Ugrás a tartalomhoz

AVX Café

Fotó

Akusztika a moziszobában

• Please log in to reply
344 válasz erre a témára

#1 phyton71

phyton71

Kezdő Fórumlakó

• Regisztrált felhasználó
  • PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:
  • Nem:Férfi
  • Interests:Sport,zene,mozi
    utazás

Elküldve: Tegnap, 22:06

Akkor is jó (lehet), ha 1 rétegben teszed fel. Más a helyzet, ha merevek az eredeti falak, s más, ha könnyű szerkezetes a helyiség. Megint más, ha hanggátlást is meg kell oldani az akusztika mellett.

Köszi!

Így már világosabb a kép.

• 0

#2 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 21:49

Akkor sem megfelelő a gipszkarton,ha mondjuk rétegesen használjuk,tehát dupla rétegben? Természetesen rugalmas izolálással a faltól.

Akkor is jó (lehet), ha 1 rétegben teszed fel. Más a helyzet, ha merevek az eredeti falak, s más, ha könnyű szerkezetes a helyiség. Megint más, ha hanggátlást is meg kell oldani az akusztika mellett.
  • 0

#3 phyton71

phyton71

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:
    utazás

Elküldve: Tegnap, 20:50

Akkor sem megfelelő a gipszkarton,ha mondjuk rétegesen használjuk,tehát dupla rétegben? Természetesen rugalmas izolálással a faltól.

• 0

#4 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • PipaPipaPipaPipaPipaPipaPipaPipa
  • 14.557 Hozzászólás:
  • Nem:Nincs megadva

Elküldve: Tegnap, 20:39

Hiccusz, én saját mérésekre támaszkodom, Te cikkeket olvasol, leegyszerűsített kijelentésekre alapozol. Megteheted, sőt még tisztelem is az igyekezeted, de azt ugye nem akarod mondani, hogy Arató Éva jobbnak tart egy téglatest alakú szobát a megtört felületeknél? Elég sok előadásán vettem részt és ha hagysz neki kellő időt, biztosan elmondja a részletesebb véleményét is, ami már messze nem lesz ennyire fekete/fehér, ahogy Te itt előadod. Ha szeretnéd, holnap én is felhívom. :) Egy szabályos alakzat viselkedését nyilván könnyebb modellezni. És? Nem ez a cél.

Tévedsz, ha azt hiszed, személyes ügy ez részemről. Ha bárki írná azt, amit Te, ugyanazt válaszolnám neki, mint Neked. Nem én rángatok elő több hónapos kijelentéseket a múltból kötekedésből. Az idézett válaszomnál érdemes elolvasni a kérdést is. Számomra egyértelmű volt, hogy a kérdező nincs igazán tisztában, miként is kell egy akusztikailag korrekt gipszkarton falat építeni, ilyen esetben viszont jobbnak tartom eltanácsolni tőle. Ez nem a gipszkarton betiltásáról szól, csak Te akarod ezt kiolvasni belőle.

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 20:46

• 0

#5 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 20:25

Van ott még, ahonnét az előző is jött. Parancsolj.  :rolleyes:

Elküldve: 2017 május 22 - 08:46

Spiky03, on 21 May 2017 - 18:33, said:snapback.png

Mennyi lényeges pl egy pincében kialakított moziszobában a falak kőzetgyapot/szigetelő vagy hasonló anyaggal való beborítása?

Gondolok itt pl arra, hogy nem elég ha csak pl gipszkartonnal beborítom a falakat? 

Ha alaposan el akarod cseszni a szobád akusztikáját, akkor a gipszkartonos burkolás bizony nem rossz ötlet.

Próbálj már meg egyszer az életben úgy tekinteni az írásomra, mintha nem én posztoltam volna, s nem zsigerből ellentmondani! Mert azt érzem, a Hiccusz-nál már nyomod is a "hóhóhóóóó, apukám, má megintévecc" vagy a "naon nem kéne feszegetned ezt mert úgy sem értesz ehhez" típusú, meglehetősen degradáló választ.

Pláne, hogy azt Dr. Floyd E. Toole (Vice President of Acoustics Engineering at Harman International) is megfogalmazta már majd 10 évvel ezelőtt olyan könyvében, amiről itt egyszer azt nyilatkozta valaki a fórumon, hogy az "akusztikusok bibliája" (Sound Reproduction - Loundspeakers and Rooms).

"The behavior of sound in nonrectangular rooms is difficult to predict, requiring either scale models or powerful computer programs. Figure 13.4 shows two-dimensional estimated pressure distributions for modes in rectangular and nonrectangular spaces. It is clear that both shapes exhibit regions of high sound level and nodal lines where sound levels are very low. The real difference is that in rectangular rooms, the patterns can be predicted using simple calculations.

Consequently, acousticians favor the simplicity of rectangular shapes."

Zanzásítva: Nem téglalap formájú helyiségek hangját nehéz megjósolni. A lenti ábra egy szabályos téglatest és egy nem téglatest alakú szoba hangnyomás eloszlásait ábrázolja 2 dimenzióban. Mindkettőn egy-egy egyszerű és egy komplexebb módus (rezonancia) Vastagított vonal mutatja mindkettőn a nyomás minimumot, (amelynek oldalain a nyomás pillanatnyi polaritása megfordul), s mindkét esetben az egyre világosodó területek egyre növekvő nyomás szintet jelentenek. Fapaci után szabadon "vegyük észre", mennyivel kiszámíthatóbb és (akusztikailag előre) tervezhetőbb a téglatest forma. Éppen ezért az akusztikusok is ezt részesítik előnyben.

De csak hogy ne mondhasd, ez is marhaság, ma beszéltem Dr. Arató Évával és kikértem az ő véleményét is e témával kapcsolatban, valamint a gipszkartonozásról. Ha valaki netán nem ismerné a hölgyet, ő kis hazánk méltán legelismertebb szaktekintélye, Pro Silentio és Békésy György-díjas akusztikusa, Magyarország No 1 épület- és terem akusztikusa, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tiszteleti tanára, nemzetközi konferenciák előadója. Több, mint 40 éve van a pályán, referenciáit oldalakon át lehetne sorolni.

Amit leírtam, az ő véleménye. 

Csatolt képek:

• 1.jpg

Szerkesztve Hiccusz által: Tegnap, 20:26

• 0

#6 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.557 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 17:16

Nincs még 1 hónapja, hogy egy olyan, akusztikailag egyelőre szűz szobában mértem, ahol minden felület meg volt törve, el volt forgatva, még a padló is, a párhuzamos felületeket erősen kellett keresnem, nem sokat találtam. Egy képzőművész házaspár házáról van szó, akik az építés előtt kikötötték az építésznek, hogy a lakótérben nem lehetnek párhuzamos felületek (nem akusztikai okból tették ezt). Egyetlen zavaró mértékű állóhullámot sem sikerült a görbéken kimutatni.

Ez pedig egy pár nappal ezelőtt rögzített adatcsomag egy szokványos, téglatest formájú, az előbbihez hasonló térfogatú, szintén kezeletlen panelszobából:

Tökéletesen megmutatják magukat a 3 irányban kialakuló állóhullámok, amikből még a szoba mérete is kiszámítható. 

A két ábra azonos felbontásban, így korrektebb az összevetés:

Spec.jpg

Spec.jpg

• 0

#7 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.557 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 16:44

Ha megdöntöd a falakat, akkor egy akusztikusnak is hullani fog a haja tőle a tervezés tekintetében, hát még egy szimpla júzernek. Egy átlag felhasználónak akkor lesz könnyebb dolga, ha kiszámítható, könnyebben előrevetíthető a megálmodott (párhuzamos felületekkel ellátott) helyiség viselkedése. 

Tehát fociban 11-es rúgásnál a kapus jobban teszi, ha kiáll a kapuból, hiszen így kiszámíthatóan gólt fog kapni. Míg ha bent marad, kiszámíthatatlan lesz a labda sorsa, vagy gól, vagy nem és talán még a haja is ki fog hullani. Jobb választás a biztos rossz, mint a bizonytalan jó? Hm... No de mit teszel, ha kiszámolod, hogy a téglatest szobában kialakul a 3 izmos állóhullám 35, 45 és 70 Hz-en? Nem logikusabb számodra ezeket eleve elkerülni?

Találkoztunk már párszor. Láttad rajtam a kopaszodás jelét? :)

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 16:54

• 0

#8 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.557 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 16:39

Idézlek (2017 május 22 - 10:21): "...Belső borításnak a gipszkarton nem az igazi, .............................. Sokan használják, mert könnyű vele dolgozni és kicsi a költsége, de egy komoly moziszobában nem feltétlenül az egyszerűség, hanem inkább a minőség a fő szempont."

Ezzel gyakorlatilag azt mondtad, aki minőséget akar, az egy moziszobában ne gipszkartonozzon!

Hogy mit akartam mondani, azt én elég jól tudom és ez esetben nem sikerült eltalálnod. Ha már idézünk, akkor a korrektség kedvéért ezt a mondatomat is odabiggyeszthetted volna:

"Mindegyik anyag alkalmas valamire, csak tudni kell használni. És mivel a házimozisok többsége nincs birtokában mechanikai, építészeti, akusztikai ismereteknek, a "mezei" gipszkartonozás általában többet árt, mint használ, ezért én nem ajánlom. Természetesen meg lehet jól csinálni, de egy kezemen elfér azon házilagosan elkövetett esetek száma, amikor ez összejött és hosszú perceken át sorolhatnám, ahol nem sikerült."

Nincs még 1 hónapja, hogy egy olyan, akusztikailag egyelőre szűz szobában mértem, ahol minden felület meg volt törve, el volt forgatva, még a padló is, a párhuzamos felületeket erősen kellett keresnem, nem sokat találtam. Egy képzőművész házaspár házáról van szó, akik az építés előtt kikötötték az építésznek, hogy a lakótérben nem lehetnek párhuzamos felületek (nem akusztikai okból tették ezt). Egyetlen zavaró mértékű állóhullámot sem sikerült a görbéken kimutatni.

Spec.jpg

Ez pedig egy pár nappal ezelőtt rögzített adatcsomag egy szokványos, téglatest formájú, az előbbihez hasonló térfogatú, szintén kezeletlen panelszobából:

Spec.jpg

Tökéletesen megmutatják magukat a 3 irányban kialakuló állóhullámok, amikből még a szoba mérete is kiszámítható. Nem hiszem, hogy tovább kellene ezt a kérdést feszegetned.

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 16:46

• 0

#9 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 16:29

... de legalább biztosan tudjuk, hogy rossz.  gondolkodik.gif

... hogy milyen tekintetben/hol rossz! Az ugyanis csak pár frekvencián lesz az. S ott kell csak célirányosan beavatkozni.

A szobaakusztika nem csak a mélydöngésből áll. Meg aztán szabadtéren is döngenek a fos mélyládák, pedig egy nyomorult fal sincs.  :)

Nem arról beszéltem, döngenek-e, s vajon milyen környezetben döngenek a gyenge minőségű szubok.

Szerkesztve Hiccusz által: Tegnap, 16:32

• 0

#10 asebestyen

asebestyen

Nyugdijas klub

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.740 Hozzászólás:
  • Interests:Magyar Vocal Jazz

Elküldve: Tegnap, 14:34

Ahogy írtam. Ha megdöntöd a falakat, akkor egy akusztikusnak is hullani fog a haja tőle a tervezés tekintetében, hát még egy szimpla júzernek. Egy átlag felhasználónak akkor lesz könnyebb dolga, ha kiszámítható, könnyebben előrevetíthető a megálmodott (párhuzamos felületekkel ellátott) helyiség viselkedése. S olcsóbb, hisz nem kell szakembert megbízni a tervezésével. Kivéve, ha úgy látja jónak. S - ha jól csinálta - visszabontogatni, átalakítgatni sem kell.

Írnak a neten egy olyan szobáról, amelynek 1 párhuzamos falpárja volt összesen. A többi felület vagy döntött volt, vagy rajta több bemélyedés, megtörve amerikai konyhával, lépcsőházzal. Ennél aszimmetrikusabb már nem is lehetett volna szinte. S hogy szólt? Úgy döngött a mély, mint a szél. Ez is magyarázat arra, NEM tűnnek el a módusok egy ilyen helyiségben. Csak a hajad fog jobban hullani.

Azok akkor is ott dübörögnek, ha megdöntöd a falakat. Csak pont az a lényeg benne, hogy nem látod előre, hogyan.

Idézlek (2017 május 22 - 10:21): "...Belső borításnak a gipszkarton nem az igazi, .............................. Sokan használják, mert könnyű vele dolgozni és kicsi a költsége, de egy komoly moziszobában nem feltétlenül az egyszerűség, hanem inkább a minőség a fő szempont."

Ezzel gyakorlatilag azt mondtad, aki minőséget akar, az egy moziszobában ne gipszkartonozzon!

Egy rezonáns, labilis OSB (vagy akármilyen más anyagú) előtétfal szintén.

Ahogy írtad: azért jó a kocka szoba, mert rossz, de legalább biztosan tudjuk, hogy rossz.  gondolkodik.gif

A szobaakusztika nem csak a mélydöngésből áll. Meg aztán szabadtéren is döngenek a fos mélyládák, pedig egy nyomorult fal sincs. :)

• 0

#11 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 13:23

A felhasználók nem modellezni akarnak, hanem egy jó akusztikájú helyiségre vágynak. A tervezés, modellezés nehézsége általában nem rájuk hárul, ez a szakember feladata. Fura dolog lenne azzal elterelni a megrendelőt, hogy legyen inkább minden fal párhuzamos és merőleges, mert nekem így könnyebb dolgom van.

Ahogy írtam. Ha megdöntöd a falakat, akkor egy akusztikusnak is hullani fog a haja tőle a tervezés tekintetében, hát még egy szimpla júzernek. Egy átlag felhasználónak akkor lesz könnyebb dolga, ha kiszámítható, könnyebben előrevetíthető a megálmodott (párhuzamos felületekkel ellátott) helyiség viselkedése. S olcsóbb, hisz nem kell szakembert megbízni a tervezésével. Kivéve, ha úgy látja jónak. S - ha jól csinálta - visszabontogatni, átalakítgatni sem kell.

Írnak a neten egy olyan szobáról, amelynek 1 párhuzamos falpárja volt összesen. A többi felület vagy döntött volt, vagy rajta több bemélyedés, megtörve amerikai konyhával, lépcsőházzal. Ennél aszimmetrikusabb már nem is lehetett volna szinte. S hogy szólt? Úgy döngött a mély, mint a szél. Ez is magyarázat arra, NEM tűnnek el a módusok egy ilyen helyiségben. Csak a hajad fog jobban hullani.

Mire megyek a pontos modellezéssel, ha ott dühöng a szobában az összes lehetséges, legizmosabb állóhullám mindhárom irányban?

Azok akkor is ott dübörögnek, ha megdöntöd a falakat. Csak pont az a lényeg benne, hogy nem látod előre, hogyan.

Használhatatlan anyag nem létezik, a gipszkarton sem az...

...de a kialakítás és a beépítés módja a lényeges kérdés. A rezonáns, labilis gipszkarton előtétfal, álmennyezet többet árt, mint használ.

Egy rezonáns, labilis OSB (vagy akármilyen más anyagú) előtétfal szintén.

Szerkesztve Hiccusz által: Tegnap, 13:24

• 0

#12 ​fapaci

​fapaci

Tizezresek klubja

• Luxor kábelek
  • 14.557 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 11:47

A felhasználók nem modellezni akarnak, hanem egy jó akusztikájú helyiségre vágynak. A tervezés, modellezés nehézsége általában nem rájuk hárul, ez a szakember feladata. Fura dolog lenne azzal elterelni a megrendelőt, hogy legyen inkább minden fal párhuzamos és merőleges, mert nekem így könnyebb dolgom van. Mire megyek a pontos modellezéssel, ha ott dühöng a szobában az összes lehetséges, legizmosabb állóhullám mindhárom irányban? Állóhullámból természetesen több is létrejöhet egy helyiségben, nem csak a teljesen párhuzamos falak között, de minél több visszaverődés által alakulnak ki ezek, nem csak 2 fal között, annál gyengébbek lesznek. A teljesen szabályos téglatest sok hátrányt mutat fel akusztikailag (de tökéletesen ideális szobaalak nem létezik). Ha nem így lenne, az összes stúdió, koncertterem kocka formát venne fel, márpedig én nem ezt látom a világban.

Használhatatlan anyag nem létezik, a gipszkarton sem az, de a kialakítás és a beépítés módja a lényeges kérdés. A rezonáns, labilis gipszkarton előtétfal, álmennyezet többet árt, mint használ. Sok helyen találkozom ilyennel és indoklásként néha annyit mondanak, hogy hát úgy tudták, gipszkartonnal kell burkolni a helyiséget, ami önmagában nyilván nem igaz. A végletes egyszerűsítés itt sem javasolt út, főleg ha nem tudjuk, mit a feladat, mit akarunk elérni.

Szerkesztve ​fapaci által: Tegnap, 11:48

• 0

#13 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: Tegnap, 09:35

Döntsük a falakat vagy ne a jobb akusztika érdekében?

Olvasmányaim illetve hazánk egyik, (ha nem a) legelismertebb akusztikus szaktekintélye szerint házimoziszobában NEM ÉRDEMES a falakat dönteni, mert egy ilyen helyiségben ugyanúgy kialakulnak állóhullámok, mintha párhuzamosak lennének a felületek. Tévedés azt gondolni, hogy ha megszüntetjük a párhuzamosságot 2 fal között, akkor megszűnnek a rezonancia problémák! Azok továbbra is jelen lesznek, csak innentől kezdve magunknak teszünk rosszat, ugyanis nehezebb őket lemodellezni, nehezebb előre látni, mi, hogy alakul majd. Amikor meg már meg van építve, utólag csak loholhatunk a gond után. Stúdióban a sorozatos szerkezeti átalakítás, újraépítés megoldható, de egy moziépítésnél ez szinte kivitelezhetetlen. Vagy ha igen, rendkívül költséges, úgyhogy jobb elkerülni.

Egy hagyományos, téglatest alakú helyiség viselkedését sokkal könnyebb előre lát/tat/ni. Magunknak teszünk tehát (nem kis) szívességet, ha így járunk el. Dr. Floyd Toole egyenesen azt állítja, neves akusztikusok szándékosan téglatest formát javasolnak, terveznek! Az egyedüli ok, amiért esetleg szoktak ilyet tenni, az a csörgő visszhangok megszüntetése, de az is kezelhető megfelelő panelekkel, a megfelelő módon, a megfelelő helyeken.

Gipszkarton vagy nem gipszkarton?

A másik, gond-e a merev falazatra gipszkartont tenni, illetve érdemes-e gipszkarton helyett más anyagot használni egy mozi építésekor. A válasz: lehet, de nem javasolt. Méghozzá azért nem, mert minden más anyag viselkedése az adott helyiségben nagyságrendekkel kevésbé prognosztizálható. Más kérdés, s erre a szakember felhívta a figyelmet, egy moziban kartonozni NEM hagyományos módon kell!

Szerkesztve Hiccusz által: Tegnap, 09:35

• 0

#14 phyton71

phyton71

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:
    utazás

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 15:30

Én biztos nem. Hajam sem magam vágom, autóm sem magam szerelem, azért vannak a szakemberek.

Na ja,azért is írtam,gondolom bemérés lesz a vége.

• 0

#15 Dorian

Dorian

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.021 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 15:23

Mikrofonra fel. :D

Én biztos nem. Hajam sem magam vágom, autóm sem magam szerelem, azért vannak a szakemberek.

• 0

#16 phyton71

phyton71

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 357 Hozzászólás:
    utazás

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 14:42

Nálam tegnap kanapécsere történt (méretben, anyagban, felületben, geometriában), teljesen felbolygatta a megszokott akusztikai viszonyokat... Van ami jobb lett, van ami rosszabb, de biztos, h elég más a megszokotthoz képest. Még érlelgetem a konklúziókat (és a szőnyeg-csere is hátra van), de sztem a hangdobozok helyét, irányát is módosítanom kell majd.

Az biztos. ;)

Mikrofonra fel. :D

• 0

#17 Dorian

Dorian

Beköltözött

• V.I.P.
  • PipaPipaPipaPipa
  • 2.021 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 09:47

Nálam tegnap kanapécsere történt (méretben, anyagban, felületben, geometriában), teljesen felbolygatta a megszokott akusztikai viszonyokat... Van ami jobb lett, van ami rosszabb, de biztos, h elég más a megszokotthoz képest. Még érlelgetem a konklúziókat (és a szőnyeg-csere is hátra van), de sztem a hangdobozok helyét, irányát is módosítanom kell majd.

• 0

#18 balageguy

balageguy

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 418 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 16 - 08:41

USB mikrofon esetén a "Use acoustic timing reference" használható. A mérés során pedig meg lehet adni, melyik csatorna legyen ami fütyül mérés elött, értelemszerüen nem lehet mélynyomó.

Tudom, de az a mérési módszer egy erős workaround és nem olyan megbízható, mint a másik.

• 0

#19 Hiccusz

Hiccusz

Törzsvendég

• PipaPipaPipa
  • 1.315 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 15 - 22:52

Most csak annyit tudok tenni, hogy a fülemre hagyatkozva állítom a sub-ot. A műszeres mérésben jobban hiszek. Most egyébként 0 a fáziseltolás az FL, FR és a szub között. A szub közvetlen az FL mellett van.

Olvass szerintem utána, mert az, hogy 0-n van nem biztos, hogy jó! Pláne, hogy a mélynyomó fázis eltolását nem a frontokhoz állítjuk. Az a center keresztváltási frekvenciájától és a sub-néző közti távolságtól függ.
  • 0

#20 nadtom

nadtom

Kezdő Fórumlakó

• PipaPipa
  • 313 Hozzászólás:

Elküldve: 2017 augusztus 15 - 22:11

Szerintem meg itt pont jó helyen van robi22 szobáját érintő dolgok, ahogy a tiéd is.
Sokkal jobb, mint amikor Hifilala topikjában volt téma oldalakon keresztül a REW és egy csomó más általános akusztikai dolog.

Ebben egyetértünk, amit írtam az azért ítram, hogy nem Robinak kellene lenni itt a fő témának.
  • 0

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó