - 13:00

Yamaha V-FET datasheet - guide book 1980
(2SK98, 2SK78, 2SK77, 2SK76, 2SK75, 2SJ38, 2SJ26, 2SJ24)

Csatolt képek:

• P1150585.JPG
  • P1150599.JPG
  • P1150601.JPG
  • P1150603.JPG
  • P1150586.JPG
  • P1150588.JPG
  • P1150592.JPG
  • P1150594.JPG
  • P1150595.JPG
  • P1150598.JPG
  • P1150605.JPG
  • P1150606.JPG

• 1

#17 memme

memme

Törzsvendég

• V.I.P.
  • PipaPipaPipa
  • 1.882 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 május 19 - 08:22

Szia!

Érdekes, mert én is mindig elolvasom tunerman írásait, megpróbálom értelmezni.

Tegnapi nap folyamán átolvastam a topikot és azt hittem, hogy valami hiba folytán kitöröltek belőle :-)

Szerintem hallotam is valamikor az egyik erősítődet.

Kitartás :-)

• 0

#18 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 május 19 - 07:39

Mivel a topológia már eléggé egyszerű lett, ezen esetleges finomítások várhatóak a korábban elmondottak alapján.
Persze mivel ezek nem a mérhető paraméterek vonalán vannak - nem bocsátkoznék előzetes feltételezésekbe...

• 0

#19 elektrorudi

elektrorudi

Fórumlakó

• V.I.P.
  • PipaPipa
  • 988 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 május 18 - 22:36

Az elektroncsöves technika elvein alapuló V-FET-es kapcsolások mérései már elég biztatóak (talán már jobbak is), de a hangzási minőségük még nem jobb a csöves technika legjobbjainál. Úgy látom, hogy a hangzás füleléssel történő  megítélése a döntő faktor, talán ezt lesz a legnehezebb tovább javítani...

Jelenleg azon dolgozom, hogy az egymást hangzásban kiegészítő eszközöket dolgozzam össze egyszerű, alapkapcsolásokba - itt ezen belül nem a konkrétan mérhető paraméterekről van szó, hanem teljesen szubjektív véleményezés javításáról.

Értem. Kívánok hozzá jó egészséget, és további kitartást.  :smile32:

2022-ben majd megint rákérdezek, hogy hol tartasz...?  ;)

• 0

#20 tunerman

tunerman

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.118 Hozzászólás:

Elküldve: 2016 május 18 - 22:02

Az elektroncsöves technika elvein alapuló V-FET-es kapcsolások mérései már elég biztatóak (talán már jobbak is), de a hangzási minőségük még nem jobb a csöves technika legjobbjainál. Úgy látom, hogy a hangzás füleléssel történő  megítélése a döntő faktor, talán ezt lesz a legnehezebb tovább javítani...

Jelenleg azon dolgozom, hogy az egymást hangzásban kiegészítő eszközöket dolgozzam össze egyszerű, alapkapcsolásokba - itt ezen belül nem a konkrétan mérhető paraméterekről van szó, hanem teljesen szubjektív véleményezés javításáról.

• 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó