Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

DAC-olás

• Please log in to reply
5666 válasz erre a témára

#41 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi

Elküldve: 2017 május 24 - 17:51

Saját rendszeremben tapasztaltak alapján jó szívvel tudnám meghallgatásra ajánlani a QUAD Artera Play. Esetleg az Artera Link-et. Bár ezt nem próbáltam, de gondolom ugyan az lehet. Szerintem remek készülékek. Nálam a QUAD+Harbeth rendszerben nyoma sincs "fülsértő magas hangokank" még a ESS ES9018 32Bit ellenére sem.

Jómagam még nem hallottam a Quad Arterát, de szigony fórumtárs ízlését ismerem és megbízom benne, ajánlatát mindenképp megfontolásra méltónak találom! Ráadásul jó ideig Ő is Metrum Octave MkII-t hallgatott, tehát van összehasonlítási alapja és így hiteles és mérvadó a véleménye!

• 1

#42 szigony

szigony

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.018 Hozzászólás:
  • Interests:Tenisz,fotó,akvarisztika,hi-fi

Elküldve: 2017 május 24 - 17:46

Sziasztok!

DAC vásárlás előtt állok és a kínálatot látva eléggé tanácstalan lettem (most ismerkedek a témával). Beszélnek itt nagyon erős már fül sértő magas hangokról, meg mindenféle Chip ről, meg arról , hogy fél óra után is hallgatható és nem fárasztó a hang.. 

Amit nézegettem és elég jól felszerelt a OPPO Sonica DAC. Erről esetleg nincs valakinek ismerete, hogy milyen? Vagy hangzásban (nem fárasztó) jobb egy TEAC NT-503?

Mit tudnátok ajánlani ami árban nincs a csillagok közt (500 e Ft)

Számomra a legfontosabb az, hogy ne legyen fárasztó a hangja de részletes legyen, USB-ről tudja legalább a 384 kHz-et és a DSD256-ot.

Köszönöm!

Saját rendszeremben tapasztaltak alapján jó szívvel tudnám meghallgatásra ajánlani a QUAD Artera Play. Esetleg az Artera Link-et. Bár ezt nem próbáltam, de gondolom ugyan az lehet. Szerintem remek készülékek. Nálam a QUAD+Harbeth rendszerben nyoma sincs "fülsértő magas hangokank" még a ESS ES9018 32Bit ellenére sem.

• 0

#43 fülelek

fülelek

Törzsgárda

• _HVX
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 5.893 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 16:14

Egy sokak által elfogadott grafikon a jitter hallhatósági küszöbéről, persze ebben minden benne van, a felvétel-lejátszás-átvitel(kábelek)-erősítés is. Ez alapján a 40ps elég alacsony lenne, de a 20ps már egész biztosan. Ennek fényében a femtoszekundumos órajel tényleg túlzásnak tűnik.

Csatolt képek:

• jitter küszöb Dune szerint.gif

• 0

#44 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.948 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 14:27

A hivatkozott cikk (http://www.sakurasys...mpling-DAC.html) 1996-ból származik. Hitelességének eldöntéséhez mindenki olvassa el, hogyan "vizualizálja" a "Problems of the Digital Filter" c. szakaszban Kusunoki úr a diszkrét mintavételezési rendszerben alkalmazandó n db mintára támaszkodó digitális szűrő működési elvét késleltetett hangszórókkal! Gyögyszem!

De a digitális jelfeldolgozás terén demonstrált abszolút inkompetenciája mellett nem szabad elmennünk a tény mellett, hogy az elmúlt húsz év alatt a Moore-törvénynek megfelelően exponenciálisan megnövekedett a digitális szűrők számításához rendelkezésre álló erőforrások mennyisége, így a FIR szűrő mellett számos kifinomultabb szűrés (pl. minimál fázisú, apodizing, stb.) is megvalósíthatóvá vált vagy a DAC belsejében FPGA áramkörök által, vagy a nagyteljesítményű forrásszámítógépen (pl. HQPlayer - ezzel elég jól összemelegedtünk az elmúlt 1 évben). Úgyanúgy hatványozottan megnövekedett az elérhető eszközökben megvalósítható órajelek pontossága, vagy átalakult a digitális interfészek időzítési protokollja.

Összefoglalva: Kusunoki úr érvelése nagyrészt megalapozatlan, következetlen, illetve idejét múlt.

Ha így van ahogy írod, Kusunoki úr egy kókler, említésre sem méltó amiről ír, és amit következtet?
Ha ennyire mégsem fontos a DAC (és természetesen az ADC) órajel, feszültség tisztaság az egész feldolgozó vonalon, akkor mit tanácsolsz? Írjak egy felhasználói véleményt az MSB technikusainak, feleslegesen erőlködnek a méregdrága fento 77/33 órajelmoduljaikal? És ne pazarolják az alumíniumot szofisztikált powerbase és DAC sasszijukra, egy síma kvarckristály, elég pár db 7805-stabIC, pár kondi és úgy is menni fog a 384k/32b jelfolyam gond nélkül? hoppácska, náluk már a max mintavételi freki 3072kHz/32b, ami persze tök felesleges, de jól mutat a specifikációban, viszont mennyivel pontosabban dolgozza fel a 192k/24b jelfolyamot!!

Csatolt képek:

• MSB-Femto-33-2-235px.jpg
  • MSB-The-Reference-DAC-Unibody-940px.jpg
  • MSB-The-Reference-Dual-Power-Supply-940.jpg

• 0

#45 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 12:59

Valamikor a 47LAB honlap tájékán linkelve volt egy cikk, ami lényegében arról szólt, a mintavételi frekvencia és bit mélység növelés négyzetes, vagy még annál is nagyobb mértékben kíván zajmentesebb feszültséget és órajelet, alacsonyabb jittert. Ellenkező esetben, ha ez nincs a DAC kiszolgáló áramkörében biztosítva, akkor a nagyobb felbontású zene lejátszási képesség marad egy piár fogás. Analógiája ennek pl az, hogy miért tartják még ma is nagyon sokam "etalon" hangúnak a 30éves technológiájú TDA csippekkel épült DAC-okat, sőt még úgy is hogy a 14bites változatát jobbnak hallják a 16biteseknél. Ezek ugye maradnak a max 16b/44k-nál és a szerényebb környezettel is tudnak "szépen" szólni.

A hivatkozott cikk (http://www.sakurasys...mpling-DAC.html) 1996-ból származik. Hitelességének eldöntéséhez mindenki olvassa el, hogyan "vizualizálja" a "Problems of the Digital Filter" c. szakaszban Kusunoki úr a diszkrét mintavételezési rendszerben alkalmazandó n db mintára támaszkodó digitális szűrő működési elvét késleltetett hangszórókkal! Gyögyszem!

De a digitális jelfeldolgozás terén demonstrált abszolút inkompetenciája mellett nem szabad elmennünk a tény mellett, hogy az elmúlt húsz év alatt a Moore-törvénynek megfelelően exponenciálisan megnövekedett a digitális szűrők számításához rendelkezésre álló erőforrások mennyisége, így a FIR szűrő mellett számos kifinomultabb szűrés (pl. minimál fázisú, apodizing, stb.) is megvalósíthatóvá vált vagy a DAC belsejében FPGA áramkörök által, vagy a nagyteljesítményű forrásszámítógépen (pl. HQPlayer - ezzel elég jól összemelegedtünk az elmúlt 1 évben). Úgyanúgy hatványozottan megnövekedett az elérhető eszközökben megvalósítható órajelek pontossága, vagy átalakult a digitális interfészek időzítési protokollja.

Összefoglalva: Kusunoki úr érvelése nagyrészt megalapozatlan, következetlen, illetve idejét múlt.

• 1

#46 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.948 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 11:51

Valamikor a 47LAB honlap tájékán linkelve volt egy cikk, ami lényegében arról szólt, a mintavételi frekvencia és bit mélység növelés négyzetes, vagy még annál is nagyobb mértékben kíván zajmentesebb feszültséget és órajelet, alacsonyabb jittert. Ellenkező esetben, ha ez nincs a DAC kiszolgáló áramkörében biztosítva, akkor a nagyobb felbontású zene lejátszási képesség marad egy piár fogás. Analógiája ennek pl az, hogy miért tartják még ma is nagyon sokam "etalon" hangúnak a 30éves technológiájú TDA csippekkel épült DAC-okat, sőt még úgy is hogy a 14bites változatát jobbnak hallják a 16biteseknél. Ezek ugye maradnak a max 16b/44k-nál és a szerényebb környezettel is tudnak "szépen" szólni.

• 2

#47 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.796 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 május 24 - 11:02

Mielőtt félreértelmeznétek, egyetértek azzal, amit ki akarsz fejezni! A DAC csip egy fontos eleme a design-nak, de az eszköz produkcióját számos egyéb tényező is befolyásolja. A DAC milyensége önmagában nem biztosíték a kiemelkedő teljesítményre, mint ahogy - nyilván azért egy bizonyos szint felett - önmagában nem tesz rosszá feltétlenül egy készüléket! Ha jól értem, talán erre gondolhattál!

Egy D/A konverter készülék komplex eszköz. A végső minőségbe minden egysége beleszól különböző mértékben, természetesen néhánynak kiemelt szerepe van. Ezek közé talán beírhatjuk a DAC chipet is, de ha csak ezt nézzük és ez alapján ítélünk, az biztosan téves hozzáállás. A kétkedőknek javaslom, nézzenek bele néhány készülékbe és keressék meg a D/A chipet! Szerintem kevesen találnák meg, mert valami kiemelkedő kinézetű, méretű alkatrészre gondolnak. Szerintem néhány szélsőséges kivételtől eltekintve kitartó munkával szinte az összes jelenleg életben lévő chipből kihozható élvezetes és elfogadhatatlan hangzás is. A szolgáltatásaik, paramétereik eltérnek, a piaci versenyben néhány hónapra kiugrik az egyik típus, aztán mindig utolérik a többiek, de ez nem feltétlenül áll szoros kapcsolatban a megszólalás minőségével.

• 1

#48 GTomi

GTomi

Tizezresek klubja

• V.I.P.
  • 11.066 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 10:51

Sziasztok!

DAC vásárlás előtt állok és a kínálatot látva eléggé tanácstalan lettem (most ismerkedek a témával). Beszélnek itt nagyon erős már fül sértő magas hangokról, meg mindenféle Chip ről, meg arról , hogy fél óra után is hallgatható és nem fárasztó a hang.. 

Amit nézegettem és elég jól felszerelt a OPPO Sonica DAC. Erről esetleg nincs valakinek ismerete, hogy milyen? Vagy hangzásban (nem fárasztó) jobb egy TEAC NT-503?

Számomra a legfontosabb az, hogy ne legyen fárasztó a hangja de részletes legyen, USB-ről tudja legalább a 384 kHz-et és a DSD256-ot.

Köszönöm!

Nem tudom, ki, hogyan van vele, de en személy szerint soha nem hallgattam 384 kHz-es zenét, a dsd meg kifejezetten fárasztott pár órát követően. Sőt, az összes csiribiri új formátum valahol zavaró volt számomra, így egy idő után nem élveztem a zenehallgatást.
Fura az is, hogy valaki csak és kizárólag csip alapján választ dacot, véleményem szerint, önmagában a csip tipusa szinte semmit sem mond.
Nem feltétlen neked szántam ezt a beírást, csak most ennek apropóján(is) ötlött fel bennem.

azért a dac után még ott van egy erősítő is, az azt összekötőt kábel, aztán az erősítő és hangfal között még egy, meg az akusztikai környezet a különböző tápkábelek...

nekem egy magyar gyártó dac-ja van, ha jól tudom max. 24/192-öt tudna, de az usb/spdif átalakítóm, csak 44,1-et tud.

wolfson chipre épült, spéci clock, nem szokványos analóg és több fokozatú táp  megoldások (ez az infóm a gyártótól, és van amit nem tudom mit jelent :P )

a hangja igazán nagyon jó, simán oda lehetne tenni pár "nagyobb" mellé szvsz.

Szerkesztve GTomi által: 2017 május 24 - 10:52

• 0

#49 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 10:42

Elképzelhetőnek tartom, hogy néhányan a hengerben dolgozó dugattyúk anyaga alapján választanak autót, bár túl sokan nem lehetnek.

A metafórád él, amennyiben a teoretikus vevő a dugattyú anyaga alapján fogalmaz meg elvárásokat mondjuk a teljesítmény, vagy az utazási kényelem tekintetében.

Ugyanakkor elég nagy összegbe le merném fogadni, hogy nem szívesen vennél olyan kocsit, amelynek közismert Achillesz-sarka a dugattyú anyagából adódó anyagfáradás, repedés, törés.

Mielőtt félreértelmeznétek, egyetértek azzal, amit ki akarsz fejezni! A DAC csip egy fontos eleme a design-nak, de az eszköz produkcióját számos egyéb tényező is befolyásolja. A DAC milyensége önmagában nem biztosíték a kiemelkedő teljesítményre, mint ahogy - nyilván azért egy bizonyos szint felett - önmagában nem tesz rosszá feltétlenül egy készüléket! Ha jól értem, talán erre gondolhattál!

Szerkesztve juliush által: 2017 május 24 - 10:47

• 0

#50 avl2

avl2

ember probal lenni

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.131 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 10:41

Elképzelhetőnek tartom, hogy néhányan a hengerben dolgozó dugattyúk anyaga alapján választanak autót, bár túl sokan nem lehetnek.

bizony, ujra kezd hoditani az acel az alu helyett - na nem kis csucsnyomasra, de mar ujra szgk. dieselben is :-)

• 0

#51 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.796 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: 2017 május 24 - 10:16

Fura az is, hogy valaki csak és kizárólag csip alapján választ dacot, véleményem szerint, önmagában a csip tipusa szinte semmit sem mond.

• 0

#52 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 09:15

Vajon miért van az hogy az extra-highend piacra fejlesztő MSB még mindig R2R elvű DAC-okat gyárt? A DAC-nak persze csak egy részfunkciója ez az ellenállásháló leképző, de nagyon is fontos. Pl az én első generációs MSB Platinum Link DAC-omban négy ilyen modul van a balanszed minden egyes ága kiszolgálására. Ennek egy későbbi  signature 4db-os kitt változatát, aminek a belseje is más már, 10e$-ért kínálta az MSB . A költség nagyobb részét az ellenállás hálóban az ellenállások minél pontosabb egyformára válogatása, trimmelése fedi le.

A második kép az már mostani kínálat The DAC V, amiben ott láthatók ezek az R2R modulok.

És az ugyancsak extra-highend piacra gyártó DCS még mindig a szigma-delta egy speciális implementációját? Vagy mint korábban láttuk az Accuphase megelégszik az ugyancsak szigma-delta ESS-sel, vagy AD1955-tel? Van, aki szerint a PCM1704-K az abszolút csúcs, mások szerint a TDA1541S2-t még mindig nem sikerült felülmúlni! A Bricasti M1-es megint csak AD1955!

Nincs egyedüli, kizárólagosan üdvözítő út, mindegyik architektúra valamilyen oldalról kompromisszumra kényszerít, de ha egy igazán tehetséges és hozzáértő tervező kvázi szabad kezet (értsd kevésbé limitált büdzsét) kap, csodálatos hangú eszköz születhet bármelyik technológiával.

Csak ennyit állítok folyamatosan, vannak akik ezt összerakva azzal a ténnyel, hogy speciel egy ESS Sabre-alapú megoldásnál kötöttem ki, már úgy interpretálják, hogy "istenítem a sabre dacokat". Valójában mindössze annyi történt, hogy több mint 1 évig volt alkalmam párhuzamosan együttélni a Metrum Octave jóvoltából egy igencsak jónak tartott NOS multibites megoldással, (ami árban nagyjából hasonló kategória a Concero HD-vel, bár való igaz sokkal több alkatrészt és súlyt kaptam a pénzemért) és a szigma-delta architektúrájú Concero HD-vel, amit ráadásul DSD128-ra felkonvertált formátummal tápláltam. Az én fülem számára, az én rendszeremben egyszerűen az utóbbi motivált jobban a zenehallgatásra és okozott nagyobb élvezetet. Azóta a Metrum egy másik fórumtársnál okoz sok örömet (az ő rendszerében a korábbi DAC-hoz képest tényleg jelentős előrelépést hozott), én meg eljutottam oda, hogy a front-end kérdését lezártnak tekinthetem.

Ugyanakkor abszolút elképzelhetőnek és elfogadhatónak tartom, hogy más esetleg pont fordítva döntött volna.

• 1

#53 Vinkler

Vinkler

Dynaudiophile

• Adminisztrátor
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 6.594 Hozzászólás:
  • Interests:Autó, zene, kerékpár, tollaslabda

Elküldve: 2017 május 24 - 09:01

Sziasztok!

Amit nézegettem és elég jól felszerelt a OPPO Sonica DAC. Erről esetleg nincs valakinek ismerete, hogy milyen? Vagy hangzásban (nem fárasztó) jobb egy TEAC NT-503?
Számomra a legfontosabb az, hogy ne legyen fárasztó a hangja de részletes legyen, USB-ről tudja legalább a 384 kHz-et és a [/size]DSD256-ot.[/size]

Köszönöm!

Nem tudom, ki, hogyan van vele, de en személy szerint soha nem hallgattam 384 kHz-es zenét, a dsd meg kifejezetten fárasztott pár órát követően. Sőt, az összes csiribiri új formátum valahol zavaró volt számomra, így egy idő után nem élveztem a zenehallgatást.
Nem feltétlen neked szántam ezt a beírást, csak most ennek apropóján(is) ötlött fel bennem.
  • 3

#54 Corola

Corola

Lefelé a lejtőn

• PipaPipa
  • 51 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 08:43

Sziasztok!

Köszönöm!

• 0

#55 istvan01

istvan01

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.948 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 07:20

hidd el engem nem érdekel hány ezer eurot kell el költened, hogy zenét tudj hallgatni. 

Én el vagyok a vacak 50 euros Philips cd játszókal...  gondolkodik.gif     nincs szükségem se 24 se 32 bittes cuccra.

a digitál és analog szürök ezerszer kilettek tárgyalva,hogy mennyire rossz hatással vannak a zenére, és sajnos a dsd és társaik igénylik a merdek 6-7th. szintű meredek szűrést. szóval elvileg semmivel nem jobb mint a sima 16 bittes dac egy egyszerű 1-2th szűrővel vagy szűrő nélkűl...

csak az isteniti a sabre dacokat aki soha életében nem hallott tökéletes R2R-t.

Vajon miért van az hogy az extra-highend piacra fejlesztő MSB még mindig R2R elvű DAC-okat gyárt? A DAC-nak persze csak egy részfunkciója ez az ellenállásháló leképző, de nagyon is fontos. Pl az én első generációs MSB Platinum Link DAC-omban négy ilyen modul van a balanszed minden egyes ága kiszolgálására. Ennek egy későbbi  signature 4db-os kitt változatát, aminek a belseje is más már, 10e$-ért kínálta az MSB . A költség nagyobb részét az ellenállás hálóban az ellenállások minél pontosabb egyformára válogatása, trimmelése fedi le.

A második kép az már mostani kínálat The DAC V, amiben ott láthatók ezek az R2R modulok.

Csatolt képek:

• dac_r2r.jpg
  • DAC-V-Signature-OpenTop-2.jpg

• 0

#56 audioline

audioline

Őslakos

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 4.741 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 24 - 06:07

De ez az!!! http://img.usaudioma...n-amplifier.jpg
:D bocsi az off-ért, olyan magas labda volt!

:D
  • 0

#57 RIGOUTAT

RIGOUTAT

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 440 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 23 - 22:24

Horribile dictu! A képen szereplő Accuphase DC901-es DAC (20900 EUR) - még leírnom is szörnyű!!! - 4db-ot is tartalmaz az ESS9018-as DAC-ból! Mellesleg a kép ebből a lengyel tesztből származik:

http://soundrebels.c...1-c-3800-a-200/

De el kell ismernem az ára és a súlya is ott van!

Na meg a hangszerek a falon. Mint valami lepkegyűjtemény. Ízléses hogy nagyon.

• 0

#58 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 23 - 21:15

Súly/érték arány? Ez nem sumo... :D

De ez az!!! http://img.usaudioma...n-amplifier.jpg

:D bocsi az off-ért, olyan magas labda volt!

Szerkesztve juliush által: 2017 május 23 - 21:18

• 2

#59 juliush

juliush

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 23 - 21:11

sajnos a dsd és társaik igénylik a merdek 6-7th. szintű meredek szűrést. szóval elvileg semmivel nem jobb mint a sima 16 bittes dac egy egyszerű 1-2th szűrővel vagy szűrő nélkűl...

Csak a technikai pontosság kedvéért: a DSD formátumnál a modulátor a 7-ed rendű, amellyel a zajspektrum-átalakítást (noise shaping) végzik el, ezzel érik el, hogy az alacsony bitszámból adódó magas zajt átcsoportosítsák jóval a hallásküszöb fölé, ahol aztán 40-50 kHz környékén elég egy enyhe, alacsony-rendű aluláteresztő szűrő alkalmazása. Talán érdemes lenne picit figyelmesebben tanulmányozni az irodalmat, mielőtt tévképzetek mentén ítélkeznél!

• 0

#60 audioline

audioline

Őslakos

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 4.741 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 május 23 - 21:08

Én maradi vagyok és ár - súly - érték arányt többre tartom,mint a 20 dolcsis cuccokat horror áron áruló mini kütyüket.

Súly/érték arány? Ez nem sumo... :D
  • 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó